gnome-robots master - en to eu translation catalogue (141 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Use different game-themes in <app>Robots</app>.
eu: Erabili joko-gai desberdinak <app>Robotak</app> aplikazioan.

note: (itstool) path: page/title
en: Change the default appearance of the game
eu: Aldatu jokoaren itxura lehenetsia

note: (itstool) path: page/p
en: You can change the <app>Robots</app> backdrop and the different robots that are present in a game by changing the game theme and background.
eu: <app>Robotak</app> aplikazioaren atzekoak eta jokoetan ageri diren robot desberdinak aldatu daitezke jokoaren gaia eta atzeko planoa aldatuta.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the game theme and background:
eu: Jokoaren gaia eta atzeko planoa aldatzeko:

note: (itstool) path: item/p (itstool) path: section/p
en: Press the menu button in the top-right corner of the window and select <gui style="menuitem">Preferences</gui>.
eu: Sakatu goiko eskuineko izkinan dagoen menu-botoia eta hautatu <gui style="menuitem">Hobespenak</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Appearance</gui> tab.
eu: Hautatu <gui>Itxura</gui> fitxa.

note: (itstool) path: item/p
en: Select a theme from the <gui>Image theme</gui> drop-down menu.
eu: Hautatu gai bat goitibeherako <gui>Irudi-gaia</gui> menuan.

note: (itstool) path: item/p
en: To change your background color, click the button next to <gui>Background color</gui>. Select a color from the available choices and click <gui style="button">Select</gui>.
eu: Atzeko planoaren kolorea aldatzeko, egin klik <gui>Atzeko planoaren kolorea</gui> aukeraren alboan dagoen botoian. Aukeratu erabiliko den kolorea kolore-laginean eta egin klik <gui style="button">Hautatu</gui> aukeran.

note: (itstool) path: info/desc
en: Start, quit, and enable sounds.
eu: Abiarazi, gelditu eta gaitu soinuak.

note: (itstool) path: page/title
en: Basic instructions
eu: Oinarrizko argibideak

note: (itstool) path: section/title
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

note: (itstool) path: section/p
en: Press the menu button in the top-right corner of the window and select <gui style="menuitem">New Game</gui>, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> to start a new game.
eu: Sakatu leihoaren goiko eskuineko izkinan dagoen menu-botoia eta hautatu <gui style="menuitem">Joko berria</gui>, edo sakatu <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> joko berria abiarazteko.

note: (itstool) path: section/title
en: Enable sounds
eu: Gaitu soinuak

note: (itstool) path: section/p
en: Then select the <gui>Game</gui> tab and check <gui style="checkbox">Enable sounds</gui>.
eu: Ondoren, hautatu <gui>Jokoa</gui> fitxa eta markatu <gui style="checkbox">Gaitu soinuak</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Quit <app>Robots</app>
eu: <app>Nibbles</app> jokotik irtetea

note: (itstool) path: section/p
en: Press the close button in the title bar, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>Q</key></keyseq> to quit <app>Robots</app> at any time.
eu: Sakatu goiburu-barran dagoen itxiera-botoia edo sakatu <keyseq><key>Ctrl</key><key>Q</key></keyseq> <app>Robotak</app> jokotik edozein momentutan irteteko.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the default keys in <app>Robots</app>.
eu: Aldatu <app>Robotak</app> aplikazioaren tekla lehenetsiak.

note: (itstool) path: page/title
en: Customize the keyboard controls
eu: Pertsonalizatu teklatuko kontrolak

note: (itstool) path: page/p
en: The <link xref="controls-default">default controls</link> can be changed in <app>Robots</app> to suit your preference.
eu: <link xref="controls-default">Kontrol lehenetsiak</link> aldatu egin daitezke <app>Robotak</app> aplikazioan, zure nahietara hobeto egokitzeko.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the default keys:
eu: Tekla lehenetsiak aldatzeko:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Keyboard</gui> tab.
eu: Hautatu <gui>Teklatua</gui> fitxa.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list, select the key that you want to change.
eu: Zerrendan, hautatu aldatuko nahi den tekla.

note: (itstool) path: item/p
en: Either click on the control in the second column, or press the <key>Enter</key> key. The words <gui>New accelerator…</gui> are now present in place of the old control.
eu: Egin klik bigarren zutabeko kontrolean edo sakatu <gui>Enter</gui> tekla. <gui>Bizkortzaile berria…</gui> hitzak agertuko dira kontrol zaharraren ordez.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the key you want to use instead of the default key.
eu: Sakatu tekla lehenetsiaren ordez erabili nahi duzun tekla.

note: (itstool) path: note/p
en: To keep the old setting, press <key>Esc</key>.
eu: Ezarpen zaharra mantentzeko, sakatu <key>Esc</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Repeat the above steps to change any other default keys.
eu: Errepikatu goiko urratsak beste tekla lehenetsiak aldatzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Preferences</gui> dialog.
eu: Itxi <gui>Hobespenak</gui> elkarrizketa-koadroa.

note: (itstool) path: note/p
en: You can always reset the controls to the default controls by clicking the <gui style="button">Restore Defaults</gui> button.
eu: Kontrolak leheneratzeko eta lehenespenetara itzultzeko, egin klik <gui style="button">Itzuli lehenespenetara</gui> botoia.

note: (itstool) path: info/desc
en: How do I control the main character?
eu: Nola kontrolatzen da pertsonaia nagusia?

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse and keyboard controls for <app>Robots</app>
eu: Sagu bidezko eta teklatu bidezko kontrolak <app>Robotak</app> aplikazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Keyboard controls
eu: Teklatu-kontrolak

note: (itstool) path: section/p
en: Use the following keys from the numeric keypad on the far right of your keyboard, to move in <app>Robots</app>.
eu: Erabili zenbakizko teklatuaren hurrengo teklak <app>Robotak</app> aplikazioan mugitzeko.

note: (itstool) path: td/p
en: Possible moves
eu: Mugimendu posibleak

note: (itstool) path: td/p
en: Key
eu: Gakoa

note: (itstool) path: td/p
en: North west
eu: Ipar-mendebaldea

note: (itstool) path: td/p
en: North
eu: Iparra

note: (itstool) path: td/p
en: North east
eu: Ipar-ekialdea

note: (itstool) path: td/p
en: West
eu: Mendebaldea

note: (itstool) path: td/p
en: East
eu: Ekialdea

note: (itstool) path: td/p
en: South west
eu: Hego-mendebaldea

note: (itstool) path: td/p
en: South
eu: Hegoaldea

note: (itstool) path: td/p
en: South east
eu: Hego-ekialdea

note: (itstool) path: td/p
en: Stay in the same position (one turn)
eu: Gelditu toki berean (txanda bat)

note: (itstool) path: td/p
en: Space
eu: Lekua

note: (itstool) path: td/p
en: Teleport safely
eu: Aldendu modu seguruan

note: (itstool) path: td/p
en: Teleport randomly
eu: Aldendu ausaz

note: (itstool) path: td/p (itstool) path: item/title
en: Wait for the robots
eu: Itxaron robotei

note: (itstool) path: note/p
en: You can <link xref="controls-change">change</link> the default controls to suit your preference.
eu: Kontrol lehenetsiak <link xref="controls-change">aldatu</link> egin daitezke nahieran.

note: (itstool) path: section/title
en: Use the mouse to move around
eu: Erabili sagua leku batetik bestera joateko

note: (itstool) path: item/title
en: Move in a particular direction
eu: Mugitu norabide jakin batean

note: (itstool) path: item/p
en: When you move your mouse around the main character, a small black arrow will appear pointing towards the direction in which the character will move if you click. For example, to move north, if you move your cursor to the column above the main character, a small black arrow will appear pointing northwards. On clicking, the character will move one square northwards.
eu: Sagua pertsonaia nagusiaren inguruan mugitzen denean, gezi beltz txiki bat agertzen da klik egitean pertsonaia mugituko den tokia adierazteko. Adibidez, iparraldera mugitzeko, kurtsorea pertsonaia nagusiaren gaineko zutabera eramaten bada, gezi beltz txiki bat agertuko da iparralderantz begira. Klik egitean, pertsonaia lauki bat iparralderantz mugituko da.

note: (itstool) path: item/title
en: Stay in the same position
eu: Geratu toki berean

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the main character to stay put in the same square.
eu: Egin klik pertsonaia nagusian koadro berean geratzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Wait for Robots</gui> button to wait for the enemy robots to finish making all their moves.
eu: Egin klik <gui>Itxaron robotei</gui> botoian robot etsaiek beren mugimendu guztiak egin arte itxaroteko.

note: (itstool) path: item/title
en: Safe teleports
eu: Aldentze seguruak

note: (itstool) path: item/p
en: To safely teleport, click the <gui>Teleport Safely</gui> button.
eu: Modu seguruan aldentzeko, egin klik <gui>Aldendu modu seguruan</gui> botoian.

note: (itstool) path: item/title
en: Random teleports
eu: Ausazko aldentzeak

note: (itstool) path: item/p
en: To teleport to a random spot, click the <gui>Teleport Randomly</gui> button.
eu: Ausazko gune batera aldentzeko, egin klik <gui>Aldendu ausaz</gui> botoian.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the level of difficulty in <app>Robots</app>.
eu: Aldatu <app>Robotak</app> aplikazioaren zailtasun-maila.

note: (itstool) path: page/title
en: Game type
eu: Joko mota

note: (itstool) path: page/p
en: You can play <app>Robots</app> in different ways by choosing a different game type. This changes the level of difficulty involved in playing <app>Robots</app>.
eu: <app>Robotak</app> aplikazioan hainbat modutara jokatu daiteke, joko mota desberdinak hautatuta. Zailtasun-maila aldatu daiteke horrela.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the level of difficulty:
eu: Zailtasun-maila aldatzeko:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Game</gui> tab.
eu: Hautatu <gui>Jokoa</gui> fitxa.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop down menu next to <gui>Game Type</gui>, choose your option.
eu: <gui>Joko mota</gui> alboan dagoen goitibeherako menuan, aukeratu nahi duzuna.

note: (itstool) path: td/p
en: Game Type
eu: Joko mota

note: (itstool) path: td/p
en: Initial safe <link xref="moves#teleport">teleports</link>
eu: Hasierako <link xref="moves#teleport">aldentze</link> seguruak

note: (itstool) path: td/p
en: Initial <link xref="scores#high-low-risk">low-risk enemy robots</link>
eu: Hasierako <link xref="scores#high-low-risk">arrisku txikiko robot etsaiak</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Initial <link xref="scores#high-low-risk">high-risk enemy robots</link>
eu: Hasierako <link xref="scores#high-low-risk">arrisku handiko robot etsaiak</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Do safe teleports increase in successive levels?
eu: Hurrengo mailetan aldetze seguru gehiago al daude?

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>nightmare</gui>
eu: <gui>amesgaiztoa</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Yes
eu: Bai

note: (itstool) path: td/p
en: Yes, but only if robots are killed while <link xref="moves#wait">waiting</link>
eu: Bai, baina robotak <link xref="moves#wait">zain</link> dauden bitartean hiltzen badira soilik

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots with safe teleport</gui>
eu: <gui>aldentze segurua duten robotak</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>classic robots</gui>
eu: <gui>robot klasikoak</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: No
eu: Ez

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots2 easy</gui>
eu: <gui>robot errazak</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: If you check the <gui style="checkbox">Use safe moves</gui> checkbox, the game will prevent you from moving if the move would cause a robot to kill you, unless the only way to survive is to teleport. If you check the <gui style="checkbox">Use super safe moves</gui> checkbox, the game will prevent you from making any move in this case, so that you are forced to teleport. This reduces the level of difficulty. You can always uncheck these if you find the game too easy.
eu: <gui style="checkbox">Erabili mugimendu seguruak</gui> kontrol-laukia markatzen bada, jokoak eragotzi egingo du mugimendu bat egin dezazun mugimendu horren ondorioz robot batek zu hiltzea eragiten badu, bizirauteko modu bakarra aldentzea bada salbu. <gui style="checkbox">Erabili mugimendu seguru-seguruak</gui> kontrol-laukia markatuta, kasu horretan mugimendurik egin dezazun eragotziko du, eta aldentzea beste aukerarik ez duzu izango. Aukera horiek desgaitu egin daitezke jokoa errazegia bada.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Robots
eu: Robotak

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Robots
eu: Robotak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Robots
eu: Robotak

note: (itstool) path: info/desc
en: Index
eu: Indizea

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Robots
eu: <_:media-1/> Robotak

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Robots</app> is based on the UNIX command-line game of the same name. The aim of the game is to destroy all the robots by getting them to crash into each other or into junk heaps from previous collisions, without them crashing into you.
eu: <app>Robotak</app> izen bereko UNIX komando-lerroko jokoan oinarrituta dago. Jokoaren xedea robot guztiak suntsitzea da, elkarrekin talka egin dezaten edo aurreko talketako hondakinetan erori daitezen lortuz, haiek zurekin talka egin dezaten saihetsita.

note: (itstool) path: section/title
en: Game play
eu: Jokoa

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
eu: Hobespenak

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
eu: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported lizentzia

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
eu: Lan honen lizentzia <_:link-1/> da.

note: (itstool) path: info/desc
en: How can I move around in <app>Robots</app>?
eu: Nola mugituko naiz <app>Robotak</app> aplikazioan?

note: (itstool) path: page/title
en: Different moves in <app>Robots</app>
eu: <app>Robotak</app> aplikazioko mugimendu desberdinak

note: (itstool) path: page/p
en: In <app>Robots</app> you can move in one of eight directions, wait for the robots, or teleport. The enemy robots and the main character take turns to make their move. So, after each of your moves, the enemy robots try to make a move that gets them closer to you.
eu: Zortzi norabidetako batean mugitu zaitezke, robotei itxaron diezaiekezu edo aldedu egin zaitezke. Robot etsaiak eta pertsonaia nagusia txandaka mugitzen dira. Zu mugitu ondoren, robot etsaiak zugana hurbiltzen saiatzeko mugimendu bat egingo dute.

note: (itstool) path: section/title
en: Basic moves
eu: Oinarrizko mugimenduak

note: (itstool) path: section/p
en: In one turn, you can move to any adjacent square. You may move diagonally.
eu: Txanda batean, alboko edozein koadrotara joan zaitezke. Zeharka ere lekuz aldatu zaitezke.

note: (itstool) path: section/title
en: Wait
eu: Itxaron

note: (itstool) path: section/p
en: You can stay put and wait for the robots to finish making all their moves. This is not advisable unless there are very few robots and you are absolutely sure that they will all perish before reaching you.
eu: Geldi geratu eta robot guztiek beren mugimenduak egin ditzaten itxaron dezakezu. Hori ez da gomendagarria, ezpada robot gutxi daudela eta erabat ziur zaudela denak hilko direla zugana iritsi baino lehen.

note: (itstool) path: section/title
en: Teleport to a different location
eu: Aldetu beste toki batera

note: (itstool) path: section/p
en: If there are no moves possible or if you want to make a leap across the board instead of moving square by square, you can teleport. There are two types of teleports available.
eu: Ez badago mugimendu posiblerik edo taularen alde batetik bestera jauzia egin nahi baduzu, aldendu egin zaitezke. Bi aldentze mota daude.

note: (itstool) path: item/p
en: Safe teleports move the main character to a location that is safe from enemy robots. In each game only a few safe teleports are allowed.
eu: Aldentze seguruetan, pertsonaia nagusia toki seguru batera doa. Joko bakoitzean aldentze seguru gutxi batzuk soilik egin daitezke.

note: (itstool) path: item/p
en: Use random teleports to teleport to a random location that may be safe or may not be safe. You can use as many random teleports as you want during a game.
eu: Erabili ausazko aldentzeak ausazko toki batera joateko. Tokia segurua izan daiteke edo ez. Nahi adina ausazko aldentze erabili daitezke joko batean.

note: (itstool) path: info/desc
en: Scoring points in <app>Robots</app>
eu: Puntuak eskuratzea <app>Robots</app> jokoan

note: (itstool) path: page/title
en: Scores
eu: Puntuazioak

note: (itstool) path: page/p
en: There are two type of enemies in <app>Robots</app>: high-risk enemies which give you 20 points when they die and low-risk enemies which give you 10 points when they die.
eu: Bii etsai mota daude <app>Robots</app> jokoan: arrisku handiko etsaiek 20 puntu ematen dituzte hiltzen direnean, eta arrisku baxuko etsaiek 10 puntu.

note: (itstool) path: section/title
en: High and low risk enemies by theme
eu: Arrisku handiko eta txiki etsaiak, gaika

note: (itstool) path: section/p
en: The enemies in a game depend on the <link xref="appearance">game theme</link> chosen.
eu: Joko bateko etsaiak desberdinak dira hautatzen den <link xref="appearance">joko-gai</link> bakoitzeko.

note: (itstool) path: td/p
en: Game theme
eu: Jokoaren gaia

note: (itstool) path: td/p
en: High-risk enemy (20 points)
eu: Arrisku handiko etsaia (20 puntu)

note: (itstool) path: td/p
en: Low-risk enemy (10 points)
eu: Arrisku txikiko etsaia (10 puntu)

note: (itstool) path: td/p
en: anthills
eu: inurritegiak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk anthill
eu: Arrisku handiko inurritegia

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk anthill
eu: Arrisku txikiko inurritegia

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk bat
eu: Arrisku handiko saguzarra

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk ghost
eu: Arrisku handiko mamua

note: (itstool) path: td/p
en: cows
eu: behiak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk cow
eu: Arrisku handiko behia

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk cow
eu: Arrisku txikiko behia

note: (itstool) path: td/p
en: eggs
eu: arrautzak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk egg
eu: Arrisku handiko arrautza

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk egg
eu: Arrisku txikiko arrautza

note: (itstool) path: td/p
en: gnomes
eu: gnomoak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk gnome
eu: Arrisku handiko gnomoa

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk gnome
eu: Arrisku txikiko gnomoa

note: (itstool) path: td/p
en: mice
eu: saguak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk mouse
eu: Arrisku handiko sagua

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk mouse
eu: Arrisku txikiko sagua

note: (itstool) path: td/p
en: robots
eu: robotak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk robot
eu: Arrisku handiko robota

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk robot
eu: Arrisku txikiko robota

note: (itstool) path: td/p
en: spills
eu: isuriak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk spill
eu: Arrisku handiko isuria

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk spill
eu: Arrisku txikiko isuria

note: (itstool) path: td/p
en: stormclouds
eu: ekaitz-hodeiak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk stormcloud
eu: Arrisku handiko ekaitz-hodeiak

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk stormcloud
eu: Arrisku txikiko ekaitz-hodeiak

note: (itstool) path: td/p
en: toasters
eu: txigorgailuak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk toaster
eu: Arrisku handiko txigorgailua

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk toaster
eu: Arrisku txikiko txigorgailua

note: (itstool) path: td/p
en: ufo
eu: OHEak

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk UFO
eu: Arrisku handiko OHEa

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk UFO
eu: Arrisku txikiko OHEa

note: (itstool) path: section/title
en: High scores
eu: Puntuazio altuak

note: (itstool) path: section/p
en: Press the menu button in the top-right corner of the window and select <gui style="menuitem">Scores</gui> to view the high scores.
eu: Sakatu goiko eskuineko izkinako menu-botoia eta hautatu <gui style="menuitem">Puntuazioak</gui> puntuazio altuenak ikusteko.

note: (itstool) path: section/p
en: Scores are recorded separately for each combination of <link xref="game-types">game type and safe move option</link>. Use the drop-down menu next to <gui>Map</gui> to view scores for a particular game type and safe move option combination.
eu: Puntuazioak bereizita gordetzen dira <link xref="game-types">joko motaren eta mugimendu seguruaren aukeraren</link> arabera. Erabili <gui>Mapa</gui> aukeraren alboko goitibeherako menua joko mota baten eta mugimendu seguruaren aukera baten konbinazio baterako puntuazioak ikusteko.
