gnome-robots master - en to pt_BR translation catalogue (134 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Use different game-themes in <app>Robots</app>.
pt_BR: Use diferentes temas no <app>Robôs</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Change the default appearance of the game
pt_BR: Trocando a aparência padrão do jogo

note: (itstool) path: page/p
en: You can change the <app>Robots</app> backdrop and the different robots that are present in a game by changing the game theme and background.
pt_BR: Você pode trocar o o pano de fundo do <app>Robôs</app> e os diferentes robôs que estão presentes no jogo trocando o tema do jogo e a cor de fundo.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the game theme and background:
pt_BR: Para trocar o tema do jogo e cor de fundo:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui style="menu">Preferences</gui> <gui style="menuitem">Appearance</gui></guiseq>.
pt_BR: Selecione <guiseq><gui style="menu">Preferências</gui> <gui style="menuitem">Aparência</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select a theme from the drop-down menu available when you click the button next to <gui>Image theme</gui>.
pt_BR: Selecione um tema através do menu suspenso disponível quando você clica no botão próximo ao <gui>Tema de imagem</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: To change your background color, click the button next to <gui>Background color</gui>. Select a color from the available choices and click <gui style="button">Select</gui>.
pt_BR: Para trocar a cor de fundo, clique no botão próximo ao <gui>Cor de fundo</gui>. Selecione uma cor disponível e clique em <gui style="button">Selecionar</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Start, quit, and enable sounds.
pt_BR: Inicie, saia e habilite sons.

note: (itstool) path: page/title
en: Basic instructions
pt_BR: Instruções básicas

note: (itstool) path: section/title
en: Start a new game
pt_BR: Inicie um novo jogo

note: (itstool) path: section/p
en: Select <gui style="menuitem">New Game</gui> from the menu or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> to start a new game.
pt_BR: Selecione <gui style="menuitem">Novo Jogo</gui> no menu ou pressione <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> para iniciar um novo jogo.

note: (itstool) path: section/title
en: Enable sounds
pt_BR: Habilite sons

note: (itstool) path: section/p
en: Select <guiseq><gui style="menu">Preferences</gui><gui style="menuitem">Game</gui></guiseq>. Check the <gui style="checkbox">Enable sounds</gui> checkbox to enable sounds.
pt_BR: Selecione <guiseq><gui style="menu">Preferências</gui><gui style="menuitem">Jogo</gui></guiseq>. Marque a caixa <gui style="checkbox">Habilitar sons</gui> para habilitar os sons.

note: (itstool) path: section/title
en: Quit <app>Robots</app>
pt_BR: Sair do <app>Robôs</app>

note: (itstool) path: section/p
en: Select <guiseq><gui style="menu">Game</gui> <gui style="menuitem">Quit</gui></guiseq> or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>Q</key></keyseq> to quit <app>Robots</app> at any time.
pt_BR: Selecione <guiseq><gui style="menu">Jogo</gui> <gui style="menuitem">Fechar</gui></guiseq> ou pressione <keyseq><key>Ctrl</key><key>Q</key></keyseq> para fechar o <app>Robôs</app> a qualquer momento.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the default keys in <app>Robots</app>.
pt_BR: Troque as teclas padrão no <app>Robôs</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Customize the keyboard controls
pt_BR: Personalizando os controles do teclado

note: (itstool) path: page/p
en: The <link xref="controls-default">default controls</link> can be changed in <app>Robots</app> to suit your preference.
pt_BR: Os <link xref="controls-default">controles padrão</link> podem ser trocados no <app>Robôs</app> para se adequar à sua preferência.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the default keys:
pt_BR: Para trocar as teclas padrão:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui style="menu">Preferences</gui><gui style="menuitem">Keyboard</gui></guiseq>.
pt_BR: Selecione <guiseq><gui style="menu">Preferências</gui><gui style="menuitem">Teclado</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui style="group">Keyboard Controls</gui> list, select the line, then click on the control. This highlights the line and the words <gui>New accelerator…</gui> are now present in place of the old control.
pt_BR: Na lista dos <gui style="group">Controles de teclado</gui>, selecione a linha e então clique no controle. Isto destaca a linha e as palavras, um <gui>Novo acelerador…</gui> será apresentado para substitui o controle antigo.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the key you want to use instead of the default key.
pt_BR: Pressione a tecla que você deseja em vez da tecla padrão.

note: (itstool) path: note/p
en: To keep the old setting click <gui>New accelerator…</gui> again, right click on <gui>New accelerator…</gui>, press <key>Esc</key> or click anywhere else inside the <gui>Robots Preferences</gui> box.
pt_BR: Para manter as configurações antigas, clique novamente em <gui>Novo acelerador…</gui>, clique com o direito em <gui>Novo acelerador…</gui>, pressione <key>Esc</key> ou clique em qualquer outro lugar dentro da caixa <gui>Preferências</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Repeat the above step to change the other default keys.
pt_BR: Repita o passo acima para trocar a outra teclas padrão.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui style="button">Close</gui>.
pt_BR: Clique <gui style="button">Fechar</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can always reset the controls to the default controls by clicking the <gui style="button">Restore Defaults</gui> button.
pt_BR: Você sempre pode restaurar os controles para os controles padrão clicando no botão <gui style="button">Restaurar padrões</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: How do I control the main character?
pt_BR: Como faço para controlar o personagem principal?

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse and keyboard controls for <app>Robots</app>
pt_BR: Controles de mouse e teclado para o <app>Robôs</app>

note: (itstool) path: section/title
en: Keyboard controls
pt_BR: Controles do teclado

note: (itstool) path: section/p
en: Use the following keys from the numeric keypad on the far right of your keyboard, to move in <app>Robots</app>.
pt_BR: Use as seguintes teclas do teclado numérico à direita do seu teclado para mover-se no <app>Robôs</app>.

note: (itstool) path: td/p
en: Possible moves
pt_BR: Movimentos possíveis

note: (itstool) path: td/p
en: Key
pt_BR: Tecla

note: (itstool) path: td/p
en: North west
pt_BR: Noroeste

note: (itstool) path: td/p
en: North
pt_BR: Norte

note: (itstool) path: td/p
en: North east
pt_BR: Nordeste

note: (itstool) path: td/p
en: West
pt_BR: Oeste

note: (itstool) path: td/p
en: East
pt_BR: Leste

note: (itstool) path: td/p
en: South west
pt_BR: Sudoeste

note: (itstool) path: td/p
en: South
pt_BR: Sul

note: (itstool) path: td/p
en: South east
pt_BR: Sudeste

note: (itstool) path: td/p
en: Stay in the same position (one turn)
pt_BR: Permanecer na mesma posição (um turno)

note: (itstool) path: td/p
en: Space
pt_BR: Espaço

note: (itstool) path: td/p
en: Teleport safely
pt_BR: Teleportar com segurança

note: (itstool) path: td/p
en: Teleport randomly
pt_BR: Teleportar aleatoriamente

note: (itstool) path: td/p (itstool) path: item/title
en: Wait for the robots
pt_BR: Aguardar pelos robôs

note: (itstool) path: note/p
en: You can <link xref="controls-change">change</link> the default controls to suit your preference.
pt_BR: Você pode <link xref="controls-change">trocar</link> os controles padrão para atender sua preferência.

note: (itstool) path: section/title
en: Use the mouse to move around
pt_BR: Usando o mouse para se movimentar

note: (itstool) path: item/title
en: Move in a particular direction
pt_BR: Mova em uma direção específica

note: (itstool) path: item/p
en: When you move your mouse around the main character, a small black arrow will appear pointing towards the direction in which the character will move if you click. For example, to move north, if you move your cursor to the column above the main character, a small black arrow will appear pointing northwards. On clicking, the character will move one square northwards.
pt_BR: Quando você move o seu mouse em torno do personagem principal, uma pequena seta preta aparecerá apontando na direção em que o personagem se moverá se você clicar. Por exemplo, para se mover para o norte, se você mover o cursor para a coluna acima do personagem principal, uma pequena seta preta aparecerá apontando para o norte. Ao clicar, o personagem moverá um quadrado para o norte.

note: (itstool) path: item/title
en: Stay in the same position
pt_BR: Permaneça na mesma posição

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the main character to stay put in the same square.
pt_BR: Clique no personagem principal para permanecer no mesmo quadrado.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Wait for Robots</gui> button to wait for the enemy robots to finish making all their moves.
pt_BR: Clique no botão <gui>Aguardar pelos robôs</gui> para aguardar os robôs inimigos fazerem todos os seus movimentos.

note: (itstool) path: item/title
en: Safe teleports
pt_BR: Teleportes seguros

note: (itstool) path: item/p
en: To safely teleport, click the <gui>Teleport Safely</gui> button.
pt_BR: Para teleportar com segurança, clique no botão <gui>Teleportar com segurança</gui>.

note: (itstool) path: item/title
en: Random teleports
pt_BR: Teleportes aleatórios

note: (itstool) path: item/p
en: To teleport to a random spot, click the <gui>Teleport Randomly</gui> button.
pt_BR: Para teleportar para um local aleatório, clique no botão <gui>Teleportar aleatoriamente</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the level of difficulty in <app>Robots</app>.
pt_BR: Troque o nível de dificuldade no <app>Robôs</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Game type
pt_BR: Tipo de jogo

note: (itstool) path: page/p
en: You can play <app>Robots</app> in different ways by choosing a different game type. This changes the level of difficulty involved in playing <app>Robots</app>.
pt_BR: Você pode jogar <app>Robôs</app> em diferentes modos escolhendo um tipo diferente de jogo. Estas mudanças alteram o nível de dificuldade na jogabilidade do <app>Robôs</app>.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the level of difficulty:
pt_BR: Para trocar o nível de dificuldade:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq> <gui style="menu">Settings</gui><gui>Preferences</gui><gui>Game</gui> </guiseq>.
pt_BR: Selecione <guiseq> <gui style="menu">Configurações</gui><gui>Preferências</gui><gui>Jogo</gui> </guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop down menu next to <gui>Game Type</gui>, choose your option.
pt_BR: No menu suspenso ao lado de <gui>Tipo de jogo</gui>, escolha sua opção.

note: (itstool) path: td/p
en: Game Type
pt_BR: Tipo de jogo

note: (itstool) path: td/p
en: Initial safe <link xref="moves#teleport">teleports</link>
pt_BR: Inicial <link xref="moves#teleport">teleporte</link> seguro

note: (itstool) path: td/p
en: Initial <link xref="scores#high-low-risk">low-risk enemy robots</link>
pt_BR: Inicial <link xref="scores#high-low-risk">robôs inimigos de baixo-risco</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Initial <link xref="scores#high-low-risk">high-risk enemy robots</link>
pt_BR: Inicial <link xref="scores#high-low-risk">robôs inimigos de alto risco</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Do safe teleports increase in successive levels?
pt_BR: Os teleportes seguros aumentam em níveis sucessivos?

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>nightmare</gui>
pt_BR: <gui>pesadelo</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Yes
pt_BR: Sim

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots with safe teleport</gui>
pt_BR: <gui>robôs com teleporte seguro</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Yes, but only if robots are killed while <link xref="moves#wait">waiting</link>
pt_BR: Sim, mas somente se os robôs forem eliminados enquanto você os <link xref="moves#wait">aguarda</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots2</gui>
pt_BR: <gui>robôs2</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots2 easy</gui>
pt_BR: <gui>robôs2 fácil</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>classic robots</gui>
pt_BR: <gui>robôs clássico</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: No
pt_BR: Não

note: (itstool) path: item/p
en: If you check the <gui style="checkbox">Use safe moves</gui> checkbox, the game will prevent you from moving if the move would cause a robot to kill you, unless the only way to survive is to teleport. If you check the <gui style="checkbox">Use super safe moves</gui> checkbox, the game will prevent you from making any move in this case, so that you are forced to teleport. This reduces the level of difficulty. You can always uncheck these if you find the game too easy.
pt_BR: Se você marcar a caixa de seleção <gui style="checkbox">Usar movimentos seguros</gui>, o jogo impedirá que você se mova se o movimento fizer com que um robô o mate, a menos que a única maneira de sobreviver seja teleportar. Se você marcar a caixa de seleção <gui style="checkbox">Usar movimentos super seguros</gui>, o jogo impedirá que você faça qualquer movimento, neste caso para que você seja forçado a se teletransportar. Isso reduz o nível de dificuldade. Você pode sempre desmarcá-los se achar o jogo muito fácil.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Robots
pt_BR: <_:media-1/> Robôs

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Robots</app> is based on the UNIX command-line game of the same name. The aim of the game is to destroy all the robots by getting them to crash into each other or into junk heaps from previous collisions, without them crashing into you.
pt_BR: O <app>Robôs</app> é baseado no jogo de linha de comando do UNIX com o mesmo nome. O objetivo do jogo é destruir todos os robôs fazendo com que eles colidam uns com os outros ou em destroços de colisões anteriores, sem que eles colidam com você.

note: (itstool) path: section/title
en: Game play
pt_BR: Jogo

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
pt_BR: Creative Commons Atribuição-Compartilhada Igual 3.0 Não Adaptada

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
pt_BR: Este trabalho é licenciado sob uma licença <_:link-1/>

note: (itstool) path: info/desc
en: How can I move around in <app>Robots</app>?
pt_BR: Como posso me movimentar no <app>Robôs</app>?

note: (itstool) path: page/title
en: Different moves in <app>Robots</app>
pt_BR: Movimentos diferentes no <app>Robôs</app>

note: (itstool) path: page/p
en: In <app>Robots</app> you can move in one of eight directions, wait for the robots, or teleport. The enemy robots and the main character take turns to make their move. So, after each of your moves, the enemy robots try to make a move that gets them closer to you.
pt_BR: No <app>Robôs</app> você pode se mover em uma das oito direções, aguardar pelos robôs ou teleportar. Os robôs inimigos e o personagem principal se revezam para fazer seu movimento. Então, após cada um dos seus movimentos, os robôs inimigos tentam fazer um movimento que os aproxime de você.

note: (itstool) path: section/title
en: Basic moves
pt_BR: Movimentos básicos

note: (itstool) path: section/p
en: In one turn, you can move to any adjacent square. You may move diagonally.
pt_BR: Em um turno, você pode se mover para qualquer quadrado adjacente. Você pode se mover na diagonal.

note: (itstool) path: section/title
en: Wait
pt_BR: Aguardar

note: (itstool) path: section/p
en: You can stay put and wait for the robots to finish making all their moves. This is not advisable unless there are very few robots and you are absolutely sure that they will all perish before reaching you.
pt_BR: Você pode ficar parado e aguardar que os robôs terminem de fazer todos os seus movimentos. Isso não é aconselhável a menos que haja poucos robôs e você tenha a certeza absoluta de que todos eles vão perecer antes de chegar até você.

note: (itstool) path: section/title
en: Teleport to a different location
pt_BR: Teleportar para um local diferente

note: (itstool) path: section/p
en: If there are no moves possible or if you want to make a leap across the board instead of moving square by square, you can teleport. There are two types of teleports available.
pt_BR: Se não houver movimentos possíveis ou se você quiser dar um salto no tabuleiro em vez de se mover quadrado por quadrado, você pode se teleportar. Existem dois tipos de teleporte disponíveis.

note: (itstool) path: item/p
en: Safe teleports move the main character to a location that is safe from enemy robots. In each game only a few safe teleports are allowed.
pt_BR: Teleportes seguros movem o personagem principal para um local seguro contra robôs inimigos. Em cada jogo, apenas alguns teleportes seguros são permitidos.

note: (itstool) path: item/p
en: Use random teleports to teleport to a random location that may be safe or may not be safe. You can use as many random teleports as you want during a game.
pt_BR: Use teleportes aleatórios para se teletransportar para um local aleatório que pode ser seguro ou não. Você pode usar quantos teleportes aleatórios quiser durante um jogo.

note: (itstool) path: info/desc
en: Scoring points in <app>Robots</app>
pt_BR: Pontuação no <app>Robôs</app>

note: (itstool) path: page/title
en: Scores
pt_BR: Pontuações

note: (itstool) path: page/p
en: There are two type of enemies in <app>Robots</app>: high-risk enemies which give you 20 points when they die and low-risk enemies which give you 10 points when they die.
pt_BR: Existem dois tipos de inimigos no <app>Robôs</app>: inimigos de alto risco que lhe dão 20 pontos quando morrem e inimigos de baixo risco que lhe dão 10 pontos quando morrem.

note: (itstool) path: section/title
en: High and low risk enemies by theme
pt_BR: Inimigos de baixo e alto risco por temas

note: (itstool) path: section/p
en: The enemies in a game depend on the <link xref="appearance">game theme</link> chosen.
pt_BR: Os inimigos em um jogo dependem do <link xref="appearance"> tema do jogo </link> escolhido.

note: (itstool) path: td/p
en: Game theme
pt_BR: Tema do jogo

note: (itstool) path: td/p
en: High-risk enemy (20 points)
pt_BR: Inimigo de alto risco (20 pontos)

note: (itstool) path: td/p
en: Low-risk enemy (10 points)
pt_BR: Inimigos de baixo risco (10 pontos)

note: (itstool) path: td/p
en: anthills
pt_BR: formigueiros

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk anthill
pt_BR: Formigueiro de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk anthill
pt_BR: Formigueiro de baixo risco

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk bat
pt_BR: Morcego de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk ghost
pt_BR: Fantasma de baixo risco

note: (itstool) path: td/p
en: cows
pt_BR: vacas

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk cow
pt_BR: Vaca de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk cow
pt_BR: Vaca de baixo risco

note: (itstool) path: td/p
en: eggs
pt_BR: ovos

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk egg
pt_BR: Ovo de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk egg
pt_BR: Ovo de baixo risco

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk gnome
pt_BR: Gnome de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk gnome
pt_BR: Gnome de baixo risco

note: (itstool) path: td/p
en: mice
pt_BR: ratos

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk mouse
pt_BR: Rato de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk mouse
pt_BR: Rato de baixo risco

note: (itstool) path: td/p
en: robots
pt_BR: robôs

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk robot
pt_BR: Robô de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk robot
pt_BR: Robô de baixo risco

note: (itstool) path: td/p
en: spills
pt_BR: derrames

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk spill
pt_BR: Derrame de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk spill
pt_BR: Derrame baixo risco

note: (itstool) path: td/p
en: stormclouds
pt_BR: nuvens de tempestade

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk stormcloud
pt_BR: Nuvem de Tempestade de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk stormcloud
pt_BR: Nuvem de Tempestade de baixo risco

note: (itstool) path: td/p
en: toasters
pt_BR: torradeiras

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk toaster
pt_BR: Torradeira de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk toaster
pt_BR: Torradeira de baixo risco

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk UFO
pt_BR: UFO de alto risco

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk UFO
pt_BR: UFO de baixo risco

note: (itstool) path: section/title
en: High scores
pt_BR: Melhores Pontuações

note: (itstool) path: section/p
en: Select <guiseq><gui style="menu">Game</gui><gui style="menuitem">Scores</gui></guiseq> to view the high scores.
pt_BR: Selecione <guiseq><gui style="menu">Jogo</gui><gui style="menuitem">Pontuações</gui></guiseq> para ver as pontuações mais altas.

note: (itstool) path: section/p
en: Scores are recorded separately for each combination of <link xref="game-types">game type and safe move option</link>. Use the drop-down menu next to <gui>Map</gui> to view scores for a particular game type and safe move option combination.
pt_BR: As pontuações são registradas separadamente para cada combinação de <link xref="game-types"> tipo de jogo e opção de movimento seguro</link>. Use o menu suspenso ao lado de <gui>Tipo de jogo</gui> para visualizar as pontuações para uma combinação de tipo de jogo e de movimento seguro em particular.
