gnome-robots master - en to cs translation catalogue (95 entries)

en: _New Game
cs: _Nová hra

en: _Scores
cs: _Skóre

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About Robots
cs: O _aplikaci Roboti

en: GNOME Robots
cs: Roboti GNOME

en: Avoid the robots and make them crash into each other
cs: Utíkejte před roboty a nechte je do sebe navzájem narážet

en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
cs: Toto je vzdálená budoucnost: rok 2000. Zlí roboti se vás snaží zabít. Vyhněte se jim nebo budete čelit jisté smrti.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
cs: Naštěstí jsou roboti neuvěřitelně hloupí a pohybují se vždy přímo k vám. Trik je v tom, přimět je ke vzájemné srážce, která vede k jejich zničení, nebo k naražení do šrotu z některé předchozí srážky, což je zničí také. Sami sebe můžete chránit přesunem hromady šrotu nebo útěkem do bezpečí pomocí svého příručního teleportu.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
cs: Použití bezpečných teleportací je ale omezeno a jakmile vám dojdou, může se stát, že vás teleportace přenese přímo do cesty robota, který vás následně zabije. Snažte se přežít jak nejdéle to půjde.

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: Robots
cs: Roboti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
cs: hra;arkádová;teleportace;

en: Show toolbar
cs: Zobrazit lištu nástrojů

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
cs: Zobrazovat lištu nástrojů. Standardní volba pro lištu nástrojů.

en: Robot image theme
cs: Obrázkový motiv robotů

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
cs: Obrázkový motiv robotů. Motiv obrázků, které se mají používat pro zobrazení robotů.

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Background color. The hex specification of the background color.
cs: Barva pozadí. Šestnáctková specifikace barvy pozadí.

en: Game type
cs: Typ hry

en: Game type. The name of the game variation to use.
cs: Typ hry. Název varianty hry, která se má používat.

en: Use safe moves
cs: Používat bezpečné tahy

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
cs: Používat bezpečné tahy. Možnost bezpečných tahů vám pomůže zabránit smrti omylem. Pokud se pokusíte provést tah, který by vedl k vaší smrti, a existuje bezpečný tah, nebude vám dovoleno pokračovat.

en: Use super safe moves
cs: Používat superbezpečné tahy

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
cs: Používat superbezpečné tahy. Hráč je upozorněn, když neexistuje bezpečný tah a jediná možnost je teleportovat se pryč.

en: Enable game sounds
cs: Povolit zvuky hry

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
cs: Povolit zvuky hry. Přehrávat zvuky pro různé události ve hře.

en: Key to move NW
cs: Klávesa pro pohyb SZ

en: The key used to move north-west.
cs: Klávesa sloužící pro přesun severozápadně.

en: Key to move N
cs: Klávesa pro pohyb S

en: The key used to move north.
cs: Klávesa sloužící pro přesun severně.

en: Key to move NE
cs: Klávesa pro pohyb SV

en: The key used to move north-east.
cs: Klávesa sloužící pro přesun severovýchodně.

en: Key to move W
cs: Klávesa pro pohyb Z

en: The key used to move west.
cs: Klávesa sloužící pro přesun západně.

en: Key to hold
cs: Klávesa pro stání

en: The key used to hold still.
cs: Klávesa sloužící ke stání na místě.

en: Key to move E
cs: Klávesa pro pohyb V

en: The key used to move east.
cs: Klávesa sloužící pro přesun východně.

en: Key to move SW
cs: Klávesa pro pohyb JZ

en: The key used to move south-west.
cs: Klávesa sloužící pro přesun jihozápadně.

en: Key to move S
cs: Klávesa pro pohyb J

en: The key used to move south.
cs: Klávesa sloužící pro přesun jižně.

en: Key to move SE
cs: Klávesa pro pohyb JV

en: The key used to move south-east.
cs: Klávesa sloužící pro přesun jihovýchodně.

en: Width of the window in pixels
cs: Šířka okna v pixelech.

en: Height of the window in pixels
cs: Výška okna v pixelech.

en: true if the window is maximized
cs: Zapnuto, pokud je okno maximalizováno

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
cs: Blahopřejeme, porazili jste roboty!! 
    Povede se vám to znovu?

note: This should never happen.
en: There are no teleport locations left!!
cs: Nezbývá žádné umístění teleportu!!

en: There are no safe locations to teleport to!!
cs: Neexistují bezpečná umístění, kam se teleportovat!!

en: Unknown Command
cs: Neznámý příkaz

en: Classic robots
cs: Klasičtí roboti

en: Classic robots with safe moves
cs: Klasičtí roboti s bezpečnými tahy

en: Classic robots with super-safe moves
cs: Klasičtí roboti se superbezpečnými tahy

en: Nightmare
cs: Noční můra

en: Nightmare with safe moves
cs: Noční můra s bezpečnými tahy

en: Nightmare with super-safe moves
cs: Noční můra se superbezpečnými tahy

en: Robots2
cs: Roboti 2

en: Robots2 with safe moves
cs: Roboti 2 s bezpečnými tahy

en: Robots2 with super-safe moves
cs: Roboti 2 se superbezpečnými tahy

en: Robots2 easy
cs: Roboti 2 snadní

en: Robots2 easy with safe moves
cs: Roboti 2 snadní s bezpečnými tahy

en: Robots2 easy with super-safe moves
cs: Roboti 2 snadní se superbezpečnými tahy

en: Robots with safe teleport
cs: Roboti s bezpečným teleportem

en: Robots with safe teleport with safe moves
cs: Roboti s bezpečným teleportem a bezpečnými tahy

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
cs: Roboti s bezpečným teleportem se superbezpečnými tahy

note: Window subtitle. The first %d is the level, the second is the score. \t creates a tab.
en: Level: %d	Score: %d
cs: Úroveň: %d	Skóre: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
cs: (zbývá: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
cs: Teleportovat _se bezpečně

en: Based on classic BSD Robots
cs: Založeno na klasických Robotech z BSD

en: Are you sure you want to discard the current game?
cs: Opravdu chcete zrušit současnou hru?

en: Keep _Playing
cs: _Pokračovat ve hře

en: Teleport _Randomly
cs: Telepo_rtovat se náhodně

en: _Wait for Robots
cs: Č_ekat na roboty

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
cs: Typ hry:

en: No game data could be found.
cs: Nebyla nalezena data hry.

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
cs: Program Roboti nemohl najít platné soubory nastavení hry. Zkontrolujte prosím, zda je program správně nainstalován.

en: Some graphics files are missing or corrupt.
cs: Některé soubory grafiky chybí nebo jsou poškozeny.

en: The program Robots was unable to load all the necessary graphics files. Please check that the program is installed correctly.
cs: Program Roboti nemohl načíst všechny potřebné soubory s grafikou. Zkontrolujte prosím, zda je program správně nainstalován.

en: Could not find “%s” pixmap file
cs: Nelze nalézt soubor s bitmapou „%s“

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Game Type
cs: Typ hry

en: _Use safe moves
cs: Používat _bezpečné tahy

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
cs: Bránit náhodným tahům, které způsobí smrt.

en: U_se super safe moves
cs: Používat _superbezpečné tahy

en: Prevents all moves that result in getting killed.
cs: Bránit všem tahům, které způsobí smrt.

en: _Enable sounds
cs: _Povolit zvuky

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
cs: Přehrávat zvuky pro události jako výhra úrovně a smrt.

en: Game
cs: Hra

en: _Image theme:
cs: _Obrázkový motiv:

en: _Background color:
cs: Barva _pozadí:

en: Appearance
cs: Vzhled

en: _Restore Defaults
cs: _Obnovit výchozí

en: Keyboard
cs: Klávesnice
