gnome-games - en to da translation catalogue (95 entries)

en: _New Game
da: _Nyt spil

en: _Scores
da: _Resultater

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Robots
da: _Om Robotter

en: GNOME Robots
da: GNOME Robotter

en: Avoid the robots and make them crash into each other
da: Undgå robotterne og få dem til at støde ind i hinanden

en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
da: Vi befinder os i den fjerne fremtid: år 2000. Ondskabsfulde robotter forsøger at dræbe dig. Undvig robotterne eller du står foran den sikre død.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
da: Heldigvis er robotterne ikke de skarpeste knive i skuffen, og vil altid bevæge sig direkte hen mod dig. Snyd dem så de støder sammen med hinanden, hvilket resulterer i deres ødelæggelse, eller med de rygende bunker af forvredne metaldele opstået herved. Du kan forsvare dig ved at flytte bunkerne, eller undslippe til sikkerhed med din smarte teleporteringsenhed.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
da: Din forsyning af sikre teleporteringer er begrænset, og når du først er løbet tør, kan teleportering få dig til at lande lige ved siden af en robot som vil dræbe dig. Overlev så længe som muligt!

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Robots
da: Robotter

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
da: spil;arcade;teleportere;teleport;teleportation;

en: Show toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
da: Vis værktøjslinje. Et standard alternativ for værktøjslinjer.

en: Robot image theme
da: Robotbilledtema

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
da: Robotbilledtema. Det tema for billeder der skal bruges til robotterne.

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color. The hex specification of the background color.
da: Baggrundsfarve. Hexadecimal specifikation af baggrundsfarven.

en: Game type
da: Spiltype

en: Game type. The name of the game variation to use.
da: Spiltype. Navnet på den spilvariation der skal bruges.

en: Use safe moves
da: Benyt sikre træk

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
da: Benyt sikre træk. Denne indstiling kan hjælpe dig med at undgå at blive dræbt pga. en fejl. Hvis du forsøger at bevæge dig i en retning der ville forårsage din død når der er et sikkert træk tilgængeligt, vil du ikke få lov til at fortsætte.

en: Use super safe moves
da: Benyt supersikre træk

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
da: Benyt supersikre træk. Spilleren blive advaret når der ikke er nogen sikre træk og den eneste mulighed er at teleportere sig væk.

en: Enable game sounds
da: Aktivér spillyde

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
da: Aktivér spillyde. Afspil lyde for forskellige hændelser i spillet.

en: Key to move NW
da: Tast til at flytte NV

en: The key used to move north-west.
da: Tasten til at flytte mod nordvest.

en: Key to move N
da: Tast til at flytte N

en: The key used to move north.
da: Tasten til at flytte mod nord.

en: Key to move NE
da: Tast til at flytte NØ

en: The key used to move north-east.
da: Tasten til at flytte mod nordøst.

en: Key to move W
da: Tast til at flytte V

en: The key used to move west.
da: Tasten til at flytte mod vest.

en: Key to hold
da: Tast til at vente

en: The key used to hold still.
da: Tasten til at stå stille.

en: Key to move E
da: Tast til at flytte Ø

en: The key used to move east.
da: Tasten til at flytte mod øst.

en: Key to move SW
da: Tast til at flytte SV

en: The key used to move south-west.
da: Tasten til at flytte sydvest.

en: Key to move S
da: Tast til at flytte S

en: The key used to move south.
da: Tasten til at flytte mod syd.

en: Key to move SE
da: Tast til at flytte SØ

en: The key used to move south-east.
da: Tasten til at flytte mod sydøst.

en: Width of the window in pixels
da: Bredden af vinduet i billedpunkter

en: Height of the window in pixels
da: Højden af vinduet i billedpunkter

en: true if the window is maximized
da: sand hvis vinduet er maksimeret

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
da: Tillykke, Du har besejret robotterne! 
    Men kan du gøre det igen?

note: This should never happen.
en: There are no teleport locations left!!
da: Der er ingen teleporteringssteder tilbage!!

en: There are no safe locations to teleport to!!
da: Der er ingen sikre steder at teleportere til!!

en: Unknown Command
da: Ukendt kommando

en: Classic robots
da: Klassisk Robotter

en: Classic robots with safe moves
da: Klassisk Robotter med sikre træk

en: Classic robots with super-safe moves
da: Klassisk Robotter med supersikre træk

en: Nightmare
da: Mareridt

en: Nightmare with safe moves
da: Mareridt med sikre træk

en: Nightmare with super-safe moves
da: Mareridt med supersikre træk

en: Robots2
da: Robotter2

en: Robots2 with safe moves
da: Robotter2 med sikre træk

en: Robots2 with super-safe moves
da: Robotter2 med supersikre træk

en: Robots2 easy
da: Robotter2 nem

en: Robots2 easy with safe moves
da: Robotter2 nem med sikre træk

en: Robots2 easy with super-safe moves
da: Robotter2 nem med supersikre træk

en: Robots with safe teleport
da: Robotter med sikker teleportering

en: Robots with safe teleport with safe moves
da: Robotter med sikker teleportering og sikre træk

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
da: Robotter med sikker teleportering og supersikre træk

note: Window subtitle. The first %d is the level, the second is the score. \t creates a tab.
en: Level: %d	Score: %d
da: Bane: %d	Stilling: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
da: (Tilbage: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
da: Teleportér _sikkert

en: Based on classic BSD Robots
da: Baseret på det klassiske BSD-spil Robotter

en: Are you sure you want to discard the current game?
da: Er du sikker på at du vil afslutte det nuværende spil?

en: Keep _Playing
da: Fortsæt _spillet

en: Teleport _Randomly
da: Teleportér _tilfældigt

en: _Wait for Robots
da: _Vent på robotter

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
da: Spiltype:

en: No game data could be found.
da: Ingen spildata fundet.

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
da: Robotprogrammet kunne ikke finde nogen gyldig spilkonfigurationsfiler. Kontrollér at programmet er installeret korrekt.

en: Some graphics files are missing or corrupt.
da: Nogle grafik-filer mangler eller er skadet.

en: The program Robots was unable to load all the necessary graphics files. Please check that the program is installed correctly.
da: Robotprogrammet kunne ikke indlæse alle de nødvendige grafik-filer. Kontrollér at programmet er installeret korrekt.

en: Could not find “%s” pixmap file
da: Kunne ikke finde billedfilen “%s”

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Game Type
da: Spiltype

en: _Use safe moves
da: _Benyt sikre træk

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
da: Forhindr træk som ved et uheld forårsager at man bliver slået ihjel.

en: U_se super safe moves
da: B_enyt supersikre træk

en: Prevents all moves that result in getting killed.
da: Forhindr alle træk som forårsager at man bliver slået ihjel.

en: _Enable sounds
da: _Aktivér lyde

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
da: Afspil lyd ved større hændelser som når et bane gennemføres eller når man dør.

en: Game
da: Spil

en: _Image theme:
da: _Billedtema:

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: Appearance
da: Udseende

en: _Restore Defaults
da: _Genskab forvalg

en: Keyboard
da: Tastatur
