gnome-robots master - en to hu translation catalogue (95 entries)

en: _New Game
hu: Ú_j játék

en: _Scores
hu: _Pontszámok

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Robots
hu: A Robotok _névjegye

en: GNOME Robots
hu: GNOME Robotok

en: Avoid the robots and make them crash into each other
hu: Kerülje el a robotokat és ütköztesse egymásnak őket

en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
hu: A távoli jövőben vagyunk: 2000-et írunk. Gonosz robotok próbálják meg elpusztítani. Kerülje el a robotokat, vagy nézzen szembe a biztos halállal.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
hu: Szerencsére a robotok nagyon hülyék, és mindig közvetlenül Ön felé mozognak. Csapja be őket, hogy egymásnak vagy a romhalmazokba ütközzenek és emiatt megsemmisüljenek. A romhalmazok mozgatásával védheti magát, vagy biztonságba menekülhet hasznos kis teleporteszközével.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
hu: A biztonságos teleportok száma korlátozott, és ha elfogy, a teleportálás egy robot mellé röpítheti, aki megöli. Éljen túl, amíg csak lehet!

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Robots
hu: Robotok

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
hu: játék;ügyességi;teleport;

en: Show toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
hu: Eszköztár mutatása. Egy szabvány lehetőség eszköztárakhoz.

en: Robot image theme
hu: Robotkép-téma

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
hu: Robotkép-téma. A rendszer a képek témáját használja a robotokhoz.

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background color. The hex specification of the background color.
hu: Háttérszín. A háttérszín hexa specifikációja.

en: Game type
hu: Játék típusa

en: Game type. The name of the game variation to use.
hu: Játék típusa. A használandó játékváltozat neve.

en: Use safe moves
hu: Biztonságos lépések használata

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
hu: Használjon biztonságos lépéseket. A biztonságos lépések használata segít abban, hogy ne haljon meg egy hiba következtében. Ha olyan lépést próbál tenni, amely a halálához vezetne, amikor van biztonságos lépés, akkor a rendszer ezt nem fogja engedni.

en: Use super safe moves
hu: Tutibiztos lépések használata

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
hu: Használja a tutibiztos lépéseket. A rendszer figyelmeztetést küld, ha nincs biztonságos lépés, és az egyetlen lehetőség kiteleportálni.

en: Enable game sounds
hu: Hang bekapcsolása

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
hu: Hang bekapcsolása. Hangok lejátszása különböző eseményekhez a játék alatt.

en: Key to move NW
hu: Billentyű az északnyugati irányba mozgáshoz

en: The key used to move north-west.
hu: Billentyű az északnyugatra lépéshez.

en: Key to move N
hu: Billentyű az északi irányba mozgáshoz

en: The key used to move north.
hu: Billentyű az északra lépéshez.

en: Key to move NE
hu: Billentyű az északkeleti irányba mozgáshoz

en: The key used to move north-east.
hu: Billentyű az északkeletre lépéshez.

en: Key to move W
hu: Billentyű a nyugati irányba mozgáshoz

en: The key used to move west.
hu: Billentyű a nyugatra lépéshez.

en: Key to hold
hu: Billentyű az állva maradáshoz

en: The key used to hold still.
hu: Az állva maradáshoz használandó billentyű.

en: Key to move E
hu: Billentyű a keleti irányba mozgáshoz

en: The key used to move east.
hu: Billentyű a keletre lépéshez.

en: Key to move SW
hu: Billentyű a délnyugati irányba mozgáshoz

en: The key used to move south-west.
hu: Billentyű a délnyugatra lépéshez.

en: Key to move S
hu: Billentyű a déli irányba mozgáshoz

en: The key used to move south.
hu: Billentyű a délre lépéshez.

en: Key to move SE
hu: Billentyű a délkeleti irányba mozgáshoz

en: The key used to move south-east.
hu: Billentyű a délkeletre lépéshez.

en: Width of the window in pixels
hu: Az ablak szélessége képpontokban

en: Height of the window in pixels
hu: Az ablak magassága képpontokban

en: true if the window is maximized
hu: Az ablak teljes méretű-e

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
hu: Gratulálok, legyőzte a robotokat!
    De meg tudja-e csinálni még egyszer?

note: This should never happen.
en: There are no teleport locations left!!
hu: Nem maradt több teleport hely!

en: There are no safe locations to teleport to!!
hu: Nincs több biztonságos teleport hely!

en: Unknown Command
hu: Ismeretlen parancs

en: Classic robots
hu: Klasszikus robotok

en: Classic robots with safe moves
hu: Klasszikus robotok biztonságos mozgásokkal

en: Classic robots with super-safe moves
hu: Klasszikus robotok tuti-biztos mozgásokkal

en: Nightmare
hu: Rémálom

en: Nightmare with safe moves
hu: Rémálom biztonságos mozgásokkal

en: Nightmare with super-safe moves
hu: Rémálom tuti-biztos mozgásokkal

en: Robots2
hu: Robotok 2

en: Robots2 with safe moves
hu: Robotok 2 biztonságos mozgásokkal

en: Robots2 with super-safe moves
hu: Robotok 2 tuti-biztos mozgásokkal

en: Robots2 easy
hu: Könnyű Robotok 2

en: Robots2 easy with safe moves
hu: Könnyű Robotok 2 biztonságos mozgásokkal

en: Robots2 easy with super-safe moves
hu: Könnyű Robotok 2 tuti-biztos mozgásokkal

en: Robots with safe teleport
hu: Robotok biztonságos teleporttal

en: Robots with safe teleport with safe moves
hu: Robotok biztonságos teleporttal biztonságos mozgásokkal

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
hu: Robotok biztonságos teleporttal tuti-biztos mozgásokkal

note: Window subtitle. The first %d is the level, the second is the score. \t creates a tab.
en: Level: %d	Score: %d
hu: Szint: %d	Pontszám: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
hu: (Hátra van: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
hu: Teleportálás _biztonságosan

en: Based on classic BSD Robots
hu: A klasszikus BSD Robotok alapján

en: Are you sure you want to discard the current game?
hu: Biztosan el szeretné dobni a jelenlegi játékot?

en: Keep _Playing
hu: Játék _folytatása

en: Teleport _Randomly
hu: Teleportálás vél_etlenszerűen

en: _Wait for Robots
hu: _Várakozás a robotokra

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
hu: Játéktípus:

en: No game data could be found.
hu: A játékadatok nem találhatók meg.

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
hu: A Robotok program nem talált érvényes játékbeállítás-fájlt. Ellenőrizze, hogy a program megfelelően van-e telepítve.

en: Some graphics files are missing or corrupt.
hu: Néhány grafikus fájl hiányzik vagy sérült.

en: The program Robots was unable to load all the necessary graphics files. Please check that the program is installed correctly.
hu: A Robotok program nem tudta betölteni az összes szükséges grafikus fájlt. Ellenőrizze, hogy a program megfelelően van-e telepítve.

en: Could not find “%s” pixmap file
hu: A(z) „%s” pixmap fájl nem található

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Game Type
hu: Játéktípus

en: _Use safe moves
hu: _Biztonságos lépések használata

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
hu: Halálhoz vezető véletlen lépések megelőzése.

en: U_se super safe moves
hu: _Tutibiztos lépések használata

en: Prevents all moves that result in getting killed.
hu: Minden halálhoz vezető lépés megelőzése.

en: _Enable sounds
hu: _Hangok bekapcsolása

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
hu: Hangok lejátszása győzelem vagy halál esetén.

en: Game
hu: Játék

en: _Image theme:
hu: _Képtéma:

en: _Background color:
hu: _Háttérszín:

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: _Restore Defaults
hu: Alapértelmezések vissz_aállítása

en: Keyboard
hu: Billentyűzet
