gnome-robots - en to it translation catalogue (92 entries)

en: _New Game
it: _Nuova partita

en: _Scores
it: _Punteggi

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Robots
it: I_nformazioni su Robots

en: Avoid the robots and make them crash into each other
it: Evita i robot e falli scontrare uno con l'altro

en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
it: In un lontano futuro: l'anno 2000. Dei malefici robot stanno cercando di ucciderti: cerca di evitarli o andrai incontro a morte certa.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
it: Fortunatamente i robot sono estremamente stupidi e si spostano direttamente verso di te. Sconfiggili facendoli sbattere tra di loro, in modo che si distruggano, o contro i mucchi di spazzatura. Puoi difendere te stesso spostando i mucchi di spazzatura o scappare in un posto sicuro con il tuo pratico dispositivo di teletrasporto.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
it: La tue possibilità di teletrasporto sicuro sono limitate, e una volta terminate, il teletrasporto potrebbe trasportati proprio accanto a un robot che potrebbe ucciderti. Sopravvivi il più a lungo possibile!

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
it: gioco;giochi;arcade;teletrasporto;

en: Show toolbar
it: Mostra barra degli strumenti

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
it: Mostra la barra degli strumenti. Una opzione standard per le barre degli strumenti.

en: Robot image theme
it: Tema delle immagini dei robot

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
it: Tema delle immagini dei robot. Il tema delle immagini da usare per i robot.

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background color. The hex specification of the background color.
it: Colore di sfondo. Il colore di sfondo in notazione esadecimale.

en: Game type
it: Tipo di gioco

en: Game type. The name of the game variation to use.
it: Tipo di gioco. Il nome della variante del gioco da usare.

en: Use safe moves
it: Usa mosse sicure

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
it: Usa mosse sicure. L'opzione "mosse sicure" ti aiuterà ad evitare di essere ucciso in seguito ad un errore. Se provi a fare una mossa che ti porterebbe alla morte quando invece c'è una mossa sicura disponibile, non ti sarà permesso di procedere.

en: Use super safe moves
it: Usa le mosse super sicure

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
it: Usa le mosse super sicure. Il giocatore è avvisato quando non c'è alcuna mossa sicura e l'unica opzione è teletrasportarsi.

en: Enable game sounds
it: Abilita i suoni del gioco

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
it: Abilita i suoni del gioco. Riproduci dei suoni per i vari eventi del gioco.

en: Key to move NW
it: Tasto per spostare a NO

en: The key used to move north-west.
it: Tasto usato per spostarsi verso Nord-Ovest.

en: Key to move N
it: Tasto per spostare a N

en: The key used to move north.
it: Tasto usato per spostarsi verso Nord.

en: Key to move NE
it: Tasto per spostare a NE

en: The key used to move north-east.
it: Tasto usato per spostarsi verso Nord-Est.

en: Key to move W
it: Tasto per spostare a O

en: The key used to move west.
it: Tasto usato per spostarsi verso Ovest.

en: Key to hold
it: Tasto per stare

en: The key used to hold still.
it: Tasto usato per stare fermi.

en: Key to move E
it: Tasto per spostare ad E

en: The key used to move east.
it: Tasto usato per spostarsi verso Est.

en: Key to move SW
it: Tasto per spostare a SO

en: The key used to move south-west.
it: Tasto usato per spostarsi verso Sud-Ovest.

en: Key to move S
it: Tasto per spostare a S

en: The key used to move south.
it: Tasto usato per spostarsi verso Sud.

en: Key to move SE
it: Tasto per spostare a SE

en: The key used to move south-east.
it: Tasto usato per spostarsi verso Sud-Est.

en: Width of the window in pixels
it: Larghezza della finestra in pixel.

en: Height of the window in pixels
it: Altezza della finestra in pixel.

en: true if the window is maximized
it: VERO se la finestra è massimizzata

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
it: Congratulazioni, hai sconfitto i robot!! 
    Ma ci riusciresti di nuovo?

note: This should never happen.
en: There are no teleport locations left!!
it: Non è rimasto alcun posto in cui teletrasportarsi!!

en: There are no safe locations to teleport to!!
it: Non c'è alcun posto sicuro in cui teletrasportarsi!!

en: Unknown Command
it: Comando sconosciuto

en: Classic robots
it: Robot classici

en: Classic robots with safe moves
it: Robot classici con mosse sicure

en: Classic robots with super-safe moves
it: Robot classici con mosse super sicure

en: Nightmare
it: Incubo

en: Nightmare with safe moves
it: Incubo con mosse sicure

en: Nightmare with super-safe moves
it: Incubo con mosse super sicure

en: Robots2 with safe moves
it: Robots2 con mosse sicure

en: Robots2 with super-safe moves
it: Robots2 con mosse super sicure

en: Robots2 easy
it: Robots2 facile

en: Robots2 easy with safe moves
it: Robots2 facile con mosse sicure

en: Robots2 easy with super-safe moves
it: Robots2 facile con mosse super sicure

en: Robots with safe teleport
it: Robots con teletrasporto sicuro

en: Robots with safe teleport with safe moves
it: Robots con teletrasporto sicuro e mosse sicure

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
it: Robots con teletrasporto sicuro e mosse super sicure

note: Window subtitle. The first %d is the level, the second is the score. \t creates a tab.
en: Level: %d	Score: %d
it: Livello: %d	Punteggio: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
it: (Rimanente: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
it: Teletrasporto _sicuro

en: Based on classic BSD Robots
it: Basato sul classico Robots di BSD

en: Are you sure you want to discard the current game?
it: Scartare la partita attuale?

en: Keep _Playing
it: _Continua partita

en: Teleport _Randomly
it: Teletrasporto _casuale

en: _Wait for Robots
it: _Aspetta i robot

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
it: Tipo di gioco:

en: No game data could be found.
it: Impossibile trovare i dati del gioco.

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
it: Il programma Robots non è stato in grado di trovare alcuna configurazione di gioco valida. Controllare che il programma sia installato correttamente.

en: Some graphics files are missing or corrupt.
it: Alcuni file grafici non sono presenti o sono corrotti.

en: The program Robots was unable to load all the necessary graphics files. Please check that the program is installed correctly.
it: Il programma Robots non è stato in grado di caricare tutti i file grafici necessari. Controllare che il programma sia installato correttamente.

en: Could not find “%s” pixmap file
it: Impossibile trovare il file pixmap «%s»

en: Preferences
it: Preferenze

en: Game Type
it: Tipo di gioco

en: _Use safe moves
it: _Usare le mosse sicure

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
it: Impedisce le mosse casuali che porterebbero ad essere uccisi.

en: U_se super safe moves
it: U_sare le mosse super sicure

en: Prevents all moves that result in getting killed.
it: Impedisce tutte le mosse che porterebbero ad essere uccisi.

en: _Enable sounds
it: _Abilitare i suoni

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
it: Riproduce un suono per gli eventi quali il superamento di un livello e la morte.

en: Game
it: Gioco

en: _Image theme:
it: Tema _immagini:

en: _Background color:
it: Colore di _sfondo:

en: Appearance
it: Aspetto

en: _Restore Defaults
it: _Ripristina predefiniti

en: Keyboard
it: Tastiera
