gnome-games - en to nl translation catalogue (92 entries)

en: _New Game
nl: _Nieuw spel

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Robots
nl: _Over Robots

en: GNOME Robots
nl: Gnome Robots

en: Avoid the robots and make them crash into each other
nl: Vermijd de robots en laat ze op elkaar botsen

en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
nl: Het is de verre toekomst: het jaar 2000. Gemene robots proberen u te doden. Vermijd de robots of de dood wacht op u.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
nl: Gelukkig zijn de robots zeer dom en zullen ze altijd rechtstreeks richting u bewegen. Leid ze om de tuin en laat ze op elkaar botsen, wat ertoe leidt dat ze vernietigd worden of veranderen in afvalbergen. U kunt uzelf verdedigen door de afvalbergen te bewegen, of ontsnappen met uw handige teleporteer-apparaat.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
nl: De hoeveelheid veilige teleportaties is beperkt, en wanneer ze op zijn kan teleporteren u naast een robot brengen, die u zult doden. Overleef zo lang als mogelijk!

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
nl: game;arcade;teleport;spel;teleporteren;

en: Show toolbar
nl: Werkbalk tonen

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
nl: Werkbalk tonen. Een standaard optie voor werkbalken.

en: Robot image theme
nl: Robotafbeelding-thema

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
nl: Robotafbeelding-thema. Het thema voor de afbeeldingen van de robots.

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Background color. The hex specification of the background color.
nl: Achtergrondkleur. De hexadecimale opgave van de achtergrondkleur.

en: Game type
nl: Speltype

en: Game type. The name of the game variation to use.
nl: Speltype. De naam van de gewenste spelvariatie.

en: Use safe moves
nl: Veilige zetten gebruiken

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
nl: Veilige zetten gebruiken. Deze optie helpt u te voorkomen dat u per ongeluk wordt gedood. Als u een zet wilt doen die dodelijk zou zijn, terwijl er een veilige zet beschikbaar is, zult u die zet niet kunnen maken.

en: Use super safe moves
nl: Superveilige zetten gebruiken

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
nl: Superveilige zetten gebruiken. De speler wordt geattendeerd als er geen veilige zet is en de enige optie is om weg te springen.

en: Enable game sounds
nl: Geluid aanzetten

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
nl: Geluid aanzetten. Laat geluiden horen voor de verschillende gebeurtenissen in het spel.

en: Key to move NW
nl: Toetsaanslag om noordwestelijk te bewegen

en: The key used to move north-west.
nl: Toetsaanslag om naar het noordwesten te bewegen.

en: Key to move N
nl: Toetsaanslag om noordelijk te bewegen

en: The key used to move north.
nl: Toetsaanslag om naar het noorden te bewegen.

en: Key to move NE
nl: Toetsaanslag om noordoostelijk te bewegen

en: The key used to move north-east.
nl: Toetsaanslag om naar het noordoosten te bewegen.

en: Key to move W
nl: Toetsaanslag om westelijk te bewegen

en: The key used to move west.
nl: Toetsaanslag om naar het westen te bewegen.

en: Key to hold
nl: Toetsaanslag om stil te staan

en: The key used to hold still.
nl: Toetsaanslag om stil te staan.

en: Key to move E
nl: Toetsaanslag om oostelijk bewegen

en: The key used to move east.
nl: Toetsaanslag om naar het oosten te bewegen.

en: Key to move SW
nl: Toetsaanslag om zuidwestelijk te bewegen

en: The key used to move south-west.
nl: Toetsaanslag om naar het zuidwesten te bewegen.

en: Key to move S
nl: Toetsaanslag om zuidelijk te bewegen

en: The key used to move south.
nl: Toetsaanslag om naar het zuiden te bewegen.

en: Key to move SE
nl: Toetsaanslag om zuidoostelijk te bewegen

en: The key used to move south-east.
nl: Toetsaanslag om naar het zuidoosten te bewegen.

en: Width of the window in pixels
nl: De breedte van het venster in beeldpunten

en: Height of the window in pixels
nl: De hoogte van het venster in beeldpunten

en: true if the window is maximized
nl: ingeschakeld als het venster is gemaximaliseerd

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
nl: Gefeliciteerd, u heeft de robots verslagen!! 
    Maar zal het nog een keer lukken?

note: This should never happen.
en: There are no teleport locations left!!
nl: Er zijn geen teleportplaatsen over!!

en: There are no safe locations to teleport to!!
nl: Er zijn geen veilige locaties om naar te teleporten!!

en: Unknown Command
nl: Onbekende opdracht

en: Classic robots
nl: Klassieke robots

en: Classic robots with safe moves
nl: Klassieke robots met veilige zetten

en: Classic robots with super-safe moves
nl: Klassieke robots met super-veilige zetten

en: Nightmare
nl: Nachtmerrie

en: Nightmare with safe moves
nl: Nachtmerrie met veilige zetten

en: Nightmare with super-safe moves
nl: Nachtmerrie met super-veilige zetten

en: Robots2 with safe moves
nl: Robots2 met veilige zetten

en: Robots2 with super-safe moves
nl: Robots2 met super-veilige zetten

en: Robots2 easy
nl: Robots2 makkelijk

en: Robots2 easy with safe moves
nl: Robots2 makkelijk met veilige zetten

en: Robots2 easy with super-safe moves
nl: Robots2 makkelijk met super-veilige zetten

en: Robots with safe teleport
nl: Robots met veilige teleport

en: Robots with safe teleport with safe moves
nl: Robots met veilige teleport en veilige zetten

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
nl: Robots met veilige teleport en super-veilige zetten

note: Window subtitle. The first %d is the level, the second is the score. \t creates a tab.
en: Level: %d	Score: %d
nl: Niveau: %d	Score: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
nl: (Overgebleven: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
nl: _Veilig teleporteren

en: Based on classic BSD Robots
nl: Gebaseerd op klassiek BSD Robots

en: Are you sure you want to discard the current game?
nl: Weet u zeker dat u het huidige spel wilt verlaten?

en: Keep _Playing
nl: Blijf _spelen

en: Teleport _Randomly
nl: _Willekeurig teleporteren

en: _Wait for Robots
nl: _Wachten op de robots

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
nl: Speltype:

en: No game data could be found.
nl: Er zijn geen spelgegevens gevonden.

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
nl: Het programma Robots kon geen geldige spelconfiguratiebestanden vinden. Controleer of het programma goed is geïnstalleerd.

en: Some graphics files are missing or corrupt.
nl: Bepaalde grafische bestanden ontbreken of zijn beschadigd.

en: The program Robots was unable to load all the necessary graphics files. Please check that the program is installed correctly.
nl: Het programma Robots kon niet alle benodigde grafische bestanden laden. Controleer of het programma op juiste wijze is geïnstalleerd.

en: Could not find “%s” pixmap file
nl: Kan het ‘%s’-pixmapbestand niet vinden

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Game Type
nl: Speltype

en: _Use safe moves
nl: _Veilige zetten gebruiken

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
nl: Toevallige zetten voorkomen die resulteren in gedood worden.

en: U_se super safe moves
nl: _Superveilige zetten gebruiken

en: Prevents all moves that result in getting killed.
nl: Alle zetten voorkomen die resulteren in gedood worden.

en: _Enable sounds
nl: _Geluiden aanzetten

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
nl: Geluiden geven bij gebeurtenissen zoals het voltooien van een niveau of bij doodgaan.

en: Game
nl: Spel

en: _Image theme:
nl: _Afbeelding-thema:

en: _Background color:
nl: A_chtergrondkleur:

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: _Restore Defaults
nl: _Standaarden herstellen

en: Keyboard
nl: Toetsenbord
