gnome-robots master - en to ja translation catalogue (94 entries)

en: _New Game
ja: 新しいゲーム(_N)

en: _Scores
ja: 得点(_S)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Robots
ja: GNOME ロボットについて(_A)

en: GNOME Robots
ja: GNOME ロボット

en: Avoid the robots and make them crash into each other
ja: ロボットをうまくかわしてロボット同士をぶつけよう

note: Translators: "It is the distant future: the year 2000" is a reference to Flight of the Conchords, see https://www.youtube.com/watch?v=2IPAOxrH7Ro
en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
ja: 遥か未来、2000年のこと。悪のロボットたちがあなたを殺そうと迫ってくる。ロボットをうまくかわして、絶体絶命の危機を切り抜けよう。

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
ja: 幸いなことに、ロボットはひどく間抜けだ。あなたに向かって直進することしかできない。ロボットを巧みに欺いてロボット同士をぶつけよう。それがヤツらを破壊する方法だ。ロボットの残骸にヤツらを衝突させて破壊することもできる。残骸をうまく動かしてロボットから身を守ろう。また、携帯するテレポーテーション装置を使えば安全な場所に一時避難することもできる。

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
ja: ただし、安全にテレポートできる回数は限られている。使い果たしてしまえば、テレポートしたその先はロボットのすぐ隣かもしれない。そう即死だ。さあ、できるだけ長く生き延びよう!

en: Robots
ja: ロボット

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
ja: game;arcade;teleport;ゲーム;アーケード;テレポート;テレポーテーション;puzzle;パズル;

en: Show toolbar
ja: ツールバーを表示する

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
ja: ツールバーを表示します (ツールバーの標準オプションです)。

en: Robot image theme
ja: ロボットのテーマ

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
ja: ロボットのテーマ画像です。ロボットに使用する画像になります。

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color. The hex specification of the background color.
ja: 背景色 (16 進表記)

en: Game type
ja: ゲームの種類

en: Game type. The name of the game variation to use.
ja: ゲームの種類です。プレイするいろいろなゲームの名前になります。

en: Use safe moves
ja: 安全モードを使用する

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
ja: 安全に移動します。このオプションは、誤ってプレイヤーを死なせることがありません。安全な移動が有効な場合、危険を目前に迫っている場所に移動させようとしても、それ以上進むことができなくなります。

en: Use super safe moves
ja: 超安全モードを使用する

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
ja: 超安全に移動します。プレイヤーが安全ではない方向に移動するときに警告を発します。このオプションはテレポートした後のみ有効になります。

en: Enable game sounds
ja: ゲームサウンドを有効にする

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
ja: ゲームサウンドを有効にします。ゲーム中の色々なイベントで演奏します。

en: Key to move NW
ja: "NW (北西) へ移動" のキー

en: The key used to move north-west.
ja: 北西に移動するキー

en: Key to move N
ja: "N (北) へ移動" のキー

en: The key used to move north.
ja: 北に移動するキー

en: Key to move NE
ja: "NE (北東) へ移動" のキー

en: The key used to move north-east.
ja: 北東に移動するキー

en: Key to move W
ja: "W (西) へ移動" のキー

en: The key used to move west.
ja: 西に移動するキー

en: Key to hold
ja: "保留" のキー

en: The key used to hold still.
ja: そのまま保留しておくキー

en: Key to move E
ja: "E (東) へ移動" のキー

en: The key used to move east.
ja: 東に移動するキー

en: Key to move SW
ja: "SW (南西) へ移動" のキー

en: The key used to move south-west.
ja: 南西に移動するキー

en: Key to move S
ja: "S (南) へ移動" のキー

en: The key used to move south.
ja: 南に移動するキー

en: Key to move SE
ja: "SE (南東) へ移動" のキー

en: The key used to move south-east.
ja: 南東に移動するキー

en: Width of the window in pixels
ja: ウィンドウの幅 (ピクセル単位)

en: Height of the window in pixels
ja: ウィンドウの高さ (ピクセル単位)

en: true if the window is maximized
ja: ウィンドウが最小化されている場合は true

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
ja: おめでとうございます。ロボット達をやっつけました!!
    でも、もう一度やっつけることができるかな?

note: This should never happen.
en: There are no teleport locations left!!
ja: 残っているテレポート可能な場所がありません!!

en: There are no safe locations to teleport to!!
ja: 安全にテレポートできる場所がありません!

en: Unknown Command
ja: 不明なコマンド

en: Classic robots
ja: 旧式のロボット

en: Classic robots with safe moves
ja: 旧式のロボット (安全モードで移動)

en: Classic robots with super-safe moves
ja: 旧式のロボット (超安全モードで移動)

en: Nightmare
ja: 悪夢

en: Nightmare with safe moves
ja: 悪夢 (安全モードで移動)

en: Nightmare with super-safe moves
ja: 悪夢 (超安全モードで移動)

en: Robots2
ja: ロボット2

en: Robots2 with safe moves
ja: ロボット2 (安全モードで移動)

en: Robots2 with super-safe moves
ja: ロボット2 (超安全モードで移動)

en: Robots2 easy
ja: ロボット2 (簡単)

en: Robots2 easy with safe moves
ja: ロボット2 (安全モードで移動)

en: Robots2 easy with super-safe moves
ja: ロボット2 (超安全モードで移動)

en: Robots with safe teleport
ja: 安全なテレポート付きロボット

en: Robots with safe teleport with safe moves
ja: 安全なテレポート付きロボット (安全モードで移動)

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
ja: 安全なテレポート付きロボット (超安全モードで移動)

note: Window subtitle. The first %d is the level, the second is the score. \t creates a tab.
en: Level: %d	Score: %d
ja: レベル: %d	得点: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
ja: (残り: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
ja: 安全にテレポート(_S)

en: Based on classic BSD Robots
ja: BSD の古典的なロボットゲームをベースとしています。

en: Are you sure you want to discard the current game?
ja: 本当に現在のゲームを終了しますか?

en: Keep _Playing
ja: 続ける(_P)

en: Teleport _Randomly
ja: ランダムにテレポート(_R)

en: _Wait for Robots
ja: 待機(_W)

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
ja: ゲームの種類:

en: No game data could be found.
ja: ゲーム用データが見つかりませんでした。

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
ja: "GNOME Robots" は適切なゲーム用の設定ファイルを見つけることができませんでした。このプログラムが正しくインストールされたか確認してください。

en: Some graphics files are missing or corrupt.
ja: いくつかの画像ファイルが存在しないか壊れています。

en: The program Robots was unable to load all the necessary graphics files. Please check that the program is installed correctly.
ja: "GNOME Robots" は必要な画像ファイルを読み込めませんでした。このプログラムが正しくインストールされたか確認してください。

en: Could not find “%s” pixmap file
ja: “%s”の画像ファイルを見つけられませんでした。

en: Preferences
ja: 設定

en: Game Type
ja: ゲームの種類

en: _Use safe moves
ja: 安全モードを使用する(_U)

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
ja: お亡くなりになった後の思いがけない移動を避けます。

en: U_se super safe moves
ja: 超安全モードを使用する(_S)

en: Prevents all moves that result in getting killed.
ja: お亡くなりになった後の思いがけないすべての移動を避けます。

en: _Enable sounds
ja: サウンドを有効にする(_E)

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
ja: 勝利レベルとお亡くなりになった時のイベントのサウンドを演奏します。

en: Game
ja: ゲーム

en: _Image theme:
ja: 画像のテーマ(_I):

en: _Background color:
ja: 背景色(_B):

en: Appearance
ja: 外観

en: _Restore Defaults
ja: デフォルトにする(_R)

en: Keyboard
ja: キーボード
