gnome-robots - en to pl translation catalogue (87 entries)

en: _New Game
pl: _Nowa gra

en: _Scores
pl: _Wyniki

en: _Preferences
pl: _Preferencje

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About Robots
pl: _O grze

en: Robots
pl: Roboty

en: Avoid the robots and make them crash into each other
pl: Unikanie robotów i sprawianie, że zderzają się między sobą

note: Translators: "It is the distant future: the year 2000" is a reference to Flight of the Conchords, see https://www.youtube.com/watch?v=2IPAOxrH7Ro
en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
pl: Daleka przyszłość: rok 2000. Złe roboty próbują cię zabić. Unikaj robotów lub stań twarzą w twarz z pewną śmiercią.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
pl: Na szczęście roboty są niezwykle głupie i zawsze przesuwają się w twoim kierunku. Spraw, żeby wpadły na siebie i wybuchły, lub wpadły na swoje szczątki. Można się bronić przez przesuwanie szczątków lub uciekać dzięki podręcznemu urządzeniu do teleportacji.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
pl: Zapas bezpiecznych teleportów jest ograniczony, więc po ich zużyciu teleportacja może przenieść cię zaraz obok robota, który cię zabije. Przeżyj tak długo, jak możesz!

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
pl: gra;gierka;zręcznościowa;zręczność;arcade;teleport;

en: Show toolbar
pl: Wyświetlanie paska narzędziowego

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
pl: Wyświetlanie paska narzędziowego. Standardowa opcja dla pasków narzędziowych.

en: Robot image theme
pl: Motyw obrazu robota

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
pl: Motyw obrazów używanych do przedstawienia robotów.

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Background color. The hex specification of the background color.
pl: Kolor tła. Szesnastkowy zapis koloru tła.

en: Game type
pl: Typ gry

en: Game type. The name of the game variation to use.
pl: Typ gry. Nazwa używanej odmiany gry.

en: Use safe moves
pl: Bezpieczne ruchy

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
pl: Bezpieczne ruchy zapobiegają śmierci robota spowodowanej błędem. Jeżeli zostanie wykonana próba ruchu, którego następstwem będzie śmierć, to przy uaktywnionym trybie bezpiecznych ruchów nie będzie można go wykonać.

en: Use super safe moves
pl: Bardzo bezpieczne ruchy

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
pl: Gracz zostanie ostrzeżony, kiedy nie będzie można wykonać bezpiecznego ruchu i jedyną możliwością jest teleportacja.

en: Enable game sounds
pl: Dźwięki podczas gry

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
pl: Odtwarzanie dźwięków podczas gry.

en: Key to move NW
pl: Klawisz przesunięcia na północny zachód

en: The key used to move north-west.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na północny zachód.

en: Key to move N
pl: Klawisz przesunięcia na północ

en: The key used to move north.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na północ.

en: Key to move NE
pl: Klawisz przesunięcia na północny wschód

en: The key used to move north-east.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na północny wschód.

en: Key to move W
pl: Klawisz przesunięcia na zachód

en: The key used to move west.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na zachód.

en: Key to hold
pl: Klawisz do stania w miejscu

en: The key used to hold still.
pl: Klawisz używany do stania w miejscu.

en: Key to move E
pl: Klawisz przesunięcia na wschód

en: The key used to move east.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na wschód.

en: Key to move SW
pl: Klawisz przesunięcia na południowy zachód

en: The key used to move south-west.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na południowy zachód.

en: Key to move S
pl: Klawisz przesunięcia na południe

en: The key used to move south.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na południe.

en: Key to move SE
pl: Klawisz przesunięcia na południowy wschód

en: The key used to move south-east.
pl: Klawisz używany do przesunięcia na południowy wschód.

en: Width of the window in pixels
pl: Szerokość okna w pikselach

en: Height of the window in pixels
pl: Wysokość okna w pikselach

en: true if the window is maximized
pl: Wartość „true” oznacza, że okno jest zmaksymalizowane

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
pl: Nie można odnaleźć żadnych poprawnych plików konfiguracyjnych gry. Proszę sprawdzić, czy gra jest prawidłowo zainstalowana.

en: Are you sure you want to discard the current game?
pl: Na pewno odrzucić obecną grę?

en: Keep _Playing
pl: _Graj dalej

en: Based on classic BSD Robots
pl: Na podstawie klasycznej gry Robots systemów BSD

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
pl: Gratulacje, roboty zostały pokonane! 
    Ale czy uda się to po raz kolejny?

en: There are no teleport locations left!!
pl: Brak miejsc na teleportację!

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Game Type
pl: Typ gry

en: _Use safe moves
pl: B_ezpieczne ruchy

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
pl: Zapobieganie niebezpiecznym ruchom, w wyniku których można zginąć.

en: U_se super safe moves
pl: _Bardzo bezpieczne ruchy

en: Prevents all moves that result in getting killed.
pl: Zapobieganie wszystkim niebezpiecznym ruchom, w wyniku których można zginąć.

en: _Enable sounds
pl: _Dźwięki

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
pl: Odtwarzanie dźwięków dla zdarzeń typu wygrana i śmierć.

en: Game
pl: Gra

en: _Image theme:
pl: _Motyw obrazu:

en: _Background color:
pl: _Kolor tła:

en: Appearance
pl: Wygląd

en: _Restore Defaults
pl: Przywróć _domyślne

en: Keyboard
pl: Klawiatura

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
pl: Typ gry:

en: Classic robots
pl: Klasyczne roboty

en: Classic robots with safe moves
pl: Klasyczne roboty z bezpiecznymi ruchami

en: Classic robots with super-safe moves
pl: Klasyczne roboty z bardzo bezpiecznymi ruchami

en: Nightmare
pl: Koszmar

en: Nightmare with safe moves
pl: Koszmar z bezpiecznymi ruchami

en: Nightmare with super-safe moves
pl: Koszmar z bardzo bezpiecznymi ruchami

en: Robots2
pl: Roboty 2

en: Robots2 with safe moves
pl: Roboty 2 z bezpiecznymi ruchami

en: Robots2 with super-safe moves
pl: Roboty 2 z bardzo bezpiecznymi ruchami

en: Robots2 easy
pl: Łatwe Roboty 2

en: Robots2 easy with safe moves
pl: Łatwe Roboty 2 z bezpiecznymi ruchami

en: Robots2 easy with super-safe moves
pl: Łatwe Roboty 2 z bardzo bezpiecznymi ruchami

en: Robots with safe teleport
pl: Roboty z bezpiecznym teleportem

en: Robots with safe teleport with safe moves
pl: Roboty z bezpiecznym teleportem i ruchami

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
pl: Roboty z bezpiecznym teleportem i bardzo bezpiecznymi ruchami

en: Teleport _Randomly
pl: Teleportuj l_osowo

en: _Wait for Robots
pl: _Czekaj na roboty

en: Level: %d	Score: %d
pl: Poziom: %d	Wynik: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
pl: (Pozostało: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
pl: Teleportuj _bezpiecznie
