gnome-games - en to uk translation catalogue (98 entries)

en: Robots
uk: Роботи

en: Avoid the robots and make them crash into each other
uk: Уникати роботів і робити так, щоб вони зіштовхувались

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
uk: гра;аркада;телепорт;

note: Translators: "It is the distant future: the year 2000" is a reference to Flight of the Conchords, see https://www.youtube.com/watch?v=2IPAOxrH7Ro
en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
uk: В далекому майбутньому — 2000 року. Лихі роботи намагаються вбити вас. Обходьте роботів або зустріньте свою смерть.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
uk: На щастя, роботи надзвичайно дурні й завжди рухають за вами. Перехитріть їх стикнувши одне на одного або на сміттєву купу, що призведе до їх руйнування. Можете захищатись пересуваючи сміттєві купи або сховатись у безпечне місце за допомогою пристрою для телепортування.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
uk: Запас рятівних телепортів обмежений, і коли він закінчується, телепортування може перенести поперед самого робота, що вас уб'є. Намагайтесь вижити якнайдовше!

en: Andrey Kutejko
uk: Андрєй Кутєйко

en: Robot image theme
uk: Тема гри Роботи

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
uk: Тема зображень роботів.

en: Background color
uk: Колір тла

en: Background color. The hex specification of the background color.
uk: Колір тла. Шістнадцяткове визначення кольору тла.

en: Game type
uk: Тип гри

en: Game type. The name of the game variation to use.
uk: Назва варіанту гри.

en: Use safe moves
uk: Використовувати безпечні ходи

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
uk: Використовувати безпечні ходи. Використання безпечних ходів допомагає вам врятуватись від загибелі від помилкових ходів. Якщо ви спробуєте зробити невдалий хід, що призведе до загибелі, коли є безпечний хід, то гра не дасть вам його зробити.

en: Use super safe moves
uk: Використовувати особливо безпечні ходи

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
uk: Використовувати особливо безпечні ходи. Гравця попереджається, коли безпечних ходів більше немає, і терміново потрібна телепортація.

en: Enable game sounds
uk: Увімкнути звуки гри

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
uk: Увімкнути звуки гри. Відтворювати звуки для різних подій гри.

en: Key to move NW
uk: Клавіша руху вліво-вгору

en: The key used to move north-west.
uk: Натисніть клавішу для пересування на північний захід.

en: Key to move N
uk: Клавіша руху вгору

en: The key used to move north.
uk: Натисніть клавішу для пересування на північ.

en: Key to move NE
uk: Клавіша руху праворуч-вгору

en: The key used to move north-east.
uk: Натисніть клавішу для пересування на північний схід.

en: Key to move W
uk: Клавіша руху вліво

en: The key used to move west.
uk: Натисніть клавішу для пересування на захід.

en: Key to hold
uk: Клавіша, щоб залишатись на місці

en: The key used to hold still.
uk: Клавіша все ще утримується.

en: Key to move E
uk: Клавіша руху праворуч

en: The key used to move east.
uk: Натисніть клавішу для пересування на схід.

en: Key to move SW
uk: Клавіша руху вліво-вниз

en: The key used to move south-west.
uk: Натисніть клавішу для пересування на південний захід.

en: Key to move S
uk: Клавіша руху вниз

en: The key used to move south.
uk: Натисніть клавішу для пересування на південь.

en: Key to move SE
uk: Клавіша руху праворуч-вниз

en: The key used to move south-east.
uk: Натисніть клавішу для пересування на південний схід.

en: Width of the window in pixels
uk: Ширина вікна у точках

en: Height of the window in pixels
uk: Висота вікна у точках

en: true if the window is maximized
uk: вказано, коли вікно розгорнуто

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
uk: Програмі "Роботи" не вдалось знайти жодного файлу конфігурації. Перевірте коректність встановлення гри.

en: New Game
uk: Нова гра

en: Are you sure you want to discard the current game?
uk: Відкинути поточну гру?

en: Keep _Playing
uk: _Далі грати

en: _New Game
uk: _Нова гра

en: Based on classic BSD Robots
uk: Ґрунтується на класичні грі Роботи BSD

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: _Restore Defaults
uk: _Відновити початкові параметри

en: New accelerator…
uk: Нове скорочення…

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
uk: Витаємо. Ви перемогли роботів!
    Але чи вдасться вам зробити це ще раз?

en: There are no teleport locations left!!
uk: Немає місць для телепортації!

en: Game
uk: Гра

en: Appearance
uk: Вигляд

en: _Use safe moves
uk: _Використовувати безпечні ходи

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
uk: Не дозволяти деякі ходи, що спричинять смерть гравця.

en: U_se super safe moves
uk: _Особливо  безпечні ходи

en: Prevents all moves that result in getting killed.
uk: Не дозволяти всі ходи, що спричинять смерть гравця.

en: _Enable sounds
uk: _Увімкнути звуки

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
uk: Відтворювати звуки на події на зразок перемоги чи смерті.

en: Game Type
uk: Тип гри

en: _Image theme:
uk: _Тема зображень:

en: _Background color:
uk: Колір _тла:

en: Game Type:
uk: Тип гри:

en: Rank
uk: Ранг

en: Score
uk: Результат

en: Player
uk: Гравець

en: Congratulations!
uk: Вітання!

en: _Done
uk: Виконано

en: Your score is the best!
uk: Ваш результат — найкращий!

en: Your score has made the top ten.
uk: Ваш результат потрапив до десятки найкращих.

en: No scores yet
uk: Результатів ще немає

en: Play some games and your scores will show up here.
uk: Зіграйте декілька разів, і програма покаже тут ваші результати.

en: High Scores
uk: Найкращі результати

en: Classic robots
uk: Класичні роботи

en: Classic robots with safe moves
uk: Класичні роботи з безпечними ходами

en: Classic robots with super-safe moves
uk: Класичні роботи з особливо безпечними ходами

en: Nightmare
uk: Жах

en: Nightmare with safe moves
uk: Жах з безпечними ходами

en: Nightmare with super-safe moves
uk: Жах з особливо безпечними ходами

en: Robots2
uk: Роботи2

en: Robots2 with safe moves
uk: Роботи2 з безпечними ходами

en: Robots2 with super-safe moves
uk: Роботи2 з особливо безпечними ходами

en: Robots2 easy
uk: Прості роботи2

en: Robots2 easy with safe moves
uk: Роботи2 з безпечними ходами

en: Robots2 easy with super-safe moves
uk: Роботи2 з особливо безпечними ходами

en: Robots with safe teleport
uk: Роботи з безпечною телепортацією

en: Robots with safe teleport with safe moves
uk: Роботи з безпечною телепортацією

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
uk: Роботи з безпечною телепортацією та безпечними ходами

en: Teleport _Randomly
uk: _Випадкова телепортація

en: Teleport _Safely
uk: _Рятувальний телепорт

en: _Wait for Robots
uk: За_чекати на роботів

en: _Scores
uk: _Результати

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Robots
uk: _Про «Роботи»

en: Level: {level}	Score: {score}
uk: Рівень: {level}	Бали: {score}

en: (Remaining: %d)
uk: (Залишилось: %d)
