gnome-robots master - en to eu translation catalogue (87 entries)

en: _New Game
eu: _Joko berria

en: _Scores
eu: _Puntuazioak

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Robots
eu: Robots aplikazioari _buruz

en: Robots
eu: Robotak

en: Avoid the robots and make them crash into each other
eu: Saihestu robotak, eta robotei elkarrekin talka eginarazi

note: Translators: "It is the distant future: the year 2000" is a reference to Flight of the Conchords, see https://www.youtube.com/watch?v=2IPAOxrH7Ro
en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
eu: Etorkizun urrun bat da, 2000. urtea. Robot gaiztoak zu hiltzen saiatzen ari dira. Saihestu robotak edo besarkatu heriotza.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
eu: Zorionez, robotak mozolo xamarrak dira, eta zuzenean zuregana mugitzen dira. Jo iezaiezu adarra robotak elkarren artean, edo sortzen duten zakarren aurka,  talka egin eta horrela haiek suntsitzeko. Zure burua babesteko zakarrak lekuz alda ditzakezu, edo segurtasunez ihes egin telegarraiatzailea erabiliz.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
eu: Telegarraiatzaileak eskaintzen duen babesa mugatua da. Behin gailu horretan sartutakoan, batek daki non agertuko zaren. Agian, robot baten alboan eta honek bertan hilko zaitu. Iraun bizirik ahalik eta denbora gehien.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
eu: jokoa;arkade;aldendu;

en: Show toolbar
eu: Erakutsi tresna-barra

en: Show toolbar. A standard option for toolbars.
eu: Erakutsi tresna-barra. Tresna-barren aukera estandarra.

en: Robot image theme
eu: Robotaren irudiaren gaia

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
eu: Robotaren irudiaren gaia. Robotetan erabili beharreko irudien gaia.

en: Background color
eu: Atzeko planoaren kolorea

en: Background color. The hex specification of the background color.
eu: Atzeko planoaren kolorea. Atzeko planoaren kolorearen balio hamaseitarra.

en: Game type
eu: Joko mota

en: Game type. The name of the game variation to use.
eu: Joko mota. Erabili beharreko joko-aldaeraren izena.

en: Use safe moves
eu: Erabili mugimendu seguruak

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
eu: Erabili mugimendu seguruak. Mugimendu seguruen aukerak errore batengatik ez hiltzen lagunduko dizu. Heriotzara eramango zaituen mugimendu bat egiten saiatzen bazara eta mugimendu seguru bat erabilgarri badago, ezingo duzu aurrera jarraitu.

en: Use super safe moves
eu: Erabili mugimendu seguru-seguruak

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
eu: Erabili mugimendu seguru-seguruak. Jokalariari ohartarazi egingo zaio mugimendu segururik ez dagoenean eta aukera bakarra aldentzea denean.

en: Enable game sounds
eu: Gaitu jokoaren soinuak

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
eu: Gaitu jokoaren soinuak. Erreproduzitu soinuak jokoko hainbat gertaeretan.

en: Key to move NW
eu: Ipar-mendebalderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move north-west.
eu: Erabilitako tekla ipar-mendebaldera mugitzeko

en: Key to move N
eu: Iparralderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move north.
eu: Erabilitako tekla iparraldera mugitzeko

en: Key to move NE
eu: Ipar-ekialderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move north-east.
eu: Erabilitako tekla ipar-ekialdera mugitzeko

en: Key to move W
eu: Mendebalderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move west.
eu: Erabilitako tekla mendebaldera mugitzeko

en: Key to hold
eu: Gelditzeko tekla

en: The key used to hold still.
eu: Erabilitako tekla geldik egoteko.

en: Key to move E
eu: Ekialderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move east.
eu: Erabilitako tekla ekialdera mugitzeko

en: Key to move SW
eu: Hego-mendebalderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move south-west.
eu: Erabilitako tekla hego-mendebaldera mugitzeko

en: Key to move S
eu: Hegoalderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move south.
eu: Erabilitako tekla hegoaldera mugitzeko

en: Key to move SE
eu: Hego-ekialderantz mugitzeko tekla

en: The key used to move south-east.
eu: Erabilitako tekla hego-ekialdera mugitzeko

en: Width of the window in pixels
eu: Leihoaren zabalera (pixeletan)

en: Height of the window in pixels
eu: Leihoaren altuera (pixeletan)

en: true if the window is maximized
eu: egia leihoa maximizatuta badago

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
eu: Robotak programak ezin izan du jokoaren konfigurazio-fitxategi baliozkorik aurkitu. Begiratu programa ondo instalatuta dagoen.

en: Are you sure you want to discard the current game?
eu: Ziur zaude uneko jokoa baztertzea nahi duzula?

en: Keep _Playing
eu: Jarraitu _jokatzen

en: Based on classic BSD Robots
eu: BSD robot klasikoan oinarritua

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
eu: Zorionak. Robotak garaitu dituzu!! 
    Robotak berriro menderatzeko gauza zara?

en: There are no teleport locations left!!
eu: Ez dago aldentzeko leku gehiago!!

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Game Type
eu: Joko mota

en: _Use safe moves
eu: _Erabili mugimendu seguruak

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
eu: Heriotzara eramaten duten ezusteko mugimenduak saihesten ditu.

en: U_se super safe moves
eu: Erabili mugimendu seguru-seguruak

en: Prevents all moves that result in getting killed.
eu: Heriotzara eramaten duten mugimendu guztiak saihesten ditu.

en: _Enable sounds
eu: _Gaitu soinuak

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
eu: Maila bat irabaztean edo hiltzean hotsak erreproduzitzen ditu.

en: Game
eu: Jokoa

en: _Image theme:
eu: _Irudiaren gaia:

en: _Background color:
eu: Atzeko pla_noaren kolorea:

en: Appearance
eu: Itxura

en: _Restore Defaults
eu: Itzuli _lehenespenetara

en: Keyboard
eu: Teklatua

note: Label on the scores dialog, next to map type dropdown
en: Game Type:
eu: Joko mota:

en: Classic robots
eu: Robot klasikoak

en: Classic robots with safe moves
eu: Robot klasikoak eta mugimendu seguruak

en: Classic robots with super-safe moves
eu: Robot klasikoak eta mugimendu seguru-seguruak

en: Nightmare
eu: Amesgaiztoa

en: Nightmare with safe moves
eu: Amesgaiztoa eta mugimendu seguruak

en: Nightmare with super-safe moves
eu: Amesgaiztoa eta mugimendu seguru-seguruak

en: Robots2
eu: Robotak2

en: Robots2 with safe moves
eu: Robotak2 eta mugimendu seguruak

en: Robots2 with super-safe moves
eu: Robotak2 eta mugimendu seguru-seguruak

en: Robots2 easy
eu: Robotak2 erraza

en: Robots2 easy with safe moves
eu: Robotak2 erraza eta mugimendu seguruak

en: Robots2 easy with super-safe moves
eu: Robotak2 erraza eta mugimendu seguru-seguruak

en: Robots with safe teleport
eu: Robotak eta aldentze segurua

en: Robots with safe teleport with safe moves
eu: Robotak, aldentze segurua eta mugimendu seguruak

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
eu: Robotak, aldentze segurua eta mugimendu seguru-seguruak

en: Teleport _Randomly
eu: Aldendu _ausaz

en: _Wait for Robots
eu: _Itxaron robotei

en: Level: %d	Score: %d
eu: Maila: %d	Puntuazioa: %d

note: Second line of safe teleports button label. %d is the number of teleports remaining.
en: (Remaining: %d)
eu: (falta: %d)

note: First line of safe teleports button label.
en: Teleport _Safely
eu: Aldendu modu _seguruan
