gnome-robots - en to tr translation catalogue (97 entries)

en: Robots
tr: Robotlar

en: Avoid the robots and make them crash into each other
tr: Robotlardan kaçın ve onların birbirlerine çarpmalarını sağlayın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
tr: gnome robots;gnome robotlar;game;arcade;teleport;oyun;macera;oyun makinesi;teleport;ışınlanma;

note: Translators: "It is the distant future: the year 2000" is a reference to Flight of the Conchords, see https://www.youtube.com/watch?v=2IPAOxrH7Ro
en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
tr: Uzak bir gelecekte, 2000 yılındasınız ve şeytani robotlar sizi öldürmeye çalışıyor. Robotlardan sakının ya da kesin bir ölümle yüzleşin.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
tr: Neyse ki, robotlar aşırı derecede aptaldır ve her zaman doğrudan size doğru geleceklerdir. Birbirlerine çarparak yok olmaları ya da bu çarpışmaların sonucunda oluşan çöp yığınlarına çarpmaları için robotları kandırın. Çöp yığınlarını oynatarak kendinizi savunabilir ya da elinizdeki ışınlanma aygıtını kullanarak güvenli bir yere kaçabilirsiniz.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
tr: Güvenli ışınlanma hakkınız sınırlıdır ve bittiğinde, ışınlanma sizi bir robotun yanına götürebilir, ki bu da ölümünüze neden olacaktır. Olabildiğince uzun süre yaşamda kalın!

en: Robot image theme
tr: Robot resim teması

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
tr: Robot resim teması. Robotlar için kullanılacak resim teması.

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Background color. The hex specification of the background color.
tr: Arka plan rengi. Arka plan renginin hex belirtimi.

en: Game type
tr: Oyun türü

en: Game type. The name of the game variation to use.
tr: Oyun türü. Kullanılacak oyun türünün adı.

en: Use safe moves
tr: Güvenli hareketleri kullan

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
tr: Güvenli hareketleri kullanır. Güvenli hareketler, hata sonucu ölmenizi engeller. Kullanılabilir güvenli hareket varsa, sizi öldürecek bir hareket yaparken bunun gerçekleşmesini önler.

en: Use super safe moves
tr: Süper güvenli hareketi kullan

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
tr: Süper güvenli hareketi kullanır. Kullanıcı, güvenli bir hareket kalmadığında ve tek seçenek ışınlanma olduğunda uyarılır.

en: Enable game sounds
tr: Oyun seslerini etkinleştir

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
tr: Oyun seslerini etkinleştirir. Oyundaki birçok olay için ses çalar.

en: Key to move NW
tr: KB için tuş

en: The key used to move north-west.
tr: Kuzeybatıya gitmede kullanılan tuş.

en: Key to move N
tr: K için tuş

en: The key used to move north.
tr: Kuzeye gitmede kullanılan tuş.

en: Key to move NE
tr: KD için tuş

en: The key used to move north-east.
tr: Kuzeydoğuya gitmede kullanılan tuş.

en: Key to move W
tr: B için tuş

en: The key used to move west.
tr: Batıya gitmede kullanılan tuş.

en: Key to hold
tr: Saklamak için tuş

en: The key used to hold still.
tr: Yerinde durmak için kullanılan tuş.

en: Key to move E
tr: D için tuş

en: The key used to move east.
tr: Doğuya gitmede kullanılan tuş.

en: Key to move SW
tr: GB için tuş

en: The key used to move south-west.
tr: Güzeybatıya gitmede kullanılan tuş.

en: Key to move S
tr: G için tuş

en: The key used to move south.
tr: Güneye gitmede kullanılan tuş.

en: Key to move SE
tr: GD için tuş

en: The key used to move south-east.
tr: Güneydoğuya gitmede kullanılan tuş.

en: Width of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel olarak genişliği

en: Height of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel olarak yüksekliği

en: true if the window is maximized
tr: pencere büyütülmüşse bunun değeri doğrudur

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
tr: Robotlar uygulaması geçerli bir yapılandırma dosyası bulamadı. Lütfen bu programın kurulumunu gözden geçirin.

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: Are you sure you want to discard the current game?
tr: Geçerli oyunu gözden çıkarmak istediğinize emin misiniz?

en: Keep _Playing
tr: _Oyunu Sürdür

en: _New Game
tr: Yeni _Oyun

en: Based on classic BSD Robots
tr: Klasik BSD Robotlar Örnek Alınmıştır

en: Keyboard
tr: Klavye

en: _Restore Defaults
tr: Ö_ntanımlılara Dön

en: New accelerator…
tr: Yeni hızlandırıcı…

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
tr: Tebrikler, Robotları Yendiniz!! 
    Peki, Yeniden Yapabilir Misiniz?

en: There are no teleport locations left!!
tr: Geriye hiç ışınlanma bölgesi kalmadı!!

en: Game
tr: Oyun

en: Appearance
tr: Görünüm

en: _Use safe moves
tr: Güvenli hareketleri _kullan

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
tr: Ölüm ile sonuçlanabilecek kazalı hamleleri önle.

en: U_se super safe moves
tr: _Süper güvenli hareketi kullan

en: Prevents all moves that result in getting killed.
tr: Ölüm ile sonuçlanan tüm hamleleri önle.

en: _Enable sounds
tr: _Sesleri etkinleştir

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
tr: Düzeyi geçme ve ölme gibi olaylar için ses çal.

en: Game Type
tr: Oyun Türü

en: _Image theme:
tr: _Resim teması:

en: _Background color:
tr: _Arka plan rengi:

en: Game Type:
tr: Oyun Türü:

en: Rank
tr: Sıralama

en: Score
tr: Puan

en: Player
tr: Oyuncu

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: _Done
tr: _Bitti

en: Your score is the best!
tr: En iyi puan sizinki!

en: Your score has made the top ten.
tr: Puanınız ilk ona girdi.

en: No scores yet
tr: Henüz kayıtlı puan yok

en: Play some games and your scores will show up here.
tr: Biraz oyun oynarsanız puanlarınız burada görünecektir.

en: High Scores
tr: Yüksek Puanlar

en: Classic robots
tr: Klasik robotlar

en: Classic robots with safe moves
tr: Klasik robotlar, güvenli hareketler ile

en: Classic robots with super-safe moves
tr: Klasik robotlar, süper güvenli hareketler ile

en: Nightmare
tr: Kabus

en: Nightmare with safe moves
tr: Kabus, güvenli hareketler ile

en: Nightmare with super-safe moves
tr: Kabus, süper güvenli hareketler ile

en: Robots2
tr: Robotlar2

en: Robots2 with safe moves
tr: Robotlar2, güvenli hareketler ile

en: Robots2 with super-safe moves
tr: Robotlar2, süper güvenli hareketler ile

en: Robots2 easy
tr: Robotlar2, kolay

en: Robots2 easy with safe moves
tr: Robotlar2, kolay, güvenli hareketler ile

en: Robots2 easy with super-safe moves
tr: Robotlar2, kolay, süper güvenli hareketler ile

en: Robots with safe teleport
tr: Robotlar, güvenli ışınlama ile

en: Robots with safe teleport with safe moves
tr: Robotlar, güvenli ışınlama ve güvenli hareketler ile

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
tr: Robotlar, güvenli ışınlama ve süper güvenli hareketler ile

en: Teleport _Randomly
tr: _Rastgele Işınlan

en: Teleport _Safely
tr: _Güvenle Işınlan

en: _Wait for Robots
tr: Robotları _Bekle

en: _Scores
tr: _Puanlar

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Robots
tr: Robotlar _Hakkında

en: Level: {level}	Score: {score}
tr: Düzey: {level}	Puan: {score}

en: (Remaining: %d)
tr: (Kalan: %d)
