gnome-robots - en to sv translation catalogue (97 entries)

en: Robots
sv: Robotar

en: Avoid the robots and make them crash into each other
sv: Undvik robotarna och få dem att krocka med varandra

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;arcade;teleport;
sv: spel;arkad;teleport;

note: Translators: "It is the distant future: the year 2000" is a reference to Flight of the Conchords, see https://www.youtube.com/watch?v=2IPAOxrH7Ro
en: It is the distant future: the year 2000. Evil robots are trying to kill you. Avoid the robots or face certain death.
sv: Det är den avlägsna framtiden: år 2000. Onda robotar försöker att döda dig. Undvik robotarna eller möt en säker död.

en: Fortunately, the robots are extremely stupid and will always move directly towards you. Trick them into colliding into each other, resulting in their destruction, or into the junk piles that result. You can defend yourself by moving the junk piles, or escape to safety with your handy teleportation device.
sv: Som tur är så är robotarna extremt dumma och kommer alltid att röra sig direkt mot dig. Lura dem att kollidera med varandra, vilket leder till deras förstörelse, eller de resulterande skrothögarna. Du kan försvara dig genom att flytta skrothögarna, eller fly till säkerhet med din praktiska teleportör.

en: Your supply of safe teleports is limited, and once you run out, teleportation could land you right next to a robot, who will kill you. Survive for as long as possible!
sv: Ditt lager av säkra teleporter är begränsad, och när dessa är slut kan teleportering placera dig intill en robot som kommer att döda dig. Överlev så länge som möjligt!

en: Robot image theme
sv: Robotbildtema

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
sv: Robotbildtema. Temat på bilderna som ska användas för robotarna.

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color. The hex specification of the background color.
sv: Bakgrundsfärg. Hexadecimal specifikation av bakgrundsfärgen.

en: Game type
sv: Speltyp

en: Game type. The name of the game variation to use.
sv: Speltyp. Namnet på spelvarianten att använda.

en: Use safe moves
sv: Använd säkra förflyttningar

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
sv: Använd säkra förflyttningar. Alternativet säkra förflyttningar hjälper dig att undvika att dödas av misstag. Om du försöker att göra en förflyttning som skulle leda till att du dör och det finns en säker förflyttning tillgänglig kommer du inte att tillåtas att fortsätta.

en: Use super safe moves
sv: Använd supersäkra förflyttningar

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
sv: Använd supersäkra förflyttningar. Spelaren varnas då det inte finns något säkert drag och det enda alternativet är att teleportera ut.

en: Enable game sounds
sv: Aktivera spelljud

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
sv: Aktivera spelljud. Spela ljud för diverse händelser under spelets gång.

en: Key to move NW
sv: Tangent för att flytta åt nordväst

en: The key used to move north-west.
sv: Tangenten för att flytta till nordväst.

en: Key to move N
sv: Tangent för att flytta åt norr

en: The key used to move north.
sv: Tangenten för att flytta till nord.

en: Key to move NE
sv: Tangent för att flytta åt nordöst

en: The key used to move north-east.
sv: Tangenten för att flytta till nordöst.

en: Key to move W
sv: Tangent för att flytta åt väster

en: The key used to move west.
sv: Tangenten för att flytta till väst.

en: Key to hold
sv: Tangent att hålla intryckt

en: The key used to hold still.
sv: Tangenten för att stå still.

en: Key to move E
sv: Tangent för att flytta åt öster

en: The key used to move east.
sv: Tangenten för att flytta till öst.

en: Key to move SW
sv: Tangent för att flytta åt sydväst

en: The key used to move south-west.
sv: Tangenten för att flytta till sydväst.

en: Key to move S
sv: Tangent för att flytta åt söder

en: The key used to move south.
sv: Tangenten för att flytta till syd.

en: Key to move SE
sv: Tangent för att flytta åt sydöst

en: The key used to move south-east.
sv: Tangenten för att flytta till sydöst.

en: Width of the window in pixels
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter

en: Height of the window in pixels
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter

en: true if the window is maximized
sv: sant om fönstret är maximerat

en: The program Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
sv: Programmet Robotar kunde inte hitta några giltiga spelkonfigurationsfiler. Kontrollera att programmet installerats korrekt.

en: New Game
sv: Nytt spel

en: Are you sure you want to discard the current game?
sv: Är du säker att du vill kassera aktuellt spel?

en: Keep _Playing
sv: Fortsätt s_pela

en: _New Game
sv: _Nytt spel

en: Based on classic BSD Robots
sv: Baserad på klassiska BSD-robotar

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: _Restore Defaults
sv: _Återställ standardalternativen

en: New accelerator…
sv: Ny snabbtangent…

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
sv: Gratulerar, du har besegrat robotarna!!
    Men kan du göra om det?

en: There are no teleport locations left!!
sv: Det finns inte några teleportplatser kvar!!

en: Game
sv: Spel

en: Appearance
sv: Utseende

en: _Use safe moves
sv: _Använd säkra förflyttningar

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
sv: Förhindra olyckliga drag som kan resultera i död.

en: U_se super safe moves
sv: A_nvänd supersäkra förflyttningar

en: Prevents all moves that result in getting killed.
sv: Förhindrar alla drag som kan resultera i död.

en: _Enable sounds
sv: A_ktivera ljud

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
sv: Spela ljud för händelser som exempelvis att vinna en nivå och att dö.

en: Game Type
sv: Speltyp

en: _Image theme:
sv: _Bildtema:

en: _Background color:
sv: _Bakgrundsfärg:

en: Game Type:
sv: Speltyp:

en: Rank
sv: Rang

en: Score
sv: Poäng

en: Player
sv: Spelare

en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

en: _Done
sv: _Klar

en: Your score is the best!
sv: Din poäng är den bästa!

en: Your score has made the top ten.
sv: Ditt resultat är bland de tio bästa.

en: No scores yet
sv: Inga poäng än

en: Play some games and your scores will show up here.
sv: Spela några spel så kommer dina poäng att visas här.

en: High Scores
sv: Poänglista

en: Classic robots
sv: Klassiska robotar

en: Classic robots with safe moves
sv: Klassiska robotar med säkra förflyttningar

en: Classic robots with super-safe moves
sv: Klassiska robotar med supersäkra förflyttningar

en: Nightmare
sv: Mardröm

en: Nightmare with safe moves
sv: Mardröm med säkra förflyttningar

en: Nightmare with super-safe moves
sv: Mardröm med supersäkra förflyttningar

en: Robots2
sv: Robotar2

en: Robots2 with safe moves
sv: Robotar2 med säkra förflyttningar

en: Robots2 with super-safe moves
sv: Robotar2 med supersäkra förflyttningar

en: Robots2 easy
sv: Robotar2 lätt

en: Robots2 easy with safe moves
sv: Robotar2 med säkra förflyttningar

en: Robots2 easy with super-safe moves
sv: Robotar2 med supersäkra förflyttningar

en: Robots with safe teleport
sv: Robotar med säker teleport

en: Robots with safe teleport with safe moves
sv: Robotar med säker teleport och säkra förflyttningar

en: Robots with safe teleport with super-safe moves
sv: Robotar med säker teleport och supersäkra förflyttningar

en: Teleport _Randomly
sv: Teleporte_ra slumpmässigt

en: Teleport _Safely
sv: Teleportera _säkert

en: _Wait for Robots
sv: _Vänta på robotarna

en: _Scores
sv: _Poänglista

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Robots
sv: _Om Robotar

en: Level: {level}	Score: {score}
sv: Nivå: {level}	Poäng: {score}

en: (Remaining: %d)
sv: (Kvarvarande: %d)
