gnome-screensaver - en to tr translation catalogue (56 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
tr: Ekran koruyucudan nazikçe çıkmasına sebep olur

en: Query the state of the screensaver
tr: Ekran qoruyıcısınıñ durumını sorğula

en: Query the length of time the screensaver has been active
tr: Ekran koruyucusunun etkin olduğu zamanı sorgula

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
tr: Çapmaqta olğan ekran qoruyıcısı esnasına ekrannı deral kilitlemege söyler

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
tr: Ekran koruyucuyu aç (ekranı boş bırak)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
tr: Eğer ekran koruyucu etkin ise etkinliğini kaldır (ekranı boş bırakma)

en: Version of this application
tr: Bu uygulamanıñ sürümi

en: The screensaver is active
tr: Ekran qoruyıcısı faaldir

en: The screensaver is inactive
tr: Ekran qoruyıcısı ğayrıfaaldir

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
tr[0]: Ekran qoruyucısı %d saniye faal olğandır.

en: The screensaver is not currently active.
tr: Ekran qoruyıcı hal-hazırda faal degildir.

en: Show debugging output
tr: Arızasızlandıruv çıqtısını köster

en: Show the logout button
tr: Tışarı imzalanuv dögmesini köster

en: Command to invoke from the logout button
tr: Oturumu kapat düğmesinden çağrılacak komut

en: Show the switch user button
tr: Qullanıcı almaştıruv dögmesini köster

en: Message to show in the dialog
tr: Dialogta kösterilecek mesaj

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
tr: MESAJ

en: Not used
tr: Qullanılmay

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
tr: Qullanıcı adı:

en: Password:
tr: Sır-söz:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
tr: Hemen parolanızı değiştirmeniz gerekiyor (parolanız eskidi)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
tr: Parolanızı hemen değiştirmeniz gerekiyor (root zorluyor)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
tr: Hesabıñız eskirgendir; lütfen sistem memurıñız ile temasqa keçiñiz

en: No password supplied
tr: Bir parola sağlanmadı

en: Password unchanged
tr: Parola değişmedi

en: Cannot get username
tr: Qullanıcı adı alınalmay

en: Retype new Unix password:
tr: Yañı Uniks sır-sözüñizni kene tuşlañız:

en: Enter new Unix password:
tr: Yañı Unix sır-sözüñizni kirsetiñiz:

en: (current) Unix password:
tr: (cari) Unix sır-sözüñiz:

en: Error while changing NIS password.
tr: NIS parolası değiştirilirken hata

en: You must choose a longer password
tr: Daha uzun bir parola seçmelisiniz

en: Password has been already used. Choose another.
tr: Parola kullanılmaktadır. Başka bir tane seçin.

en: You must wait longer to change your password
tr: Sır-sözüñizni deñiştirmek içün daa uzun beklemelisiñiz

en: Sorry, passwords do not match
tr: Üzgünüm, parolalar uyuşmuyor

en: Checking…
tr: Teşkerile…

en: Authentication failed.
tr: Sahihlenme muvafaqiyetsiz.

en: Don't become a daemon
tr: Bir cınğa dönüşme

en: Enable debugging code
tr: Hata ayıklama kodunu etkinleştir

en: Launch screensaver and locker program
tr: Ekran qoruyıcı ve kilitleyici programnı fırlat

en: Screensaver
tr: Ekran qoruyıcısı

en: Unable to establish service %s: %s
tr: Servis %s qurulamadı: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
tr: PAM_TTY=%s tesbit etilamadı

en: Incorrect password.
tr: Yanlış parola.

en: Not permitted to gain access at this time.
tr: Şu an erişim kazanmaya izinli değil.

en: No longer permitted to access the system.
tr: Sisteme erişimine artık izin verilmiyor.

en: failed to register with the message bus
tr: mesaj veri yoluna kayıt başarısız

en: not connected to the message bus
tr: mesaj veri yoluna bağlı değil

en: screensaver already running in this session
tr: Bu oturımda ekran qoruyıcısı endi çapmaqta

en: Time has expired.
tr: Zaman aşıldı.

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
tr: Büyük Harif & Num Kiliti (Caps Lock & Num Lock) tuşlarıñız faaldir.

en: You have the Caps Lock key on.
tr: Büyük Harif Kiliti (Caps Lock) tuşuñız faaldir.

en: You have the Num Lock key on.
tr: Numara Kiliti (Num Lock) tuşuñız faaldir.

en: S_witch User…
tr: Qullanıcı _Almaştır…

en: Log _Out
tr: _Tışarı İmzalan

en: _Unlock
tr: _Kilitsizle

en: _Password:
tr: _Sır-söz:
