gnome-screensaver - en to da translation catalogue (57 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
da: For pauseskærmen til at afslutte med ynde

en: Query the state of the screensaver
da: Forespørg pauseskærmens tilstand

en: Query the length of time the screensaver has been active
da: Forespørg til hvor lang tid pauseskærmen har været aktiv

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
da: Beordre den kørende pauseskærmproces at låse skærmen øjeblikkeligt

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
da: Slå pauseskærmen til (sorten skærmen)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
da: Hvis pauseskærmen er aktiv, deaktivér den (genopret skærmen)

en: Version of this application
da: Version af dette programmel

en: The screensaver is active
da: Pauseskærmen er aktiv

en: The screensaver is inactive
da: Pauseskærmen er inaktiv

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
da[0]: Pauseskærmen har været aktiv i %d sekund.
da[1]: Pauseskærmen har været aktiv i %d sekunder.

en: The screensaver is not currently active.
da: Pauseskærmen er ikke aktiv i øjeblikket.

en: Show debugging output
da: Vis fejlfindingsuddata

en: Show the logout button
da: Vis log ud-knappen

en: Command to invoke from the logout button
da: Kommando er skal køres fra log ud-knappen

en: Show the switch user button
da: Vis skift bruger-knappen

en: Message to show in the dialog
da: Besked der skal vises i dialogen

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
da: BESKED

en: Not used
da: Bruges ikke

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
da: Det er påkrævet at du ændrer din adgangskode med det samme (adgangskode er for gammelt)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
da: Det er påkrævet at du ændrer din adgangskode med det samme (påtvunget af administrator)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
da: Din konto er udløbet; kontakt venligst din system-administrator

en: No password supplied
da: Ingen adgangskode udleveret

en: Password unchanged
da: Adgangskode er uændret

en: Cannot get username
da: Kan ikke hente brugernavn

en: Retype new Unix password:
da: Skriv ny Unix-adgangskode igen:

en: Enter new Unix password:
da: Skriv ny Unix-adgangskode:

en: (current) Unix password:
da: (nuværende) Unix-adgangskode:

en: Error while changing NIS password.
da: Fejl under ændring af NIS adgangskode.

en: You must choose a longer password
da: Du skal vælge en længere adgangskode

en: Password has been already used. Choose another.
da: Adgangskoden har allerede været brugt. Vælg en anden.

en: You must wait longer to change your password
da: Du skal vente længere før du kan ændre din adgangskode

en: Sorry, passwords do not match
da: Beklager, adgangskoderne passer ikke sammen

en: Checking…
da: Kontrollerer…

en: Authentication failed.
da: Godkendelse fejlede.

en: Don't become a daemon
da: Kør ikke som tjeneste

en: Enable debugging code
da: Slå fejlfindingskode til

en: Launch screensaver and locker program
da: Start pauseskærm og skærmlåsningsprogram

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Unable to establish service %s: %s
da: Er ikke i stand til at etablere service %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
da: Kan ikke sætte PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
da: Forkert adgangskode.

en: Not permitted to gain access at this time.
da: Adgang er ikke tilladt på dette tidspunkt.

en: No longer permitted to access the system.
da: Adgang til systemet er ikke længere tilladt.

en: failed to register with the message bus
da: kunne ikke registere med kommunikationsbussen

en: not connected to the message bus
da: ikke tilsluttet kommunikationsbussen

en: screensaver already running in this session
da: pauseskærm kører allerede i denne session

en: Time has expired.
da: Tiden er udløbet.

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
da: Du har aktiveret Caps- og Num Lock-tasterne.

en: You have the Caps Lock key on.
da: Du har aktiveret Caps Lock-tasten.

en: You have the Num Lock key on.
da: Du har aktiveret Num Lock-tasten.

en: S_witch User…
da: _Skift bruger…

en: Log _Out
da: Log _ud

en: _Unlock
da: _Lås op

en: _Password:
da: _Adgangskode:

note: Translators, this is the 12h date format used in the panel clock
en: %a %l:%M %p
da: %a %l:%M
