gnome-screensaver - en to fi translation catalogue (56 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
fi: Sammuta näytönsäästäjäohjelma kokonaan

en: Query the state of the screensaver
fi: Näytä näytönsäästäjän tila

en: Query the length of time the screensaver has been active
fi: Näytä, kuinka pitkään näytönsäästäjä on ollut päällä

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
fi: Lukitse näyttö heti käynnissä olevan näytönsäästäjäprosessin avulla

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
fi: Laita näytönsäästäjä päälle (tyhjentää näytön)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
fi: Lopeta näytönsäästäjä, jos se on käynnissä (palauta näyttö)

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

en: The screensaver is active
fi: Näytönsäästäjä on käynnissä

en: The screensaver is inactive
fi: Näytönsäästäjä ei ole käynnissä

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
fi[0]: Näytönsäästäjä on ollut käynnissä %d sekunnin.
fi[1]: Näytönsäästäjä on ollut käynnissä %d sekuntia.

en: The screensaver is not currently active.
fi: Näytönsäästäjä ei ole tällä hetkellä aktiivinen.

en: Show debugging output
fi: Näytä vianetsintätuloste

en: Show the logout button
fi: Näytä uloskirjautumispainike

en: Command to invoke from the logout button
fi: Uloskirjautumispainikkeesta suoritettava komento

en: Show the switch user button
fi: Näytä käyttäjän vaihtopainike

en: Message to show in the dialog
fi: Ikkunassa näytettävä viesti

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
fi: VIESTI

en: Not used
fi: Ei käytössä

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
fi: Käyttäjä:

en: Password:
fi: Salasana:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
fi: Salasana täytyy vaihtaa heti (salasana on vanhentunut)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
fi: Salasana täytyy vaihtaa heti (ylläpitäjän pakottama salasanan vaihto)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
fi: Käyttäjätunnuksesi on vanhentunut; ota yhteyttä ylläpitäjääsi

en: No password supplied
fi: Salasanaa ei annettu

en: Password unchanged
fi: Salasanaa ei vaihdettu

en: Cannot get username
fi: Käyttäjätunnusta ei saatu

en: Retype new Unix password:
fi: Syötä toiseen kertaan uusi Unix-salasana:

en: Enter new Unix password:
fi: Syötä uusi Unix-salasana:

en: (current) Unix password:
fi: Nykyinen Unix-salasana:

en: Error while changing NIS password.
fi: Virhe vaihdettaessa NIS-salasanaa.

en: You must choose a longer password
fi: Salasanan täytyy olla pidempi

en: Password has been already used. Choose another.
fi: Salasana on jo käytetty, valitse toinen salasana.

en: You must wait longer to change your password
fi: Et voi vaihtaa salasanaa näin usein

en: Sorry, passwords do not match
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan

en: Checking…
fi: Tarkistetaan…

en: Authentication failed.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.

en: Don't become a daemon
fi: Älä käynnistä palvelinprosessina

en: Enable debugging code
fi: Käytä debuggauskoodia

en: Launch screensaver and locker program
fi: Käynnistä näytönsäästäjä ja lukitusohjelma

en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

en: Unable to establish service %s: %s
fi: Palvelua %s ei voi avata: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
fi: Muuttujaa PAM_TTY=%s ei voi asettaa

en: Incorrect password.
fi: Virheellinen salasana.

en: Not permitted to gain access at this time.
fi: Pääsy ei ole sallittu tällä hetkellä.

en: No longer permitted to access the system.
fi: Pääsy ei ole enää sallittu järjestelmään.

en: failed to register with the message bus
fi: viestiväylään rekisteröityminen epäonnistui

en: not connected to the message bus
fi: viestiväylään ei ole yhteyttä

en: screensaver already running in this session
fi: näytönsäästäjä on jo käynnissä tässä istunnossa

en: Time has expired.
fi: Aika loppui.

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
fi: Näppäimistössä on Caps Lock ja Num Lock päällä.

en: You have the Caps Lock key on.
fi: Näppäimistössä on Caps Lock päällä.

en: You have the Num Lock key on.
fi: Näppäimistössä on Num Lock päällä.

en: S_witch User…
fi: _Vaihda käyttäjää…

en: Log _Out
fi: Kirjaudu _ulos

en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

en: _Password:
fi: _Salasana:
