gnome-screensaver 2.9x - en to it translation catalogue (57 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
it: Causa l'uscita non forzosa del salvaschermo

en: Query the state of the screensaver
it: Interroga lo stato del salvaschermo

en: Query the length of time the screensaver has been active
it: Interroga l'intervallo di tempo di esecuzione del salvaschermo

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
it: Comunica al processo salvaschermo in esecuzione di bloccare immediatamente lo schermo

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
it: Avvia il salvaschermo (blanking dello schermo)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
it: Se il salvaschermo è in esecuzione lo arresta (unblanking dello schermo)

en: Version of this application
it: Versione di questa applicazione

en: The screensaver is active
it: Il salvaschermo è attivo

en: The screensaver is inactive
it: Il salvaschermo è inattivo

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
it[0]: Il salvaschermo è rimasto attivo per %d secondo.
it[1]: Il salvaschermo è rimasto attivo per %d secondi.

en: The screensaver is not currently active.
it: l salvaschermo non è attivo al momento.

en: Show debugging output
it: Mostra l'outptut di debug

en: Show the logout button
it: Mostra il pulsante per terminare la sessione

en: Command to invoke from the logout button
it: Comando da invocare col pulsante di termine sessione

en: Show the switch user button
it: Mostra il pulsante cambia utente

en: Message to show in the dialog
it: Messaggio da mostrare nel dialogo

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
it: MESSAGGIO

en: Not used
it: Non usato

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
it: Nome utente:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
it: È necessario cambiare immediatamente la propria password (password scaduta)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
it: È necessario cambiare immediatamente la propria password (imposto da root)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
it: Il proprio account è scaduto; contattare l'amministratore di sistema

en: No password supplied
it: Nessuna password fornita

en: Password unchanged
it: Password non cambiata

en: Cannot get username
it: Impossibile ottenere il nome utente

en: Retype new Unix password:
it: Digitare di nuovo la nuova password UNIX:

en: Enter new Unix password:
it: Inserire la nuova password UNIX:

en: (current) Unix password:
it: Password UNIX (attuale):

en: Error while changing NIS password.
it: Errore durante il cambiamento della password NIS.

en: You must choose a longer password
it: È necessario scegliere una password più lunga.

en: Password has been already used. Choose another.
it: La password è stata già usata. Sceglierne un'altra.

en: You must wait longer to change your password
it: È necessario attendere ancora prima di poter cambiare la propria password

en: Sorry, passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Checking…
it: Controllo...

en: Authentication failed.
it: Autenticazione non riuscita.

en: Don't become a daemon
it: Non diventare un demone

en: Enable debugging code
it: Abilitare il codice di debug

en: Launch screensaver and locker program
it: Lancia il programma per salvaschermo e per blocco schermo

en: Screensaver
it: Salvaschermo

en: Unable to establish service %s: %s
it: Impossibile stabilire il servizio %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
it: Impossibile impostare PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
it: Password non corretta.

en: Not permitted to gain access at this time.
it: Per ora non è più concesso ottenere l'accesso.

en: No longer permitted to access the system.
it: L'accesso al sistema è stato perennemente revocato.

en: failed to register with the message bus
it: registrazione col bus di messaggi non riuscita

en: not connected to the message bus
it: non connesso al bus di messaggi

en: screensaver already running in this session
it: salvaschermo già in esecuzione in questa sessione

en: Time has expired.
it: Tempo scaduto!

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
it: I tasti BlocMaiusc e BlocNum sono attivi.

en: You have the Caps Lock key on.
it: Il tasto BlocMaiusc è attivo.

en: You have the Num Lock key on.
it: Il tasto BlocNum è attivo.

en: S_witch User…
it: _Cambia utente...

en: Log _Out
it: _Termina sessione

en: _Unlock
it: S_blocca

en: _Password:
it: Pass_word:

note: Translators, this is the 24h date format used in the panel clock
en: %a %R
it: %a %k.%M

note: Translators, this is the 12h date format used in the panel clock
en: %a %l:%M %p
it: %a %l.%M %P
