gnome-screensaver master - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ja: スクリーンセーバーを強制終了する

en: Query the state of the screensaver
ja: スクリーンセーバーの状態を問い合わせる

en: Query the length of time the screensaver has been active
ja: スクリーンセーバーが有効になっている時間を問い合わせる

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ja: 起動中のスクリーンセーバーに今すぐ画面をロックさせる

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ja: スクリーンセーバーを有効にする (ブランク・スクリーン)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ja: 有効になっているスクリーンセーバーを無効にする (ブランク・スクリーン解除)

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョンを表示する

en: The screensaver is active
ja: スクリーンセーバーは有効

en: The screensaver is inactive
ja: スクリーンセーバーは無効

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
ja[0]: スクリーンセーバーは %d 秒間有効になっています。

en: The screensaver is not currently active.
ja: スクリーンセーバーは現在、有効になっていません。

en: Show debugging output
ja: デバッグ出力を表示する

en: Show the logout button
ja: ログアウト・ボタンを表示する

en: Command to invoke from the logout button
ja: ログアウト・ボタンから呼び出すコマンド

en: Show the switch user button
ja: ログアウト・ボタンを表示する

en: Message to show in the dialog
ja: ダイアログに表示するメッセージ

en: Not used
ja: 未使用

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
ja: 今すぐパスワードの変更が必要です (パスワードは期限切れです)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
ja: 今すぐパスワードの変更が必要です (管理者が強制しています)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
ja: お使いのアカウントは期限切れです; システム管理者に問い合わせてください

en: No password supplied
ja: パスワードを指定していません

en: Password unchanged
ja: パスワードは変更されていません

en: Cannot get username
ja: ユーザー名を取得できません

en: Retype new Unix password:
ja: 新しい UNIX パスワードを再入力:

en: Enter new Unix password:
ja: 新しい UNIX パスワードを入力:

en: (current) Unix password:
ja: (現在の) UNIX パスワード:

en: Error while changing NIS password.
ja: NIS パスワードを変更する際にエラー。

en: You must choose a longer password
ja: もっと長いパスワードを選択してください

en: Password has been already used. Choose another.
ja: 既にパスワードは使用されているので別のものを選択してください。

en: You must wait longer to change your password
ja: パスワードを変更するまで待たなければなりません

en: Sorry, passwords do not match
ja: すみませんが、パスワードが一致しません

en: Checking…
ja: 確認中…

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Don't become a daemon
ja: デーモン化しない

en: Enable debugging code
ja: デバッグ・モードにする

en: Launch screensaver and locker program
ja: スクリーンセーバーおよびロックするプログラムを起動

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

en: Unable to establish service %s: %s
ja: サービス %s を確立できません: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
ja: PAM_TTY=%s にセットできません

en: Incorrect password.
ja: パスワードが間違っています。

en: Not permitted to gain access at this time.
ja: この時点ではアクセスが拒否されています。

en: No longer permitted to access the system.
ja: システムへのアクセスが許可されていません。

en: failed to register with the message bus
ja: メッセージ・バスへの登録に失敗しました

en: not connected to the message bus
ja: メッセージ・バスに接続していません

en: screensaver already running in this session
ja: このセッションで既にスクリーンセーバーが実行中です

en: Time has expired.
ja: タイムアウトしました。

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
ja: Caps キーと Num Lock キーが押されています。

en: You have the Caps Lock key on.
ja: Caps Lock キーが押されています。

en: You have the Num Lock key on.
ja: Num Lock キーが押されています。

en: S_witch User…
ja: ユーザーの切り替え(_W)…

en: Log _Out
ja: ログアウト(_O)

en: _Unlock
ja: ロックの解除(_U)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):
