gnome-screensaver - en to nl translation catalogue (58 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
nl: Zorgt dat de schermbeveiliging netjes afsluit

en: Query the state of the screensaver
nl: De toestand van de schermbeveiliging opvragen

en: Query the length of time the screensaver has been active
nl: Opvragen hoe lang de schermbeveiliging actief is geweest

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
nl: Geeft de actieve schermbeveiliging opdracht om het scherm onmiddellijk te vergrendelen

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
nl: De schermbeveiliging activeren (het scherm zwart maken)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
nl: Indien de schermbeveiliging actief is, deze deactiveren (het scherm zichtbaar maken)

en: Version of this application
nl: Versie van deze toepassing

en: The screensaver is active
nl: De schermbeveiliging is actief

en: The screensaver is inactive
nl: De schermbeveiliging is niet actief

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
nl[0]: De schermbeveiliging was voor %d seconden actief.
nl[1]: De schermbeveiliging was voor %d seconden actief.

en: The screensaver is not currently active.
nl: De schermbeveiliging is momenteel niet actief.

en: Show debugging output
nl: Debug uitvoer tonen

en: Show the logout button
nl: Een knop voor afmelden tonen

en: Command to invoke from the logout button
nl: Opdracht die wordt uitgevoerd met de knop voor afmelden

en: Show the switch user button
nl: Een knop tonen met 'wissel gebruiker'

en: Message to show in the dialog
nl: Te tonen bericht in het dialoogvenster

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
nl: BERICHT

en: Not used
nl: Niet gebruikt

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
nl: U dient uw wachtwoord direct te veranderen (wachtwoord verlopen)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
nl: U dient uw wachtwoord direct te veranderen (op last van de systeembeheerder)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
nl: Uw account is verlopen; neem contact op met de systeembeheerder

en: No password supplied
nl: Geen wachtwoord opgegeven

en: Password unchanged
nl: Wachtwoord ongewijzigd

en: Cannot get username
nl: Kan gebruikersnaam niet opvragen

en: Retype new Unix password:
nl: Nieuw Unix-wachtwoord (opnieuw):

en: Enter new Unix password:
nl: Nieuw Unix-wachtwoord:

en: (current) Unix password:
nl: Huidig Unix-wachtwoord:

en: Error while changing NIS password.
nl: Fout bij veranderen NIS-wachtwoord.

en: You must choose a longer password
nl: U dient een langer wachtwoord te gebruiken

en: Password has been already used. Choose another.
nl: Dit wachtwoord is al eens gebruikt. Kies een nieuw wachtwoord.

en: You must wait longer to change your password
nl: U dient langer te wachten om uw wachtwoord te veranderen

en: Sorry, passwords do not match
nl: Helaas, de wachtwoorden komen niet overeen

en: Checking…
nl: Controle…

en: Authentication failed.
nl: Controle mislukt.

en: Don't become a daemon
nl: Niet als daemon uitvoeren

en: Enable debugging code
nl: Debugging-code gebruiken

en: Launch screensaver and locker program
nl: Schermbeveiliging en -vergrendeling opstarten

en: Screensaver
nl: Schermbeveiliging

en: Unable to establish service %s: %s
nl: Instellen van service ‘%s’ mislukt: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
nl: Instellen ‘PAM_TTY=%s’ mislukt

en: Incorrect password.
nl: Ongeldig wachtwoord.

en: Not permitted to gain access at this time.
nl: U heeft geen toegang op dit moment.

en: No longer permitted to access the system.
nl: U heeft niet langer toegang tot deze computer.

en: failed to register with the message bus
nl: kon niet registreren bij de message bus

en: not connected to the message bus
nl: kon verbonden met de message bus

en: screensaver already running in this session
nl: schermbeveiliging al actief in deze sessie

en: Time has expired.
nl: Tijd is verlopen.

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
nl: Caps Lock en Num Lock staan aan.

en: You have the Caps Lock key on.
nl: Caps Lock staat aan.

en: You have the Num Lock key on.
nl: Num Lock staat aan.

en: S_witch User…
nl: _Gebruiker wisselen…

en: Log _Out
nl: _Afmelden

en: _Unlock
nl: _Ontgrendelen

en: _Password:
nl: _Wachtwoord:

note: Translators, this is the 24h date format used in the panel clock
en: %a %R
nl: %a, %R

note: Translators, this is the 12h date format used in the panel clock
en: %a %l:%M %p
nl: %a, %I:%M %p
