gnome-screensaver - en to sv translation catalogue (58 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
sv: Gör så att skärmsläckaren avslutas snällt

en: Query the state of the screensaver
sv: Fråga om status för skärmsläckaren

en: Query the length of time the screensaver has been active
sv: Fråga om tidsperioden som skärmsläckaren har varit aktiv

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
sv: Berättar för den körande skärmsläckarprocessen att skärmen ska låsas omedelbart

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
sv: Slå på skärmsläckaren (töm skärmen)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
sv: Om skärmsläckaren är aktiv, inaktivera den (väck upp skärmen)

en: Version of this application
sv: Detta programs versionsnummer

en: The screensaver is active
sv: Skärmsläckaren är aktiv

en: The screensaver is inactive
sv: Skärmsläckaren är inaktiv

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
sv[0]: Skärmsläckaren har varit aktiv i %d sekund.
sv[1]: Skärmsläckaren har varit aktiv i %d sekunder.

en: The screensaver is not currently active.
sv: Skärmsläckaren är för närvarande inte aktiv.

en: Show debugging output
sv: Visa felsökningsutdata

en: Show the logout button
sv: Visa utloggningsknappen

en: Command to invoke from the logout button
sv: Kommando att starta från utloggningsknappen

en: Show the switch user button
sv: Visa knapp för byte av användare

en: Message to show in the dialog
sv: Meddelande att visa i dialogrutan

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
sv: MEDDELANDE

en: Not used
sv: Används inte

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
sv: Du måste ändra ditt lösenord omedelbart (lösenord för gammalt)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
sv: Du måste ändra ditt lösenord omedelbart (root kräver det)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
sv: Ditt konto har gått ut; kontakta din systemadministratör

en: No password supplied
sv: Inget lösenord angivit

en: Password unchanged
sv: Lösenordet inte ändrat

en: Cannot get username
sv: Kan inte få tag på användarnamnet

en: Retype new Unix password:
sv: Skriv in nytt Unix-lösenord igen:

en: Enter new Unix password:
sv: Ange nytt Unix-lösenord:

en: (current) Unix password:
sv: (nuvarande) UNIX-lösenord:

en: Error while changing NIS password.
sv: Fel vid ändring av NIS-lösenord.

en: You must choose a longer password
sv: Du måste välja ett längre lösenord

en: Password has been already used. Choose another.
sv: Lösenordet har redan använts tidigare. Välj ett annat.

en: You must wait longer to change your password
sv: Du måste vänta längre för att ändra ditt lösenord

en: Sorry, passwords do not match
sv: Tyvärr, lösenorden stämmer inte överens

en: Checking…
sv: Kontrollerar...

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Don't become a daemon
sv: Bli inte en demon

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Launch screensaver and locker program
sv: Starta program för skärmsläckare och -låsning

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Unable to establish service %s: %s
sv: Kunde inte etablera tjänsten %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
sv: Kan inte ställa in PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Not permitted to gain access at this time.
sv: Inte tillåten att få åtkomst vid denna tidpunkt.

en: No longer permitted to access the system.
sv: Tillåts inte längre att komma åt systemet.

en: failed to register with the message bus
sv: misslyckades att registrera med meddelandebussen

en: not connected to the message bus
sv: inte ansluten till meddelandebussen

en: screensaver already running in this session
sv: skärmsläckaren kör redan i denna session

en: Time has expired.
sv: Tiden gick ut.

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
sv: Du har Caps och Num Lock-tangenterna aktiverade.

en: You have the Caps Lock key on.
sv: Du har CapsLock-tangenten på.

en: You have the Num Lock key on.
sv: Du har Num Lock-tangenten aktiverad.

en: S_witch User…
sv: _Byt användare...

en: Log _Out
sv: Logga _ut

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: _Password:
sv: _Lösenord:

note: Translators, this is the 24h date format used in the panel clock
en: %a %R
sv: %a %H.%M

note: Translators, this is the 12h date format used in the panel clock
en: %a %l:%M %p
sv: %a %l.%M
