gnome-screensaver 0.0.21 - en to th translation catalogue (55 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
th: ทำให้โปรแกรมรักษาหน้าจอจบอย่างนุ่มนวล

en: Query the state of the screensaver
th: สอบถามสถานะของโปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Query the length of time the screensaver has been active
th: สอบถามระยะเวลาที่โปรแกรมรักษาหน้าจอได้ทำงานมา

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
th: บอกโพรเซสโปรแกรมรักษาหน้าจอที่กำลังทำงานอยู่ให้ล็อคหน้าจอทันที

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
th: ให้โปรแกรมรักษาหน้าจอเริ่มทำงาน (ล้างหน้าจอ)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
th: ถ้าโปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังวาดอยู่ ก็ให้หยุดวาด (เลิกล้างหน้าจอ)

en: Version of this application
th: รุ่นของโปรแกรมนี้

en: The screensaver is active
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังทำงาน

en: The screensaver is inactive
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังหลับ

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
th[0]: โปรแกรมรักษาหน้าจอทำงานมาแล้ว %d วินาที

en: The screensaver is not currently active.
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอไม่ได้ทำงานอยู่

en: Show debugging output
th: แสดงข้อความดีบั๊ก

en: Show the logout button
th: แสดงปุ่มออกจากระบบ

en: Command to invoke from the logout button
th: คำสั่งที่จะเรียกจากปุ่มออกจากระบบ

en: Show the switch user button
th: แสดงปุ่มสลับผู้ใช้

en: Message to show in the dialog
th: ข้อความที่จะแสดงในกล่องโต้ตอบ

en: Not used
th: ไม่ใช้

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
th: คุณต้องเปลี่ยนรหัสผ่านเดี๋ยวนี้ (รหัสผ่านหมดอายุแล้ว)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
th: คุณต้องเปลี่ยนรหัสผ่านเดี๋ยวนี้ (ผู้ดูแลระบบบังคับให้เปลี่ยน)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
th: บัญชีของคุณหมดอายุแล้ว กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: No password supplied
th: ไม่ได้ป้อนรหัสผ่าน

en: Password unchanged
th: รหัสผ่านไม่เปลี่ยน

en: Cannot get username
th: หาชื่อผู้ใช้ไม่พบ

en: Retype new Unix password:
th: ป้อนรหัสผ่านยูนิกซ์อีกครั้ง:

en: Enter new Unix password:
th: ตั้งรหัสผ่านยูนิกซ์:

en: (current) Unix password:
th: รหัสผ่านยูนิกซ์ปัจจุบัน:

en: Error while changing NIS password.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนรหัสผ่าน NIS

en: You must choose a longer password
th: คุณต้องตั้งรหัสผ่านยาวกว่านี้

en: Password has been already used. Choose another.
th: รหัสผ่านนี้ถูกใช้อยู่ กรุณาตั้งรหัสผ่านอื่น

en: You must wait longer to change your password
th: คุณต้องหยุดคอยก่อนเปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Sorry, passwords do not match
th: ขออภัย รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Checking…
th: กำลังตรวจสอบ…

en: Authentication failed.
th: การยืนยันตัวบุคคลไม่ผ่าน

en: Don't become a daemon
th: ไม่ต้องเป็นดีมอน

en: Enable debugging code
th: เปิดใช้โค้ดส่วนดีบั๊ก

en: Launch screensaver and locker program
th: เรียกโปรแกรมรักษาและล็อคหน้าจอ

en: Screensaver
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Unable to establish service %s: %s
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อบริการ %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
th: ไม่สามารถกำหนด PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Not permitted to gain access at this time.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ใช้ระบบในขณะนี้

en: No longer permitted to access the system.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ใช้ระบบอีกต่อไป

en: failed to register with the message bus
th: ลงทะเบียนกับบัสข้อความไม่สำเร็จ

en: not connected to the message bus
th: ไม่ได้เชื่อมต่อกับบัสข้อความ

en: screensaver already running in this session
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอกำลังทำงานอยู่แล้วในวาระนี้

en: Time has expired.
th: หมดเวลา

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
th: ปุ่ม Caps Lock และ Num Lock ถูกกดอยู่

en: You have the Caps Lock key on.
th: ปุ่ม Caps Lock ถูกกดอยู่

en: You have the Num Lock key on.
th: ปุ่ม Num Lock ถูกกดอยู่

en: S_witch User…
th: _สลับผู้ใช้…

en: Log _Out
th: _ออกจากระบบ

en: _Unlock
th: _ปลดล็อค

en: _Password:
th: _รหัสผ่าน:
