gnome-screensaver - en to uk translation catalogue (57 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
uk: Призводить до виходу збереження екрана

en: Query the state of the screensaver
uk: Запитує стан збереження екрана

en: Query the length of time the screensaver has been active
uk: Запитати інтервал часу, протягом якого було активне зберігання екрана

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
uk: Вказує запущеному процесу збереження екрана негайно заблокувати екран

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
uk: Увімкнути збереження екрана (погасити екран)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
uk: Якщо збереження екрана активне, деактивувати його (відновити екран)

en: Version of this application
uk: Версія цієї програми

en: The screensaver is active
uk: Збереження екрана активне

en: The screensaver is inactive
uk: Збереження екрана неактивне

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
uk[0]: Збереження екрана активне протягом %d секунди.
uk[1]: Збереження екрана активне протягом %d секунд.
uk[2]: Збереження екрана активне протягом %d секунд.

en: The screensaver is not currently active.
uk: Збереження екрану наразі не активовано.

en: Show debugging output
uk: Показувати вивід зневадження

en: Show the logout button
uk: Показати кнопку виходу

en: Command to invoke from the logout button
uk: Команда, що виконується при натисканні кнопки виходу

en: Show the switch user button
uk: Показати кнопку зміни користувача

en: Message to show in the dialog
uk: Повідомлення, що виводиться у вікні

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
uk: ПОВІДОМЛЕННЯ

en: Not used
uk: Не використовується

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
uk: Користувач:

en: Password:
uk: Пароль:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
uk: Слід негайно змінити ваш пароль (пароль старий)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
uk: Слід негайно змінити ваш пароль (за вимогою адміністратора)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
uk: Ваш обліковий запис застарів, зв'яжіться з системним адміністратором

en: No password supplied
uk: Не вказано пароль

en: Password unchanged
uk: Пароль не змінено

en: Cannot get username
uk: Неможливо отримати користувача

en: Retype new Unix password:
uk: Повторіть новий пароль Unix:

en: Enter new Unix password:
uk: Введіть новий пароль Unix:

en: (current) Unix password:
uk: (поточний) пароль Unix:

en: Error while changing NIS password.
uk: Помилка при зміні паролю NIS.

en: You must choose a longer password
uk: Слід вибрати довший пароль

en: Password has been already used. Choose another.
uk: Пароль уже використовувався. Виберіть інший пароль.

en: You must wait longer to change your password
uk: Слід довше почекати щоб змінити ваш пароль

en: Sorry, passwords do not match
uk: Вибачте, паролі не збігаються

en: Checking…
uk: Перевірка…

en: Authentication failed.
uk: Помилка аутентифікації.

en: Don't become a daemon
uk: Не стала службою

en: Enable debugging code
uk: Увімкнути код зневадження

en: Launch screensaver and locker program
uk: Програма запуску збереження екрана та блокування

en: Screensaver
uk: Збереження екрана

en: Unable to establish service %s: %s
uk: Не вдалось встановити службу %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
uk: Не вдалось встановити PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
uk: Некоректний пароль.

en: Not permitted to gain access at this time.
uk: Отримання доступу в цей час заборонено.

en: No longer permitted to access the system.
uk: Тепер немає дозволу на доступ до системи.

en: failed to register with the message bus
uk: не вдалось зареєструватись через шину повідомлень

en: not connected to the message bus
uk: не вдалось зареєструватись на шині повідомлень

en: screensaver already running in this session
uk: у цьому сеансі вже запущено збереження екрана

en: Time has expired.
uk: Час вичерпано.

en: You have the Caps & Num Lock keys on.
uk: Натиснуто клавіші Caps Lock та Num Lock.

en: You have the Caps Lock key on.
uk: Натиснуто клавішу Caps Lock.

en: You have the Num Lock key on.
uk: Натиснуто клавішу Num Lock.

en: S_witch User…
uk: _Змінити користувача…

en: Log _Out
uk: _Завершити сеанс

en: _Unlock
uk: _Розблокувати

en: _Password:
uk: _Пароль:

note: Translators, this is the 12h date format used in the panel clock
en: %a %l:%M %p
uk: %a %l:%M
