gnome-utils - en to ast translation catalogue (57 entries)

en: Error while saving screenshot
ast: Fallu al atroxar la captura de pantalla

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
ast: Nun pudo guardase la captura de pantalla en %s.
     L'error foi %s.
     Escueya otra llocalización y téntelo otra vegada.

en: Screenshot taken
ast: Captura tomada

en: Unable to take a screenshot of the current window
ast: Nun se pue tomar una captura de pantalla de la ventana actual

en: Send the grab directly to the clipboard
ast: Unviar direutamente lo obtenío al cartafueyu

en: Grab a window instead of the entire screen
ast: Capturar una ventana n'arróu de la pantalla entera

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
ast: Capturar un área en llugar de la pantalla entera

en: Include the window border with the screenshot
ast: Incluyir el berbesu de ventana cola captura de pantalla

en: Remove the window border from the screenshot
ast: Quitar el berbesu de la ventana de la captura de pantalla

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
ast: Capturar la pantalla dempués del retardu especificáu [en segundos]

note: translators: this is the last part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: seconds
ast: segundos

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
ast: Efeutu p'amestar al berbersu (solombra, berbesu o dengún)

en: effect
ast: efeutu

en: Interactively set options
ast: Afitar les opciones interactivamente

en: Take a picture of the screen
ast: Capturar imaxe de la pantalla

en: Save images of your desktop or individual windows
ast: Guarda imáxenes del to escritoriu o ventanes individuales

en: Screenshot
ast: Captura pantalla

en: Take a screenshot of the current window
ast: Tomar una captura de pantalla de la ventana actual

en: Take a screenshot of the whole screen
ast: Tomar una captura de tola pantalla

en: C_opy to Clipboard
ast: C_opiar al cartafueyu

en: Save Screenshot
ast: Guardar la imaxe

en: Save in _folder:
ast: Guardar na _carpeta:

en: _Name:
ast: _Nome:

en: Border Effect
ast: Efeutu del berbesu

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
ast: Efeutu p'amestar al contornu exterior d'un berbesu. Los valores dables son "solombra", "dengún", y "berbesu".

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
ast: Capturar namái la ventana actual n'arróu del escritoriu enteru. Esta clave ta obsoleta y nun s'usará más.

en: Include Border
ast: Incluyir Berbesu

en: Include ICC Profile
ast: Incluyir perfil ICC

en: Include Pointer
ast: Incluyir punteru

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
ast: Incluyir el perfil ICC del oxetivu nel ficheru de captura de pantalla

en: Include the pointer in the screenshot
ast: Incluyir el punteru na captura de pantalla

en: Include the window manager border along with the screenshot
ast: Incluyir el berbesu del xestor de ventanes xunto cola captura de pantalla

en: Screenshot delay
ast: Retardu de la captura

en: Screenshot directory
ast: Direutoriu de captures

en: The directory the last screenshot was saved in.
ast: El direutoriu au s'atroxó la cabera captura.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
ast: El númberu de segundos qu'esperar enantes d'obtener la captura.

en: Window-specific screenshot (deprecated)
ast: Captura específica de ventana (obsoleto)

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
ast: Opciones con conflictos: --window y --area nun tendríen d'usase al empar.

en: UI definition file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-utils
ast: Falta'l ficheru de definición de la IU pal programa de captura de pantalla.
    Revise la so instalación de gnome-utils

en: Select a folder
ast: Seleiciona una carpeta

en: Screenshot.png
ast: imaxe.png

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot at %s.png
ast: Captura de %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot at %s - %d.png
ast: Captura de %s - %d.png

en: None
ast: Dengún

en: Drop shadow
ast: Solombra base

en: Border
ast: Berbesu

note: * Include pointer *
en: Include _pointer
ast: Incluyir _punteru

note: * Include window border *
en: Include the window _border
ast: Incluyir el berbesu de la _ventana

en: Apply _effect:
ast: Aplicar e_feutu:

en: Grab the whole _desktop
ast: Facer captura de tol _escritoriu

en: Grab the current _window
ast: Facer captura de la _ventana actual

en: Select _area to grab
ast: Seleicio_nar área a capturar

note: translators: this is the first part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: Grab _after a delay of
ast: Facer captura con un _retardu de

en: Take Screenshot
ast: Facer Captura

en: Effects
ast: Efeutos

en: Take _Screenshot
ast: Facer _captura

en: Error loading the help page
ast: Fallu al cargar la páxina d'ayuda
