gnome-utils - en to ca translation catalogue (77 entries)

en: Window-specific screenshot (deprecated)
ca: Captura de pantalla específica de finestres (desconsellat)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
ca: Captura només la finestra actual, en lloc de tot l'escriptori. Esta clau està desconsellada i no s'utilitza.

en: Screenshot delay
ca: Retard de la captura de pantalla

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
ca: El número de segons a esperar abans de fer la captura de pantalla.

en: Screenshot directory
ca: Directori on guardar les captures de pantalla

en: The directory where the screenshots will be saved by default.
ca: El directori on es guardaran les captures de pantalla per defecte.

en: Last save directory
ca: Darrer directori de desament

en: The last directory a screenshot was saved in interactive mode.
ca: El darrer directori on es va guardar la darrera captura de pantalla en mode interactiu.

en: Include Border
ca: Inclou la vora

en: Include the window manager border along with the screenshot
ca: Inclou la vora del gestor de finestres en la captura

en: Include Pointer
ca: Inclou el punter

en: Include the pointer in the screenshot
ca: Inclou el punter a la captura de pantalla

en: Include ICC Profile
ca: Inclou el perfil ICC

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
ca: Inclou el perfil ICC de l'objectiu al fitxer de la captura de pantalla

en: Border Effect
ca: Efecte de la vora

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are “shadow”, “none”, and “border”.
ca: Efecte que s'afegirà a fora de la vora. Els valors possibles són «shadow» (ombra), «none» (cap), i «border» (vora).

en: Default file type extension
ca: Extensió, per defecte, del tipus de fitxer

en: The default file type extension for screenshots.
ca: L'extensió de tipus de fitxer per defecte per a les captures de pantalla.

en: Screenshot
ca: Captura

en: Save images of your screen or individual windows
ca: Guarda imatges de la pantalla o de finestres individuals

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: snapshot;capture;print;screenshot;
ca: instantània;captura;imprimeix;captura;

en: Take a Screenshot of the Whole Screen
ca: Fes una captura de tota la pantalla

en: Take a Screenshot of the Current Window
ca: Fes una captura de la finestra actual

en: GNOME Screenshot
ca: Captura de pantalla del GNOME

en: GNOME Screenshot is a simple utility that lets you take pictures of your computer screen. Screenshots can be of your whole screen, any specific application, or a selected rectangular area. You can also copy the captured screenshot directly into the GNOME clipboard and paste it into other applications.
ca: El Captura de pantalla del GNOME és una senzilla utilitat que permet fer captures de la pantalla del seu ordinador. Les captures poden ser de tota la pantalla, d'una aplicació en concret o d'una àrea rectangular seleccionada. També podeu copiar la captura directament al porta-retalls del GNOME i enganxar-la en altres aplicacions.

en: GNOME Screenshot allows you to take screenshots even when it’s not open: just press the PrtSc button on your keyboard, and a snapshot of your whole screen will be saved to your Pictures folder. Hold Alt while pressing PrtSc and you will get a screenshot of only the currently selected window.
ca: El Captura de pantalla del GNOME li ajuda a realitzar captures de pantalla fins i tot quan no està obert: simplement premeu el botó Impr Pant del teclat i es guardarà una captura de la pantalla completa a la seua carpeta Imatges. Premeu Alt+Impr Pant i obtindreu una captura només de la finestra seleccionada.

en: Help
ca: Ajuda

en: About
ca: Quant a

en: Quit
ca: Ix

en: A file named “%s” already exists in “%s”
ca: Ja existeix un fitxer anomenat «%s» a «%s»

en: Overwrite existing file?
ca: Voleu sobreescriure el fitxer existent?

en: Unable to capture a screenshot
ca: No s'ha pogut fer la captura de pantalla

en: Error creating file. Please choose another location and retry.
ca: S'ha produït un error en crear el fitxer. Hauríeu de seleccionar una altra ubicació i tornar-ho a intentar.

en: Error creating file
ca: S'ha produït un error en crear el fitxer

en: Screenshot taken
ca: S'ha obtingut la captura de pantalla

en: All possible methods failed
ca: Han fallat tots els mètodes possibles

en: Send the grab directly to the clipboard
ca: Envia la captura directament al porta-retalls

en: Grab a window instead of the entire screen
ca: Captura una finestra en lloc de tota la pantalla

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
ca: Captura una àrea de la pantalla en lloc de tota la pantalla

en: Include the window border with the screenshot
ca: Inclou la vora de la finestra en la captura

en: Remove the window border from the screenshot
ca: Suprimeix la vora de la finestra en la captura de pantalla

en: Include the pointer with the screenshot
ca: Inclou el punter amb la captura de pantalla

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
ca: Fes la captura al cap de l'estona indicada [en segons]

note: translators: this is the last part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: seconds
ca: segons

en: Effect to add to the border (shadow, border, vintage or none)
ca: Efecte que s'afegirà a la vora (ombra, vora, vintage o cap)

en: effect
ca: efecte

en: Interactively set options
ca: Estableix opcions interactivament

en: Save screenshot directly to this file
ca: Guarda la captura de pantalla directament a este fitxer

en: filename
ca: nom de fitxer

en: Print version information and exit
ca: Mostra la informació de la versió i ix

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
ca: Conflicte d'opcions: no es poden utilitzar al mateix temps «--window» i «--area».

en: Conflicting options: --area and --delay should not be used at the same time.
ca: Conflicte d'opcions: no es poden utilitzar al mateix temps «--delay» i «--area».

en: Screenshot.png
ca: Captura.png

en: Save Screenshot
ca: Guarda la captura

en: Back
ca: Arrere

en: C_opy to Clipboard
ca: C_opia-ho al porta-retalls

en: _Save
ca: Al_ça

en: _Name:
ca: _Nom:

en: Save in _folder:
ca: Guarda en la _carpeta:

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken. The first placeholder is a * timestamp (e.g. "2017-05-21 12-24-03"); the second placeholder is the * file format (e.g. "png").
en: Screenshot from %s.%s
ca: Captura de %s.%s

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken and the simpler filename * already exists. The first and second placeholders are a timestamp and * a counter to make it unique (e.g. "2017-05-21 12-24-03 - 2"); the third * placeholder is 
en: Screenshot from %s - %d.%s
ca: Captura de %s - %d.%s

note: Translators: * these are the names of the effects available which will be * displayed inside a combo box in interactive mode for the user * to chooser.
en: None
ca: Sense

en: Drop shadow
ca: Ombra

en: Border
ca: Vora

note: * Include pointer *
en: Include _pointer
ca: Inclou el _punter

note: * Include window border *
en: Include the window _border
ca: Inclou la _vora de la finestra

en: Apply _effect:
ca: Aplica l'_efecte:

en: Grab the whole sc_reen
ca: Captura tota la _pantalla

en: Grab the current _window
ca: Captura la _finestra actual

en: Select _area to grab
ca: _Seleccioneu una àrea a capturar

note: translators: this is the first part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: Grab after a _delay of
ca: Captura després d'un _retard de

en: Take Screenshot
ca: Feu una captura de pantalla

en: Effects
ca: Efectes

en: _Help
ca: _Ajuda

en: Take _Screenshot
ca: Fes una _captura de pantalla

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: Error loading the help page
ca: S'ha produït un error en carregar la pàgina d'ajuda
