gnome-utils - en to crh translation catalogue (69 entries)

en: Screenshot
crh: Ekran-körüntisi

en: Save images of your screen or individual windows
crh: Ekranıñız ya da ferdiy pencereleriñizniñ suretlerini saqla

en: snapshot;capture;print;
crh: şipşaq körünti;yaqalama;bastırma;

en: Take a Screenshot of the Whole Screen
crh: Bütün Ekrannıñ bir Ekran Körüntisini Al

en: Take a Screenshot of the Current Window
crh: Cari Pencereniñ bir Ekran Körüntisini Al

en: About Screenshot
crh: Ekran-körüntisi Haqqında

en: Help
crh: Yardım

en: Quit
crh: Terk Et

en: C_opy to Clipboard
crh: Tüyreme-tahtasına _Kopiyala

en: _Name:
crh: İ_sim:

en: Save in _folder:
crh: _Cilbentte saqla:

en: Window-specific screenshot (deprecated)
crh: Pencereye özel ekran görüntüsü (kullanılmıyor)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
crh: Tüm masaüstü yerine sadece mevcut pencereyi yakala. Bu anahtar artık kullanılmıyor.

en: Screenshot delay
crh: Ekran körüntisi keçikmesi

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
crh: Ekran görüntüsü alınmadan önce beklenecek saniye sayısı.

en: Screenshot directory
crh: Ekran körüntisi fihristi

en: The directory where the screenshots will be saved by default.
crh: Ekran körüntileriniñ ögbelgilengen olaraq saqlanacağı fihrist.

en: Last save directory
crh: Soñki saqlama fihristi

en: The last directory a screenshot was saved in interactive mode.
crh: Bir ekran körüntisiniñ tesirleşimli tarzda saqlanğanı soñki fihrist.

en: Include Border
crh: Sıñırnı Dahil Et

en: Include the window manager border along with the screenshot
crh: Ekran görüntüsüyle birlikte pencere yöneticisi kenalıklarını da kapsa

en: Include Pointer
crh: İbreni Dahil Et

en: Include the pointer in the screenshot
crh: Ekran görüntüsünde belirteci de içer

en: Include ICC Profile
crh: ICC Profilini Dahil Et

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
crh: Hedefniñ ICC Profilini ekran körüntisi dosyesinde dahil et

en: Border Effect
crh: Sıñıt Tesiri

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
crh: Kenarlıkların dışına uygulanacak efekt. Geçerli değerler "shadow" (gölge), "none" (etki yok), "border" (kenarlık).

en: A file named "%s" already exists in "%s"
crh: Bir "%s" isimli dosye "%s" içinde endi mevcuttır

en: Overwrite existing file?
crh: Mevcut dosyeniñ üstüne yazılsınmı?

en: Unable to capture a screenshot
crh: Bir ekran körüntisi yaqalanalmay

en: Error creating file. Please choose another location and retry.
crh: Dosye icat etilgende hata. Lütfen başqa bir qonum saylap kene deñeñiz.

en: Error creating file
crh: Dosye icat etilgende hata

en: Screenshot taken
crh: Ekran körüntüsü alındı

en: All possible methods failed
crh: Mümkün usullarnıñ hepsi muvaffaqiyetsiz edi

en: Send the grab directly to the clipboard
crh: Yaqalamanı doğrudan tüyreme tahtasına yiber

en: Grab a window instead of the entire screen
crh: Tüm ekran yerine bir pencere yakala

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
crh: Tüm ekran yerine ekranın bir alanını yakala

en: Include the window border with the screenshot
crh: Ekran görüntüsüyle birlikte pencere kenarlıklarını da kapsa

en: Remove the window border from the screenshot
crh: Ekran görüntüsünden pencere kenarlıklarını çıkar

en: Include the pointer with the screenshot
crh: Ekran körüntisi ile ibreni dahil et

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
crh: Belirtilen süreden sonra [saniye olarak] ekran görüntüsü al

note: translators: this is the last part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: seconds
crh: saniye

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
crh: Çerçeveye eklenecek efekt (gölge, kenarlık ya da hiçbiri)

en: effect
crh: effekt

en: Interactively set options
crh: Seçenekleri etkileşimli olarak ata

en: Save screenshot directly to this file
crh: Ekran körüntisini doğrudan bu dosyege saqla

en: filename
crh: dosye-adı

en: Take a picture of the screen
crh: Ekrannıñ bir resmini çıqar

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
crh: Çakışan seçenekler: --window ve --area aynı anda kullanılmamalıdır.

en: Conflicting options: --area and --delay should not be used at the same time.
crh: Çatışqan seçenekler: --area ve --window aynı zamanda qullanılmamaq kerek.

en: Save Screenshot
crh: Ekran Körüntisini Saqla

en: Select a folder
crh: Bir cilbent sayla

en: Screenshot.png
crh: Ekran koruntisi.png

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
crh: Ekran koruntisi %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
crh: Ekran koruntisi %s - %d.png

en: None
crh: Hiç biri

en: Drop shadow
crh: Kölge tüşür

en: Border
crh: Sıñır

note: * Include pointer *
en: Include _pointer
crh: İbre_ni dahil et

note: * Include window border *
en: Include the window _border
crh: Pencere _sıñırını dahil et

en: Apply _effect:
crh: Effekt _uyğula:

en: Grab the whole sc_reen
crh: Bütün _ekrannı yaqala

en: Grab the current _window
crh: Cari _pencereni yaqala

en: Select _area to grab
crh: Yaqalanacaq _mıntıqanı sayla

note: translators: this is the first part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: Grab after a _delay of
crh: Yaqalamazdan _evvelki keçikme:

en: Take Screenshot
crh: Ekran Körüntisini Al

en: Effects
crh: Effektler

en: Take _Screenshot
crh: _Ekran Körüntisini Al

en: Error loading the help page
crh: Yardım sayfası yüklenirken hata
