gnome-utils - en to cs translation catalogue (62 entries)

en: Window-specific screenshot (deprecated)
cs: Snímek obrazovky podle specifického nastavení okna (zastaralé)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
cs: Zachytit pouze aktuální okno, nikoliv celou pracovní plochu. Tento klíč je zastaralý a už se nepoužívá.

en: Screenshot delay
cs: Zpoždění snímku obrazovky

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
cs: Doba čekání v sekundách před zachycením snímku obrazovky.

en: Screenshot directory
cs: Složka se snímky obrazovky

en: The directory where the screenshots will be saved by default.
cs: Složka, do které jsou snímky obrazovky ukládány jako výchozí.

en: Last save directory
cs: Poslední složka pro ukládání

en: The last directory a screenshot was saved in interactive mode.
cs: Poslední složka, do které byl uložen snímek obrazovky v interaktivním režimu.

en: Include Pointer
cs: Zahrnout kurzor myši

en: Include the pointer in the screenshot
cs: Zahrnout do snímku obrazovky kurzor myši

en: Include ICC Profile
cs: Zahrnout profil ICC

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
cs: Zahrnout do souboru se snímkem obrazovky profil ICC cíle

en: Default file type extension
cs: Výchozí přípona souboru

en: The default file type extension for screenshots.
cs: Výchozí připona podle typu souboru pro snímky obrazovky.

en: Screenshot
cs: Snímek obrazovky

en: Save images of your screen or individual windows
cs: Uložit obrázky pracovní plochy nebo konkrétních oken

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: snapshot;capture;print;screenshot;
cs: snímek;zachytit;otisk;obrazovka;

en: Take a Screenshot of the Whole Screen
cs: Zachytit snímek celé obrazovky

en: Take a Screenshot of the Current Window
cs: Zachytit snímek aktuálního okna

en: GNOME Screenshot
cs: Snímek obrazovky GNOME

en: GNOME Screenshot is a simple utility that lets you take pictures of your computer screen. Screenshots can be of your whole screen, any specific application, or a selected rectangular area. You can also copy the captured screenshot directly into the GNOME clipboard and paste it into other applications.
cs: Snímek obrazovky GNOME je jednoduchá pomůcka, pomocí které můžete pořídit obrázek s obsahem vaší obrazovky. Snímek může zahrnovat celou obrazovku, konkrétní aplikaci nebo vybranou obdélníkovou oblast. Snímek můžete také zachytit přímo do schránky a následně v nějaké aplikaci vložit.

en: GNOME Screenshot allows you to take screenshots even when it’s not open: just press the PrtSc button on your keyboard, and a snapshot of your whole screen will be saved to your Pictures folder. Hold Alt while pressing PrtSc and you will get a screenshot of only the currently selected window.
cs: Snímky můžete pořizovat, i když není aplikace Snímek obrazovky GNOME otevřená – stačí na klávesnici zmáčknout klávesu PrtSc a do vaší složky Obrázky se uloží snímek celé obrazovky. Pokud před zmáčknutím PrtSc podržíte Alt, získáte snímek jen právě vybraného okna.

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Save
cs: _Uložit

en: C_opy to Clipboard
cs: K_opírovat do schránky

en: _Name:
cs: _Název:

en: _Folder:
cs: _Složka:

en: _Take Screenshot
cs: Zachyti_t snímek

note: Translators: This is a noun. This label is displayed above three buttons where users can chose the type of screenshot they want to make
en: Capture Area
cs: Snímaná oblast

en: _Screen
cs: O_brazovka

en: _Window
cs: _Okno

en: Se_lection
cs: _Výběr

en: Show _Pointer
cs: Zobrazovat _ukazatel

en: _Delay in Seconds
cs: Zpož_dění v sekundách

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: _About Screenshot
cs: O _aplikaci Snímek obrazovky

en: A file named “%s” already exists in “%s”
cs: Soubor pojmenovaný „%s“ již existuje v „%s“

en: Overwrite existing file?
cs: Přepsat stávající soubor?

en: Unable to capture a screenshot
cs: Nelze zachytit snímek obrazovky

en: Error creating file. Please choose another location and retry.
cs: Chyba vytváření souboru. Zvolte prosím jiné umístění a zkuste to znovu.

en: Error creating file
cs: Chyba vytváření souboru

en: Screenshot taken
cs: Snímek obrazovky zachycen

en: All possible methods failed
cs: Všechny možné postupy selhaly

en: Send the grab directly to the clipboard
cs: Poslat zachycený snímek přímo do schránky

en: Grab a window instead of the entire screen
cs: Zachytit okno místo celé obrazovky

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
cs: Zachytit oblast obrazovky místo celé obrazovky

en: Include the window border with the screenshot. This option is deprecated and window border is always included
cs: Zahrnout do snímku ohraničení okna. Tato volba je zastaralá a ohraničení je zahrnuto vždy.

en: Remove the window border from the screenshot. This option is deprecated and window border is always included
cs: Odstranit ze snímku ohraničení okna. Tato volba je zastaralá a ohraničení okna je vždy zahrnuto.

en: Include the pointer with the screenshot
cs: Zahrnout do snímku obrazovky kurzor myši

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
cs: Zachytit snímek obrazovky po zadaném zpoždění [v sekundách]

en: seconds
cs: sekund

en: Effect to add to the border (‘shadow’, ‘border’, ‘vintage’ or ‘none’). Note: This option is deprecated and is assumed to be ‘none’
cs: Přidaný efekt  – „shadow“ (stín), „border“ (rámeček), „vintage“ (patina) nebo „none“ (nic). Poznámka: Tato volba je zastaralá a vždy bude použito none.

en: effect
cs: efekt

en: Interactively set options
cs: Nastavit volby interaktivně

en: Save screenshot directly to this file
cs: Uložit snímek přímo do tohoto souboru

en: filename
cs: název_souboru

en: Print version information and exit
cs: Vypsat informace o verzi a skončit

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
cs: Konfliktní možnosti: --window a --area nelze použít zároveň.

en: Screenshot.png
cs: Snímek obrazovky.png

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken. The first placeholder is a * timestamp (e.g. "2017-05-21 12-24-03"); the second placeholder is the * file format (e.g. "png").
en: Screenshot from %s.%s
cs: Snímek obrazovky pořízený %s.%s

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken and the simpler filename * already exists. The first and second placeholders are a timestamp and * a counter to make it unique (e.g. "2017-05-21 12-24-03 - 2"); the third * placeholder is 
en: Screenshot from %s - %d.%s
cs: Snímek obrazovky pořízený %s – %d.%s

en: Error loading the help page
cs: Chyba při načítání nápovědy
