gnome-utils - en to cy translation catalogue (18 entries)

en: Grab a window instead of the entire screen
cy: Cipio'r ffenest yn hytrach na'r sgrin gyfan

en: Include the window border with the screenshot
cy: Cynnwys border y ffenest yn rhan o'r sgrînlun.

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
cy: Oedi'r nifer yma o eiliadau cyn tynnu'r sgrînlun

note: translators: this is the last part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: seconds
cy: eiliad

en: effect
cy: effaith

en: Take a picture of the screen
cy: Cipio llun o'r sgrin

en: Save images of your desktop or individual windows
cy: Cadw delweddau o'r bwrdd gwaith neu o ffenestri unigol

en: Save Screenshot
cy: Cadw Sgrînlun

en: Save in _folder:
cy: Cadw mewn _plygell:

en: _Name:
cy: _Enw:

en: Border Effect
cy: Effaith Border

en: Include Border
cy: Cynnwys Border

en: Include the window manager border along with the screenshot
cy: Cynnwys border y rheolwr ffenestri fel rhan o'r sgrînlun

en: Screenshot directory
cy: Cyfeiriadur sgrînlun

en: The directory the last screenshot was saved in.
cy: Y cyfeiriadur y cadwyd sgrînlun ynddi ddiwethaf.

en: Select a folder
cy: Dewiswch blygell

en: Screenshot.png
cy: Sgrînlun.png

en: Take Screenshot
cy: Tynnu Sgrînlun
