gnome-utils - en to fi translation catalogue (62 entries)

en: Window-specific screenshot (deprecated)
fi: Ikkunakohtainen kuvakaappaus (ei enää käytössä)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
fi: Kaappaa vain tämänhetkinen ikkuna koko työpöydän sijasta. Tämä avain on vanhentunut eikä sitä enää käytetä.

en: Screenshot delay
fi: Kuvakaappauksen viive

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
fi: Kuinka monta sekuntia odotetaan ennen kuvakaappausta.

en: Screenshot directory
fi: Kuvakaappausten hakemisto

en: The directory where the screenshots will be saved by default.
fi: Kansio, johon kuvakaappaukset tallennetaan.

en: Last save directory
fi: Viimeisin tallennuskansio

en: The last directory a screenshot was saved in interactive mode.
fi: Viimeisin kansio, johon kuvakaappauksen tallennettiin vuorovaikutteisessa tilassa.

en: Include Pointer
fi: Kaappaa myös osoitin

en: Include the pointer in the screenshot
fi: Kaappaa myös kohdistin mukaan kuvaan

en: Include ICC Profile
fi: Kaappaa myös ICC-profiili

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
fi: Kaappaa myös kohteen ICC-profiili mukaan kuvatiedostoon

en: Default file type extension
fi: Oletuksena käytettävä tiedostotyypin pääte

en: The default file type extension for screenshots.
fi: Oletuksena käytettävä tiedostotyypin pääte kuvakaappauksille.

en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

en: Save images of your screen or individual windows
fi: Tallenna kuvia työpöydästä tai yksittäisistä ikkunoista

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: snapshot;capture;print;screenshot;
fi: snapshot;capture;print;screenshot;kuvakaappaus;kuvankaappaus;ruutukaappaus;kaappaa;tuloste;näyttökaappaus;

en: Take a Screenshot of the Whole Screen
fi: Ota kuvakaappaus koko näytön sisällöstä

en: Take a Screenshot of the Current Window
fi: Ota kuvakaappaus nykyisestä ikkunasta

en: GNOME Screenshot
fi: Gnomen kuvakaappaus

en: GNOME Screenshot is a simple utility that lets you take pictures of your computer screen. Screenshots can be of your whole screen, any specific application, or a selected rectangular area. You can also copy the captured screenshot directly into the GNOME clipboard and paste it into other applications.
fi: Kuvakaappaus on helppokäyttöinen työkalu, jonka avulla on mahdollista ottaa kuvia tietokoneen näytön sisällöstä. Kuvakaappauksia voi ottaa koko näytöstä, tietystä ikkunasta tai valitusta alueesta. Otetun kuvakaappauksen voi kopioida suoraan leikepöydälle ja siten liittää muihin sovelluksiin.

en: GNOME Screenshot allows you to take screenshots even when it’s not open: just press the PrtSc button on your keyboard, and a snapshot of your whole screen will be saved to your Pictures folder. Hold Alt while pressing PrtSc and you will get a screenshot of only the currently selected window.
fi: Kuvakaappauksia voi ottaa ilman, että itse kuvakaappaussovellus on käynnissä. Paina näppäimistöltä PrtSc-painiketta, jolloin kuvakaappaus koko näytöstä tallennetaan Kuvat-kansioon. Pidä Alt pohjassa samalla kun painat PrtSc, jos haluat ottaa kuvakaappauksen vain aktiivisena olevasta ikkunasta.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Save
fi: _Tallenna

en: C_opy to Clipboard
fi: _Kopioi leikepöydälle

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Folder:
fi: _Kansio:

en: _Take Screenshot
fi: _Ota kuvakaappaus

note: Translators: This is a noun. This label is displayed above three buttons where users can chose the type of screenshot they want to make
en: Capture Area
fi: Kaapattava alue

en: _Screen
fi: _Näyttö

en: _Window
fi: _Ikkuna

en: Se_lection
fi: _Valinta

en: Show _Pointer
fi: Näytä _osoitin

en: _Delay in Seconds
fi: Viiv_e sekunneissa

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Screenshot
fi: _Tietoja - Kuvakaappaus

en: A file named “%s” already exists in “%s”
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa kansiossa ”%s”

en: Overwrite existing file?
fi: Korvataanko olemassa oleva tiedosto?

en: Unable to capture a screenshot
fi: Kuvakaappauksen otto epäonnistui

en: Error creating file. Please choose another location and retry.
fi: Virhe luotaessa tiedostoa. Yritä tallentaa uudelleen toiseen sijaintiin.

en: Error creating file
fi: Tiedoston luonti epäonnistui

en: Screenshot taken
fi: Kuvakaappaus otettu

en: All possible methods failed
fi: Kaikki tavat kuvankaappauksen tuottamiseksi epäonnistuivat

en: Send the grab directly to the clipboard
fi: Lähetä kaappaus suoraan leikepöydälle

en: Grab a window instead of the entire screen
fi: Kaappaa kuva ikkunasta koko ruudun sijaan

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
fi: Kaappa alue näytöltä koko ruudun sijaan

en: Include the window border with the screenshot. This option is deprecated and window border is always included
fi: Sisällytä ikkunareunus kuvakaappaukseen. Tämä valinta on vanhennettu, joten ikkunareunus sisällytetään aina

en: Remove the window border from the screenshot. This option is deprecated and window border is always included
fi: Poista ikkunareunus kuvakaappauksesta. Tämä valinta on vanhennettu, joten ikkunareunus sisällytetään aina

en: Include the pointer with the screenshot
fi: Kaappaa myös kohdistin mukaan kuvaan

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
fi: Kaappaa kuva annetun viiveen (sekuntia) jälkeen

en: seconds
fi: sekuntia

en: Effect to add to the border (‘shadow’, ‘border’, ‘vintage’ or ‘none’). Note: This option is deprecated and is assumed to be ‘none’
fi: Reunukseen lisättävä tehoste (‘shadow’, ‘border’, ‘vintage’ tai ‘none’). Huomio: Tämä valinta on vanhennettu, joten oletetaan arvoa ‘none’

en: effect
fi: tehoste

en: Interactively set options
fi: Aseta valinnat interaktiivisesti

en: Save screenshot directly to this file
fi: Tallenna kuvakaappaus suoraan tähän tiedostoon

en: filename
fi: tiedostonimi

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja lopeta

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
fi: Ristiriitaiset valitsimet: et voi käyttää valistimia --window ja --area samaan aikaan.

en: Screenshot.png
fi: Kuvakaappaus.png

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken. The first placeholder is a * timestamp (e.g. "2017-05-21 12-24-03"); the second placeholder is the * file format (e.g. "png").
en: Screenshot from %s.%s
fi: Kuvakaappaus %s.%s

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken and the simpler filename * already exists. The first and second placeholders are a timestamp and * a counter to make it unique (e.g. "2017-05-21 12-24-03 - 2"); the third * placeholder is 
en: Screenshot from %s - %d.%s
fi: Kuvakaappaus %s - %d.%s

en: Error loading the help page
fi: Virhe ladattaessa ohjetta
