gnome-utils-2.0 - en to sr translation catalogue (78 entries)

en: Window-specific screenshot (deprecated)
sr: Snimak određenog prozora (prevaziđeno)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
sr: Snima samo tekući prozor umesto cele radne površi. Ovaj ključ je prevaziđen i više se ne koristi.

en: Screenshot delay
sr: Zastoj pre snimanja

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
sr: Vreme u sekundama nakon koga će biti napravljen snimak ekrana.

en: Screenshot directory
sr: Fascikla za snimke

en: The directory where the screenshots will be saved by default.
sr: Fascikla u kojoj će biti sačuvani snimci ekrana.

en: Last save directory
sr: Poslednja fascikla čuvanja

en: The last directory a screenshot was saved in interactive mode.
sr: Poslednja fascikla u kojoj je bio sačuvan snimak ekrana u međudejstvenom režimu.

en: Include Border
sr: Obuhvata ivicu

en: Include the window manager border along with the screenshot
sr: Uključuje ivicu upravnika prozora u snimak ekrana

en: Include Pointer
sr: Obuhvata pokazivač

en: Include the pointer in the screenshot
sr: Uključuje pokazivač u snimak ekrana

en: Include ICC Profile
sr: Uključuje ICC profil

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
sr: Ugrađuje ICC profil u datoteku sa snimkom ekrana

en: Border Effect
sr: Efekat ivica

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are “shadow”, “none”, and “border”.
sr: Efekat koji se dodaje sa spoljne strane ivice. Moguće vrednosti su „shadow“ (senka), „none“ (ništa), i „border“ (ivica).

en: Default file type extension
sr: Osnovno proširenje vrste datoteke

en: The default file type extension for screenshots.
sr: Osnovno proširenje vrste datoteke za snimke ekana.

en: Screenshot
sr: Snimač ekrana

en: Save images of your screen or individual windows
sr: Sačuvajte slike vašeg ekrana ili pojedinačnih prozora

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: snapshot;capture;print;screenshot;
sr: snimak;snimi;štampaj;snimak ekrana;snimak;snimi,štampaj;snimak ekrana;snapshot;capture;print;screenshot;

en: Take a Screenshot of the Whole Screen
sr: Napravite snimak celog ekrana

en: Take a Screenshot of the Current Window
sr: Napravite snimak tekućeg prozora

en: GNOME Screenshot
sr: Gnomov snimač ekrana

en: GNOME Screenshot is a simple utility that lets you take pictures of your computer screen. Screenshots can be of your whole screen, any specific application, or a selected rectangular area. You can also copy the captured screenshot directly into the GNOME clipboard and paste it into other applications.
sr: Gnomov snimač ekrana je jednostavno pomagalo koje vam omogućava da napravite slike ekrana vašeg računara. Možete napraviti snimke čitavog ekrana, bilo kog programa, ili odabrane pravougaone oblasti. Možete takođe da umnožite snimak ekrana upravo u Gnomovoj ostavi i da je ubacite u druge programe.

en: GNOME Screenshot allows you to take screenshots even when it’s not open: just press the PrtSc button on your keyboard, and a snapshot of your whole screen will be saved to your Pictures folder. Hold Alt while pressing PrtSc and you will get a screenshot of only the currently selected window.
sr: Gnomov snimač ekrana vam omogućava da napravite snimke ekrana čak i kada nije otvoren: samo pritisnite taster PrtSc na vašoj tastaturi, i snimak čitavog ekrana biće sačuvan u vašoj fascikli slika. Držite Alt dok pritiskate „PrtSc“ i dobićete snimak ekrana samo trenutno izabranog prozora.

en: Help
sr: Pomoć

en: About
sr: O programu

en: Quit
sr: Izađi

en: A file named “%s” already exists in “%s”
sr: Datoteka pod nazivom „%s" već postoji u „%s“

en: Overwrite existing file?
sr: Da prepišem postojeću datoteku?

en: Unable to capture a screenshot
sr: Nisam mogao da napravim snimak ekrana

en: Error creating file. Please choose another location and retry.
sr: Greška pri stvaranju datoteke. Molim izaberite neko drugo mesto i pokušajte ponovo.

en: Error creating file
sr: Greška stvaranja datoteke

en: Screenshot taken
sr: Snimak ekrana je urađen

en: All possible methods failed
sr: Nije uspeo nijedan od mogućih načina

en: Send the grab directly to the clipboard
sr: Šalje snimljeno direktno u ostavu

en: Grab a window instead of the entire screen
sr: Snima prozor umesto čitavog ekrana

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
sr: Obuhvata oblast ekrana umesto čitavog ekrana

en: Include the window border with the screenshot
sr: Uključuje ivice prozora u snimak ekrana

en: Remove the window border from the screenshot
sr: Uklanja ivice prozora iz snimka ekrana

en: Include the pointer with the screenshot
sr: Uključuje pokazivač u snimak ekrana

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
sr: Snima ekran nakon navedenog vremena [u sekundama]

note: translators: this is the last part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: seconds
sr: sekunde

en: Effect to add to the border (shadow, border, vintage or none)
sr: Dejstvo koje se dodaje na ivicu (senka, ivica, poreklo ili ništa)

en: effect
sr: efekat

en: Interactively set options
sr: Međudejstveno postavlja opcije

en: Save screenshot directly to this file
sr: Čuva snimak u ovu datoteku

en: filename
sr: naziv datoteke

en: Print version information and exit
sr: Ispisuje podatke o izdanju i izlazi

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
sr: Sukob opcija: „--window“ i „--area“ ne mogu biti korišćene u isto vreme.

en: Conflicting options: --area and --delay should not be used at the same time.
sr: Sukob opcija: „--area“ i „--delay“ ne mogu biti korišćene u isto vreme.

en: Screenshot.png
sr: snimak-ekrana.png

en: Save Screenshot
sr: Sačuvajte snimak ekrana

en: Back
sr: Nazad

en: C_opy to Clipboard
sr: Umnoži u _ostavu

en: _Save
sr: _Sačuvaj

en: _Name:
sr: _Naziv:

en: Save in _folder:
sr: Sačuvaj u _fascikli:

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken. The first placeholder is a * timestamp (e.g. "2017-05-21 12-24-03"); the second placeholder is the * file format (e.g. "png").
en: Screenshot from %s.%s
sr: Snimak ekrana od %s.%s

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken and the simpler filename * already exists. The first and second placeholders are a timestamp and * a counter to make it unique (e.g. "2017-05-21 12-24-03 - 2"); the third * placeholder is 
en: Screenshot from %s - %d.%s
sr: Snimak ekrana od %s — %d.%s

note: Translators: * these are the names of the effects available which will be * displayed inside a combo box in interactive mode for the user * to chooser.
en: None
sr: Ništa

en: Drop shadow
sr: Senka

en: Border
sr: Ivica

en: Vintage
sr: Poreklo

note: * Include pointer *
en: Include _pointer
sr: Uključi _pokazivač

note: * Include window border *
en: Include the window _border
sr: Uključi _ivicu prozora

en: Apply _effect:
sr: Primeni _dejstvo:

en: Grab the whole sc_reen
sr: Snimi _celu radnu površ

en: Grab the current _window
sr: Snimi _trenutni prozor

en: Select _area to grab
sr: Izaberi _oblast za snimanje

note: translators: this is the first part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: Grab after a _delay of
sr: Snimi nakon _zastoja od

en: Take Screenshot
sr: Snimak ekrana

en: Effects
sr: Dejstva

en: _Help
sr: Po_moć

en: Take _Screenshot
sr: _Snimi ekran

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: Error loading the help page
sr: Greška učitavanja stranice pomoći
