gnome-utils - en to th translation catalogue (74 entries)

en: Screenshot
th: จับภาพหน้าจอ

en: Save images of your screen or individual windows
th: บันทึกภาพของหน้าจอหรือหน้าต่างที่กำหนด

en: snapshot;capture;print;screenshot;
th: ภาพหน้าจอ;จับภาพ;พิมพ์;จับภาพหน้าจอ;

en: Take a Screenshot of the Whole Screen
th: จับภาพหน้าจอทั้งหน้า

en: Take a Screenshot of the Current Window
th: จับภาพหน้าต่างปัจจุบัน

en: GNOME Screenshot
th: เครื่องมือจับภาพหน้าจอของ GNOME

en: GNOME Screenshot is a simple utility that lets you take pictures of your computer screen. Screenshots can be of your whole screen, any specific application, or a selected rectangular area. You can also copy the captured screenshot directly into the GNOME clipboard and paste it into other applications.
th: เครื่องมือจับภาพหน้าจอของ GNOME เป็นเครื่องมือเรียบง่ายที่ช่วยคุณจับภาพของหน้าจอคอมพิวเตอร์ของคุณ ภาพหน้าจออาจเป็นหน้าจอทั้งจอ, หรือเป็นภาพของโปรแกรมใดโปรแกรมหนึ่งโดยเฉพาะ หรือเป็นพื้นที่สี่เหลี่ยมที่เลือก คุณสามารถคัดลอกภาพหน้าจอที่จับเข้าสู่คลิปบอร์ดโดยตรงและแปะลงในโปรแกรมอื่นก็ได้

en: GNOME Screenshot allows you to take screenshots even when it's not open: just press the PrtSc button on your keyboard, and a snapshot of your whole screen will be saved to your Pictures folder. Hold Alt while pressing PrtSc and you will get a screenshot of only the currently selected window.
th: เครื่องมือจับภาพหน้าจอของ GNOME ให้คุณจับภาพหน้าจอได้แม้ขณะที่ตัวโปรแกรมไม่ได้เปิดอยู่ โดยเพียงกดปุ่ม PrtSc บนแป้นพิมพ์ แล้วภาพหน้าจอทั้งจอจะถูกบันทึกลงในโฟลเดอร์ "รูปภาพ" ของคุณ และหากกด Alt ค้างไว้ขณะกด PrtSc คุณก็จะได้เฉพาะภาพหน้าจอของหน้าต่างปัจจุบันที่เลือก

en: Help
th: วิธีใช้

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Quit
th: ออก

en: Save Screenshot
th: บันทึกภาพหน้าจอ

en: C_opy to Clipboard
th: _คัดลอกไปยังคลิปบอร์ด

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: Save in _folder:
th: บันทึกในโฟ_ลเดอร์:

en: Window-specific screenshot (deprecated)
th: จับภาพเฉพาะหน้าต่าง (เลิกใช้แล้ว)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
th: จับภาพเฉพาะหน้าต่างปัจจุบัน ไม่ใช่พื้นโต๊ะทั้งหมด คีย์นี้เลิกใช้แล้ว

en: Screenshot delay
th: เวลาหน่วงก่อนจับภาพ

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
th: จำนวนวินาทีที่จะหยุดคอยก่อนที่จะจับภาพ

en: Screenshot directory
th: โฟลเดอร์เก็บภาพหน้าจอ

en: The directory where the screenshots will be saved by default.
th: โฟลเดอร์สำหรับเก็บภาพหน้าจอโดยปริยาย

en: Last save directory
th: โฟลเดอร์ที่เก็บภาพหน้าจอล่าสุด

en: The last directory a screenshot was saved in interactive mode.
th: โฟลเดอร์ที่เก็บภาพหน้าจอครั้งล่าสุดในโหมดโต้ตอบ

en: Include Border
th: รวมกรอบหน้าต่าง

en: Include the window manager border along with the screenshot
th: รวมกรอบหน้าต่างในภาพหน้าต่างที่จับด้วย

en: Include Pointer
th: รวมตัวชี้เมาส์

en: Include the pointer in the screenshot
th: รวมตัวชี้เมาส์ในภาพหน้าจอที่จับด้วย

en: Include ICC Profile
th: รวมโพรไฟล์ ICC

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
th: รวมโพรไฟล์ ICC ของเป้าหมายที่จับลงในแฟ้มภาพหน้าจอด้วย

en: Border Effect
th: เอฟเฟกต์กรอบหน้าต่าง

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
th: เอฟเฟกต์ที่จะเพิ่มให้กับขอบนอกกรอบหน้าต่าง ค่าที่เป็นไปได้คือ "shadow", "none", และ "border"

en: Default file type extension
th: ชนิดปริยายของแฟ้ม

en: The default file type extension for screenshots.
th: ชนิดนามสกุลปริยายของแฟ้มภาพหน้าจอ

en: A file named "%s" already exists in "%s"
th: มีแฟ้มชื่อ "%s" อยู่ก่อนแล้วใน "%s"

en: Overwrite existing file?
th: จะเขียนทับแฟ้มที่มีอยู่หรือไม่?

en: Unable to capture a screenshot
th: จับภาพหน้าจอไม่สำเร็จ

en: Error creating file. Please choose another location and retry.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างแฟ้ม กรุณาเลือกแหล่งเก็บอื่นแล้วลองใหม่

en: Error creating file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างแฟ้ม

en: Screenshot taken
th: จับภาพหน้าจอเสร็จแล้ว

en: All possible methods failed
th: ทุกวิธีการล้มเหลวหมด

en: Send the grab directly to the clipboard
th: ส่งภาพที่จับได้ตรงไปที่คลิปบอร์ด

en: Grab a window instead of the entire screen
th: จับภาพเฉพาะหน้าต่างหนึ่งแทนที่จะจับทั้งจอ

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
th: จับภาพเฉพาะพื้นที่หนึ่งบนหน้าจอแทนที่จะจับทั้งจอ

en: Include the window border with the screenshot
th: จับภาพกรอบหน้าต่างด้วย

en: Remove the window border from the screenshot
th: ลบกรอบหน้าต่างออกจากภาพที่จับ

en: Include the pointer with the screenshot
th: รวมตัวชี้เมาส์ในภาพหน้าจอที่จับด้วย

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
th: หน่วงเวลา [เป็นวินาที] ก่อนจับภาพ

note: translators: this is the last part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: seconds
th: วินาที

en: Effect to add to the border (shadow, border, vintage or none)
th: เอฟเฟกต์ที่จะเพิ่มให้กับกรอบ (เงา, กรอบ, ย้อนยุค หรือไม่มี)

en: effect
th: เอฟเฟกต์

en: Interactively set options
th: กำหนดตัวเลือกแบบโต้ตอบ

en: Save screenshot directly to this file
th: เก็บภาพหน้าจอลงในแฟ้มนี้โดยตรง

en: filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: Print version information and exit
th: พิมพ์ข้อมูลรุ่นแล้วออก

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
th: ตัวเลือกขัดแย้งกัน: --window และ --area ไม่สามารถใช้พร้อมกันได้

en: Conflicting options: --area and --delay should not be used at the same time.
th: ตัวเลือกขัดแย้งกัน: --area และ --delay ไม่สามารถใช้พร้อมกันได้

en: None
th: ไม่มี

en: Drop shadow
th: เงาตกกระทบ

en: Border
th: กรอบ

en: Vintage
th: ย้อนยุค

note: * Include pointer *
en: Include _pointer
th: จับภาพตัว_ชี้เมาส์ด้วย

note: * Include window border *
en: Include the window _border
th: จับภาพ_กรอบหน้าต่างด้วย

en: Apply _effect:
th: เพิ่มเ_อฟเฟกต์:

en: Grab the whole sc_reen
th: จับภาพหน้า_จอทั้งหมด

en: Grab the current _window
th: จับภาพห_น้าต่างปัจจุบัน

en: Select _area to grab
th: เลือก_พื้นที่ที่จะจับภาพ

note: translators: this is the first part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: Grab after a _delay of
th: จับภาพหลังจาก_รอคอยเป็นเวลา

en: Take Screenshot
th: บันทึกภาพหน้าจอ

en: Effects
th: เอฟเฟกต์

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: Take _Screenshot
th: บันทึก_ภาพหน้าจอ

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: Error loading the help page
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดหน้าแนะนำวิธีใช้
