gnome-utils - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Window-specific screenshot (deprecated)
uk: Знімок спеціального вікна (заборонено)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
uk: Знімати лише поточне вікно, а не всю стільницю. Цей ключ заборонено, і він вже не використовується.

en: Screenshot delay
uk: Затримка знімка екрана

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
uk: Число секунд, яке буде очікуватися до того, як буде зроблено знімок екрана.

en: Screenshot directory
uk: Каталог знімків екрана

en: The directory where the screenshots will be saved by default.
uk: Каталог, у якому типово зберігаються знімки екрана.

en: Last save directory
uk: Каталог останнього збереження

en: The last directory a screenshot was saved in interactive mode.
uk: Останній каталог, у якому знімки зберігались у інтерактивному режимі.

en: Include Pointer
uk: Увімкнути вказівник

en: Include the pointer in the screenshot
uk: Внести вказівник миші у знімок екрана

en: Include ICC Profile
uk: Внести профіль ICC

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
uk: Внести профіль ICC цілі в файл знімка екрана

en: Default file type extension
uk: Типове розширення типу файла

en: The default file type extension for screenshots.
uk: Типове розширення типу файла для знімків.

en: Screenshot
uk: Знімок екрана

en: Save images of your screen or individual windows
uk: Зберегти зображення екрана або окремого вікна

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: snapshot;capture;print;screenshot;
uk: знімок;захоплення;екран;надрукувати;

en: Take a Screenshot of the Whole Screen
uk: Зробити знімок усього екрана

en: Take a Screenshot of the Current Window
uk: Зробити знімок поточного вікна

en: Screenshot is a simple utility that lets you take pictures of your computer screen. Screenshots can be of your whole screen, any specific application, or a selected rectangular area. You can also copy the captured screenshot directly into the GNOME clipboard and paste it into other applications.
uk: «Знімок» — простенька програмка, що дозволяє робити знімки з вашого екрана. Знімки можуть бути всього екрана, вказаної програми або квадратної ділянки. Ви можете також копіювати та захоплювати знімки напряму в буфер обміну GNOME і вставляти в інші програми.

en: Screenshot allows you to take screenshots even when it’s not open: just press the PrtSc button on your keyboard, and a snapshot of your whole screen will be saved to your Pictures folder. Hold Alt while pressing PrtSc and you will get a screenshot of only the currently selected window.
uk: «Знімок» надає змогу робити знімки, навіть якщо він не відритий: просто натисніть клавішу PrtSc на вашій клавіатурі й знімок усього екрана буде збережено у теці «Картинки». Утримуйте Alt і натисніть PrtSc, щоб одержати знімок тільки вибраного вікна.

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Save
uk: З_берегти

en: C_opy to Clipboard
uk: К_опіювати у буфер обміну

en: _Name:
uk: _Назва:

en: _Folder:
uk: _Тека:

en: _Take Screenshot
uk: З_робити знімок

note: Translators: This is a noun. This label is displayed above three buttons where users can chose the type of screenshot they want to make
en: Capture Area
uk: Захопити область

en: _Screen
uk: _Екран

en: _Window
uk: В_ікно

en: Se_lection
uk: _Вибір

en: Show _Pointer
uk: Показати в_казівник

en: _Delay in Seconds
uk: З_атримка у секундах

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Screenshot
uk: _Про «Знімок екрана»

en: A file named “%s” already exists in “%s”
uk: Файл з назвою «%s» уже існує в «%s»

en: Overwrite existing file?
uk: Перезаписати наявний файл?

en: Unable to capture a screenshot
uk: Не вдалось захопити знімок екрана

en: Error creating file. Please choose another location and retry.
uk: Помилка створення файла. Виберіть інакшу адресу і спробуйте знову.

en: Error creating file
uk: Помилка створення файла

en: All possible methods failed
uk: Усі можливі способи безуспішні

en: Send the grab directly to the clipboard
uk: Надіслати шматок прямо у буфер

en: Grab a window instead of the entire screen
uk: Зробити знімок вікна, а не всього екрана

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
uk: Захопити лише частину екрана

en: Include the window border with the screenshot. This option is deprecated and window border is always included
uk: Включити до знімка обрамлення вікна. Цей параметр є застарілим — обрамлення вікна завжди включається до знімка.

en: Remove the window border from the screenshot. This option is deprecated and window border is always included
uk: Вилучити зі знімка обрамлення вікна. Цей параметр є застарілим — обрамлення вікна завжди включається до знімка.

en: Include the pointer with the screenshot
uk: Захопити вказівник миші в знімок екрана

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
uk: Зробити знімок через вказаний час [у секундах]

en: seconds
uk: секунд

en: Effect to add to the border (‘shadow’, ‘border’, ‘vintage’ or ‘none’). Note: This option is deprecated and is assumed to be ‘none’
uk: Ефект, що додається до рамки вікна («shadow» (тінь), «border» (рамка), «vintage» (старомодний) або «none» (ніякого)). Зауваження: цей параметр є застарілим — завжди використовується значення «none».

en: effect
uk: ефекти рамки

en: Interactively set options
uk: Встановити параметри інтерактивно

en: Save screenshot directly to this file
uk: Зберегти знімок напряму в цей файл

en: filename
uk: назва файла

en: Print version information and exit
uk: Показати інформацію про версію та вийти

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
uk: Конфлікт параметрів: --window та --area не можуть використовуватися одночасно.

en: Screenshot.png
uk: Екран.png

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken. The first placeholder is a * timestamp (e.g. "2017-05-21 12-24-03"); the second placeholder is the * file format (e.g. "png").
en: Screenshot from %s.%s
uk: Знімок екрана з %s.%s

note: translators: this is the name of the file that gets made up with the * screenshot if the entire screen is taken and the simpler filename * already exists. The first and second placeholders are a timestamp and * a counter to make it unique (e.g. "2017-05-21 12-24-03 - 2"); the third * placeholder is 
en: Screenshot from %s - %d.%s
uk: Знімок екрана, %s — %d.%s

en: Error loading the help page
uk: Помилка завантаження сторінки довідки
