gnome-session master - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Custom
ja: カスタム

en: This entry lets you select a saved session
ja: このエントリーから保存したセッションを選択できます

en: This session logs you into GNOME
ja: このセッションで GNOME にログインします

en: GNOME dummy
ja: GNOME ダミー

en: Save sessions
ja: セッションを保存する

en: If enabled, gnome-session will save the session automatically.
ja: 有効にすると、gnome-session はセッションを自動的に保存します。

en: Save this session
ja: このセッションを保存する

en: When enabled, gnome-session will automatically save the next session at log out even if auto saving is disabled.
ja: 有効な場合、セッションの自動保存が無効でも、gnome-session はログアウト時にセッションを自動的に保存します。

en: Logout prompt
ja: ログアウト時に確認する

en: If enabled, gnome-session will prompt the user before ending a session.
ja: 有効にすると、gnome-session はセッション終了時にユーザーに確認します。

en: Custom Session
ja: カスタムセッション

en: Please select a custom session to run
ja: 起動するカスタムセッションを選択してください

en: _New Session
ja: 新規セッション(_N)

en: _Remove Session
ja: セッションを削除(_R)

en: Rena_me Session
ja: セッション名を変更(_M)

en: _Continue
ja: 続行(_C)

en: Oh no!  Something has gone wrong.
ja: あれっ! 何かおかしいです。

en: A problem has occurred and the system can’t recover. Please contact a system administrator
ja: 問題が発生して、システムの復帰ができません。システム管理者に連絡してください

en: A problem has occurred and the system can’t recover. All extensions have been disabled as a precaution.
ja: 問題が発生して、システムの復帰ができません。念のため、すべての拡張を無効にしました。

en: A problem has occurred and the system can’t recover.
    Please log out and try again.
ja: 問題が発生して、システムの復帰ができません。
    ログアウトして再度試してください。

en: _Log Out
ja: ログアウト(_L)

en: Enable debugging code
ja: デバッグモードにする

en: Allow logout
ja: ログアウトを許可する

en: Show extension warning
ja: 拡張機能に関する警告を表示する

en: Not responding
ja: 応答なし

en: _Log out
ja: ログアウト(_L)

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
ja: 実行していたアプリケーション

en: This program is blocking logout.
ja: このプログラムがログアウトできないようにしています。

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ja: セッションがシャットダウンを実行しているため、新しいクライアントとの接続を拒否しました。

en: Could not create ICE listening socket: %s
ja: ICE の監視ソケットを生成できませんでした: %s

en: Running as systemd service
ja: systemd のサービスとして実行する

en: Override standard autostart directories
ja: 標準の自動起動フォルダーをオーバーライドする

en: Session to use
ja: 使用するセッション

en: Do not load user-specified applications
ja: ユーザーが指定したアプリケーションを起動しない

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョンを表示する

note: Translators: the 'fail whale' is the black dialog we show when something goes seriously wrong
en: Show the fail whale dialog for testing
ja: テスト用にエラー画面を表示する

en: Disable hardware acceleration check
ja: ハードウェアアクセラレーションのチェックを無効化する

en:  — the GNOME session manager
ja:  — GNOME セッションマネージャー

en: Start gnome-session-shutdown.target
ja: gnome-session-shutdown.target を実行する

en: Start gnome-session-shutdown.target when receiving EOF or a single byte on stdin
ja: stdin でシングルバイトまたは EOF を受け取ったら gnome-session-shutdown.target を実行する

en: Restart dbus.service if it is running
ja: dbus.service を再起動する (実行中の場合)

en: Program needs exactly one parameter
ja: 引数を一つだけ指定してください

en: %s [OPTION…] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
      --inhibit-only    Do not launch COMMAND and wait forever instead
      -l, --list        List the existing inhibitions, and exit
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
ja: %s [OPTION…] COMMAND
    
    COMMAND を起動し、その間セッションのいくつかの機能を抑止します。
    
      -h, --help        このヘルプを表示する
      --version         プログラムのバージョンを表示する
      --app-id ID       抑止時に使用するアプリケーション ID (オプション)
      --reason REASON   抑止する理由を指定する (オプション)
      --inhibit ARG     抑止する機能をコロン区切りで以下から指定する:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
      --inhibit-only    COMMAND を起動せずに待機する
      -l, --list        抑止しているものを一覧表示して終了する
    
    --inhibit オプションが無指定の場合 idle を指定したものと扱います。

en: Failed to execute %s
ja: %s を起動できませんでした。

en: %s requires an argument
ja: %s には引数が1つ必要です。

en: Log out
ja: ログアウトする

en: Power off
ja: 電源オフ

en: Reboot
ja: 再起動

en: Ignoring any existing inhibitors
ja: 阻害するプロセスを無視する

en: Don’t prompt for user confirmation
ja: ユーザーに確認しない

en: Could not connect to the session manager
ja: セッションマネージャーに接続できませんでした

en: Program called with conflicting options
ja: 同時には適用できないオプションを指定しました

en: Session %d
ja: セッション %d

en: Session names are not allowed to start with “.” or contain “/” characters
ja: セッション名は“.”から始めたり、“/”を含めることはできません

en: Session names are not allowed to start with “.”
ja: “.”はセッション名の先頭には使用できません

en: Session names are not allowed to contain “/” characters
ja: “/”はセッション名に含めることができません

en: A session named “%s” already exists
ja: セッション“%s”はすでに存在します
