gnome-session master - en to an translation catalogue (57 entries)

en: Custom
an: Personalizau

en: This entry lets you select a saved session
an: Ista dentrada te deixa trigar una sesion alzada

en: This session logs you into GNOME
an: Ista sesión accede a GNOME

en: GNOME on Xorg
an: GNOME en Xorg

en: Custom Session
an: Sesión personalizada

en: Please select a custom session to run
an: Por fabor tríe una sesión personalizada ta executar

en: _New Session
an: _Nueva sesión

en: _Remove Session
an: Saca_r sesión

en: Rena_me Session
an: Reno_mbrar sesión

en: _Continue
an: _Continar

en: Additional startup _programs:
an: _Programas adicionals ta encetar:

en: Startup Programs
an: Programas a l'encieto

en: _Automatically remember running applications when logging out
an: Remerar _automaticament as aplicacions en execución a lo salir d'a sesión

en: _Remember Currently Running Applications
an: _Remerar as aplicacions que se son executando actualment

en: Options
an: Opcions

en: Browse…
an: Examinar…

en: Comm_ent:
an: Com_entario:

en: Co_mmand:
an: Co_mando:

en: _Name:
an: _Nombre:

en: Oh no!  Something has gone wrong.
an: Redios! Bella cosa salió malament.

en: A problem has occurred and the system can't recover. Please contact a system administrator
an: Ocurrió un problema y o sistema no se puet recuperar. Contacta con un administrador de sistemas.

en: A problem has occurred and the system can't recover. All extensions have been disabled as a precaution.
an: Ocurrió un problema y o sistema no se puet recuperar. Por precacción, s'han desactivau todas as extensions.

en: A problem has occurred and the system can't recover.
    Please log out and try again.
an: Ocurrió un problema y o sistema no se puet recuperar.
    zarra la sesión y intenta-lo de nuevas.

en: _Log Out
an: T_rancar a sesión

en: Enable debugging code
an: Enchegar o codigo de depuración

en: Allow logout
an: Permitir zarrar sesión

en: Show extension warning
an: Amostrar alvertencias d'as extensions

en: Not responding
an: No responde

en: _Log out
an: _Zarrar a sesión

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
an: Aplicación remerada

en: This program is blocking logout.
an: Iste programa ye bloquiando a zarrada de sesió

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
an: Se ye refusando a connexión d'un nuevo client porque actualment se ye zarrando a sesión

en: Could not create ICE listening socket: %s
an: No se pudo creyar o socket d'escuita ICE: %s

en: Override standard autostart directories
an: Sobreescribir as carpetas d'encieto automatico estandar

en: AUTOSTART_DIR
an: CARPETA_D'ENCIETO_AUTOMATICO

en: Session to use
an: Sesión ta emplegar

en: SESSION_NAME
an: NOMBRE_D'A_SESIÓN

en: Do not load user-specified applications
an: No cargar as aplicacions especificadas por l'usuario

en: Version of this application
an: Versión d'ista aplicación

note: Translators: the 'fail whale' is the black dialog we show when something goes seriously wrong
en: Show the fail whale dialog for testing
an: Amostrar o dialogo d'a ballena de prebas

en: Disable hardware acceleration check
an: Desactivar a verificación d'acceleración hardware

en:  - the GNOME session manager
an:  - O chestor de sesions de GNOME

en: %s [OPTION...] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
      --inhibit-only    Do not launch COMMAND and wait forever instead
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
an: %s [OPCIÓN...] COMANDO
    
    Executar COMANDO a l'inhibir bella funcionalidat d'a sesión.
    
      -h, --help        Amostrar ista aduya
      --version         Amostrar a versión d'o programa
      --app-id ID       L'ID d'aplicación ta emplegar
                        a l'inhibir (opcional)
      --reason RAZÓN   a razón ta inhibir (opcional)
      --inhibit ARG     Qué inhibir, lista d'elementos separaus por dos puntos de:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
      --inhibit-only    No executar COMANDO y asperar indefinidament
    
    Si no s'especifica a opción --inhibit s'asume «idle».

en: Failed to execute %s
an: Ha fallau en executar %s

en: %s requires an argument
an: %s amenista un argumento

en: Session %d
an: Sesión %d

en: Session names are not allowed to start with ‘.’ or contain ‘/’ characters
an: Os nombres de sesion no pueden estar prencipiaus con '.' u tener caracters '/'

en: Session names are not allowed to start with ‘.’
an: Os nombres de sesion no pueden estar prencipiaus con '.'

en: Session names are not allowed to contain ‘/’ characters
an: Os nombres de sesion no pueden tener caracters '/'

en: A session named ‘%s’ already exists
an: Ya bi ha una sesion que se dice '%s'

en: Log out
an: Trancar a sesión

en: Power off
an: Amortar

en: Reboot
an: Reenchegar

en: Ignoring any existing inhibitors
an: Se ye inorando qualsiquier inhibidor existent

en: Don't prompt for user confirmation
an: No requerir confirmación de l'usuario

en: Could not connect to the session manager
an: No se pudo connectar con o chestor de sesions

en: Program called with conflicting options
an: Se clamó a lo programa con opcions en conflicto
