gnome-session - en to fi translation catalogue (61 entries)

en: Custom
fi: Omavalintainen

en: This entry lets you select a saved session
fi: Tämä kohta mahdollistaa tallennetun istunnon valinnan

en: GNOME
fi: Gnome

en: This session logs you into GNOME
fi: Tämä istunto kirjautuu Gnomeen

en: GNOME dummy
fi: Gnome-malli-istunto (dummy)

en: GNOME on Wayland
fi: Gnome Waylandia käyttäen

en: GNOME on Xorg
fi: Gnome Xorgia käyttäen

en: Save sessions
fi: Tallenna istunnot

en: If enabled, gnome-session will save the session automatically.
fi: Jos käytössä, gnome-session tallentaa istunnon automaatisesti.

en: Save this session
fi: Tallenna tämä istunto

en: When enabled, gnome-session will automatically save the next session at log out even if auto saving is disabled.
fi: Jos käytössä, gnome-session tallentaa seuraavan istunnon automaatisesti uloskirjautuessa vaikka automaattinen tallennus olisi pois käytöstä.

en: Logout prompt
fi: Uloskirjautumiskehote

en: If enabled, gnome-session will prompt the user before ending a session.
fi: Jos käytössä, gnome-session kysyy käyttäjältä ennen istunnon lopettamista.

en: Custom Session
fi: Omavalintainen istunto

en: Please select a custom session to run
fi: Valitse omavalintainen istunto

en: _New Session
fi: _Uusi istunto

en: _Remove Session
fi: _Poista istunto

en: Rena_me Session
fi: Ni_meä istunto uudelleen

en: _Continue
fi: _Jatka

en: Oh no!  Something has gone wrong.
fi: Voi ei! Jotain meni pieleen.

en: A problem has occurred and the system can’t recover. Please contact a system administrator
fi: Esiintyi ongelma, josta järjestelmä ei pysty palautumaan. Ota yhteys järjestelmän ylläpitäjään

en: A problem has occurred and the system can’t recover. All extensions have been disabled as a precaution.
fi: Esiintyi ongelma, josta järjestelmä ei pysty palautumaan. Kaikki laajennukset on poistettu käytöstä varotoimenpiteenä.

en: A problem has occurred and the system can’t recover.
    Please log out and try again.
fi: Esiintyi ongelma, josta järjestelmä ei pysty palautumaan.
    Kirjaudu ulos ja yritä uudelleen.

en: _Log Out
fi: Kirjaudu ul_os

en: Enable debugging code
fi: Käytä vianetsintäkoodia

en: Allow logout
fi: Salli uloskirjautuminen

en: Show extension warning
fi: Näytä laajennusvaroitus

en: Not responding
fi: Ei vastaa

en: _Log out
fi: Kirjau_du ulos

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
fi: Muistettu sovellus

en: This program is blocking logout.
fi: Tämä ohjelma estää kirjautumisen ulos.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
fi: Kieltäydytään uudesta asiakasyhteydestä, koska istuntoa ollaan parhaillaan sulkemassa

en: Could not create ICE listening socket: %s
fi: ICE-kuuntelupistoketta ei voi luoda: %s

en: Running as systemd service
fi: Suoritetaan systemd-palveluna

en: Use systemd session management
fi: Käytä systemd-istuntohallintaa

en: Use builtin session management (rather than the systemd based one)
fi: Käytä sisäänrakennettua istuntohallintaa systemd-istuntohallinan sijaan

en: Override standard autostart directories
fi: Korvaa automaattikäynnistyksen oletuskansiot

en: AUTOSTART_DIR
fi: AUTOKÄYN_HAK

en: Session to use
fi: Käytettävä istunto

en: SESSION_NAME
fi: ISTUNTONIMI

en: Do not load user-specified applications
fi: Älä lataa käyttäjän määrittelemiä sovelluksia

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

note: Translators: the 'fail whale' is the black dialog we show when something goes seriously wrong
en: Show the fail whale dialog for testing
fi: Näytä musta virheikkuna testausta varten

en: Disable hardware acceleration check
fi: Poista laitteistokiihdytyksen tarkistus käytöstä

en:  — the GNOME session manager
fi:  — Gnomen istunnonhallinta

en: Start gnome-session-shutdown.target
fi: Käynnistä gnome-session-shutdown.target

en: Restart dbus.service if it is running
fi: Käynnistä dbus.service uudelleen jos se on käynnissä

en: Failed to execute %s
fi: Kohteen %s suorittaminen epäonnistui

en: %s requires an argument
fi: %s vaatii argumentin

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Power off
fi: Sammuta

en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

en: Ignoring any existing inhibitors
fi: Jätä käynnissä olevat estot huomioimatta

en: Don’t prompt for user confirmation
fi: Älä kysy käyttäjän vahvistusta

en: Could not connect to the session manager
fi: Istunnonhallintaan ei saa yhteyttä

en: Program called with conflicting options
fi: Ohjelmaa kutsuttiin ristiriitaisilla valitsimilla

en: Session %d
fi: Istunto %d

en: Session names are not allowed to start with “.” or contain “/” characters
fi: Istuntonimi ei voi alkaa merkillä “.” tai sisältää merkkiä “/”

en: Session names are not allowed to start with “.”
fi: Istuntonimi ei voi alkaa merkillä “.”

en: Session names are not allowed to contain “/” characters
fi: Istuntonimi ei voi sisältää merkkiä “/”

en: A session named “%s” already exists
fi: Istunto nimeltä “%s” on jo olemassa
