gnome-session master - en to nds translation catalogue (64 entries)

en: Select Command
nds: Order utwählen

en: Add Startup Program
nds: Systemstartprogramm hentofögen

en: Edit Startup Program
nds: Systemstartprogramm bewarken

en: The startup command cannot be empty
nds: De Systemstartprogrammorder künn nich leer ween

en: The startup command is not valid
nds: De Systemstartprogrammorder is nich valide

en: Enabled
nds: Aktivert

en: Icon
nds: Symbol

en: Program
nds: Programm

en: No name
nds: Keen Naam

en: No description
nds: Keen Beschrievens

en: Version of this application
nds: Verschoon vun düssem Programm

en: This session logs you into GNOME
nds: Düsser Törn mellt dik bi GNOME an

en: Default session
nds: Standardtörn

en: File Manager
nds: Dateioppasser

en: Logout prompt
nds: Avmellensdialog

en: Panel
nds: Balken

en: Save sessions
nds: Törns spiekern

en: Show the splash screen
nds: Splashbillschirm opwiesen

en: Window Manager
nds: Finsteroppasser

en: <b>Some programs are still running:</b>
nds: <b>Een paar Programme lööpen noh:</b>

en: Startup Applications
nds: Systemstartprogramme

en: Additional startup _programs:
nds: Tosettliche Systemstart_programme

en: Browse...
nds: Ankieken...

en: Co_mmand:
nds: Or_der:

en: Comm_ent:
nds: Komm_entar:

en: Options
nds: Optschoonen

en: Startup Programs
nds: Systemstartprogramme

en: _Name:
nds: _Naam:

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Not a launchable item
nds: Düsses Element is nich startbar

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: Icon '%s' not found
nds: Symbol '%s' nich funnen

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: A program is still running:
nds: Een Programm lööpt noh:

en: Switch User Anyway
nds: Bruker liekers wesseln

en: Logout Anyway
nds: Liekers avmellen

en: Suspend Anyway
nds: Liekers slopen gahn

en: Hibernate Anyway
nds: Liekers överwintern

en: Shutdown Anyway
nds: Liekers daalfahren

en: Reboot Anyway
nds: Liekers nej starten

en: Lock Screen
nds: Avslutbillschirm

en: Cancel
nds: Avbreken

en: You will be automatically logged out in %d second. | You will be automatically logged out in %d seconds.
nds[0]: Ji warrt vun alleen avmellt in %d Sekunn.
nds[1]: Ji warrt vun alleen avmellt in %d Sekunnen.

en: This system will be automatically shut down in %d second. | This system will be automatically shut down in %d seconds.
nds[0]: Düsses System warrt vun alleen daalfahrt in %d Sekunn.
nds[1]: Düsses System warrt vun alleen daalfahrt in %d Sekunnen.

en: Log out of this system now?
nds: Nu Avmellen?

en: _Switch User
nds: Bruker we_sseln

en: _Log Out
nds: _Avmellen

en: Shut down this system now?
nds: System nu daalfahren?

en: S_uspend
nds: S_lopengahn

en: _Hibernate
nds: _Överwintern

en: _Restart
nds: _Nejstart

en: _Shut Down
nds: _Daalfahrt

en: Not responding
nds: Antert nich

en: This program is blocking log out.
nds: Düsses Programm lett nich to, dat je dik avmellen künnst.

en:  - the GNOME session manager
nds: GNOME Törnoppasser

en: - GNOME Splash Screen
nds: - GNOME Splash-Billschirm

en: GNOME Splash Screen
nds: GNOME Splash-Billschirm

en: Log out
nds: Avmellen

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
nds: Avmellen, egal wat kümmt

en: Show logout dialog
nds: Avmellensdialog opwiesen

en: Show shutdown dialog
nds: Daalfahrdialog opwiesen

note: deprecated options
en: Set the current session name
nds: Aktuellen Törnnaam setten

en: Kill session
nds: Törn avbreken
