gnome-settings-daemon - en to crh translation catalogue (574 entries)

en: GNOME Settings Daemon
crh: GNOME Ayarları Cını

en: Smartcard removal action
crh: Aqıllı-kartnı çetleştirüv ameli

en: Set this to one of "none", "lock-screen", or "force-logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
crh: Bunu "hiçbiri", "ekranı kilitle" veya "çıkmaya zorla" seçeneklerinden birine ayarlayın. Giriş için kullanılan akıllı kart çıkartıldığında seçtiğiniz eylem gerçekleşecektir.

en: Disable touchpad while typing
crh: Yazarken touchpad'i devre dışı bırak

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
crh: Eğer yazarken touchpad'e dokunma sorunu yaşıyorsanız bunu doğru olarak atayın.

en: Enable horizontal scrolling
crh: Yatay kaydırmayı etkinleştir

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
crh: Eğer scroll_method anahtarında seçili yöntemle aynı şekilde yatay kaydırma istiyorsanız bunu doğru olarak atayın.

en: Select the touchpad scroll method
crh: Touchpad kaydırma yönetimini seçin

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: "disabled", "edge-scrolling", "two-finger-scrolling".
crh: Touchpad kaydırma yöntemini seçin. Desteklenen değerler: "disabled" (kapalı), "edge-scrolling" (kenar kaydırması), "two-finger-scrolling" (iki parmak kaydırması).

en: Enable mouse clicks with touchpad
crh: Touchpad ile fare tıklamasını etkinleştir

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
crh: Touchpad üzerine vurarak fare tıklamaları göndermek istiyorsanız bunu doğru olarak atayın.

en: Enable touchpad
crh: Tiyüv-şiltesini qabilleştir

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
crh: Hepsi tiyüv-şiltelerini qabilleştirmek içün bunı DOĞRU olaraq tesbit etiñiz.

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
crh: Ctrl tuşuna basılıp bırakıldığında imlecin yerini gösterir

en: Double click time
crh: Çift tıklama süresi

en: Length of a double click in milliseconds.
crh: Milisaniye cinsinden çift tıklama süresi.

en: Drag threshold
crh: Sürükleme eşiği

en: Distance before a drag is started.
crh: Bir sürükleme başlamadan önceki mesafe.

en: Middle button emulation
crh: Orta tık öykünümü

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
crh: Hızlı sol ve sağ tıklama ile orta tıklanmış gibi davranmayı aktif hale getirir

en: Whether the tablet's orientation is locked, or rotated automatically.
crh: Tablet yöneldiriminiñ kilitlimi, yoqsa öz-özünden aylandırılğanmı olğanı.

en: Device hotplug custom command
crh: Cihaz takıldığında çalıştırılacak özelleştirilmiş komut

en: Command to be run when a device is added or removed. An exit value of 1 means that the device will not be handled further by gnome-settings-daemon.
crh: Bir cihaz eklengeninde yaki çetleştirilgeninde ifa etilecek emir. Çıqış qıymeti 1, cihaz ileride gnome-settings-daemon tarafından qollanmaycaq demektir.

en: Activation of this plugin
crh: Bu eklentinin aktifleştirilmesi

en: Whether this plugin would be activated by gnome-settings-daemon or not
crh: Bu eklentinin gnome ayarlar servisi tarafından aktifleştirilip aktifleştirilmeyeceği

en: Priority to use for this plugin
crh: Bu eklenti için kullanım önceliği

en: Priority to use for this plugin in gnome-settings-daemon startup queue
crh: Bu eklentinin gnome ayarlar servisinin başlangıç kuyruğundaki kullanım önceliği

en: Wacom stylus absolute mode
crh: Wacom göreli olmayan stylus modu

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
crh: Tabletni mutlaq tarzğa tesbit etmek içün bunı qabilleştiriñiz.

en: Wacom tablet area
crh: Wacom tablet alanı

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
crh: Bunı aletler tarafından qullanılabilgen mıntaqanıñ x1, y1 ve x2, y2 degerlerine tesbit etiñiz.

en: Wacom tablet aspect ratio
crh: Wacom tableti aspekt nisbeti

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
crh: Wacom tablet mıntıqasını çıqtınıñ aspekt nisbeti ile eşleşecek şekilde sıñırlamaq içün bunı qabilleştiriñiz.

en: Wacom tablet rotation
crh: Wacom tablet rotasyonu

en: Set this to 'none', 'cw' for 90 degree clockwise, 'half' for 180 degree, and 'ccw' for 90 degree counterclockwise.
crh: Bunu 'hiçbiri', saat yönünde 90 derece için 'cw', 180 derece için 'half' ve saat yönünün tersinde 90 derece için 'ccw' olarak işaretleyin.

en: Wacom touch feature
crh: Wacom dokunma özelliği

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
crh: Kullanıcı tablete dokunduğunda imleci hareket ettirmek için bunu etkinleştirin.

en: Wacom tablet PC feature
crh: Wacom tablet PC özeliği

en: Enable this to only report stylus events when the tip is pressed.
crh: Stylus kalemin ucu ile dokunulduğunda, sadece stylus olaylarını bildirmek için bunu etkinleştirin.

en: Wacom display mapping
crh: Wacom kösterimi haritalaması

en: EDID information of monitor to map tablet to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] disables mapping.
crh: Tabletniñ haritalanacağı ekran EDID malümatı. [vendor, product, serial] formatında olmalı. ["","",""] haritalamanı ğayrıqabilleştirir.

en: Wacom stylus pressure curve
crh: Wacom stylus basınç eğrisi

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
crh: Bunu stylusa uygulanan basınç eğrisi manasında x1,y1 ve x2,y2 olarak girin.

en: Wacom stylus button mapping
crh: Wacom stylus buton eşleşmesi

en: Set this to the logical button mapping.
crh: Bunu mantıksal buton eşleşmesine girin.

en: Wacom stylus pressure threshold
crh: Wacom stylus basınç eşiği

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
crh: Bunu bir staylus tıklaması olayı oluşturulması için gereken basınç değeri olarak girin.

en: Wacom eraser pressure curve
crh: Wacom silgi basınç eğrisi

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
crh: Bunu silgiye uygulanan basınç eğrisi manasında x1,y1 ve x2,y2 olarak girin.

en: Wacom eraser button mapping
crh: Wacom silgi buton eşleşmesi

en: Wacom eraser pressure threshold
crh: Wacom silgi basınç eşiği

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
crh: Bunu bir silgi tıklaması olayı oluşturulması için gereken basınç değeri olarak girin.

en: Wacom button action type
crh: Wacom dögme ameli türü

en: The type of action triggered by the button being pressed.
crh: Dögmeniñ basılması tarafından tetiklengen amel türü.

en: Key combination for the custom action
crh: Özel eylem için tuş birleşimi

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
crh: Özel eylemler için tuşa basıldığında oluşturulan klavye kısa yolu.

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
crh: Bir tiyüv alqası yaki tüyiv şeriti şahsiyleştirilgen ameli içün tuş kombinasyonları

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
crh: Şahsiyleştirilgen ameller içün bir tiyüv alqası yaki tüyiv şeriti qullanılğanda doğurılğan klavye qısqayolları (yuqarı müetaqiben aşağı).

en: The duration a display profile is valid
crh: Bir görüntü profilinin geçerli olacağı süre

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
crh: Renk görünüm profili geçersiz sayıldıktan sonra kalan gün sayısı.

en: The duration a printer profile is valid
crh: Bir yazıcı profilinin geçerli olacağı süre

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
crh: Yazıcı renk profili geçersiz sayıldıktan sonra kalan gün sayısı.

en: List of plugins that are allowed to be loaded
crh: Yüklenmesi caiz plaginlerniñ listesi

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: 'all'). The plugins still need to be marked as active to get loaded. This is only evaluated on startup.
crh: Yüklenmesi caiz plaginlerni temsil etken bir tizgiler listesi (ögbelgileme: 'all' (hepsi)). Plaginlerniñ yüklenmesi içün olarnıñ kene de faal olaraq tamğalanması kerek. Bu ancaq başlanğıç esnasında qıymetlendirilir.

en: Mount paths to ignore
crh: Yok sayılacak bağlama yolları

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
crh: Boş alanı düşük olduğunda gözardı edilecek bağlama yollarının listesini belirtin.

en: Free percentage notify threshold
crh: Boş yüzdesi bildirme eşiği

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
crh: İlk düşük disk alanı uyarısı boş alan yüzdesi eşiği. Eğer boş alan aşağıdaki yüzdeden daha aşağıya düşerse, bir uyarı gösterilir.

en: Subsequent free space percentage notify threshold
crh: Ardışık boş alan yüzdesi bildirim eşiği

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
crh: Bir sonraki uyarı öncesi boş alanın azaltılması gereken yüzdeyi belirtin.

en: Free space notify threshold
crh: Boş alan bildirim eşiği

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
crh: Miktarı GB olarak belirtin. Eğer boş alan bu miktardan daha fazla ise, hiçbir uyarı gösterilmeyecek.

en: Minimum notify period for repeated warnings
crh: Tekrarlanan uyarılar için azami süre

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
crh: Dakika olarak bir süre belirleyin. Bir birim için birbirini izleyen uyarılar bu dönemden daha sık gösterilmeyecek.

en: Custom keybindings
crh: Şahsiyleştirilgen tuş-bağlamaları

en: List of custom keybindings
crh: Şahsiyleştirilgen tuş-bağlamalarınıñ listesi

en: Launch calculator
crh: Hesaplayıcını fırlat

en: Binding to launch the calculator.
crh: Hesaplayıcını fırlatma bağlaması.

en: Launch email client
crh: E-poçta müşterisini fırlat

en: Binding to launch the email client.
crh: E-posta istemcisi başlatmak için bağ.

en: Eject
crh: Çıqart

en: Binding to eject an optical disc.
crh: Bir optik diskin çıkartılması için bağ.

en: Launch help browser
crh: Yardım kezicisini fırlat

en: Binding to launch the help browser.
crh: Yardım tarayıcısı başlatmak için bağ.

en: Home folder
crh: Ev cilbenti

en: Binding to open the Home folder.
crh: Başlangıç klasörünü açmak için bağ.

en: Launch media player
crh: Vasat oynatıcısını fırlat

en: Binding to launch the media player.
crh: Ortam yürütücüsü başlatmak için bağ.

en: Next track
crh: Soñraki parça

en: Binding to skip to next track.
crh: Sonraki parçaya geçmek için bağ.

en: Pause playback
crh: Oynatımnı tınışlat

en: Binding to pause playback.
crh: Ses çalmayı duraklatmak için bağ.

en: Play (or play/pause)
crh: Oynat (yaki çal/tınışla)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
crh: Çaldırmayı başlatmak için bağ (ya da çaldırma/duraklatma geçisi).

en: Log out
crh: Tışarı imzalan

en: Binding to log out.
crh: Çıkış için bağ.

en: Previous track
crh: Evelki parça

en: Binding to skip to previous track.
crh: Önceki parçaya geçmek için bağ.

en: Lock screen
crh: Ekrannı kilitle

en: Binding to lock the screen.
crh: Ekranı kilitlemek için bağ.

en: Search
crh: Qıdır

en: Binding to launch the search tool.
crh: Arama aracını başlatmak için bağ.

en: Stop playback
crh: Oynatımnı toqtat

en: Binding to stop playback.
crh: Çaldırmayı durdurmak için bağ.

en: Volume down
crh: Davuş gürlügi aşağı

en: Binding to lower the system volume.
crh: Sistem sesini azaltmak için bağ.

en: Volume mute
crh: Davuşsızlandır

en: Binding to mute the system volume.
crh: Sistem sesini kesmek için bağ.

en: Volume up
crh: Davuş gürlügi yuqarı

en: Binding to raise the system volume.
crh: Sistem sesini arttırmak için bağ.

en: Take a screenshot
crh: Bir ekran körüntisini al

en: Binding to take a screenshot.
crh: Ekran görüntüsü bağlayıcısı.

en: Take a screenshot of a window
crh: Bir pencereniñ bir ekran körüntisini al

en: Binding to take a screenshot of a window.
crh: Bir pencerenin ekran görüntüsünü alma bağlayıcısı.

en: Take a screenshot of an area
crh: Bir mıntıqanıñ bir ekran körüntisini al

en: Binding to take a screenshot of an area.
crh: Bir bölgenin ekran görüntüsünü alma bağlayıcısı.

en: Copy a screenshot to clipboard
crh: Bir ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
crh: Bir ekran görüntüsünü panoya kopyalama bağlayıcısı.

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
crh: Bir pencerenin ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
crh: Bir pencerenin ekran görüntüsünü panoya kopyalama bağlayıcısı.

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
crh: Bir alanın ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
crh: Bir alannın ekran görüntüsünü panoya kopyalama bağlayıcısı.

en: Launch web browser
crh: Ağ kezicisini fırlat

en: Binding to launch the web browser.
crh: Web tarayıcı başlatmak için bağ.

en: Toggle magnifier
crh: Büyüteci seç

en: Binding to show the screen magnifier
crh: Ekran büyütecini gösterme bağlayıcısı

en: Toggle screen reader
crh: Ekran okuyucusunu seç

en: Binding to start the screen reader
crh: Ekran okuyucusunu başlatma bağlayıcısı

en: Toggle on-screen keyboard
crh: Ekran-üstü klavyeni tönter

en: Binding to show the on-screen keyboard
crh: Ekran-üstü klavyeni köstermek içün bağlama

en: Increase text size
crh: Metin boyutunu büyüt

en: Binding to increase the text size
crh: Metin boyutunu büyütme bağlayıcısı

en: Decrease text size
crh: Metin boyutunu küçült

en: Binding to decrease the text size
crh: Metin boyutunu küçültme bağlayıcısı

en: Toggle contrast
crh: Tezatnı tönter

en: Binding to toggle the interface contrast
crh: Arayüz karşıtlığını değiştirme bağlayıcısı

en: Magnifier zoom in
crh: Büyüteci yakınlaştır

en: Binding for the magnifier to zoom in
crh: Büyüteçle yakınlaştırma bağlayıcısı

en: Magnifier zoom out
crh: Büyüteci uzaklaştır

en: Binding for the magnifier to zoom out
crh: Büyüteçle uzaklaştırma bağlayıcısı

en: Name
crh: İsim

en: Name of the custom binding
crh: Özel bağlamanıñ ismi

en: Binding
crh: Bağlama

en: Binding for the custom binding
crh: Özel bağlama içün bağlama

en: Command
crh: Emir

en: Command to run when the binding is invoked
crh: Bağlama çağırılğanda çaptırılacaq emir

en: Percentage considered low
crh: Düşük sayılan yüzde

en: The percentage of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is false.
crh: Pil, düşük sayıldığındaki oranı. Yalnızca, kullanım-zamanı-kuralı uygulanmazken geçersizdir.

en: Percentage considered critical
crh: Tehlikeli biçimde düşük sayılan yüzde

en: The percentage of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is false.
crh: Pil,  kritik sayıldığındaki oranı. Yalnızca, kullanım-zamanı-kuralı uygulanmazken geçerlidir.

en: Percentage action is taken
crh: Eylemin gerçekleştirileceği yüzde

en: The percentage of the battery when the critical action is performed. Only valid when use-time-for-policy is false.
crh: Pil,  kritik sayıldığındaki oranı. Yalnızca, kullanım-zamanı-kuralı uygulanmazken geçerlidir.

en: The time remaining when low
crh: Düşükken kalan zaman

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is true.
crh: Pil,  düşük sayıldığında saniye olarak kalan zaman. Yalnızca, kullanım-zamanı-kuralı uygulanırken geçerlidir.

en: The time remaining when critical
crh: Tehlikeli biçimde düşükken kalan zaman

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is true.
crh: Pil,  kritik sayıldığında saniye olarak kalan zaman. Yalnızca, kullanım-zamanı-kuralı uygulanırken geçerlidir.

en: The time remaining when action is taken
crh: Eylem uygulanacağı zaman kalan zaman

en: The time remaining in seconds of the battery when critical action is taken. Only valid when use-time-for-policy is true.
crh: Pilin,  kritik eylem uygulanırken saniye olarak kalan zamanı. Yalnızca, kullanım-zamanı-kuralı uygulanırken geçerlidir.

en: Whether to use time-based notifications
crh: Zaman temelli bildirimlerin kullanılıp kullanılmayacağı

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
crh: Zaman temelli bildirimlerin kullanılıp kullanılmayacağı. Yanlış (false) olarak ayarlanırsa, yerine yüzde değişimi kullanılır; bu, sorunlu bir ACPI BIOS'u için yararlı olabilir.

en: If we should show the recalled battery warning for a broken battery
crh: Bozuk bir pil için hatırlatıcı pil geri çağırılma uyarısı gösterilsin

en: If we should show the recalled battery warning for a broken battery. Set this to false only if you know your battery is okay.
crh: Bozuk bir pil için hatırlatıcı pil geri çağırılma uyarısı gösterilsin. Bu seçeneği sadece pilinizin düzgün olduğundan eminseniz yanlış olarak işaretleyin.

en: Use mobile broadband connections
crh: Mobil genişbant bağlantısı kullan

en: Use mobile broadband connections such as GSM and CDMA to check for updates.
crh: Güncellemeleri kontrol etmek için GSM veya CDMA gibi mobil genişbant bağlantılarını kullan.

en: Automatically download updates in the background without confirmation
crh: Güncellemeleri onay almadan arka planda otomatik olarak indir

en: Automatically download updates in the background without confirmation. Updates will be auto-downloaded when using wired network connnections, and mobile broadband if 'connection-use-mobile' is enabled.
crh: Yañartmalarnı teyitsiz arqazeminde avtomatik olaraq endir. Yañartmalar, kabelli bağlantı ve, eger 'connection-use-mobile' qabilleştirilgen ise, mobil kenişbant qullanılğanda avto-endirilir.

en: How often to check for updates
crh: Güncellemeler ne sıklıkla kontrol edilsin

en: How often to check for updates. Value is in seconds. This is a maximum amount of time that can pass between a security update being published, and the update being automatically installed or the user notified.
crh: Dağıtım güncellemelerinin saniye cinsinden ne sıklıkla kontrol edileceği. Bu, bir güvenlik güncellemesinin çıkması ile bu güncellemenin otomatik olarak yüklenmesı veya kullanıcının bu güncellemeden haberdar edilmesi arasında geçebilecek maksimum zamandır.

en: How often to notify the user that non-critical updates are available
crh: Kullanıcının kritik olmayan güncellemelerden ne sıklıkla haberdar edileceği

en: How often to tell the user there are non-critical updates. Value is in seconds. Security update notifications are always shown after the check for updates, but non-critical notifications should be shown a lot less frequently.
crh: Kullanıcıya kritik-güncelleme olmadığının saniye cinsinden ne sıklıkla söyleneceği. Güvenlik güncellemeleri uyarıları her zaman güncelleme kontrol edildikten sonra gösterilir, fakat kritik olmayan uyarılar bundan biraz daha az sıklıkla gösterilmelidir.

en: The last time we told the user about non-critical notifications
crh: Kritik olmayan uyarılardan en son ne zaman kullanıcının haberdar edildiği.

en: The last time we notified the user about non-critical updates. Value is in seconds since the epoch, or zero for never.
crh: Saniye cinsinden, en son kullanıcının kritik olmayan güncellemelerden ne zaman haberdar edildiği. Hiçbir zaman için bu değer sıfırdır.

en: How often to check for distribution upgrades
crh: Dağıtım güncellemelerinin ne sıklıkla kontrol edileceği

en: How often to check for distribution upgrades. Value is in seconds.
crh: Dağıtım güncellemelerinin saniye cinsinden ne sıklıkla kontrol edileceği.

en: How often to refresh the package cache
crh: Paket önbelleğinin ne sıklıkla yenileneceği

en: How often to refresh the package cache. Value is in seconds.
crh: Paket önbelleğinin saniye cinsinden ne sıklıkla yenileneceği.

en: Check for updates when running on battery power
crh: Pil qudreti ile çapqanda yañartmalar içün teşker

en: Check for updates when running on battery power.
crh: Pil qudreti ile çapqanda yañartmalar içün teşker.

en: Notify the user when distribution upgrades are available
crh: Dağıtım güncellemeleri çıktığında kullanıcıyı haberdar et

en: Notify the user when distribution upgrades are available.
crh: Dağıtım güncellemeleri çıktığında kullanıcıyı haberdar et

en: Ask the user if additional firmware should be installed
crh: Ek aygıt yazılımlarının yüklenilip yüklenilmeyeceğini kullanıcıya sor

en: Ask the user if additional firmware should be installed if it is available.
crh: Eğer kullanılabilir durumdaysa, ek aygıt yazılımlarının yüklenilip yüklenilmeyeceğini kullanıcıya sor.

en: Firmware files that should not be searched for
crh: Aranması gerekmeyen aygıt yazılımı dosyaları

en: Firmware files that should not be searched for, separated by commas. These can include '*' and '?' characters.
crh: Aranması gerekmeyen aygıt yazılımı dosyaları, virgülle ayrılmış olarak. Bunlar '*' ve '?' karakterlerini de içerebilir.

en: Devices that should be ignored
crh: Gözardı edilmesi gereken aygıtlar

en: Devices that should be ignored, separated by commas. These can include '*' and '?' characters.
crh: Gözardı edilmesi gereken aygıtlar, virgülle ayrılmış olarak. Bunlar '*' ve '?' karakterlerini de içerebilir.

en: The filenames on removable media that designate it a software source.
crh: Yazılım kaynağı olarak tayin edilmiş, çıkarılabilir ortam üzerindeki dosya isimleri.

en: When removable media is inserted, it is checked to see if it contains any important filenames in the root directory. If the filename matches, then an updates check is performed. This allows post-install disks to be used to update running systems.
crh: Bilgisayara bir çıkarılabilir ortam takıldığında, bunun kök klasörünün içindeki dosyalarda önemli dosya isimleri olup olmadığı kontrol edilir. Eğer varsa, bir güncelleme kontrolü yapılır. Bu yükleme sonrası diskleri ile mevcut sistemi güncellemek için kullanılır.

en: File for default configuration for RandR
crh: RandR içün ögbelgilengen yapılandırış dosyesi

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
crh: XRandR plagini ögbelgilengen bir yapılandırış içün bu anahtar tarafından belirtilgen dosyede baqar.  Bu, adetince qullanıcılarnıñ ev cilbentlerinde mağazlanğan ~/.config/monitors.xml dosyesine beñzerdir. Bir qullanıcınıñ böyle bir dosyesi yoq ise, ya da qullanıcınıñ ekranlarınıñ ayarlaması ile eşleşmegen biri bar ise, o zaman bu anahtar tarafından belirtilgen dosye qullanılır.

en: Whether to turn off specific monitors after boot
crh: Sistemi başlattıktan sonra belirli monitörlerin kapatılıp kapatılmayacağı

en: 'clone' will display the same thing on all monitors, 'dock' will switch off the internal monitor, 'do-nothing' will use the default Xorg behaviour (extend the desktop in recent versions). The default, 'follow-lid', will choose between 'do-nothing' and 'dock' depending on whether the lid is (respectively) open or closed.
crh: 'clone' ekranlarnıñ hepsinde aynı şeyni kösterecek, 'dock' dahiliy ekrannı söndürecek, 'do-nothing' ögbelgilengen Xorg davranışını qullanacaq (deminki sürümlerde masaüstüni uzat). Ögbelgileme, 'follow-lid', qapaqnıñ (sırası ile) açıq yaki qapalı olğanına bağlı olaraq 'do-nothing' ve 'dock' arasında saylaycaq.

en: Antialiasing
crh: Yumuşatma

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
crh: Yazıtipleri taranırken kullanılacak yumuşatma türü. Geçerli değerler: "none" - yumuşatma yok. "grayscale" - standart gri ölçek yumuşatma ve "rgba"  - alt piksel yumuşatma (sadece LCD ekranlar).

en: Hinting
crh: Düzeltme

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
crh: Yazıtiplerinde kullanılacak düzeltme türü. Geçerli değerler "none" - düzeltme yok, "slight", "medium", ve "full" - mümkün olduğunca çok düzeltme (harf biçimlerinde bozulmalara sebep olabilir).

en: RGBA order
crh: RGBA sırası

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
crh: LCD ekranında kullanılacak alt piksel öğelerinin sırası; sadece yumuşatma "rgba" olarak atandığında kullanılır. Geçerli değerler: "rgb" - kırmızı solda (en yaygın), "bgr" - mavi solda. "vrgb"- kırmızı yukarıda. "vbgr" - kırmızı aşağıda.

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
crh: Alenen devredışı bırakılmış GTK+ modüllerinin listesi

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
crh: Yüklenmeyecek GTK+ modüllerini temsil eden karakter katarlarını tutan liste; kendi yapılandırmalarında öntanımlı olarak etkin hale getirilecek olsalar bile.

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
crh: Alenen etkinleştirilmiş GTK+ modüllerinin listesi

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
crh: Yüklenecek GTK+ modüllerini temsil eden karakter katarlarını tutan liste; Genellikle ek olarak durumsal veya zorla kapatılmış olanları.

en: Enable debugging code
crh: Hata ayıklama kodunu etkinleştir

en: Replace existing daemon
crh: Mevcut cınnı ivaz et

en: Exit after a time (for debugging)
crh: Bir aradan soñra çıq (illetsizlendirmek içün)

en: Accessibility Keyboard
crh: İrişilebilirlik Klavyesi

en: Accessibility keyboard plugin
crh: İrişilebilirlik klavyesi plagini

en: Slow Keys Turned On
crh: Yavaş Tuşlar Etkin

en: Slow Keys Turned Off
crh: Yavaş Tuşlar Devre Dışı

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
crh: Sadece Shift tuşunu 8 saniye basılı tutun.  Bu klavyenizin çalışma biçimini etkileyecek Tuş Yavaşlatması özelliği için bir kısayoldur.

en: Universal Access
crh: Cihanşümul İrişim

en: Turn Off
crh: Söndür

en: Turn On
crh: Aç

en: Leave On
crh: Açıq qalsın

en: Leave Off
crh: Söndürilgen qalsın

en: Sticky Keys Turned On
crh: Yapışaq Tuşlar Açıq

en: Sticky Keys Turned Off
crh: Yapışaq Tuşlar Qapalı

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
crh: Sadece Shift tuşuna 5 kere ard arda basın.  Bu klavyenizin çalışma biçimini etkileyecek Yapışkan Tuşlar özelliği için bir kısayoldur.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
crh: Aynı anda iki tuşa bastınız veya Shift tuşuna ard arda 5 kere bastınız.  Bu klavyenizin çalışma biçimini etkileyecek Yapışkan Tuşlar özelliğini kapatır.

en: Accessibility settings
crh: İrişilebilirlik ayarları

en: Accessibility settings plugin
crh: İrişilebilirlik ayarları plagini

note: Priority=100
en: Clipboard
crh: Pano

en: Clipboard plugin
crh: Pano eklentisi

en: Color
crh: Tüs

en: Color plugin
crh: Renk plagini

en: Recalibrate now
crh: Şimdi yeniden düzelt

note: TRANSLATORS: this is when the device has not been recalibrated in a while
en: Recalibration required
crh: Yeniden düzeltme gerekiyor

note: TRANSLATORS: this is when the display has not been recalibrated in a while
en: The display '%s' should be recalibrated soon.
crh: '%s' ekranının yakında yeniden düzeltilmesi gerekiyor.

note: TRANSLATORS: this is when the printer has not been recalibrated in a while
en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
crh: '%s' yazıcısının yakında yeniden düzeltilmesi gerekiyor.

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
crh: GNOME Ayarlar Servisi Renk Eklentisi

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device added
crh: Renk düzeltme aygıtı eklendi

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device removed
crh: Renk düzeltme aygıtı kaldırıldı

note: Priority=100
en: Cursor
crh: İmleç

en: Show/hide cursor on tablet devices
crh: Tablet cihazları üzerinde imlaçni köster/gizle

en: Dummy
crh: Aptal

en: Dummy plugin
crh: Aptal eklentisi

en: Low Disk Space on "%s"
crh: "%s" üzerinde Tüşük Disk Fezası

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
crh: Birim "%s" üzerinde sadece %s disk alanı kaldı.  Çöpü boşaltarak biraz yer açabilirsiniz.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
crh: Birim "%s" üzerinde sadece %s disk alanı kaldı.

note: Set up all the window stuff here
en: Low Disk Space
crh: Tüşük Disk Fezası

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
crh: Bu bilgisayarda sadece %s disk alanı kaldı.  Çöpü boşaltarak biraz yer açabilirsiniz.

en: This computer has only %s disk space remaining.
crh: Bu bilgisayarda sadece %s disk alanı kaldı.

en: Disk space
crh: Disk fezası

en: Examine
crh: İncele

en: Empty Trash
crh: Çöpni Boşat

en: Ignore
crh: İhmal Et

en: Don't show any warnings again for this file system
crh: Bu dosya sistemi için hiçbir uyarı gösterme

en: Don't show any warnings again
crh: _Bir daha hiçbir uyarı gösterme

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
crh: Çöp'ü boşaltarak, kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir diske veya bölümlemeye taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
crh: Kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir diske veya bölümlemeye taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
crh: Çöp'ü boşaltarak, kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir harici diske taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
crh: Kullanmadığınız programları ya da dosyaları silerek ya da dosyaları başka bir harici diske taşıyarak disk boş alanınızı arttırabilirsiniz.

en: Examine…
crh: İmtihan Et…

en: Housekeeping
crh: Ev temizligi

en: Automatically prunes thumbnail caches and other transient files, and warns about low disk space
crh: Tırnaq-resim zulalarını ve keçici dosyelerni öz-özünden pıtar ve tüşük disk fezası haqqına tenbihler

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
crh[0]: Klavye(ler)

en: Keyboard plugin
crh: Klavye plagini

en: Unable to capture a screenshot
crh: Bir ekran körüntisi yaqalanalmay

en: Screenshot taken
crh: Ekran körüntisi alındı

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot
en: Screenshot from %s
crh: %s menbalı ekran körüntisi

note: Priority=100
en: Media keys
crh: Ortam tuşları

en: Media keys plugin
crh: Ortam tuşları eklentisi

en: Touchpad toggle
crh: Tiyüv-şiltesi töntermesi

en: Touchpad On
crh: Tiyüv-şiltesi Açıq

en: Touchpad Off
crh: Tiyüv-şiltesi Qapalı

en: Microphone Mute
crh: Mikrofon Davuşsız

en: Quiet Volume Mute
crh: Tüşük Gürlük Davuşsız

en: Quiet Volume Down
crh: Tüşük Gürlük Aşağı

en: Quiet Volume Up
crh: Tüşük Gürlük Yuqarı

en: Lock Screen
crh: Ekrannı Kilitle

en: Rewind
crh: Keri sar

en: Forward
crh: İleri

en: Repeat
crh: Tekrarla

en: Random Play
crh: Rastkele Oynat

note: Key code of the XF86Display key (Fn-F7 on Thinkpads, Fn-F4 on HP machines, etc.)
en: Video Out
crh: Video Tışarı

note: Key code of the XF86RotateWindows key (present on some tablets)
en: Rotate Screen
crh: Ekrannı Aylandır

en: Power Off
crh: Söndür

note: the kernel / Xorg names really are like this... translators: "Sleep" means putting the machine to sleep, either through hibernate or suspend
en: Sleep
crh: Yuqu

en: Suspend
crh: Sarqıt

en: Hibernate
crh: Yuqlat

en: Brightness Up
crh: Parlaqlıq Yuqarı

en: Brightness Down
crh: Parlaqlıq Aşağı

en: Keyboard Brightness Up
crh: Klavye Parlaqlığı Yuqarı

en: Keyboard Brightness Down
crh: Klavye Parlaqlığı Aşağı

en: Keyboard Brightness Toggle
crh: Klavye Parlaqlığını Tönter

en: Battery Status
crh: Pil Statusı

en: Could not enable mouse accessibility features
crh: Klavye erişilebilirlik özelliklerini etkinleştirilemedi

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
crh: Fare erişilebilirliği Mousetweaks'in sisteminizde yüklü olmasını gerektirir.

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
crh[0]: Sıçan(lar)

en: Mouse plugin
crh: Sıçan plagini

note: Priority=100
en: Orientation
crh: Yöneldirim

en: Orientation plugin
crh: Yöneldirim plagini

en: Unknown time
crh: Bilinmegen vaqıt

en: %i minute | %i minutes
crh[0]: %i daqqa

en: %i hour | %i hours
crh[0]: %i saat

en: hour | hours
crh[0]: saat

en: minute | minutes
crh[0]: daqqa

note: TRANSLATORS: The laptop battery is charged, and we know a time. * The parameter is the time, e.g. 7 hours 6 minutes
en: provides %s laptop runtime
crh: %s tizüstü çapma zamanı temin eter

note: TRANSLATORS: the device is discharging, and we have a time remaining * The first parameter is the device type, e.g. "Laptop battery" and * the second is the time, e.g. 7 hours 6 minutes
en: %s %s remaining
crh: %s %s qala

note: TRANSLATORS: device is charging, and we have a time to full and a percentage * The first parameter is the device type, e.g. "Laptop battery" and * the second is the time, e.g. "7 hours 6 minutes" TRANSLATORS: device is charging, and we have a time to full and a percentage.
en: %s %s until charged
crh: %s yükletilgence %s

note: TRANSLATORS: the device is charging, and we have a time to full and empty. * The parameter is a time string, e.g. "7 hours 6 minutes"
en: provides %s battery runtime
crh: %s pil çapma zamanı temin eter

note: TRANSLATORS: the type of data, e.g. Laptop battery
en: Product:
crh: Mahsul:

en: Missing
crh: Eksik

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
crh: Yüklengen

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
crh: Şarj Ediliyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
crh: Boşalıyor

note: TRANSLATORS: percentage
en: Percentage charge:
crh: Dolum yüzdesi:

note: TRANSLATORS: manufacturer
en: Vendor:
crh: İstihsalcı:

note: TRANSLATORS: how the battery is made, e.g. Lithium Ion
en: Technology:
crh: Teknoloji:

note: TRANSLATORS: serial number of the battery
en: Serial number:
crh: Seri numarası:

note: TRANSLATORS: time to fully charged
en: Charge time:
crh: Dolum süresi:

note: TRANSLATORS: time to empty
en: Discharge time:
crh: Boşalım süresi:

note: TRANSLATORS: Excellent, Good, Fair and Poor are all related to battery Capacity
en: Excellent
crh: Mükemmel

en: Good
crh: Eyi

en: Fair
crh: Ortaca

en: Poor
crh: Zayıf

en: Capacity:
crh: Sığa:

en: Current charge:
crh: Cari yük:

en: Last full charge:
crh: Soñki tam yükleme:

en: Design charge:
crh: Tasarım yükü:

en: Charge rate:
crh: Yükleme nisbeti:

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
crh[0]: Almaşıq Aqım uyarlayıcısı (uyarlayıcıları)

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
crh[0]: Tizüstü pili (pilleri)

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
crh[0]: Kesintisiz Qudret Arzı (KQA; UPS)

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
crh[0]: Közetici

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
crh[0]: PDA(lar)

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
crh[0]: Cep telefonu (telefonları)

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
crh[0]: Vasat oynatıcısı (oynatıcıları)

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
crh[0]: Tablet(ler)

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
crh[0]: Bilgisayar(lar)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
crh: Lityum İyon

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
crh: Lityum Polimer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
crh: Lityum Demir Fosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
crh: Kurşun asit

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
crh: Nikel Kadmiyum

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
crh: Nikel metal hidrit

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
crh: Bilinmeyen teknoloji

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
crh: Boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
crh: Dolması bekleniyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
crh: Boşalması bekleniyor

note: TRANSLATORS: device not present
en: Laptop battery not present
crh: Dizüstü pili takılı değil

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is charging
crh: Dizüstü pili şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is discharging
crh: Dizüstünün pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is empty
crh: Dizüstü bilgisayar bataryası boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is charged
crh: Dizüstü bilgisayar bataryası şarj oldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is waiting to charge
crh: Dizüstü pili şarj olmayı bekliyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is waiting to discharge
crh: Bilgisayar pilinin boşalması bekleniyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is charging
crh: KGK (UPS) şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is discharging
crh: UPS boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is empty
crh: UPS boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is charged
crh: KGK (UPS) şarj oldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is charging
crh: Fare şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is discharging
crh: Farenin pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is empty
crh: Farenin pili boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is charged
crh: Fare şarj oldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is charging
crh: Klavye şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is discharging
crh: Klavyenin pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is empty
crh: Klavyenin pili boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is charged
crh: Klavye şarj oldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is charging
crh: PDA şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is discharging
crh: PDA pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is empty
crh: PDA boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is charged
crh: PDA doldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is charging
crh: Cep telefonu şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is discharging
crh: Cep telefonu pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is empty
crh: Cep telefonunun pili boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is charged
crh: Cep telefonu şarj oldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is charging
crh: Ortam oynatıcısı şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is discharging
crh: Ortam oynatıcısının pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is empty
crh: Ortam oynatıcısının pili boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is charged
crh: Ortam oynatıcı doldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is charging
crh: Tablet şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is discharging
crh: Tablet pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is empty
crh: Tablet pili boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is charged
crh: Tablet doldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is charging
crh: Bilgisayar şarj oluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is discharging
crh: Bilgisayar pil yükü boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is empty
crh: Bilgisayarın pili boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is charged
crh: Bigisayar şarj oldu

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is critically low
crh: Pil gücü tehlikeli biçimde düşük

note: TRANSLATORS: the battery may be recalled by its vendor
en: Battery may be recalled
crh: Pil geri çağırılmış olabilir

en: A battery in your computer may have been recalled by %s and you may be at risk.
crh: %s tarafından bilgisayar piliniz geri çağrılmış olabilir ve risk altında bulunuyor olabilirsiniz.

en: For more information visit the battery recall website.
crh: Daha fazla bilgi için geri çağırma sitesini ziyaret edin.

note: TRANSLATORS: button text, visit the manufacturers recall website
en: Visit recall website
crh: Geri çağırma sitesini ziyaret et

note: TRANSLATORS: button text, do not show this bubble again
en: Do not show me this again
crh: Bu iletiyi tekrar gösterme

note: TRANSLATORS: UPS is now discharging
en: UPS Discharging
crh: UPS Boşalıyor

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: %s of UPS backup power remaining
crh: UPS yedek gücü %s kaldı

note: TRANSLATORS: this is the notification application name
en: Power
crh: Qudret

note: TRANSLATORS: laptop battery low, and we only have one battery
en: Battery low
crh: Pil tüşük

note: TRANSLATORS: laptop battery low, and we have more than one kind of battery
en: Laptop battery low
crh: Tizüstü pili tüşük

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
crh: Taqriben %s qala (%%%.0f)

note: TRANSLATORS: UPS is starting to get a little low
en: UPS low
crh: UPS tüşük

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
crh: Qalğan Kesintisiz Qudret Arzınıñ (UPS; KQA) taqribiy vaqtı: %s (%%%.0f)

note: TRANSLATORS: mouse is getting a little low TRANSLATORS: the mouse battery is very low
en: Mouse battery low
crh: Sıçan pili tüşük

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
crh: Kabelsiz sıçannıñ elektrigi tüşük (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: keyboard is getting a little low TRANSLATORS: the keyboard battery is very low
en: Keyboard battery low
crh: Klavye pili tüşük

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
crh: Kabelsiz klavyeniñ elektrigi tüşük (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: PDA is getting a little low TRANSLATORS: the PDA battery is very low
en: PDA battery low
crh: PDA pili zayıf

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: PDA is low in power (%.0f%%)
crh: PDA'nın güç seviyesi düşük (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile) is getting a little low TRANSLATORS: the cell battery is very low
en: Cell phone battery low
crh: Cep telefonu pili zayıf

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
crh: Cep telefonunun güç seviyesi düşük (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: media player, e.g. mp3 is getting a little low
en: Media player battery low
crh: Ortam oynatıcısı pili zayıf

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Media player is low in power (%.0f%%)
crh: Ortam yürütücünün güç seviyesi düşük (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: graphics tablet, e.g. wacom is getting a little low TRANSLATORS: the cell battery is very low
en: Tablet battery low
crh: Tablet pili zayıf

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Tablet is low in power (%.0f%%)
crh: Tablet'in güç seviyesi düşük (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: computer, e.g. ipad is getting a little low TRANSLATORS: the cell battery is very low
en: Attached computer battery low
crh: Bağlanmış bilgisayar pili zayıf

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
crh: Bağlanmış bilgisayarın güç seviyesi düşük (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is low
crh: Pil tüşüktir

note: TRANSLATORS: laptop battery critically low, and only have one kind of battery
en: Battery critically low
crh: Pil kritik derece tüşük

note: TRANSLATORS: laptop battery critically low, and we have more than one type of battery TRANSLATORS: laptop battery is really, really, low
en: Laptop battery critically low
crh: Tizüstü pili soñ derece tüşük

note: TRANSLATORS: tell the use to insert the plug, as we're not going to do anything
en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
crh: Verilerni coymaqtan qaçınmaq içün Almaşıq Aqım adaptorıñıznı içke tıqıñız.

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
crh: Rozetke tıqılmağanı tadqirde bilgisayar çoq yaqında sarqıtılacaq.

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
crh: Rozetke tıqılmağanı tadqirde bilgisayar çoq yaqında yuqlatılacaq.

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
crh: Rozetke tıqılmağanı tadqirde bilgisayar çoq yaqında söndürilecek.

note: TRANSLATORS: the UPS is very low TRANSLATORS: UPS is really, really, low
en: UPS critically low
crh: KQA (UPS) soñ derece tüşük

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
crh: Qalğan Kesintisiz Qudret Arzınıñ (UPS; KQA) taqribiy vaqtı: %s (%%%.0f). Verilerni coymaqtan qaçınmaq içün bilgisayarıñızğa Almaşıq Aqım qudretini keri tikleñiz.

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
crh: Kablosuz farenin güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
crh: Kablosuz klavyenin güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
crh: PDA'nın güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
crh: Cep telefonunun güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
crh: Ortam yürütücünün güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
crh: Tablet bilgisayarın güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
crh: Bağlanmış bilgisayarın güç seviyesi çok düşük (%.0f%%). Eğer şarj edilmezse, bu aygıt yakında işlevselliğini yitirecek.

note: TRANSLATORS: computer will shutdown without saving data
en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
crh: Pil gücü tehlikeli sınırın altında ve pil tamamen boşaldığında bu bilgisayarın <b>gücü kesilecek</b>.

note: TRANSLATORS: computer will suspend
en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
crh: Pil kritik seviyeniñ altındadır ve bu bilgisayar sarqıtılmaq üzredir.
    <b>NOT:</b> Bilgisayarıñıznı sarqıtılğan halette tutmaq içün kiçik miqdarda elektrik şarttır.

note: TRANSLATORS: computer will hibernate
en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
crh: Pil gücü tehlikeli seviyenin altında ve bu bilgisayar beklemeye geçmek üzere.

note: TRANSLATORS: computer will just shutdown
en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
crh: Pil gücü tehlikeli seviyenin altında ve bu bilgisayar kapatılmak üzere.

note: TRANSLATORS: computer will shutdown without saving data
en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
crh: UPS gücü tehlikeli sınırın altında ve UPS tamamen boşaldığında bu bilgisayarın <b>gücü kesilecek</b>.

note: TRANSLATORS: computer will hibernate
en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
crh: UPS gücü tehlikeli sınırın altında ve bu bilgisayar beklemeye alınmak üzere.

note: TRANSLATORS: computer will just shutdown
en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
crh: UPS gücü tehlikeli sınırın altında ve bu bilgisayar kapatılmak üzere.

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been opened
crh: Qapak açıldı

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been closed
crh: Qapaq qapatıldı

en: Automatic logout
crh: Avtomatik tışarı imzalanım

en: You will soon log out because of inactivity.
crh: Ğayrı-faaliyetten dolayı birazdan tışarı imzalanırsıñız.

en: Automatic suspend
crh: Avtomatik sarqıtım

en: Computer will suspend very soon because of inactivity.
crh: Ğayrı-faaliyetten dolayı bilgisayar pek yaqında sarqıtılacaq.

en: Automatic hibernation
crh: Avtomatik yuqlatım

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the backlight brightness.
en: Modify the laptop brightness
crh: Dizüstü bilgisayar ekran parlaklığını değiştir

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
crh: Dizüstü parlaklığını değştirmek için yetkinleştirme gerekli

en: Power plugin
crh: Qudret plagini

note: Translators: We are configuring new printer
en: Configuring new printer
crh: Yeni yazıcı yapılandırılıyor

note: Translators: Just wait
en: Please wait...
crh: Lütfen bekleñiz...

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: Missing printer driver
crh: Yazıcı sürücüsü bulunamadı

note: Translators: We have no driver installed for the device
en: No printer driver for %s.
crh: %s için yazıcı sürücüsü yok.

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: No driver for this printer.
crh: Bu yazıcı için yazıcı sürücüsü yok.

en: Printers
crh: Bastırıcılar

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Toner low
crh: Toner üşük

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Toner empty
crh: Toner boş

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Not connected?
crh: Bağlanmağanmı?

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Cover open
crh: Qapaq açıq

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: Printer configuration error
crh: Yazıcı yapılandırma hatası

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Door open
crh: Kapı açık

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Marker supply low
crh: Marker kaynağı az

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
crh: Marker kaynağı tükenmiş

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Paper low
crh: Kağıt az

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Out of paper
crh: Kağıt tükenmiş

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer off-line
crh: Yazıcı çevrimdışı

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer) Translators: This is a title of an error notification for a printer
en: Printer error
crh: Yazıcı hatası

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is low on toner.
crh: Yazıcı '%s' de toner az kalmış.

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' has no toner left.
crh: '%s' yazıcısının toneri tükenmiş.

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' may not be connected.
crh: Bastırıcı '%s' bağlanılalmay.

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The cover is open on printer '%s'.
crh: '%s' yazıcısının kapağı açık.

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: There is a missing print filter for printer '%s'.
crh: '%s' yazıcısı için bir yazdırma filitresi eksik.

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The door is open on printer '%s'.
crh: '%s' yazıcısının kapısı açık.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is low on a marker supply.
crh: '%s' yazıcısının marker kaynaklarından biri azalmış.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is out of a marker supply.
crh: '%s' yazıcısının marker kaynaklarından biri tükenmiş.

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is low on paper.
crh: '%s' yazıcısında kağıt azalmış.

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is out of paper.
crh: '%s' yazıcısında kağıt tükenmiş

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is currently off-line.
crh: '%s' yazıcısı şu anda çevrim dışı.

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer)
en: There is a problem on printer '%s'.
crh: '%s' yazıcısında bir problem var.

en: Printer added
crh: Yazıcı eklendi

en: Printer removed
crh: Yazıcı çıkartıldı

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been stopped
en: Printing stopped
crh: Yazıcı durdu

[ctx: print job]
note: Translators: "print-job xy" on a printer
en: "%s" on %s
crh: "%s" şunda %s

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been canceled
en: Printing canceled
crh: Yazdırma iptal edildi

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been aborted
en: Printing aborted
crh: Yazdırma durduruldu

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been completed
en: Printing completed
crh: Yazdırma tamamlandı

[ctx: print job state]
note: Translators: A job is printing
en: Printing
crh: Yazdırılıyor

note: Translators: This is a title of a report notification for a printer
en: Printer report
crh: Yazıcı raporu

note: Translators: This is a title of a warning notification for a printer
en: Printer warning
crh: Yazıcı uyarısı

note: Translators: "Printer 'MyPrinterName': 'Description of the report/warning/error from a PPD file'."
en: Printer '%s': '%s'.
crh: Yazıcı '%s': '%s'.

note: Priority=100
en: Print-notifications
crh: Yazdırma-uyarıları

en: Print-notifications plugin
crh: Yazdırma-uyarıları eklentisi

en: Remote Display
crh: Uzaqtaki Kösterim

en: Disable animations on remote displays
crh: Uzaqtaki kösterimlerde canlandırmalarnı ğayrıqabilleştir

en: Screensaver Proxy
crh: Ekran Qoruyıcı Proksisi

en: Proxy FreeDesktop screensaver inhibition to gnome-session
crh: FreeDesktop ekran qoruyıcısı manialamasını gnome-session'ğa proksile

en: received error or hang up from event source
crh: vaqia menbasından hata yaki qapama alındı

en: NSS security system could not be initialized
crh: NSS emniyet sistemi başlanğıçlandırılamadı

en: no suitable smartcard driver could be found
crh: uyğun bir aqıllı-kart sürücisi tapılamadı

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
crh: aqıllı-kart sürücisi '%s' yüklenamadı

en: could not watch for incoming card events - %s
crh: kelici kart vaqiaları içün seyretilamadı - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
crh: aqıllı-kart vaqialarını beklegende beklenmegen hata rastkeldi

en: Smartcard
crh: Aqıllı-kart

en: Smartcard plugin
crh: Aqıllı-kart plagini

en: Sound
crh: Davuş

en: Sound Sample Cache plugin
crh: Davuş Nümunesi Zulası plagini

note: TRANSLATORS: we need to restart so the new hardware can re-request the firmware
en: You will need to restart this computer before the hardware will work correctly.
crh: Donanım tüzgün çalışmazdan evvel bu bilgisayarnı kene başlatmañız kerekecek.

note: TRANSLATORS: title of libnotify bubble
en: Additional software was installed
crh: Ek yazılım quruldı

en: Software Updates
crh: Yazılım Yañartmaları

note: TRANSLATORS: we need to remove an replug so the new hardware can re-request the firmware
en: You will need to remove and then reinsert the hardware before it will work correctly.
crh: Donanım tüzgün çalışmazdan evvel onı çetleştirip kene qıstırmañız kerekecek.

note: TRANSLATORS: we need to remove an replug so the new hardware can re-request the firmware
en: Your hardware has been set up and is now ready to use.
crh: Donanımıñız ayarlanğandır ve şimdi qullanımğa hazırdır.

note: TRANSLATORS: we need another package to keep udev quiet
en: Additional firmware is required to make hardware in this computer function correctly.
crh: Bu bilgisayardaki donanımnı tüzgün işletmek içün ek sabit yazılım şarttır.

note: TRANSLATORS: title of libnotify bubble
en: Additional firmware required
crh: Ek cihaz yazılımı şarttır

note: TRANSLATORS: button label
en: Install firmware
crh: Aygıt yazılımını yükle

note: TRANSLATORS: we should ignore this device and not ask anymore
en: Ignore devices
crh: Aygıtları yoksay

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
crh: Yañartma Muvaffaqiyetsiz

note: TRANSLATORS: the transaction could not be completed * as a previous transaction was unfinished
en: A previous update was unfinished.
crh: Evvelki bir yañartma bitirilmegen edi.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Network access was required but not available.
crh: Şebeke irişimi şart edi amma faydalanışlı degil edi.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly *
en: An update was not signed in the correct way.
crh: Bir yañartma tüzgünce imzalanğan degil edi.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way the user * probably cannot comprehend. Package management systems * really are teh suck.
en: The update could not be completed.
crh: Yañartma tamamlanamadı.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
crh: Yañartmadan vazgeçildi.

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: An offline update was requested but no packages required updating.
crh: Devre-tışı bir yañartma istengen edi amma yañartılması şart olğan paketler yoq edi.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: No space was left on the drive.
crh: Disk üzerinde hiç feza qalmağan edi.

note: TRANSLATORS: the update process failed in a general * way, usually this message will come from source distros * like gentoo
en: An update failed to install correctly.
crh: Bir yañartma tüzgünce qurulamadı.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: The offline update failed in an unexpected way.
crh: Devre-tışı bir yañartma beklenmegen bir şekilde muvaffaqiyetsiz edi.

note: TRANSLATORS: these are geeky messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
crh: Paket idarecisinden tafsilâtlı hatalar aşağıdadır:

note: TRANSLATORS: a distro update is available, e.g. Fedora 8 to Fedora 9
en: Distribution upgrades available
crh: Dağıtım üst-qademelemeleri mevcut

note: TRANSLATORS: provides more information about the upgrade
en: More information
crh: Daha fazla malümat

note: TRANSLATORS: title in the libnotify popup
en: Update | Updates
crh[0]: Yañartma(lar)

note: TRANSLATORS: message when there are security updates
en: An important software update is available | Important software updates are available
crh[0]: Mühim yazılım yañartması (yañartmaları) mevcuttır

note: TRANSLATORS: button: open the update viewer to install updates
en: Install updates
crh: Yañartmalarnı Qur

note: TRANSLATORS: message when there are non-security updates
en: A software update is available. | Software updates are available.
crh[0]: Yazılım yañartması (yañartmaları) faydalanışlıdır.

note: TRANSLATORS: the updates mechanism
en: Updates
crh: Yañartmalar

note: TRANSLATORS: we failed to get the updates multiple times, * and now we need to inform the user that something might be wrong
en: Unable to access software updates
crh: Yazılım yañartmalarına irişilalmay

note: TRANSLATORS: try again, this time launching the update viewer
en: Try again
crh: Yañıdan deñe

note: TRANSLATORS: the reason why we've inhibited it
en: A transaction that cannot be interrupted is running
crh: Kesintiye uğratılamayacak bir işlem çalışıyor

note: TRANSLATORS: title in the libnotify popup
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
crh[0]: Yazılım Yañartması (Yañartmaları) Quruldı

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important OS update has been installed. | Important OS updates have been installed.
crh[0]: Mühim İşletim Sistemi yañartması (yañartmaları) qurulğandır.

note: TRANSLATORS: title in the libnotify popup
en: Software Updates Failed
crh: Yazılım Yañartmaları Muvaffaqiyetsiz Edi

note: TRANSLATORS: message when we've not done offline updates
en: An important OS update failed to be installed.
crh: Mühim bir İşletim Sistemi yañartması qurulamadı.

note: TRANSLATORS: button: review the offline update changes
en: Review
crh: Közden keçir

note: TRANSLATORS: button: review the offline update changes
en: Show details
crh: Tafsilâtnı köster

note: TRANSLATORS: button: clear notification
en: OK
crh: Tamam

en: Updates plugin
crh: Yañartmalar plagini

note: If no mode is available, we use "left-ring-mode-1" for backward compat
en: Left Ring
crh: Sol Alqa

en: Left Ring Mode #%d
crh: Sol Alqa Tarzı #%d

note: If no mode is available, we use "right-ring-mode-1" for backward compat
en: Right Ring
crh: Oñ Alqa

en: Right Ring Mode #%d
crh: Oñ Alqa Tarzı #%d

note: If no mode is available, we use "left-strip-mode-1" for backward compat
en: Left Touchstrip
crh: Sol Tiyüv Şeriti

en: Left Touchstrip Mode #%d
crh: Sol Tiyüv Şeriti Tarzı #%d

note: If no mode is available, we use "right-strip-mode-1" for backward compat
en: Right Touchstrip
crh: Oñ Tiyüv Şeriti

en: Right Touchstrip Mode #%d
crh: Oñ Tiyüv Şeriti Tarzı #%d

en: Left Touchring Mode Switch
crh: Sol Tiyüv Alqası Tarzı Almaştırğıçı

en: Right Touchring Mode Switch
crh: Oñ Tiyüv Alqası Tarzı Almaştırğıçı

en: Left Touchstrip Mode Switch
crh: Sol Tiyüv Şeriti Tarzı Almaştırğıçı

en: Right Touchstrip Mode Switch
crh: Oñ Tiyüv Şeriti Tarzı Almaştırğıçı

en: Mode Switch #%d
crh: Kip Değiştirme #%d

en: Left Button #%d
crh: Sol Tuş #%d

en: Right Button #%d
crh: Sağ Tuş #%d

en: Top Button #%d
crh: Üst Tuş #%d

en: Bottom Button #%d
crh: Alt Tuş #%d

[ctx: Action type]
en: None
crh: Hiç biri

[ctx: Action type]
en: Send Keystroke %s
crh: %s Tuş-çarpmasını Yiber

[ctx: Action type]
en: Show On-Screen Help
crh: Ekran-üstü Yardımnı Köster

[ctx: Action type]
en: Switch Monitor
crh: Ekrannı Almaştır

en: Mode %d: %s
crh: Tarz %d: %s

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the LED setting for a Wacom tablet
en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
crh: Bir Wacom tableti içün ışıqlı Işıq-Saçqan Diodnı (LED; ISD) başqalaştır

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
crh: Bir Wacom tableti içün ışıqlı Işıq-Saçqan Diodnı (LED; ISD) başqalaştırmaq içün sahihlenim şarttır

en: Wacom plugin
crh: Wacom plagini

en: Could not switch the monitor configuration
crh: Ekran yapılandırması değiştirilemedi

en: Could not restore the display's configuration
crh: Ekran yapılandırması geri yüklenemedi

en: Could not restore the display's configuration from a backup
crh: Ekran yapılandırması bir yedekten geri yüklenemedi

en: The display will be reset to its previous configuration in %d second | The display will be reset to its previous configuration in %d seconds
crh[0]: Ekran bir önceki yapılandırmasına %d saniye içinde sıfırlanacak

en: Does the display look OK?
crh: Ekran görünümü tamam mı?

en: _Restore Previous Configuration
crh: Önceki _Yapılandırmaya Geri Dön

en: _Keep This Configuration
crh: Bu _Yapılandırmayı Tut

en: The selected configuration for displays could not be applied
crh: Ekranlar için seçilen yapılandırma uygulanamadı

en: Could not refresh the screen information: %s
crh: Ekran bilgilerini yenilenemedi: %s

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
crh: Gene de ekran yapılandırmasına geçmeye çalışılıyor.

en: Could not apply the stored configuration for monitors
crh: Ekranlar için kayıtlı yapılandırma uygulanamadı

en: Set up screen size and rotation settings
crh: Ekran boyutu ve döndürme çevirimi ayarlarını ata

en: X Settings
crh: X Ayarları

en: Manage X Settings
crh: X Ayarlarını İdare Et
