gnome-control-center - en to fi translation catalogue (372 entries)

en: Smartcard removal action
fi: Sirukortin irrottamistoiminto

en: Possible values are “on”, “off”, and “custom”.
fi: Mahdolliset arvot ovat “on”, “off” ja “custom”.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
fi: Vaihda hiiren vasemman ja oikean painikkeen sijaintia vasenkätisten hiirtä varten.

en: Single Click
fi: Kertanapsautus

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
fi: Kiihtyvyyskerroin hiiren liikkeelle. Järjestelmän oletusarvo on -1.

en: Motion Threshold
fi: Liikkeen kynnysarvo

en: Middle button emulation
fi: Rullan painalluksen simulointi

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
fi: Jos käytössä, hiiren vasemman ja oikean painikkeen samanaikainen painallus simuloi hiiren rullan painamista.

en: Double click time
fi: Kaksoisnäpäytysnopeus

en: Length of a double click in milliseconds.
fi: Kaksoisnapsautuksen pituus millisekunteina.

en: Drag threshold
fi: Vetokynnys

en: Distance before a drag is started.
fi: Matka, jonka jälkeen vetäminen alkaa.

en: Delay between repeats in milliseconds.
fi: Viive millisekunneissa toistojen välillä.

en: Remember NumLock state
fi: Muista NumLockin tila

en: Disable touchpad while typing
fi: Poista kosketuslevy käytöstä kirjoitettaessa

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
fi: Aseta tämä todeksi jos sinulla on ongelmia osuessasi vahingossa kosketuslevyyn kirjoitettaessa.

en: Enable horizontal scrolling
fi: Käytä vaakasuuntaista vieritystä

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
fi: Aseta tämä todeksi salliaksesi vaakasuuntaisen vierityksen samalla tavoin kuin on valittu avaimella scroll_method.

en: Select the touchpad scroll method
fi: Valitse kosketuslevyn vieritystapa

en: Enable mouse clicks with touchpad
fi: Ota käyttöön hiiren napsautukset kosketuslevyllä

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
fi: Aseta tämä todeksi jos haluat lähettää hiiren napsautuksia kosketuslevyä napauttamalla.

en: Enable touchpad
fi: Ota kosketuslevy käyttöön

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
fi: Aseta tämä todeksi jos haluat ottaa kaikki kosketuslevyt käyttöön.

en: Natural scrolling
fi: Luonnollinen vieritys

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
fi: Hiiren rullan emulointipainike. 0 poistaa tämän ominaisuuden käytöstä.

en: The duration a display profile is valid
fi: Näyttöprofiilin kelvollisuuden kesto

en: The duration a printer profile is valid
fi: Tulostinprofiilin kelvollisuuden kesto

en: If the night light mode is enabled
fi: Onko yövalotila käytössä

en: Night light mode changes the color temperature of your display when the sun has gone down or at preset times.
fi: Yövalotila muuttaa näytön värilämpötilaa kun aurinko laskee, tai esiasetettujen aikojen mukaisesti.

en: Temperature of the display when enabled
fi: Näytön lämpötila kun käytössä

en: Use the sunrise and sunset
fi: Käytä auringonnousua ja -laskua

en: Calculate the sunrise and sunset times automatically, from the current location.
fi: Laske auringonnousun ja -laskun ajankohdat automaattisesti nykyisestä sijainnista.

en: The start time
fi: Aloitusaika

en: The end time
fi: Lopetusaika

en: The last detected position
fi: Viimeksi havaittu sijainti

en: List of plugins that are allowed to be loaded
fi: Lista liitännäisistä, joiden latautuminen sallitaan

en: Mount paths to ignore
fi: Ohitettavat liitospolut

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
fi: Määritä luettelo liitospoluista, jotka ohitetaan vaikka niissä olisi vähän tilaa jäljellä.

en: Free percentage notify threshold
fi: Vapaan prosenttimäärän huomautusraja

en: Free space notify threshold
fi: Vapaan tilan ilmoituksen raja-arvo

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
fi: Anna määrä gigatavuina. Jos vapaata tilaa on enemmän kuin kyseinen määrä, varoitusta ei näytetä.

en: Minimum notify period for repeated warnings
fi: Lyhin huomautusväli toistuville varoituksille

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
fi: Määritä aika minuutteina. Seuraavat varoitukset taltiolle eivät näy useammin kuin tämän aikavälin kuluttua.

en: Launch calculator
fi: Käynnistä laskin

en: Binding to launch the calculator.
fi: Sidos laskimen käynnistämiseksi.

en: Launch settings
fi: Käynnistä asetukset

en: Binding to launch GNOME Settings.
fi: Pikanäppäin Gnomen asetusten käynnistämiseksi.

en: Launch email client
fi: Käynnistä sähköpostiohjelma

en: Binding to launch the email client.
fi: Sidos sähköpostiohjelman käynnistämiseksi.

en: Eject
fi: Poista asemasta

en: Launch help browser
fi: Käynnistä ohjeselain

en: Binding to launch the help browser.
fi: Sidos ohjeselaimen käynnistämiseksi.

en: Home folder
fi: Kotikansio

en: Binding to open the Home folder.
fi: Sidos kotikansion avaamiseksi.

en: Launch media player
fi: Käynnistä mediasoitin

en: Binding to launch the media player.
fi: Sidos mediasoittimen käynnistämiseksi.

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Binding to skip to next track.
fi: Sidos seuraavaan kappaleeseen siirtymiseksi.

en: Pause playback
fi: Pysäytä toisto

en: Binding to pause playback.
fi: Sidos toiston pysäyttämiseksi.

en: Play (or play/pause)
fi: Soita (tai tauko)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
fi: Sidos toiston aloittamiseksi (tai toisto/tauko).

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Binding to log out.
fi: Sidos uloskirjautumiseksi.

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Binding to skip to previous track.
fi: Sidos edelliseen kappaleeseen siirtymiseksi.

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Binding to lock the screen.
fi: Sidos näytön lukitsemiseksi.

en: Search
fi: Etsi

en: Binding to launch the search tool.
fi: Sidos hakutyökalun käynnistämiseksi.

en: Stop playback
fi: Lopeta soitto

en: Binding to stop playback.
fi: Sidos toiston pysäyttämiseksi.

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Volume mute/unmute
fi: Ääni päällä/pois

en: Volume up
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta

en: Microphone mute/unmute
fi: Mikrofonin mykistys päällä/pois

en: Launch web browser
fi: Käynnistä WWW-selain

en: Binding to launch the web browser.
fi: Sidos WWW-selaimen käynnistämiseksi.

en: Toggle magnifier
fi: Näytetäänkö näytönsuurentaja

en: Binding to show the screen magnifier
fi: Pikanäppäin suurennuslasin näyttämiseen

en: Toggle screen reader
fi: Näytetäänkö näytönlukija

en: Binding to start the screen reader
fi: Pikanäppäin näytönlukijan avaamiseen

en: Toggle on-screen keyboard
fi: Näytetäänkö näyttönäppäimistö

en: Binding to show the on-screen keyboard
fi: Pikanäppäin virtuaalinäppäimistön avaamiseen

en: Increase text size
fi: Suurenna tekstin kokoa

en: Binding to increase the text size
fi: Pikanäppäin tekstin koon suurentamiseen

en: Decrease text size
fi: Pienennä tekstin kokoa

en: Binding to decrease the text size
fi: Pikanäppäin tekstin koon pienentämiseen

en: Toggle contrast
fi: Näytetäänkö kontrastitila

en: Binding to toggle the interface contrast
fi: Pikanäppäin käyttöliittymän kontrastin muuttamiseen

en: Magnifier zoom in
fi: Näytönsuurentajan lähennys

en: Binding for the magnifier to zoom in
fi: Pikanäppäin suurennuslasin suurennustoiminnolle

en: Magnifier zoom out
fi: Näytönsuurentajan loitonnus

en: Binding for the magnifier to zoom out
fi: Pikanäppäin suurennuslasin pienennystoiminnolle

en: Custom keybindings
fi: Omat näppäinsidokset

en: Switch touchpad on
fi: Kytke kosketuslevy päälle

en: Switch touchpad off
fi: Kytke kosketuslevy pois päältä

en: Power button
fi: Virtapainike

en: Hibernate button
fi: Lepotilan painike

en: Suspend button
fi: Valmiustilan painike

en: Screen brightness up
fi: Lisää näytön kirkkautta

en: Screen brightness down
fi: Vähennä näytön kirkkautta

en: Binding to increase the keyboard brightness.
fi: Pikanäppäin näppäimistön kirkkauden suurentamiseen.

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
fi: Pikanäppäin näppäimistön kirkkauden pienentämiseen.

en: Show battery status
fi: Näytä akun tila

en: Binding to show current battery status.
fi: Pikanäppäin akun nykytilan näyttämiseen.

en: Name
fi: Nimi

en: Name of the custom binding
fi: Omavalintaisen näppäinsidoksen nimi

en: Binding
fi: Näppäinsidos

en: Command
fi: Komento

en: Command to run when the binding is invoked
fi: Suoritettava komento, kun laite lisätään tai poistetaan

en: The brightness of the screen when idle
fi: Näytön kirkkaus jouten ollessa

en: Dim the screen after a period of inactivity
fi: Himmennä näyttö toimettoman ajanjakson jälkeen

en: Enable the ALS sensor
fi: Käytä ALS-sensoria

en: Power button action
fi: Virtapainikkeen toiminto

en: Enable power-saver profile when battery is low
fi: Ota virransäästöprofiili käyttöön kun akun varaus on vähissä

en: On which connections the service is enabled
fi: Minkä yhteyksien kohdalla palvelu käynnistetään

en: Antialiasing
fi: Antialiasointi

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
fi: Fonttien piirtoon käytetyn antialiasoinnin tyyppi. Mahdolliset arvot ovat: “none” (ei antialiasointia), “grayscale” (tavallinen harmaasävyihin perustuva) ja “rgba” (alipisteiden antialiasointi, vain LCD-näytöt).

en: Hinting
fi: Vihjeistys

en: RGBA order
fi: RGBA-järjestys

en: Color
fi: Väri

note: TRANSLATORS: button: this is to open GCM
en: Recalibrate now
fi: Kalibroi uudelleen nyt

note: TRANSLATORS: this is when the device has not been recalibrated in a while
en: Recalibration required
fi: Uudelleenkalibrointi vaaditaan

note: TRANSLATORS: this is when the display has not been recalibrated in a while
en: The display “%s” should be recalibrated soon.
fi: Näyttö “%s” pitäisi kalibroida pian uudelleen.

note: TRANSLATORS: this is when the printer has not been recalibrated in a while
en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
fi: Tulostin “%s” pitäisi kalibroida pian uudelleen.

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
fi: Gnomen asetustaustapalvelun väriliitännäinen

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device added
fi: Värien kalibrointilaite lisätty

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device removed
fi: Värien kalibrointilaite poistettu

en: Time Zone Updated to %s (%s)
fi: Aikavyöhykkeeksi muutettu %s (%s)

en: Settings
fi: Asetukset

en: Date & Time Settings
fi: Ajan ja päiväyksen asetukset

en: Disk Space
fi: Levytila

en: Examine
fi: Tutki

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Low Disk Space on “%s”
fi: Levyllä “%s” on levytila vähissä

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
fi: Taltiolla "%s" on vapaata levytilaa vain %s. Voit vapauttaa levytilaa tyhjentämällä roskakorin.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
fi: Taltiolla ”%s” on vain %s levytilaa jäljellä.

en: Low Disk Space
fi: Levytila vähissä

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
fi: Tietokoneella on enää %s vapaata levytilaa. Voit vapauttaa levytilaa tyhjentämällä roskakorin.

en: This computer has only %s disk space remaining.
fi: Tällä tietokoneella on vain %s levytilaa jäljellä.

note: TRANSLATORS: %s is the application name.
en: %s Stopped
fi: %s lopetettu

note: TRANSLATORS: %s is the application name.
en: Device memory is nearly full. %s was using a lot of memory and was forced to stop.
fi: Laitteen muisti on melkein täynnä. %s käytti paljon muistia, jonka vuoksi se pakotettiin lopettamaan.

note: TRANSLATORS: A terminal tab/window was killed.
en: Virtual Terminal Stopped
fi: Virtuaalipääte lopetettu

note: TRANSLATORS: A terminal tab/window was killed.
en: Device memory is nearly full. Virtual terminal processes were using a lot of memory and were forced to stop.
fi: Laitteen muisti on melkein täynnä. Virtuaalipääteprosessit käyttivät paljon muistia, jonka vuoksi ne pakotettiin lopettamaan.

note: TRANSLATORS: We don't have a good description of what was killed.
en: Application Stopped
fi: Sovellus lopetettu

note: TRANSLATORS: We don't have a good description of what was killed.
en: Device memory is nearly full. An application that was using a lot of memory and was forced to stop.
fi: Laitteen muisti on melkein täynnä. Paljon muistia käyttänyt sovellus pakotettiin lopettamaan.

en: Bluetooth disabled
fi: Bluetooth pois käytöstä

en: Bluetooth enabled
fi: Bluetooth käytössä

en: Airplane mode enabled
fi: Lentokonetila käytössä

en: Airplane mode disabled
fi: Lentokonetila pois käytöstä

en: Hardware Airplane Mode
fi: Rautapohjainen lentokonetila

en: Unknown time
fi: Tuntematon aika

en: %i minute | %i minutes
fi[0]: %i minuutti
fi[1]: %i minuuttia

en: %i hour | %i hours
fi[0]: %i tunti
fi[1]: %i tuntia

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is critically low
fi: Akku on erittäin vähissä

note: TRANSLATORS: this is the notification application name
en: Power
fi: Virransäästö

note: TRANSLATORS: UPS is now discharging
en: UPS Discharging
fi: UPS purkautuu

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: %s of UPS backup power remaining
fi: %s jäljellä UPS-varavirtaa

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
fi: Tuntematon määrä UPS-varavirtaa jäljellä

note: TRANSLATORS: notification title, a wireless mouse is low or very low on power
en: Mouse battery low
fi: Hiiren akku lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless mouse is low on power
en: Wireless mouse is low on power (%.0f%%)
fi: Langattoman hiiren virta on vähissä (%.0f%%)

en: Wireless mouse is low on power
fi: Langattoman hiiren virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless mouse is very low on power
en: Wireless mouse is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Langattoman hiiren virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Wireless mouse is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Langattoman hiiren virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a wireless keyboard is low or very low on power
en: Keyboard battery low
fi: Näppäimistön akku lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless keyboard is low on power
en: Wireless keyboard is low on power (%.0f%%)
fi: Langattoman näppäimistön virta on vähissä (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is low on power
fi: Langattoman näppäimistön virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless keyboard is very low on power
en: Wireless keyboard is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Langattoman näppäimistön virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Wireless keyboard is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Langattoman näppäimistön virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a PDA (Personal Digital Assistance device) is low or very on power
en: PDA battery low
fi: Kämmentietokoneen akku lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: notification body, a PDA (Personal Digital Assistance device) is low on power
en: PDA is low on power (%.0f%%)
fi: PDA:n virta on vähissä (%.0f%%)

en: PDA is low on power
fi: PDA:n virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a PDA (Personal Digital Assistance device) is very low on power
en: PDA is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
fi: PDA:n virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: PDA is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
fi: PDA:n virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a cell phone (mobile phone) is low or very low on power
en: Cell phone battery low
fi: Matkapuhelimen akku lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: notification body, a cell phone (mobile phone) is low on power
en: Cell phone is low on power (%.0f%%)
fi: Matkapuhelimen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Cell phone is low on power
fi: Matkapuhelimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a cell phone (mobile phone) is very low on power
en: Cell phone is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Matkapuhelimen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Cell phone is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Matkapuhelimen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a media player (e.g. mp3 player) is low or very low on power
en: Media player battery low
fi: Mediasoittimen akku vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a media player (e.g. mp3 player) is low on power
en: Media player is low on power (%.0f%%)
fi: Mediasoittimen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Media player is low on power
fi: Mediasoittimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a media player (e.g. mp3 player) is very low on power
en: Media player is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Mediasoittimen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Media player is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Mediasoittimen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a graphics tablet (e.g. wacom) is low or very low on power
en: Tablet battery low
fi: Taulutietokoneen akun virta vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a graphics tablet (e.g. wacom) is low on power
en: Tablet is low on power (%.0f%%)
fi: Taulutietokoneen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Tablet is low on power
fi: Taulutietokoneen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a graphics tablet (e.g. wacom) is very low on power
en: Tablet is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Taulutietokoneen virta on on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Tablet is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
fi: Taulutietokoneen virta on on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, an attached computer (e.g. ipad) is low or very low on power
en: Attached computer battery low
fi: Liitetyn tietokoneen akku on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an attached computer (e.g. ipad) is low on power
en: Attached computer is low on power (%.0f%%)
fi: Liitetyn tietokoneen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Attached computer is low on power
fi: Liitetyn tietokoneen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an attached computer (e.g. ipad) is very low on power
en: Attached computer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Liitetyn tietokoneen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Attached computer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Liitetyn tietokoneen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a game controller (e.g. joystick or joypad) is low or very low on power
en: Game controller battery low
fi: Peliohjaimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a game controller (e.g. joystick or joypad) is low on power
en: Game controller is low on power (%.0f%%)
fi: Peliohjaimen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Game controller is low on power
fi: Peliohjaimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an attached game controller (e.g. joystick or joypad) is very low on power
en: Game controller is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Peliohjaimen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Game controller is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Peliohjaimen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a pen is low or very low on power
en: Pen battery low
fi: Kynän virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a pen is low on power
en: Pen is low on power (%.0f%%)
fi: Kynän virta on vähissä (%.0f%%)

en: Pen is low on power
fi: Kynän virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a pen is very low on power
en: Pen is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kynän virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Pen is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kynän virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, an external touchpad is low or very low on power
en: Touchpad battery low
fi: Kosketuslevyn virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an external touchpad is low on power
en: Touchpad is low on power (%.0f%%)
fi: Kosketuslevyn virta on vähissä (%.0f%%)

en: Touchpad is low on power
fi: Kosketuslevyn virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an external touchpad is very low on power
en: Touchpad is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kosketuslevyn virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Touchpad is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kosketuslevyn virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a headset (headphones + microphone) is low or very low on power
en: Headset battery low
fi: Kuulokemikrofoniyhdistelmän virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a headset (headphones + microphone) is low on power
en: Headset is low on power (%.0f%%)
fi: Kuulokemikrofoniyhdistelmän virta on vähissä (%.0f%%)

en: Headset is low on power
fi: Kuulokemikrofoniyhdistelmän virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a headset (headphones + microphone) is very low on power
en: Headset is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kuulokemikrofoniyhdistelmän virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Headset is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kuulokemikrofoniyhdistelmän virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, speaker is low or very low on power
en: Speaker battery low
fi: Kaiuttimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a speaker is low on power
en: Speaker is low on power (%.0f%%)
fi: Kaiuttimen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Speaker is low on power
fi: Kaiuttimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a speaker is very low on power
en: Speaker is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kaiuttimen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Speaker is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kaiuttimen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, headphones (no microphone) are low or very low on power
en: Headphones battery low
fi: Kuulokkeiden virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, headphones (no microphone) are low on power
en: Headphones are low on power (%.0f%%)
fi: Kuulokkeiden virta on vähissä (%.0f%%)

en: Headphones are low on power
fi: Kuulokkeiden virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, headphones (no microphone) are very low on power
en: Headphones are very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kuulokkeiden virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Headphones are very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kuulokkeiden virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, an audio device is low or very low on power
en: Audio device battery low
fi: Äänilaitteen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an audio device is low on power
en: Audio device is low on power (%.0f%%)
fi: Äänilaitteen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Audio device is low on power
fi: Äänilaitteen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an audio device is very low on power
en: Audio device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Äänilaitteen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Audio device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Äänilaitteen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a remote control is low or very low on power
en: Remote battery low
fi: Kaukosäätimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an remote control is low on power
en: Remote is low on power (%.0f%%)
fi: Kaukosäätimen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Remote is low on power
fi: Kaukosäätimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a remote control is very low on power
en: Remote is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kaukosäätimen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Remote is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kaukosäätimen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a printer is low or very low on power
en: Printer battery low
fi: Tulostimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a printer is low on power
en: Printer is low on power (%.0f%%)
fi: Tulostimen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Printer is low on power
fi: Tulostimen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a printer is very low on power
en: Printer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Tulostimen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Printer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Tulostimen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a scanner is low or very low on power
en: Scanner battery low
fi: Kuvanlukijan virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a scanner is low on power
en: Scanner is low on power (%.0f%%)
fi: Kuvanlukijan virta on vähissä (%.0f%%)

en: Scanner is low on power
fi: Kuvanlukijan virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a scanner is very low on power
en: Scanner is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kuvanlukijan virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Scanner is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kuvanlukijan virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a camera is low or very low on power
en: Camera battery low
fi: Kameran virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a camera is low on power
en: Camera is low on power (%.0f%%)
fi: Kameran virta on vähissä (%.0f%%)

en: Camera is low on power
fi: Kameran virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a camera is very low on power
en: Camera is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kameran virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Camera is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Kameran virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a Bluetooth device is low or very low on power
en: Bluetooth device battery low
fi: Bluetooth-laitteen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a Bluetooth device is low on power
en: Bluetooth device is low on power (%.0f%%)
fi: Bluetooth-laitteen virta on vähissä (%.0f%%)

en: Bluetooth device is low on power
fi: Bluetooth-laitteen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a Bluetooth device is very low on power
en: Bluetooth device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Bluetooth-laitteen virta on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: Bluetooth device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Bluetooth-laitteen virta on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, a connected (wireless) device or peripheral of unhandled type is low or very on power
en: Connected device battery is low
fi: Liitetyn laitteen akun virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a connected (wireless) device or peripheral of unhandled type is low on power
en: A connected device is low on power (%.0f%%)
fi: Liitetyn laitteen virta on vähissä (%.0f%%)

en: A connected device is low on power
fi: Liitetyn laitteen virta on vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, a connected (wireless) device or peripheral of unhandled type is very low on power
en: A connected device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
fi: Liitetyn laitteen akku on melkein loppu (%.0f%%). Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

en: A connected device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
fi: Liitetyn laitteen akku on melkein loppu. Laite sammuu pian, ellei sitä aseteta lataukseen.

note: TRANSLATORS: notification title, the battery of this laptop/tablet/phone is running low, shows percentage remaining
en: Low Battery
fi: Akun varaus vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, the battery of this laptop/tablet/phone is running low, shows percentage remaining
en: %.0f%% battery remaining
fi: %.0f%% akkua jäljellä

note: TRANSLATORS: notification title, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, shows percentage remaining
en: UPS Low
fi: UPS:n virta vähissä

note: TRANSLATORS: notification body, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, shows percentage remaining TRANSLATORS: notification body, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, warning about action happening soon
en: %.0f%% UPS power remaining
fi: %.0f%% UPS-varavirtaa jäljellä

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is low
fi: Akku on lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: notification title, the battery of this laptop/tablet/phone is critically low, advice on what the user should do
en: Battery Almost Empty
fi: Akku lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: notification body, the battery of this laptop/tablet/phone is critically running low, advice on what the user should do
en: Connect power now
fi: Yhdistä sähkövirta nyt

note: TRANSLATORS: notification title, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, warning about action happening soon
en: UPS Almost Empty
fi: UPS-varavirta on melkein loppu

note: TRANSLATORS: notification title, the battery of this laptop/tablet/phone is critically low, warning about action happening now
en: Battery is Empty
fi: Akku on tyhjä

note: TRANSLATORS: notification body, the battery of this laptop/tablet/phone is critically low, warning about action about to happen TRANSLATORS: notification body, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is critically low, warning about action about to happen
en: This device is about to hibernate
fi: Laite siirtyy pian lepotilaan

en: This device is about to shutdown
fi: Laite sammuu pian

note: TRANSLATORS: notification title, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is critically low, warning about action about to happen
en: UPS is Empty
fi: UPS-varavirta on loppu

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been opened
fi: Kansi on avattu

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been closed
fi: Kansi on suljettu

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: On battery power
fi: Akkuvirralla

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: On AC power
fi: Verkkovirralla

en: Automatic logout
fi: Automaattinen uloskirjautuminen

en: You will soon log out because of inactivity.
fi: Kirjaudut pian ulos käyttämättönyyden vuoksi.

en: Automatic suspend
fi: Automaattinen valmiustila

en: Suspending soon because of inactivity.
fi: Siirrytään pian valmiustilaan käyttämättömyyden vuoksi.

en: Automatic hibernation
fi: Automaattinen lepotila

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the backlight brightness.
en: Modify the laptop brightness
fi: Muuta kannettavan näytön kirkkautta

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
fi: Kannettavan näytön kirkkauden muuttaminen vaatii tunnistautumisen

note: Translators: We are configuring new printer
en: Configuring new printer
fi: Tehdään uuden tulostimen asetuksia

note: Translators: Just wait
en: Please wait…
fi: Odota…

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: Missing printer driver
fi: Tulostinajuri puuttuu

note: Translators: We have no driver installed for the device
en: No printer driver for %s.
fi: Tulostimelle ”%s” ei ole ajuria.

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: No driver for this printer.
fi: Tälle tulostimelle ei ole ajuria.

en: Printers
fi: Tulostimet

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is low on toner.
fi: Tulostimesta “%s” on väri vähissä.

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” has no toner left.
fi: Tulostimesta “%s” on väri loppu.

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” may not be connected.
fi: Tulostinta “%s” ei ole välttämättä yhdistetty.

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The cover is open on printer “%s”.
fi: Tulostimen “%s” kansi on auki.

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: There is a missing print filter for printer “%s”.
fi: Tulostimelta “%s” puuttuu tulostussuodin.

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The door is open on printer “%s”.
fi: Tulostimen “%s” luukku on auki.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on a marker supply.
fi: Tulostimen “%s” värikasetti on vähissä.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of a marker supply.
fi: Tulostimen “%s” värikasetti on loppu.

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is low on paper.
fi: Tulostimesta “%s” on paperi vähissä.

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is out of paper.
fi: Tulostimesta “%s” on paperi loppu.

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is currently off-line.
fi: Tulostin “%s” on yhteydettömässä tilassa.

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer)
en: There is a problem on printer “%s”.
fi: Tulostimessa “%s” on ongelma.

note: Translators: The printer has a job to print but the printer needs authentication to continue with the print
en: %s Requires Authentication
fi: %s vaatii tunnistautumisen

note: Translators: A printer needs credentials to continue printing a job
en: Credentials required in order to print
fi: Kirjautumistiedot vaaditaan tulostamista varten

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Toner low
fi: Väriaine vähissä

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Toner empty
fi: Väriaine lopussa

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Not connected?
fi: Ei yhteyttä?

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Cover open
fi: Kansi auki

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: Printer configuration error
fi: Tulostimen asetusvirhe

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Door open
fi: Luukku auki

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Marker supply low
fi: Värikasetti on vähissä

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
fi: Värikasetti on loppu

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Paper low
fi: Paperi vähissä

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Out of paper
fi: Paperi on loppu

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer off-line
fi: Tulostin yhteydettömässä tilassa

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer) Translators: This is a title of an error notification for a printer
en: Printer error
fi: Tulostinvirhe

note: Translators: New printer has been added
en: Printer added
fi: Tulostin lisätty

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been stopped
en: Printing stopped
fi: Tulostus on pysäytetty

[ctx: print job]
note: Translators: "print-job xy" on a printer
en: “%s” on %s
fi: “%s” tulostimella %s

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been canceled
en: Printing canceled
fi: Tulostus on peruttu

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been aborted
en: Printing aborted
fi: Tulostus peruttu

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been completed
en: Printing completed
fi: Tulostus valmistui

[ctx: print job state]
note: Translators: A job is printing
en: Printing
fi: Tulostetaan

note: Translators: This is a title of a report notification for a printer
en: Printer report
fi: Tulostinraportti

note: Translators: This is a title of a warning notification for a printer
en: Printer warning
fi: Tulostinvaroitus

note: Translators: "Printer 'MyPrinterName': 'Description of the report/warning/error from a PPD file'."
en: Printer “%s”: “%s”.
fi: Tulostin “%s”: “%s”.

en: User was not logged in with smartcard.
fi: Käyttäjä ei kirjautunut sisään sirukortilla.

en: USB Protection
fi: USB-suojaus

en: New USB device
fi: Uusi USB-laite

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
fi: Uusi laite havaittiin, kun istunto ei ollut lukittuna. Jos et liittänyt mitään, tarkista järjestelmä epäilyttävien laitteiden varalta.

en: New device detected
fi: Uusi laite havaittu

en: Either one of your existing devices has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
fi: Joko aiemmin yhdistetty laite on yhdistetty uudelleen tai uusi laite on liitetty. Jos et tehnyt mitään, tarkista järjestelmä epäilyttävien laitteiden varalta.

en: Reconnect USB device
fi: Yhdistä USB-laite uudelleen

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
fi: Uusi laite havaittiin, kun olit pois. Katkaise laitteen yhteys ja yhdistä se uudelleen aloittaaksesi kyseisen laitteen käytön.

en: USB device blocked
fi: USB-laite estetty

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
fi: Uusi laite havaittiin, kun olit pois. Se estettiin, koska USB-suojaus on aktiivisena.

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active.
fi: Uusi syötetty laite on estetty, koska USB-suojaus on aktiivisena.

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
fi: Wacom-piirtopöydän sytetyn LED:in muokkaaminen vaatii tunnistautumisen

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the OLED images for a Wacom tablet
en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
fi: Muokkaa Wacom-piirtopöydän OLED-kuvaa

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
fi: Wacom-piirtopöydän OLED-kuvan muuttaminen vaatii tunnistautumisen

en: Phone failure
fi: Puhelimen virhe

en: No connection to phone
fi: Ei yhteyttä puhelimeen

en: Operation not allowed
fi: Toimenpide ei ole sallittu

en: Operation not supported
fi: Toimenpide ei ole tuettu

en: SIM not inserted
fi: SIM-kortti ei ole sisällä

en: SIM PIN required
fi: SIM-kortin PIN vaaditaan

en: SIM PUK required
fi: SIM-kortin PUK vaaditaan

en: SIM failure
fi: SIM-virhe

en: SIM busy
fi: SIM varattu

en: SIM wrong
fi: SIM väärin

en: Incorrect password
fi: Väärä salasana

en: SIM PIN2 required
fi: SIM-kortin PIN2 vaaditaan

en: SIM PUK2 required
fi: SIM-kortin PUK2 vaaditaan

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Action Cancelled
fi: Toimenpide on peruttu

en: Access denied
fi: Käyttö estetty

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: New PIN for SIM
fi: Uusi PIN-koodi SIM-kortille

en: Set
fi: Aseta

en: Unlock SIM card
fi: Avaa SIM-kortin lukitus

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Cancel
fi: Peru

en: Please provide a new PIN for SIM card %s
fi: Anna uusi PIN-koodi SIM-kortille %s

en: Enter a New PIN to unlock your SIM card
fi: Anna uusi PIN-koodi avataksesi SIM-kortin lukituksen

en: Please provide the PIN for SIM card %s
fi: Anna PIN-koodi SIM-kortille %s

en: Enter PIN to unlock your SIM card
fi: Anna PIN-koodi avataksesi SIM-kortin lukituksen

en: Please provide the PUK for SIM card %s
fi: Anna PUK-koodi SIM-kortille %s

en: Enter PUK to unlock your SIM card
fi: Anna PUK-koodi avataksesi SIM-kortin lukituksen

note: msg is already localised
en: %2$s. You have %1$u try left | %2$s. You have %1$u tries left
fi[0]: %2$s. %1$u yritys jäljellä
fi[1]: %2$s. %1$u yritystä jäljellä

en: You have %u try left | You have %u tries left
fi[0]: %u yritys jäljellä
fi[1]: %u yritystä jäljellä
