gnome-settings-daemon master - en to kab translation catalogue (102 entries)

en: Single Click
kab: Asiti asuf

en: Launch calculator
kab: Sekker taselkimt

en: Launch email client
kab: Sekker amsaɣ n tirawt

en: Eject
kab: Ḍeqqer

en: Launch help browser
kab: Serreḥ i iminig n tallelt

en: Home folder
kab: Akaram umager

en: Launch media player
kab: Sekker ameɣri n umidya

en: Next track
kab: Tafuɣalt tuḍfirt

en: Pause playback
kab: Sesganfi taɣuri

en: Log out
kab: Ffeɣ

en: Previous track
kab: Tafuɣalt tuzwirt

en: Lock screen
kab: Isekkeṛ ugdil

en: Search
kab: Anadi

en: Stop playback
kab: Seḥbes taɣuri

en: Volume down
kab: Ssider-as i ubleɣ

en: Volume up
kab: Rnu-yas i ubleɣ

en: Launch web browser
kab: Sekker iminig n web

en: Increase text size
kab: Simɣur tiddi n uḍris

en: Decrease text size
kab: Simecṭuḥ tiddi n uḍris

en: Name
kab: Isem

en: Command
kab: Anezḍay

en: Color
kab: Ini

note: TRANSLATORS: button: this is to open GCM
en: Recalibrate now
kab: Ales asizeɣ tura

note: TRANSLATORS: this is when the device has not been recalibrated in a while
en: Recalibration required
kab: Allus n usizeɣ yettwasra

note: TRANSLATORS: this is when the display has not been recalibrated in a while
en: The display “%s” should be recalibrated soon.
kab: Agdil “%s” yessefk ur yettɛeṭṭil ara ad yettusizeɣ.

note: TRANSLATORS: this is when the printer has not been recalibrated in a while
en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
kab: Tasaggazt “%s” yessefk ur tettɛeṭṭil ara ad tettusizeɣ.

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device added
kab: Allal n usizeɣ n yini yettwarenna

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device removed
kab: Allal n usizeɣ n yini yettwakkes

en: Settings
kab: Iɣewwaṛen

en: Date & Time Settings
kab: Iɣewwaṛen n uzemz akked wakud

en: Examine
kab: Sekyed

en: Empty Trash
kab: Smir taqecwalt

en: Ignore
kab: Anef

en: Low Disk Space
kab: Tallunt n uḍebsi tmecṭuḥ

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
kab: Aselkim-agi  yesɛa anagar %s n tallunt i d-yegran. Tzemeḍ ad teslulliḍ kra n tallunt ma tesneɣleḍ taqecwalt.

en: This computer has only %s disk space remaining.
kab: Aselkim-agi  yesɛa anagar %s n tallunt i d-yegran.

en: Unknown time
kab: Akud arussin

en: %i minute | %i minutes
kab[0]: %i n tsedidt
kab[1]: %i n tesdadin

en: %i hour | %i hours
kab[0]: %i n usrag
kab[1]: %i n isragen

en: hour | hours
kab[0]: asrag
kab[1]: isragen

en: minute | minutes
kab[0]: tasdidt
kab[1]: tisdidin

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is critically low
kab: Tabatrit tenzef aṭas

note: TRANSLATORS: this is the notification application name
en: Power
kab: Tanezmart

note: TRANSLATORS: UPS is now discharging
en: UPS Discharging
kab: Amdeswal yettenɣas

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: %s of UPS backup power remaining
kab: Yegra-d %s n tfulmant i wemdeswal

note: TRANSLATORS: notification title, a wireless mouse is low or very low on power
en: Mouse battery low
kab: Tabatrit n tɣerdayt tenzef

note: TRANSLATORS: notification title, a wireless keyboard is low or very low on power
en: Keyboard battery low
kab: Tabatrit n unasiw tenzef

note: TRANSLATORS: notification title, a PDA (Personal Digital Assistance device) is low or very on power
en: PDA battery low
kab: Tabatrit n umallal udmawan tenzef

note: TRANSLATORS: notification title, a cell phone (mobile phone) is low or very low on power
en: Cell phone battery low
kab: Tabatrit n usawal aziraz tenzef

note: TRANSLATORS: notification title, a media player (e.g. mp3 player) is low or very low on power
en: Media player battery low
kab: Tabatrit n imeɣri agetmidya tenzef

note: TRANSLATORS: notification title, a graphics tablet (e.g. wacom) is low or very low on power
en: Tablet battery low
kab: Tabatrit n tfelwit tudlift tenzef

note: TRANSLATORS: notification title, an attached computer (e.g. ipad) is low or very low on power
en: Attached computer battery low
kab: Tabatrit n uselkim yeqqnen tenzef

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is low
kab: Tabatrit tenzef

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been opened
kab: Agdil n uselkim yeldi

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been closed
kab: Agdil n uselkim yemdel

note: Translators: We are configuring new printer
en: Configuring new printer
kab: Aseɣwer n tsaggazt tamaynutt

note: Translators: Just wait
en: Please wait…
kab: Ttxil-k arǧu…

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: Missing printer driver
kab: Anuḍaf n tsaggazt ixuṣṣ

note: Translators: We have no driver installed for the device
en: No printer driver for %s.
kab: Ulac anuḍaf n tsaggazt i %s.

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: No driver for this printer.
kab: Ulac anuḍaf i tsaggazt-a.

en: Printers
kab: Tisaggazin

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is low on toner.
kab: Aṭunir n tsaggazt “%s” qrib ad ifak.

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” has no toner left.
kab: Aṭunir n tsaggazt “%s” d ilem.

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” may not be connected.
kab: Tasaggazt “%s” ahat ur tettwaqqen ara.

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The cover is open on printer “%s”.
kab: Aɣumu n tsaggazt “%s” yeldi.

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The door is open on printer “%s”.
kab: Tawwurt n tsaggazt “%s” teldi.

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is low on paper.
kab: Akaɣeḍ qrib ad ifak di tsaggazt “%s”.

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is out of paper.
kab: Tasaggazt “%s” ifuk-as ukaɣeḍ.

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is currently off-line.
kab: Tasaggazt “%s” attan tura ur tettwaqqen ara.

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer)
en: There is a problem on printer “%s”.
kab: Tasaggazt “%s” tesɛa ugur.

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Toner low
kab: Aṭunir qrib ad ifak

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Toner empty
kab: Aṭunir d ilem

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Not connected?
kab: Ur tettwaqqen ara?

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Cover open
kab: Aɣumu yeldi

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: Printer configuration error
kab: Tuccḍa di twila n tsaggazt

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Door open
kab: Tawwurt teldi

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Marker supply low
kab: Aswir n ssmex yuder

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
kab: Ssmex ifuk deg yiwet n tkarṭuct

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Paper low
kab: Akaɣeḍ qrib ad ifak

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Out of paper
kab: Ifuk ukaɣeḍ

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer off-line
kab: Tasaggazt war tuqqna

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer) Translators: This is a title of an error notification for a printer
en: Printer error
kab: Tuccḍa n tsaggazt

note: Translators: New printer has been added
en: Printer added
kab: Tasaggazt tettwarna

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been stopped
en: Printing stopped
kab: Asiggez yeḥbes

[ctx: print job]
note: Translators: "print-job xy" on a printer
en: “%s” on %s
kab: “%s” ɣef %s

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been canceled
en: Printing canceled
kab: Ittwafsex usiggez

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been aborted
en: Printing aborted
kab: Ittwaḥbes usiggez

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been completed
en: Printing completed
kab: Immed usiggez

[ctx: print job state]
note: Translators: A job is printing
en: Printing
kab: Asiggez

note: Translators: This is a title of a report notification for a printer
en: Printer report
kab: Aneqqis n tsaggazt

note: Translators: This is a title of a warning notification for a printer
en: Printer warning
kab: Asmigel n tsaggazt

note: Translators: "Printer 'MyPrinterName': 'Description of the report/warning/error from a PPD file'."
en: Printer “%s”: “%s”.
kab: Tasaggazt “%s”: “%s”.

en: Operation not supported
kab: Tamhelt ur tettusefrak ara

en: SIM wrong
kab: SIM armeɣtu

en: Incorrect password
kab: Awal uffir d arameɣtu

en: Unknown error
kab: Tuccḍa tarussint

en: Access denied
kab: Addaf yugwi

en: Unknown Error
kab: Tuccḍa tarussint

en: Set
kab: Sbadu

en: Unlock SIM card
kab: Kkes asekkeṛ i tkarḍa SIM

en: Unlock
kab: Kkes aseḍru

en: Cancel
kab: Sefsex
