gnome-settings-daemon master - en to tg translation catalogue (157 entries)

en: GNOME Settings Daemon
tg: Системаи танзимоти GNOME

en: Double click time
tg: Замони зеркунии дубора

en: Drag threshold
tg: Ҳадди кашидашавӣ

en: Launch calculator
tg: Оғоз кардани калкулятор

en: Launch email client
tg: Оғоз кардани барномаи почтаи электронӣ

en: Eject
tg: Баровардан

en: Launch help browser
tg: Оғоз кардани кӯмаки браузер

en: Home folder
tg: Ҷузвдони асосӣ

en: Launch media player
tg: Оғоз кардани плеери мултимедиа

en: Next track
tg: Роҳчаи навбатӣ

en: Pause playback
tg: Таваққуф кардани иҷро

en: Play (or play/pause)
tg: Пахш кардан (ё пахш/таваққуф)

en: Log out
tg: Баромад

en: Previous track
tg: Роҳчаи қаблӣ

en: Lock screen
tg: Экрани қулф

en: Search
tg: Ҷустуҷӯ

en: Stop playback
tg: Қатъ кардани иҷро

en: Volume down
tg: Паст кардан

en: Volume mute
tg: Бесадо кардан

en: Volume up
tg: Баланд кардан

en: Take a screenshot
tg: Гирифтани сурати экран

en: Take a screenshot of a window
tg: Гирифтани сурати равзана

en: Take a screenshot of an area
tg: Гирифтани сурати ноҳия

en: Copy a screenshot to clipboard
tg: Нусха бардоштани сурати экран ба ҳофизаи муваққатӣ

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
tg: Нусха бардоштани сурати равзана ба ҳофизаи муваққатӣ

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
tg: Нусха бардоштани сурати ноҳия ба ҳофизаи муваққатӣ

en: Launch web browser
tg: Оғоз кардани браузери веб

en: Increase text size
tg: Калон кардани андозаи матн

en: Decrease text size
tg: Хурд кардани андозаи матн

en: Name
tg: Ном

en: Command
tg: Фармон

en: Enable debugging code
tg: Фаъол кардани рамзи ислоҳи хатоҳо

en: Exit after a time (for debugging)
tg: Баромадан баъд аз муддати вақт (барои ислоҳи хатоҳо)

en: Universal Access
tg: Дастрасии умумӣ

en: Turn Off
tg: Хомӯш кардан

en: Turn On
tg: Фаъол кардан

note: Priority=100
en: Clipboard
tg: Ҳофизаи муваққатӣ

en: Clipboard plugin
tg: Плагини ҳофизаи муваққатӣ

en: Color
tg: Ранг

en: Color plugin
tg: Плагини ранг

en: Recalibrate now
tg: Санҷиши дубора

note: TRANSLATORS: this is when the device has not been recalibrated in a while
en: Recalibration required
tg: Санҷиши дубора лозим аст

note: Priority=100
en: Cursor
tg: Курсор

note: Priority=100
en: Date and Time
tg: Сана ва вақт

en: Date & Time Settings
tg: Танзимоти сана ва вақт

en: Settings
tg: Танзимот

en: Dummy
tg: Сохтагӣ

en: Empty Trash
tg: _Холӣ кардани сабад

en: Ignore
tg: Рад кардан

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
tg[0]: Клавиатураҳо
tg[1]: Клавиатура

en: Screenshot taken
tg: Сурати экрани гирифташуда

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
tg: Ғайрифаъол

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
tg[0]: %u барориш
tg[1]: %u барориш

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
tg[0]: %u вуруд
tg[1]: %u вуруд

en: System Sounds
tg: Овозҳои система

note: Priority=100
en: Media keys
tg: Тугмаҳои медиа

en: Media keys plugin
tg: Плагини тугмаҳои медиа

en: Lock Screen
tg: Экрани қулф

en: Forward
tg: Ба пеш

en: Orientation Lock
tg: Қулфи самт

en: Power Off
tg: Анҷоми кор

note: the kernel / Xorg names really are like this... translators: "Sleep" means putting the machine to sleep, either through hibernate or suspend
en: Sleep
tg: Хобидан

en: Suspend
tg: Таваққуф кардан

en: Hibernate
tg: Гибернатсия

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
tg[0]: Муш
tg[1]: Мушҳо

note: Priority=100
en: Orientation
tg: Самт

en: Unknown time
tg: Вақти номаълум

en: %i minute | %i minutes
tg[0]: %i дақиқа
tg[1]: %i дақиқа

en: %i hour | %i hours
tg[0]: %i соат
tg[1]: %i соат

en: hour | hours
tg[0]: соат
tg[1]: соат

en: minute | minutes
tg[0]: дақиқа
tg[1]: дақиқа

note: TRANSLATORS: the device is discharging, and we have a time remaining * The first parameter is the device type, e.g. "Laptop battery" and * the second is the time, e.g. 7 hours 6 minutes
en: %s %s remaining
tg: %s %s боқӣ мондааст

note: TRANSLATORS: the type of data, e.g. Laptop battery
en: Product:
tg: Маҳсул:

note: TRANSLATORS: device is missing TRANSLATORS: device is charged TRANSLATORS: device is charging TRANSLATORS: device is discharging
en: Status:
tg: Вазъият:

en: Missing
tg: Мавҷуд нест

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
tg: Пур шудааст

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
tg: Пур шуда истодааст

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
tg: Холӣ шуда истодааст

note: TRANSLATORS: model number of the battery
en: Model:
tg: Намуна:

note: TRANSLATORS: Excellent, Good, Fair and Poor are all related to battery Capacity
en: Excellent
tg: Аъло

en: Good
tg: Хуб

en: Fair
tg: Бад не

en: Poor
tg: Бад

en: Capacity:
tg: Қобилият:

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
tg[0]: Адаптерҳои AC
tg[1]: Адаптери AC

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
tg[0]: UPS-ҳо
tg[1]: UPS

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
tg[0]: Монитор
tg[1]: Мониторҳо

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
tg[0]: PDA-ҳо
tg[1]: PDA

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
tg[0]: Телефонҳои мобилӣ
tg[1]: Телефони мобилӣ

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
tg[0]: Плеерҳои мултимедиа
tg[1]: Плеери мултимедиа

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
tg[0]: Планшетҳо
tg[1]: Планшет

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
tg[0]: Компютерҳо
tg[1]: Компютер

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
tg: Холӣ

note: TRANSLATORS: this is the notification application name
en: Power
tg: Барқ

en: Automatic suspend
tg: Таваққуфи худкор

note: Translators: Just wait
en: Please wait...
tg: Лутфан, интизор шавед...

en: Printers
tg: Принтерҳо

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Not connected?
tg: Пайваст нашудааст?

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Cover open
tg: Кушодани сарпӯш

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Door open
tg: Дари кушода

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
tg: Таъминоти маркер ба анҷом расид

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Out of paper
tg: Қоғаз тамом шуд

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is low on toner.
tg: Прнтери “%s” дар тюнераш ранги кам дорад.

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' has no toner left.
tg: Дар принтери "%s" тюнер тамом шуд.

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The cover is open on printer '%s'.
tg: Сарпӯши принтери "%s" кушода мебошад.

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The door is open on printer '%s'.
tg: Дари принтери "%s" кушода мебошад.

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is low on paper.
tg: Прнтери “%s” коғази кам дорад.

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is out of paper.
tg: Прнтери “%s” коғаз надорад.

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer)
en: There is a problem on printer '%s'.
tg: Дар принтери "%s" мушкилӣ ба вуҷуд омадааст.

[ctx: print job]
note: Translators: "print-job xy" on a printer
en: "%s" on %s
tg: "%s" дар %s

[ctx: print job state]
note: Translators: A job is printing
en: Printing
tg: Чоп шуда истодааст

note: Translators: "Printer 'MyPrinterName': 'Description of the report/warning/error from a PPD file'."
en: Printer '%s': '%s'.
tg: Принтери '%s': '%s'.

en: Sound
tg: Садо

en: Software Updates
tg: Навсозиҳои нармафзор

note: TRANSLATORS: don't install updates now
en: Not Now
tg: Ҳоло не

note: TRANSLATORS: title in the libnotify popup
en: Update | Updates
tg[0]: Навсозиҳо
tg[1]: Навсозӣ

note: TRANSLATORS: view available updates
en: View
tg: Намоиш

note: TRANSLATORS: button: open the update viewer to install updates
en: Install updates
tg: Насб кардани навсозиҳо

note: TRANSLATORS: the updates mechanism
en: Updates
tg: Навсозиҳо

note: TRANSLATORS: try again, this time launching the update viewer
en: Try again
tg: Аз нав кӯшиш кардан

note: TRANSLATORS: button: review the offline update changes
en: Review
tg: Бозбинӣ

note: TRANSLATORS: button: review the offline update changes
en: Show details
tg: Намоиш додани тафсилот

[ctx: Wacom action-type]
en: None
tg: Ҳеҷ

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
tg: Фиристодани пахши тугмаҳо

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
tg: Қатъу васл кардани монитор

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
tg: Намоиш додани кӯмаки экранӣ

[ctx: Action type]
en: Show On-Screen Help
tg: Намоиш додани кӯмаки экранӣ

[ctx: Action type]
en: Switch Monitor
tg: Қатъу васл кардани монитор

[ctx: keyboard shortcut]
en: None
tg: Ҳеҷ

en: Done
tg: Тайёр

note: If no mode is available, we use "left-ring-mode-1" for backward compat
en: Left Ring
tg: Ҳалқаи чап

en: Left Ring Mode #%d
tg: Ҳолати ҳалқаи чапи #%d

note: If no mode is available, we use "right-ring-mode-1" for backward compat
en: Right Ring
tg: Ҳалқаи рост

en: Right Ring Mode #%d
tg: Ҳолати ҳалқаи рости #%d

note: If no mode is available, we use "left-strip-mode-1" for backward compat
en: Left Touchstrip
tg: Тасмаи ламсии чап

en: Left Touchstrip Mode #%d
tg: Ҳолати тасмаи ламсии чапи #%d

note: If no mode is available, we use "right-strip-mode-1" for backward compat
en: Right Touchstrip
tg: Ҳолати тасмаи ламсии рост

en: Right Touchstrip Mode #%d
tg: Ҳолати тасмаи ламсии #%d

en: Left Touchring Mode Switch
tg: Ивазкунии ҳолати ҳалқаи ламсии чап

en: Right Touchring Mode Switch
tg: Ивазкунии ҳолати ҳалқаи ламсии рост

en: Left Touchstrip Mode Switch
tg: Ивазкунии ҳолати тасмаи ламсии чап

en: Right Touchstrip Mode Switch
tg: Ивазкунии ҳолати тасмаи ламсии рост

en: Mode Switch #%d
tg: Ивазкунии ҳолати #%d

en: Left Button #%d
tg: Тугмаи чап #%d

en: Right Button #%d
tg: Тугмаи рост #%d

en: Top Button #%d
tg: Поёни боло #%d

en: Bottom Button #%d
tg: Тугмаи поён #%d

en: New shortcut…
tg: Миёнбури нав...

en: Calibrate
tg: Санҷиш

[ctx: Action type]
en: None
tg: Ҳеҷ

[ctx: Action type]
en: Send Keystroke %s
tg: Фиристодани пахши тугмаи %s

en: Mode %d: %s
tg: Ҳолати %d: %s

en: (Esc to cancel)
tg: (Тугмаи Esc барои бекор кардани амал)

en: Edit
tg: Таҳрир кардан

en: Wacom plugin
tg: Плагини Wacom

en: X Settings
tg: Танзимоти Х

en: Manage X Settings
tg: Идора кардани танзимоти X
