gnome-settings-daemon - en to it translation catalogue (535 entries)

en: Smartcard removal action
it: Azione rimozione smartcard

en: Set this to one of “none”, “lock-screen”, or “force-logout”. The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
it: Impostare questa chiave a "none", "lock-screen" oppure "force-logout". L'azione indicata viene eseguita quando si rimuove la smartcard usata per accedere.

en: Possible values are “on”, “off”, and “custom”.
it: I valori possibili sono "on", "off" e "custom".

en: Keyboard Bell Custom Filename
it: Nome file per suono personalizzato della tastiera

en: File name of the bell sound to be played.
it: Nome del file sonoro da riprodurre.

en: Whether the tablet’s orientation is locked, or rotated automatically.
it: Indica se l'orientamento del tablet è bloccato o se è ruotato automaticamente.

en: Mouse button orientation
it: Orientazione pulsante mouse

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
it: Inverte i pulsanti sinistro e destro del mouse per i mancini.

en: Single Click
it: Clic singolo

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
it: Moltiplicatore di accelerazione per il movimento del mouse. -1 è il valore predefinito di sistema.

en: Motion Threshold
it: Soglia di movimento

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
it: Distanza in pixel che il puntatore deve coprire prima che il movimento accelerato del mouse sia attivato. -1 è il valore predefinito di sistema.

en: Middle button emulation
it: Emulazione pulsante centrale

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
it: Abilita l'emulazione del pulsante centrale del mouse attraverso la pressione simultanea dei pulsanti destro e sinistro.

en: Double click time
it: Tempo doppio-clic

en: Length of a double click in milliseconds.
it: Durata di un doppio clic in millisecondi.

en: Drag threshold
it: Soglia trascinamento

en: Distance before a drag is started.
it: Distanza prima di avviare un trascinamento.

en: Key Repeat Interval
it: Intervallo ripetizione tasto

en: Delay between repeats in milliseconds.
it: Ritardo tra le ripetizioni in millisecondi.

en: Initial Key Repeat Delay
it: Ritardo iniziale ripetizione tasto

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
it: Ritardo iniziale tra le ripetizioni in millisecondi.

en: Remember NumLock state
it: Ricorda lo stato del BlocNum

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
it: Quando impostato a VERO, ricorda lo stato del LED BlocNum tra una sessione e l'altra.

en: Disable touchpad while typing
it: Disabilita il touchpad durante la digitazione

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
it: Impostare a VERO se si hanno problemi con pressioni accidentali del touchpad mentre si digita.

en: Enable horizontal scrolling
it: Abilita lo scorrimento orizzontale

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
it: Impostare a VERO per consentire lo scorrimento orizzontale per mezzo dello stesso metodo impostato con la chiave scroll_method.

en: Select the touchpad scroll method
it: Seleziona il metodo di scorrimento del touchpad

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.
it: Seleziona il metodo di scorrimento del touchpad. I valori supportati sono: "disabled", "edge-scrolling", "two-finger-scrolling".

en: Enable mouse clicks with touchpad
it: Abilita clic del mouse col touchpad

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
it: Impostare a VERO per poter inviare clic del mouse toccando il touchpad.

en: Enable touchpad
it: Abilita il touchpad

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
it: Impostare a VERO per abilitare tutti i touchpad.

en: Touchpad button orientation
it: Orientazione pulsante touchpad

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
it: Invertire i pulsanti destro e sinistro del mouse per i mancini con "left", "right" per i destrimani, "mouse" per mantenere le impostazioni del mouse.

en: Natural scrolling
it: Scorrimento naturale

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
it: Impostare a VERO per abilitare lo scorrimento naturale (inverso) per i touchpad.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
it: Pulsante di emulazione della rotellina del mouse. 0 per disabilitare questa funzionalità.

en: Wacom stylus absolute mode
it: Modalità assoluta penna Wacom

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
it: Abilitare per impostare la tavoletta alla modalità assoluta.

en: Wacom tablet area
it: Area tavoletta Wacom

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
it: Impostare a x1, y1 e x2, y2 dell'area usabile dallo strumento.

en: Wacom tablet aspect ratio
it: Rapporto proporzioni tavoletta Wacom

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
it: Abilitare per limitare l'area della tavoletta Wacom in modo da corrispondere al rapporto di proporzioni dell'uscita.

en: Wacom tablet rotation
it: Rotazione tavoletta Wacom

en: Set this to “none”, “cw” for 90 degree clockwise, “half” for 180 degree, and “ccw” for 90 degree counterclockwise.
it: Impostare a "none", a "cw" per 90 gradi in senso orario, "half" per 180 gradi e "ccw" per 90 gradi in senso antiorario.

en: Wacom touch feature
it: Funzione touch Wacom

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
it: Abilitare per muovere il cursore solo quando l'utente tocca la tavoletta.

en: Wacom stylus pressure curve
it: Curva pressione penna Wacom

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
it: Impostare a x1, y1 e x2, y2 della curva di pressione applicata alla penna.

en: Wacom stylus button mapping
it: Mappatura pulsanti penna Wacom

en: Set this to the logical button mapping.
it: Impostare alla mappatura logica dei pulsanti.

en: Wacom stylus pressure threshold
it: Soglia pressione penna Wacom

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
it: Impostare al valore di pressione al quale è generato un evento clic della penna.

en: Wacom eraser pressure curve
it: Curva pressione gomma Wacom

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
it: Impostare a x1, y1 e x2, y2 della curva di pressione applicata alla gomma.

en: Wacom eraser button mapping
it: Mappatura pulsanti gomma Wacom

en: Wacom eraser pressure threshold
it: Soglia pressione gomma Wacom

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
it: Impostare al valore di pressione al quale è generato un evento clic della gomma.

en: Wacom button action type
it: Tipo azione pulsante Wacom

en: The type of action triggered by the button being pressed.
it: Il tipo di azione attivata dalla pressione del pulsante.

en: Key combination for the custom action
it: Combinazione di tasti per l'azione personalizzata

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
it: La scorciatoia da tastiera generata quando viene premuto il pulsante per le azioni personalizzate.

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
it: Combinazione di tasti per un'azione personalizzata touch-ring o touch-strip

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
it: La scorciatoia da tastiera generata quando viene usato un touch-ring o touch-strip per le azioni personalizzate (su seguito da giù).

note: Translators: This is the OLED display on an Intuos4 tablet: http://eu.shop.wacom.eu/images/articles/d9abd9f2d4d88aa0649cda97a8077e2b_8.jpg
en: Button label for OLED display.
it: Etichetta pulsante per display OLED.

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
it: L'etichetta verrà mostrata sul display OLED che appartiene al pulsante

en: The duration a display profile is valid
it: La durata di validità di un profilo di monitor

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
it: Indica il numero di giorni dopo i quali il profilo di colore del monitor è considerato non valido.

en: The duration a printer profile is valid
it: La durata di validità di un profilo di stampante

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
it: Indica il numero di giorni dopo i quali il profilo di colore della stampante è considerato non valido.

en: If the night light mode is enabled
it: Indica se la modalità notturna è abilitata

en: Night light mode changes the color temperature of your display when the sun has gone down or at preset times.
it: La modalità notturna modifica la temperatura del colore del display di notte o quando viene abilitata.

en: Temperature of the display when enabled
it: Temperatura del display quando abilitata

en: This temperature in Kelvin is used to modify the screen tones when night light mode is enabled. Higher values are bluer, lower redder.
it: La temperatura in Kelvin è utilizzata per modificare la tonalità dello schermo quando la modalità notturna è abilitata. Valori più alti indicano un colore blu, valori più bassi indicano un colore che tende più al rosso.

en: Use the sunrise and sunset
it: Dal tramonto all'alba

en: Calculate the sunrise and sunset times automatically, from the current location.
it: Calcola gli orari di alba e tramonto automaticamente in base alla posizione attuale.

en: The start time
it: Orario di inizio

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this start time in hours from midnight.
it: Quando "night-light-schedule-automatic" è disabilitata, utilizza questo orario d'inizio in ore da mezzanotte.

en: The end time
it: Orario di termine

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this end time in hours from midnight.
it: Quando "night-light-schedule-automatic" è disabilitata, utilizza questo orario di termine in ore da mezzanotte.

en: The last detected position
it: L'ultima posizione rilevata

en: When location services are available this represents the last detected location. The default value is an invalid value to ensure it is always updated at startup.
it: Quando i servizi di posizionamento sono disponibili, rappresenta l'ultima posizione rilevata. Il valore predefinito è un valore non valido in modo tale che venga sempre aggiornato all'avvio.

en: List of plugins that are allowed to be loaded
it: Elenco dei plugin che possono essere caricati

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: “all”). This is only evaluated on startup.
it: Un elenco di stringhe che rappresentano i plugin che possono essere caricati (predefinito: "all"). Questo è valutato solo all'avvio.

en: Mount paths to ignore
it: Percorsi di mount da ignorare

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
it: Specifica un elenco di percorsi di mount da ignorare quando lo spazio sta per esaurirsi.

en: Free percentage notify threshold
it: Soglia notifica percentuale libera

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
it: Limite di percentuale di spazio libero per l'avvertimento iniziale di spazio disco in esaurimento. Se la percentuale di spazio libero scende sotto questo valore, viene mostrato un avvertimento.

en: Subsequent free space percentage notify threshold
it: Soglia successiva di notifica percentuale spazio libero

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
it: Specifica di quanto lo spazio libero su disco si debba ridurre in percentuale prima di emettere un ulteriore avvertimento.

en: Free space notify threshold
it: Soglia notifica spazio libero

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
it: Specifica una quantità in GB. Se la quantità di spazio libero è maggiore di questo valore, non viene mostrato alcun avvertimento.

en: Minimum notify period for repeated warnings
it: Intervallo di notifica minimo per avvertimenti ripetuti

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
it: Specifica un tempo in minuti. I successivi avvertimenti per un volume non appaiono più frequentemente di quanto qui indicato.

en: Launch calculator
it: Lancia la calcolatrice

en: Binding to launch the calculator.
it: Associazione per lanciare la calcolatrice.

en: Launch settings
it: Lancia le impostazioni

en: Binding to launch GNOME Settings.
it: Associazione per lanciare le impostazioni di GNOME.

en: Launch email client
it: Lancia il client email

en: Binding to launch the email client.
it: Associazione per lanciare il client email.

en: Eject
it: Espelli

en: Binding to eject an optical disc.
it: Associazione per espellere un disco ottico.

en: Launch help browser
it: Lancia il visualizzatore di manuali

en: Binding to launch the help browser.
it: Associazione per lanciare il visualizzatore di manuali.

en: Home folder
it: Cartella home

en: Binding to open the Home folder.
it: Associazione per aprire la cartella home.

en: Launch media player
it: Lancia il riproduttore multimediale

en: Binding to launch the media player.
it: Associazione per lanciare il riproduttore multimediale.

en: Next track
it: Traccia successiva

en: Binding to skip to next track.
it: Associazione per saltare alla traccia successiva.

en: Pause playback
it: Riproduzione in pausa

en: Binding to pause playback.
it: Associazione per mettere in pausa la riproduzione.

en: Play (or play/pause)
it: Riproduci (o Riproduci/Pausa)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
it: Associazione per avviare la riproduzione (o commutare tra riproduci/pausa).

en: Log out
it: Termina la sessione

en: Binding to log out.
it: Associazione per terminare la sessione.

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Binding to skip to previous track.
it: Associazione per saltare alla traccia precedente.

en: Lock screen
it: Blocca lo schermo

en: Binding to lock the screen.
it: Associazione per bloccare lo schermo.

en: Search
it: Cerca

en: Binding to launch the search tool.
it: Associazione per lanciare lo strumento di ricerca.

en: Stop playback
it: Ferma la riproduzione

en: Binding to stop playback.
it: Associazione per fermare la riproduzione.

en: Volume down
it: Abbassa il volume

en: Binding to lower the volume.
it: Associazione per abbassare il volume.

en: Volume mute/unmute
it: Escludi/Attiva l'audio

en: Binding to mute/unmute the volume.
it: Associazione per escludere/attivare l'audio.

en: Volume up
it: Alza il volume

en: Binding to raise the volume.
it: Associazione per alzare il volume.

en: Microphone mute/unmute
it: Escludi/Attiva il microfono

en: Binding to mute/unmute the microphone.
it: Associazione per escludere/attivare il microfono.

en: Launch web browser
it: Lancia il browser web

en: Binding to launch the web browser.
it: Associazione per lanciare il browser web.

en: Toggle magnifier
it: Commuta l'ingranditore di schermo

en: Binding to show the screen magnifier
it: Associazione per mostrare l'ingranditore di schermo

en: Toggle screen reader
it: Commuta la lettore di schermo

en: Binding to start the screen reader
it: Associazione per avviare il lettore di schermo

en: Toggle on-screen keyboard
it: Commuta la tastiera a schermo

en: Binding to show the on-screen keyboard
it: Associazione per mostrare la tastiera a schermo

en: Increase text size
it: Incrementa dimensione testo

en: Binding to increase the text size
it: Associazione per incrementare la dimensione del testo

en: Decrease text size
it: Diminuisci dimensione testo

en: Binding to decrease the text size
it: Associazione per diminuire la dimensione del testo

en: Toggle contrast
it: Commuta il contrasto

en: Binding to toggle the interface contrast
it: Associazione per cambiare contrasto dell'interfaccia

en: Magnifier zoom in
it: Aumenta zoom ingranditore

en: Binding for the magnifier to zoom in
it: Associazione per aumentare lo zoom dell'ingranditore di schermo

en: Magnifier zoom out
it: Riduci zoom ingranditore

en: Binding for the magnifier to zoom out
it: Associazione per ridurre lo zoom dell'ingranditore di schermo

en: Custom keybindings
it: Associazioni tasti personalizzate

en: List of custom keybindings
it: Elenco di associazioni tasti personalizzate

en: Size of volume step
it: Dimensione incremento/decremento del volume

en: Size of the volume step for each volume change
it: La dimensione dell'incremento/decremento per ogni modifica del volume

en: Quiet volume down
it: Volume giù silenzioso

en: Binding to lower the volume without emitting a sound effect.
it: Associazione per abbassare il volume senza riprodurre un effetto sonoro.

en: Quiet volume mute/unmute
it: Escludi/Attiva l'audio silenzioso

en: Binding to mute/unmute the volume without emitting a sound effect.
it: Associazione per escludere/attivare l'audio senza riprodurre un effetto sonoro.

en: Quiet volume up
it: Volume su silenzioso

en: Binding to raise the volume without emitting a sound effect.
it: Associazione per alzare il volume senza riprodurre un effetto sonoro.

en: Precise volume down
it: Volume giù preciso

en: Binding to lower the volume with higher precision.
it: Associazione per abbassare il volume con una più alta precisione.

en: Precise volume up
it: Volume su preciso

en: Binding to raise the volume with higher precision.
it: Associazione per alzare il volume con una più alta precisione.

en: Toggle touchpad on/off
it: Attiva/Disattiva touchpad acceso/spento

en: Binding to toggle the touchpad on/off.
it: Associazione per attivare/disattivare il touchpad acceso/spento.

en: Switch touchpad on
it: Attiva touchpad

en: Binding to switch the touchpad on.
it: Associazione per attivare il touchpad.

en: Switch touchpad off
it: Disattiva touchpad

en: Binding to switch the touchpad off.
it: Associazione per disattivare il touchpad.

en: Skip backward in current track
it: Salta indietro nella traccia corrente

en: Binding to skip backward in current track.
it: Associazione per saltare indietro nella traccia corrente.

en: Skip forward in current track
it: Salta avanti nella traccia corrente

en: Binding to skip forward in current track.
it: Associazione per saltare avanti nella traccia corrente.

en: Toggle repeat playback mode
it: Attiva/Disattiva la modalità ripetizione

en: Binding to toggle repeat mode in media player.
it: Associazione per attivare/disattivare la modalità di ripetizione del riproduttore multimediale.

en: Toggle random playback mode
it: Attiva/Disattiva la modalità casuale

en: Binding to toggle random playback mode in media player.
it: Associazione per attivare/disattivare la modalità casuale del riproduttore multimediale.

en: Toggle automatic screen orientation
it: Attiva/Disattiva l'orientazione automatica dello schermo

en: Binding to toggle automatic screen orientation.
it: Associazione per attivare/disattivare l'orientazione automatica dello schermo.

en: Power button
it: Pulsante accensione

en: Binding for power button.
it: Associazione per il pulsante di accensione.

en: Hibernate button
it: Pulsante ibernazione

en: Binding to hibernate the machine.
it: Associazione per mettere il computer in ibernazione.

en: Suspend button
it: Pulsante sospensione

en: Binding to suspend the machine.
it: Associazione per mettere il computer in sospensione.

en: Screen brightness up
it: Aumenta luminosità schermo

en: Binding to increase the screen brightness.
it: Associazione per incrementare la luminosità dello schermo.

en: Screen brightness down
it: Diminuisci luminosità schermo

en: Binding to decrease the screen brightness.
it: Associazione per diminuire la luminosità dello schermo.

en: Screen brightness cycle
it: Ciclo luminosità schermo

en: Binding to cycle the screen brightness.
it: Associazione che compie un ciclo della luminosità dello schermo.

en: Keyboard brightness up
it: Aumenta luminosità tastiera

en: Binding to increase the keyboard brightness.
it: Associazione per incrementare la luminosità della tastiera.

en: Keyboard brightness down
it: Diminuisci luminosità tastiera

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
it: Associazione per diminuire la luminosità della tastiera.

en: Keyboard brightness toggle
it: Attiva/Disattiva luminosità tastiera

en: Binding to toggle the keyboard brightness.
it: Associazione per attivare/disattivare la luminosità della tastiera.

en: Show battery status
it: Mostra stato batteria

en: Binding to show current battery status.
it: Associazione per mostrare lo stato della batteria.

en: RF kill
it: Spegnimento RF

en: Binding to toggle airplane mode.
it: Associazione per attivare/disattivare la modalità aereo.

en: Bluetooth RF kill
it: Spegnimento RF Bluetooth

en: Binding to toggle bluetooth airplane mode.
it: Associazione per attivare/disattivare la modalità aereo del Bleutooth.

en: Static binding to launch the calculator.
it: Associazione statica per lanciare la calcolatrice.

en: Static binding to launch GNOME Settings.
it: Associazione statica per lanciare le impostazioni di GNOME.

en: Static binding to launch the email client.
it: Associazione statica per lanciare il client email.

en: Static binding to eject an optical disc.
it: Associazione statica per espellere un disco ottico.

en: Static binding to open the Home folder.
it: Associazione statica per aprire la cartella home.

en: Static binding to launch the media player.
it: Associazione statica per lanciare il riproduttore multimediale.

en: Static binding to skip to next track.
it: Associazione statica per saltare alla traccia successiva.

en: Static binding to pause playback.
it: Associazione statica per mettere in pausa la riproduzione.

en: Static binding to start playback (or toggle play/pause).
it: Associazione statica per avviare la riproduzione (o passare tra riproduci/pausa).

en: Static binding to skip to previous track.
it: Associazione statica per saltare alla traccia precedente.

en: Static binding to lock the screen.
it: Associazione statica per bloccare lo schermo.

en: Static binding to launch the search tool.
it: Associazione statica per lanciare lo strumento di ricerca.

en: Static binding to stop playback.
it: Associazione statica per fermare la riproduzione.

en: Static binding to lower the volume.
it: Associazione statica per abbassare il volume.

en: Static binding to mute/unmute the volume.
it: Associazione statica per escludere/attivare l'audio.

en: Static binding to raise the volume.
it: Associazione statica per alzare il volume.

en: Static binding to lower the volume without emitting a sound effect.
it: Associazione statica per abbassare il volume senza riprodurre un effetto sonoro.

en: Static binding to raise the volume without emitting a sound effect.
it: Associazione statica per alzare il volume senza riprodurre un effetto sonoro.

en: Static binding to lower the volume with higher precision.
it: Associazione statica per abbassare il volume con una più alta precisione.

en: Static binding to raise the volume with higher precision.
it: Associazione statica per alzare il volume con una più alta precisione.

en: Static binding to mute/unmute the microphone.
it: Associazione statica per escludere/attivare il microfono.

en: Static binding to launch the web browser.
it: Associazione statica per lanciare il browser web.

en: Static binding to toggle the touchpad on/off.
it: Associazione statica per attivare/disattivare il touchpad acceso/spento.

en: Static binding to switch the touchpad on.
it: Associazione statica per attivare il touchpad.

en: Static binding to switch the touchpad off.
it: Associazione statica per disattivare il touchpad.

en: Static binding to skip backward in current track.
it: Associazione statica per saltare indietro nella traccia corrente.

en: Static binding to skip forward in current track.
it: Associazione statica per saltare avanti nella traccia corrente.

en: Static binding to toggle repeat mode in media player.
it: Associazione statica per attivare/disattivare la modalità di ripetizione del riproduttore multimediale.

en: Static binding to toggle random playback mode in media player.
it: Associazione statica per attivare/disattivare la modalità casuale del riproduttore multimediale.

en: Static binding to toggle automatic screen orientation.
it: Associazione statica per attivare/disattivare l'orientazione automatica dello schermo.

en: Static binding for power button.
it: Associazione statica per il pulsante di accensione.

en: Static binding to hibernate the machine.
it: Associazione statica per mettere il computer in ibernazione.

en: Static binding to suspend the machine.
it: Associazione statica per mettere il computer in sospensione.

en: Static binding to increase the screen brightness.
it: Associazione statica per incrementare la luminosità dello schermo.

en: Static binding to decrease the screen brightness.
it: Associazione statica per diminuire la luminosità dello schermo.

en: Static binding to cycle the screen brightness.
it: Associazione statica che compie un ciclo della luminosità dello schermo.

en: Static binding to increase the keyboard brightness.
it: Associazione statica per incrementare la luminosità della tastiera.

en: Static binding to decrease the keyboard brightness.
it: Associazione statica per diminuire la luminosità della tastiera.

en: Static binding to toggle the keyboard brightness.
it: Associazione statica per attivare/disattivare la luminosità della tastiera.

en: Static binding to show current battery status.
it: Associazione statica per mostrare lo stato della batteria.

en: Static binding to toggle airplane mode.
it: Associazione statica per attivare/disattivare la modalità aereo.

en: Static binding to toggle bluetooth airplane mode.
it: Associazione statica per attivare/disattivare la modalità aereo del Bleutooth.

en: Name
it: Nome

en: Name of the custom binding
it: Nome dell'associazione personalizzata

en: Binding
it: Associazione

en: Binding for the custom binding
it: Associazione per l'associazione personalizzata

en: Command
it: Comando

en: Command to run when the binding is invoked
it: Comando da eseguire quando invocata l'associazione

en: The brightness of the screen when idle
it: La luminosità dello schermo quando inattivo

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle.
it: La luminosità dello schermo del computer portatile quando la sessione è inattiva.

en: Dim the screen after a period of inactivity
it: Oscura lo schermo dopo un periodo di inattività

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle.
it: Indica se lo schermo debba essere oscurato per risparmiare energia quando il computer è inattivo.

en: Sleep timeout computer when on AC
it: Tempo di attesa per mettere a riposo il computer quando collegato all'alimentazione elettrica

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
it: Il tempo di attesa, in secondi, che il computer deve essere inattivo quando collegato all'alimentazione elettrica prima di essere messo a riposo. 0 indica che non sarà mai messo a riposo.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
it: Indica se ibernare, sospendere o non fare nulla quando inattivo

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
it: Il tipo di riposo da utilizzare quando il computer è inattivo.

en: Sleep timeout computer when on battery
it: Tempo di attesa per mettere a riposo il computer quando alimentato dall batteria

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
it: Il tempo di attesa, in secondi, che il computer deve essere inattivo quando alimentato dalla batteria prima di essere messo a riposo. 0 indica che non sarà mai messo a riposo.

en: Enable the ALS sensor
it: Abilita il sensore luce ambientale

en: If the ambient light sensor functionality is enabled.
it: Indica se la funzionalità del sensore luce ambientale è abilitata.

en: Power button action
it: Azione pulsante accensione

en: The action to take when the system power button is pressed. Virtual machines only honor the 'nothing' action, and will shutdown otherwise. Tablets always suspend, ignoring all the other action options.
it: L'azione da compiere quando il pulsante di accensione viene premuto. Le macchine virtuali rispondono solamente all'azione "nothing" e si spengono altrimenti; i tablet vanno sempre in sospensione e ignorano tutte le altre azioni.

en: Enable power-saver profile when battery is low
it: Abilita la modalità di risparmio energetico quando la batteria è scarica

en: Automatically enable the "power-saver" profile using power-profiles-daemon if the battery is low.
it: Abilita automaticamente il profilo "power-saver" utilizzando power-profiles-daemon se la batteria è scarica.

en: On which connections the service is enabled
it: Su quali connessioni è abilitato il servizio

en: The list of NetworkManager connections (each one represented with its UUID) on which this service is enabled and started.
it: L'elenco di connessioni da NetworkManager (ognuna rappresentata dal suo UUID) sulle quali questo servizio è abilitato e avviato.

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
it: Elenco di moduli GTK+ esplicitamente disabilitati

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
it: Un elenco di stringhe che rappresenta i moduli GTK+ da non caricare, anche se abilitati in modo predefinito dalle loro rispettive configurazioni.

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
it: Elenco di moduli GTK+ esplicitamente abilitati

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
it: Un elenco di stringhe che rappresenta i moduli GTK+ da caricare, di solito in aggiunta a quelli disabilitati in maniera condizionale e forzata.

en: A dictionary of XSETTINGS to override
it: Una mappatura di XSETTINGS da scavalcare

en: This dictionary maps XSETTINGS names to overrides values. The values must be either strings, signed int32s or (in the case of colors), 4-tuples of uint16 (red, green, blue, alpha; 65535 is fully opaque).
it: Questa mappatura associa nomi XSETTINGS con valori da usare. I valori devono essere stringhe, int32 con segno o, nel caso di colori, liste di 4 uint16 (rosso, verde, blu e alpha; 65535 è completamente opaco).

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
it: Il tipo di antialiasing da usare nella resa a schermo dei tipi di caratteri. Valori ammessi sono: "none" per nessun antialiasing, "grayscale" per antialiasing standard in scala di grigi, "rgba" per antialiasing sul subpixel (solo per schermi LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
it: Il tipo di hinting da usare nella visualizzazione dei caratteri. Valori possibili sono: "none" per nessun tipo di hinting e "slight" per adattamento solo sull'asse Y come i motori di visualizzazione proprietari Microsoft ClearType, DirectWrite e Adobe. Ignora hinting negativi nel carattere e genera hint attraverso un algoritmo. Utilizzato da Ubuntu in modo predefinito. Consigliato. Il significato di "medium" e "full" dipende dal formato del carattere (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) e dalla versione di FreeType installata. Generalmente tendono ad adattare i glifi lungo gli assi X e Y (tranne che per .otf: solo Y). Ciò può causare distorsioni o resa grafica inconsistente in base alla qualità e al formato del carattere e allo stato del motore FreeType.

en: RGBA order
it: Ordine RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
it: L'ordine degli elementi subpixel su uno schermo LCD; usato solo quando antialiasing è impostato a "rgba". Valori possibili sono: "rgb" per rosso a sinistra (il più comune), "bgr" per blu a sinistra, "vrgb" per rosso in alto, "vbgr" per rosso in basso.

en: Color
it: Colore

note: TRANSLATORS: button: this is to open GCM
en: Recalibrate now
it: Ricalibra adesso

note: TRANSLATORS: this is when the device has not been recalibrated in a while
en: Recalibration required
it: È richiesta una ricalibrazione

note: TRANSLATORS: this is when the display has not been recalibrated in a while
en: The display “%s” should be recalibrated soon.
it: Il monitor «%s» dovrebbe essere ricalibrato a breve.

note: TRANSLATORS: this is when the printer has not been recalibrated in a while
en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
it: La stampante «%s» dovrebbe essere ricalibrata a breve.

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
it: Plugin Colore di GNOME Settings Daemon

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device added
it: Dispositivo calibrazione colore aggiunto

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device removed
it: Dispositivo calibrazione colore rimosso

en: Time Zone Updated to %s (%s)
it: Fuso orario aggiornato a %s (%s)

en: Settings
it: Impostazioni

en: Date & Time Settings
it: Impostazioni data e ora

en: Disk Space
it: Spazio disco

en: Examine
it: Esamina

en: Empty Trash
it: Svuota cestino

en: Ignore
it: Ignora

en: Low Disk Space on “%s”
it: Spazio disco in esaurimento su «%s»

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
it: Sul volume «%s» rimangono solo %s di spazio disco. È possibile liberare dello spazio svuotando il cestino.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
it: Sul volume «%s» rimangono solo %s di spazio disco.

en: Low Disk Space
it: Spazio disco in esaurimento

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
it: Su questo computer rimangono solo %s di spazio disco. È possibile liberare dello spazio svuotando il cestino.

en: This computer has only %s disk space remaining.
it: Su questo computer rimangono solo %s di spazio disco.

note: TRANSLATORS: %s is the application name.
en: %s Stopped
it: %s terminata

note: TRANSLATORS: %s is the application name.
en: Device memory is nearly full. %s was using a lot of memory and was forced to stop.
it: La memoria del dispositivo è quasi piena. %s sta usando troppa memoria ed è stata forzatamente terminata.

note: TRANSLATORS: A terminal tab/window was killed.
en: Virtual Terminal Stopped
it: Terminale virtuale terminato

note: TRANSLATORS: A terminal tab/window was killed.
en: Device memory is nearly full. Virtual terminal processes were using a lot of memory and were forced to stop.
it: La memoria del dispositivo è quasi piena. I processi del terminale virtuale stavano usando troppa memoria e sono stati forzatamente terminati.

note: TRANSLATORS: We don't have a good description of what was killed.
en: Application Stopped
it: Applicazione terminata

note: TRANSLATORS: We don't have a good description of what was killed.
en: Device memory is nearly full. An application that was using a lot of memory and was forced to stop.
it: La memoria del dispositivo è quasi piena. Un'applicazione che stava usando troppa memoria è stata forzatamente terminata.

en: Bluetooth disabled
it: Bluetooth disabilitato

en: Bluetooth enabled
it: Bluetooth abilitato

en: Airplane mode enabled
it: Modalità aereo abilitata

en: Airplane mode disabled
it: Modalità aereo disabilitata

en: Hardware Airplane Mode
it: Modalità aereo via hardware abilitata

en: Unknown time
it: Tempo sconosciuto

en: %i minute | %i minutes
it[0]: %i minuto
it[1]: %i minuti

en: %i hour | %i hours
it[0]: %i ora
it[1]: %i ore

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
it: %i %s e %i %s

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is critically low
it: La carica della batteria è quasi esaurita

note: TRANSLATORS: this is the notification application name
en: Power
it: Alimentazione

note: TRANSLATORS: UPS is now discharging
en: UPS Discharging
it: UPS in fase di scarica

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: %s of UPS backup power remaining
it: Rimangono %s di autonomia tramite alimentazione di emergenza con l'UPS

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
it: Autonomia tramite alimentazione di emergenza con UPS sconosciuta

note: TRANSLATORS: notification title, a wireless mouse is low or very low on power
en: Mouse battery low
it: Carica batteria mouse bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless mouse is low on power
en: Wireless mouse is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria del mouse wireless è bassa (%.0f%%)

en: Wireless mouse is low on power
it: La carica della batteria del mouse wireless è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless mouse is very low on power
en: Wireless mouse is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del mouse wireless è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Wireless mouse is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del mouse wireless è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a wireless keyboard is low or very low on power
en: Keyboard battery low
it: Carica batteria tastiera bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless keyboard is low on power
en: Wireless keyboard is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria della tastiera wireless è bassa (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is low on power
it: La carica della batteria della tastiera wireless è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a wireless keyboard is very low on power
en: Wireless keyboard is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria della tastiera wireless è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Wireless keyboard is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria della tastiera wireless è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a PDA (Personal Digital Assistance device) is low or very on power
en: PDA battery low
it: Carica batteria palmare bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a PDA (Personal Digital Assistance device) is low on power
en: PDA is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria del palmare è bassa (%.0f%%)

en: PDA is low on power
it: La carica della batteria del palmare è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a PDA (Personal Digital Assistance device) is very low on power
en: PDA is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del palmare è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: PDA is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del palmare è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a cell phone (mobile phone) is low or very low on power
en: Cell phone battery low
it: Carica batteria cellulare bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a cell phone (mobile phone) is low on power
en: Cell phone is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria del telefono cellulare è bassa (%.0f%%)

en: Cell phone is low on power
it: La carica della batteria del telefono cellulare è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a cell phone (mobile phone) is very low on power
en: Cell phone is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del telefono cellulare è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Cell phone is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del telefono cellulare è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a media player (e.g. mp3 player) is low or very low on power
en: Media player battery low
it: Carica batteria lettore multimediale bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a media player (e.g. mp3 player) is low on power
en: Media player is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria del lettore multimediale è bassa (%.0f%%)

en: Media player is low on power
it: La carica della batteria del lettore multimediale è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a media player (e.g. mp3 player) is very low on power
en: Media player is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del lettore multimediale è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Media player is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria del lettore multimediale è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a graphics tablet (e.g. wacom) is low or very low on power
en: Tablet battery low
it: Carica batteria tavoletta grafica bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a graphics tablet (e.g. wacom) is low on power
en: Tablet is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria della tavoletta grafica è bassa (%.0f%%)

en: Tablet is low on power
it: La carica della batteria della tavoletta grafica è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a graphics tablet (e.g. wacom) is very low on power
en: Tablet is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria della tavoletta grafica è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Tablet is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della batteria della tavoletta grafica è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, an attached computer (e.g. ipad) is low or very low on power
en: Attached computer battery low
it: Carica batteria computer collegato bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an attached computer (e.g. ipad) is low on power
en: Attached computer is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria del computer collegato è bassa (%.0f%%)

en: Attached computer is low on power
it: La carica della batteria del computer collegato è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an attached computer (e.g. ipad) is very low on power
en: Attached computer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria del computer collegato è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Attached computer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria del computer collegato è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a game controller (e.g. joystick or joypad) is low or very low on power
en: Game controller battery low
it: Carica batteria del controller di gioco bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a game controller (e.g. joystick or joypad) is low on power
en: Game controller is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria del controller di gioco è bassa (%.0f%%)

en: Game controller is low on power
it: La carica della batteria del controller di gioco è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an attached game controller (e.g. joystick or joypad) is very low on power
en: Game controller is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria del controller di gioco è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Game controller is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria del controller di gioco è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a pen is low or very low on power
en: Pen battery low
it: Carica batteria penna bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a pen is low on power
en: Pen is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria della penna è bassa (%.0f%%)

en: Pen is low on power
it: La carica della batteria della penna è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a pen is very low on power
en: Pen is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria della penna è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Pen is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria della penna è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, an external touchpad is low or very low on power
en: Touchpad battery low
it: Carica batteria penna bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an external touchpad is low on power
en: Touchpad is low on power (%.0f%%)
it: La carica della batteria del touchpad è bassa (%.0f%%)

en: Touchpad is low on power
it: La carica della batteria del touchpad è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an external touchpad is very low on power
en: Touchpad is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria del touchpad è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Touchpad is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria del touchpad è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a headset (headphones + microphone) is low or very low on power
en: Headset battery low
it: Carica cuffie bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a headset (headphones + microphone) is low on power
en: Headset is low on power (%.0f%%)
it: La carica delle cuffie è bassa (%.0f%%)

en: Headset is low on power
it: La carica delle cuffie è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a headset (headphones + microphone) is very low on power
en: Headset is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica delle cuffie è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Headset is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica delle cuffie è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, speaker is low or very low on power
en: Speaker battery low
it: Carica altoparlante bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a speaker is low on power
en: Speaker is low on power (%.0f%%)
it: La carica dell'altoparlante è bassa (%.0f%%)

en: Speaker is low on power
it: La carica dell'altoparlante è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a speaker is very low on power
en: Speaker is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica dell'altoparlante è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Speaker is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica dell'altoparlante è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, headphones (no microphone) are low or very low on power
en: Headphones battery low
it: Carica cuffie/auricolari bassa

note: TRANSLATORS: notification body, headphones (no microphone) are low on power
en: Headphones are low on power (%.0f%%)
it: La carica delle cuffie/auricolari è bassa (%.0f%%)

en: Headphones are low on power
it: La carica delle cuffie/auricolari è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, headphones (no microphone) are very low on power
en: Headphones are very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica delle cuffie/auricolari è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Headphones are very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica delle cuffie/auricolari è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, an audio device is low or very low on power
en: Audio device battery low
it: Carica dispositivo audio bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an audio device is low on power
en: Audio device is low on power (%.0f%%)
it: La carica del dispositivo audio è bassa (%.0f%%)

en: Audio device is low on power
it: La carica del dispositivo audio è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an audio device is very low on power
en: Audio device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del dispositivo audio è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Audio device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del dispositivo audio è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a remote control is low or very low on power
en: Remote battery low
it: Carica telecomando bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an remote control is low on power
en: Remote is low on power (%.0f%%)
it: La carica del telecomando è bassa (%.0f%%)

en: Remote is low on power
it: La carica del telecomando è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a remote control is very low on power
en: Remote is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del telecomando è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Remote is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del telecomando è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a printer is low or very low on power
en: Printer battery low
it: Carica stampante bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a printer is low on power
en: Printer is low on power (%.0f%%)
it: La carica della stampante è bassa (%.0f%%)

en: Printer is low on power
it: La carica della stampante è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a printer is very low on power
en: Printer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della stampante è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Printer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della stampante è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a scanner is low or very low on power
en: Scanner battery low
it: Carica scanner bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a scanner is low on power
en: Scanner is low on power (%.0f%%)
it: La carica dello scanner è bassa (%.0f%%)

en: Scanner is low on power
it: La carica dello scanner è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a scanner is very low on power
en: Scanner is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica dello scanner è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Scanner is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica dello scanner è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a camera is low or very low on power
en: Camera battery low
it: Carica fotocamera bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a camera is low on power
en: Camera is low on power (%.0f%%)
it: La carica della fotocamera è bassa (%.0f%%)

en: Camera is low on power
it: La carica della fotocamera è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a camera is very low on power
en: Camera is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della fotocamera è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Camera is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della fotocamera è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a Bluetooth device is low or very low on power
en: Bluetooth device battery low
it: Carica dispositivo Bluetooth bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a Bluetooth device is low on power
en: Bluetooth device is low on power (%.0f%%)
it: La carica del dispositivo Bluetooth è bassa (%.0f%%)

en: Bluetooth device is low on power
it: La carica del dispositivo Bluetooth è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a Bluetooth device is very low on power
en: Bluetooth device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del dispositivo Bluetooth è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Bluetooth device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del dispositivo Bluetooth è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, a connected (wireless) device or peripheral of unhandled type is low or very on power
en: Connected device battery is low
it: Carica dispositivo collegato bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a connected (wireless) device or peripheral of unhandled type is low on power
en: A connected device is low on power (%.0f%%)
it: La carica del dispositivo collegato è bassa (%.0f%%)

en: A connected device is low on power
it: La carica del dispositivo collegato è bassa

note: TRANSLATORS: notification body, a connected (wireless) device or peripheral of unhandled type is very low on power
en: A connected device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del dispositivi collegato è estremamente bassa (%.0f%%) Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: A connected device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica del dispositivi collegato è estremamente bassa. Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

note: TRANSLATORS: notification title, the battery of this laptop/tablet/phone is running low, shows percentage remaining
en: Low Battery
it: Carica batteria bassa

note: TRANSLATORS: notification body, the battery of this laptop/tablet/phone is running low, shows percentage remaining
en: %.0f%% battery remaining
it: %.0f%% di batteria rimanente

note: TRANSLATORS: notification title, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, shows percentage remaining
en: UPS Low
it: Carica UPS bassa

note: TRANSLATORS: notification body, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, shows percentage remaining TRANSLATORS: notification body, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, warning about action happening soon
en: %.0f%% UPS power remaining
it: %.0f%% di batteria dell'UPS rimanente

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is low
it: La carica della batteria è bassa

note: TRANSLATORS: notification title, the battery of this laptop/tablet/phone is critically low, advice on what the user should do
en: Battery Almost Empty
it: Carica batteria quasi finita

note: TRANSLATORS: notification body, the battery of this laptop/tablet/phone is critically running low, advice on what the user should do
en: Connect power now
it: Connettere l'alimentatore adesso

note: TRANSLATORS: notification title, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is running low, warning about action happening soon
en: UPS Almost Empty
it: Carica UPS quasi finita

note: TRANSLATORS: notification title, the battery of this laptop/tablet/phone is critically low, warning about action happening now
en: Battery is Empty
it: Carica batteria finita

note: TRANSLATORS: notification body, the battery of this laptop/tablet/phone is critically low, warning about action about to happen TRANSLATORS: notification body, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is critically low, warning about action about to happen
en: This device is about to hibernate
it: Questo dispositivo sta per ibernarsi

en: This device is about to shutdown
it: Questo dispositivo sta per spegnersi

note: TRANSLATORS: notification title, an Uninterruptible Power Supply (UPS) is critically low, warning about action about to happen
en: UPS is Empty
it: Carica UPS finita

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been opened
it: Coperchio aperto

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been closed
it: Coperchio chiuso

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: On battery power
it: Alimentazione da batteria

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: On AC power
it: Alimentazione da alimentatore di corrente

en: Automatic logout
it: Termine sessione automatico

en: You will soon log out because of inactivity.
it: Molto presto la sessione verrà terminata a causa dell'inattività.

en: Automatic suspend
it: Sospensione automatica

en: Suspending soon because of inactivity.
it: Sospensione a breve a causa dell'inattività.

en: Automatic hibernation
it: Ibernazione automatica

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the backlight brightness.
en: Modify the laptop brightness
it: Modifica la luminità del portatile

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
it: È necessario autenticarsi per modificare la luminosità del portatile

note: Translators: We are configuring new printer
en: Configuring new printer
it: Configurazione nuova stampante

note: Translators: Just wait
en: Please wait…
it: Attendere…

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: Missing printer driver
it: Driver della stampante assente

note: Translators: We have no driver installed for the device
en: No printer driver for %s.
it: Nessun driver stampante per %s.

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: No driver for this printer.
it: Nessun driver per questa stampante.

en: Printers
it: Stampanti

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is low on toner.
it: Toner in esaurimento sulla stampante «%s».

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” has no toner left.
it: Toner esaurito sulla stampante «%s».

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” may not be connected.
it: La stampante «%s» potrebbe non essere connessa.

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The cover is open on printer “%s”.
it: Il coperchio della stampante «%s» è aperto.

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: There is a missing print filter for printer “%s”.
it: Manca un filtro di stampa per la stampante «%s».

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The door is open on printer “%s”.
it: Lo sportello della stampante «%s» è aperto.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on a marker supply.
it: Uno dei colori della stampante «%s» è in esaurimento.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of a marker supply.
it: Uno dei colori della stampante «%s» è esaurito.

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is low on paper.
it: Carta in esaurimento sulla stampante «%s».

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is out of paper.
it: Carta esaurita sulla stampante «%s».

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer “%s” is currently off-line.
it: La stampante «%s» è attualmente offline.

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer)
en: There is a problem on printer “%s”.
it: C'è un problema sulla stampante «%s».

note: Translators: The printer has a job to print but the printer needs authentication to continue with the print
en: %s Requires Authentication
it: %s richiede autenticazione

note: Translators: A printer needs credentials to continue printing a job
en: Credentials required in order to print
it: Credenziali necessarie per stampare

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Toner low
it: Toner in esaurimento

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Toner empty
it: Toner esaurito

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Not connected?
it: Non connessa?

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Cover open
it: Coperchio aperto

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: Printer configuration error
it: Errore configurazione stampante

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Door open
it: Sportello aperto

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Marker supply low
it: Fornitura toner in esaurimento

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
it: Fornitura toner esaurita

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Paper low
it: Carta in esaurimento

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Out of paper
it: Carta esaurita

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer off-line
it: Stampante offline

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer) Translators: This is a title of an error notification for a printer
en: Printer error
it: Errore stampante

note: Translators: New printer has been added
en: Printer added
it: Stampante aggiunta

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been stopped
en: Printing stopped
it: Stampa fermata

[ctx: print job]
note: Translators: "print-job xy" on a printer
en: “%s” on %s
it: «%s» su %s

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been canceled
en: Printing canceled
it: Stampa annullata

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been aborted
en: Printing aborted
it: Stampa interrotta

[ctx: print job state]
note: Translators: A print job has been completed
en: Printing completed
it: Stampa completata

[ctx: print job state]
note: Translators: A job is printing
en: Printing
it: In stampa

note: Translators: This is a title of a report notification for a printer
en: Printer report
it: Rapporto stampante

note: Translators: This is a title of a warning notification for a printer
en: Printer warning
it: Avvertimento stampante

note: Translators: "Printer 'MyPrinterName': 'Description of the report/warning/error from a PPD file'."
en: Printer “%s”: “%s”.
it: Stampante «%s»: «%s».

en: User was not logged in with smartcard.
it: L'utente non ha eseguito l'accesso con la smartcard.

en: USB Protection
it: Protezione USB

en: New USB device
it: Nuovo dispositivo USB

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
it: È stato rilevato un nuovo dispositivo mentre la sessione non era bloccata: se non è stato collegato alcun dispositivo, verificare l'integrità del sistema.

en: New device detected
it: Rilevato nuovo dispositivo

en: Either one of your existing devices has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
it: È stato collegato un nuovo dispositivo oppure uno di quelli esistenti è stato ricollegato: se non è stato collegato/ricollegato alcun dispositivo, verificare l'integrità del sistema.

en: Reconnect USB device
it: Dispositivo USB ricollegato

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
it: È stato rilevato un nuovo dispositivo durante la propria assenza: scollegarlo e ricollegarlo per poterlo utilizzare.

en: USB device blocked
it: Dispositivo USB bloccato

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
it: È stato rilevato un nuovo dispositivo durante la propria assenza: è stato bloccato perché la protezione USB è attiva.

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active. If you want to activate the device, disable the USB protection and re-plug the device.
it: Il nuovo dispositivo inserito è stato bloccato perché la protezione USB è attiva. Per attivare il dispositivo, disabilitare la protezione USB e reinserirlo.

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the LED setting for a Wacom tablet
en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
it: Modifica il LED acceso di una tavoletta Wacom

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
it: È necessario autenticarsi per modificare il LED acceso di una tavoletta Wacom

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the OLED images for a Wacom tablet
en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
it: Modifica l'immagine OLED di una tavoletta Wacom

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
it: È necessario autenticarsi per modificare l'immagine OLED di una tavoletta Wacom

en: Phone failure
it: Errore del telefono

en: No connection to phone
it: Nessuna connessione al telefono

en: Operation not allowed
it: Operazione non consentita

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: SIM not inserted
it: SIM non inserita

en: SIM PIN required
it: Richiesto codice PIN della SIM

en: SIM PUK required
it: Richiesto codice PUK della SIM

en: SIM failure
it: Errore della scheda SIM

en: SIM busy
it: Scheda SIM occupata

en: SIM wrong
it: Scheda SIM errata

en: Incorrect password
it: Password errata

en: SIM PIN2 required
it: Richiesto codice PIN2 della SIM

en: SIM PUK2 required
it: Richiesto codice PUK2 della SIM

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Action Cancelled
it: Azione annullata

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: New PIN for SIM
it: Nuovo codice PIN della SIM

en: Set
it: Imposta

en: Unlock SIM card
it: Sblocca scheda SIM

en: Unlock
it: Sblocca

en: Cancel
it: Annulla

en: Please provide a new PIN for SIM card %s
it: Fornire un nuovo PIN per la scheda SIM %s

en: Enter a New PIN to unlock your SIM card
it: Inserire un nuovo PIN per sbloccare la scheda SIM

en: Please provide the PIN for SIM card %s
it: Fornire il PIN per la scheda SIM %s

en: Enter PIN to unlock your SIM card
it: Inserire il PIN per sbloccare la scheda SIM

en: Please provide the PUK for SIM card %s
it: Fornire il PUK per la scheda SIM %s

en: Enter PUK to unlock your SIM card
it: Inserire il PUK per sbloccare la scheda SIM

note: msg is already localised
en: %2$s. You have %1$u try left | %2$s. You have %1$u tries left
it[0]: %2$s. Ancora %1$u tentativo rimasto
it[1]: %2$s. Ancora %1$u tentativi rimasti

en: You have %u try left | You have %u tries left
it[0]: Ancora %u tentativo rimasto
it[1]: Ancora %u tentativi rimasti
