AppIndicatorExtension - en to uk translation catalogue (30 entries)

en: Enable Legacy Tray Icons support
uk: Увімкнути підтримку застарілих піктограм лотка

en: Opacity (min: 0, max: 255)
uk: Непрозорість (мін: 0, макс: 255)

en: Desaturation (min: 0.0, max: 1.0)
uk: Знебарвлення (мін: 0.0, макс: 1.0)

en: Brightness (min: -1.0, max: 1.0)
uk: Яксравість (мін: -1.0, макс: 1.0)

en: Contrast (min: -1.0, max: 1.0)
uk: Контраст (мін: -1.0, макс: 1.0)

en: Icon size (min: 0, max: 96)
uk: Розмір піктограм (мін: 0, макс: 96)

en: Tray horizontal alignment
uk: Горизонтальне вирівнювання лотка

en: Center
uk: По центру

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Indicator ID
uk: ID індикатора

en: Icon Name
uk: Назва піктограми

en: Attention Icon Name
uk: Назва піктограми уваги

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Custom Icons
uk: Спец. піктограми

en: Enable legacy tray icons support
uk: Увімкнути підтримку застарілих піктограм

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Contrast
uk: Контраст

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Icon size
uk: Розмір піктограм

en: Icon size in pixel
uk: Розмір піктограм в пікселях

en: Icon spacing
uk: Відстань між піктограмами

en: Icon spacing within the tray
uk: Відстань між піктограмами в межах лотка

en: Position in tray
uk: Розташування в лотку

en: Set where the Icon tray should appear in Gnome tray
uk: Вказати, де в лотку Gnome повинен з’являтися лоток піктограм

en: Order in tray
uk: Порядок в лотку

en: Set where the Icon tray should appear among other trays
uk: Вказати, де поміж інших лотків повинен з’являтися лоток піктограм

en: Custom icons
uk: Спец. піктограми

en: Replace any icons with custom icons from themes
uk: Замінювати будь-які піктограми на спец. піктограми з тем
