gnome-shell-extension-caffeine - en to uk translation catalogue (95 entries)

en: Caffeine
uk: Кофеїн

en: Caffeine Timer
uk: Таймер "Кофеїну"

en: Settings
uk: Налаштування

en: Infinite
uk: Безкінечно

en:  hour
uk:  година

en:  hours
uk:  годин

en:  minute
uk:  хвилина

en:  minutes
uk:  хвилин

en: Caffeine enabled
uk: "Кофеїн" увімкнено

en: Caffeine disabled
uk: "Кофеїн" вимкнено

en: Night Light paused
uk: "Нічне світло" на паузі

en: Night Light resumed
uk: "Нічне світло" продовжено

en:  minute
uk:  хвилина

en:  minutes
uk:  хвилини

en: Apps
uk: Додатки

en: Trigger mode
uk: Режим запуску

en: Running
uk: Коли додаток запущено

en: Focus
uk: Коли додаток у фокусі

en: Active workspace
uk: Коли на активному робочому просторі

en: Apps trigger Caffeine mode
uk: Режим запуску "Кофеїну" додатками

en: Choose the way apps will trigger Caffeine
uk: Оберіть як саме додатки будуть запускати "Кофеїн"

en: Add
uk: Додати

en: Apps that trigger Caffeine
uk: Додатки які будуть запускати "Кофеїн"

en: Display
uk: Відображення

en: Only when active
uk: Тільки коли активний

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Show status indicator in top panel
uk: Показувати піктограму стану у верхній панелі

en: Enable or disable the Caffeine icon in the top panel
uk: Ввімкнути або вимкнути піктограму "Кофеїну" у верхній панелі

en: Show timer in top panel
uk: Показувати таймер у верхній панелі

en: Enable or disable the timer in the top panel
uk: Ввімкнути або вимкнути таймер у верхній панелі

en: Show quick settings toggle
uk: Показати у панелі швидких налаштувань

en: Enable or disable the toggle in the quick settings menu
uk: Ввімкнути або вимкнути перемикач у панелі швидких налаштувань

en: Notifications
uk: Повідомлення

en: Enable notifications when Caffeine is enabled or disabled
uk: Ввімкнути повідомлення, коли "Кофеїн" увімкнено або вимкнено

en: Status indicator position
uk: Позиція піктограму стану

en: The position relative of indicator icon to other items
uk: Позиція відносна до піктограм інших об'єктів

en: General
uk: Загальні

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Enable for fullscreen apps
uk: Увімкнути для повноекранних додатків

en: Automatically enable when an app enters fullscreen mode
uk: Автоматично вмикати коли додаток входить в режим повного екрану

en: Enable when an app is playing media
uk: Увімкнути коли додаток відтворює медіа

en: Automatically enable when an app reports playback
uk: Автоматично вмикати коли додаток відтворює медіа

en: Remember state
uk: Запам'ятовувати стан

en: Remember the last state across sessions and reboots
uk: Запам'ятовувати стан між сесіями та перезавантаженнями системи

en: For apps on list
uk: Для додатків у списку

en: Pause and resume Night Light
uk: Поставити на паузу та продовжити "Нічне світло"

en: Toggles the night light together with Caffeine's state
uk: Перемикати "Нічне світло" разом із станом "Кофеїну"

en: Allow screen blank
uk: Дозволити притлумлення екрану

en: Allow turning off screen when Caffeine is enabled
uk: Дозволити вимикати екран коли ввімкнено "Кофеїн"

en: Shortcut
uk: Клавіатурні скорочення

en: Toggle shortcut
uk: Скорочення для перемикання стану

en: Use Backspace to clear
uk: Використовуйте Backspace щоб очистити

en: New accelerator…
uk: Нове скорочення…

en: Timer
uk: Таймер

en: Preset durations
uk: Пресети тривалості

en: Durations
uk: Тривалості

en: Custom durations
uk: Власна тривалість

en: Short timer
uk: Короткий таймер

en: Medium timer
uk: Середній таймер

en: Long timer
uk: Довгий таймер

en: Enable custom values
uk: Увімкнути власні значення

en: Select custom value for each duration
uk: Встановити власне значення для кожної тривалості

en: Set to
uk: Встановити на

en: Application list
uk: Список додатків

en: A list of strings, each containing an application id (desktop file name)
uk: Список рядків, де кожний тримає ідентифікатор додатка (назва desktop файлу)

en: Store caffeine user state
uk: Зберігати стан користувача "Кофеїну"

en: List of duration timer
uk: Список таймерів тривалості

en: Specify the short, medium and long duration for the timer countdown (seconds)
uk: Вкажіть короткий, середній та довгий тривалості для відліку таймеру (у секундах)

en: Use custom duration values for the timer
uk: Використовувати власні значення тривалості для таймеру

en: Specify time (seconds) for the timer countdown
uk: Вказати час (у секундах) для таймеру відліку

en: Specify index of duration range for the timer
uk: Вказати індекс діапазону тривалості для таймера

en: Restore caffeine state
uk: Відновити стан "Кофеїну"

en: Show indicator
uk: Показувати піктограму

en: Show the indicator on the top panel
uk: Показувати піктограму у верхній панелі

en: Show notifications
uk: Показувати сповіщення

en: Show notifications when enabled/disabled
uk: Показувати сповіщення коли ввімкнено/вимкнено

en: Show timer
uk: Показувати таймер

en: Show timer when enabled/disabled
uk: Показувати таймер коли ввімкнено/вимкнено

en: Show toggle
uk: Показувати перемикач

en: Show the quick settings toggle
uk: Показати перемикач у панелі швидких налаштувань

en: Enable when a fullscreen application is running
uk: Увімкнути коли запущено повноекранний додаток

en: Enable when an application is playing media
uk: Увімкнути коли додаток відтворює медіа

en: Enable when an application is reporting playback status via MPRIS
uk: Увімкнути коли додаток звітує стан відтворення через MPRIS

en: Night Light control mode
uk: Режим керування "Нічним світлом"

en: Set the way Caffeine interacts with the Night light setting.
uk: Встановити як "Кофеїн" буде взаємодіяти з налаштуванням "Нічного світла".

en: Allow turning off screen when Caffeine is enabled.
uk: Дозволити вимикання екрану коли ввімкнено "Кофеїн"

en: Trigger App control mode
uk: Режим запуску через додатки

en: Set the trigger method for apps.
uk: Встановити метод запуску для додатків.

en: Shortcut to toggle Caffeine.
uk: Клавіатурне скорочення для перемикання "Кофеїну".

en: Default width for the preferences window
uk: Стандартна ширина вікна налаштувань

en: Default height for the preferences window
uk: Стандартна висота вікна налаштувань

en: Visible position offset of status icon in indicator menu
uk: Видиме зміщення піктограми стану у меню індикатора

en: Real position offset of status icon in indicator menu that include invisible one
uk: Реальне зміщення позиції піктограми стану у меню індикатора, включаючи не видиму піктограму

en: Last item index in indicator menu
uk: Останній індекс пункту в меню індикатора
