gnome-shell-extension-caffeine - en to ar translation catalogue (81 entries)

en: Caffeine
ar: الكافيين

en: Caffeine Timer
ar: مؤقت الكافيين

en: Infinite
ar: لانهائي

en:  hour
ar:  ساعة

en:  hours
ar:  ساعات

en:  minute
ar: دقيقة

en:  minutes
ar: دقائق

en: Caffeine enabled
ar: فُعِّل الكافيين

en: Night Light paused
ar: الضوء الليلي متوقف

en: Caffeine disabled
ar: الكافيين مُعطَّل

en: Night Light resumed
ar: استئنف الضوء الليلي

en: Apps
ar: التطبيقات

en: Trigger mode
ar: وضع التشغيل

en: Running
ar: قيد التشغيل

en: Focus
ar: تركيز

en: Active workspace
ar: مساحة العمل النشطة

en: Apps trigger Caffeine mode
ar: التطبيقات التي تشغل الكافيين

en: Choose the way apps will trigger Caffeine
ar: اختر التطبيقات التي ستشغل الكافيين

en: Add
ar: إضافة

en: Apps that trigger Caffeine
ar: التطبيقات التي ستشغل الكافيين

en: Display
ar: العرض

en: Only when active
ar: فقط حينما يكون نشطًا

en: Always
ar: دائمًا

en: Never
ar: أبدًا

en: Show status indicator in top panel
ar: اعرض مؤشر الحالة في اللوحة العليا

en: Enable or disable the Caffeine icon in the top panel
ar: فَعِّل أو عَطِّل أيقونة الكافيين في اللوحة العليا

en: Show timer in top panel
ar: أظهر المؤقت في اللوحة العليا

en: Enable or disable the timer in the top panel
ar: فَعِّل أو عَطِّل المؤقت في اللوحة العليا

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Enable notifications when Caffeine is enabled or disabled
ar: فعل الإشعارات أثناء تفعيل أو تعطيل الكافيين

en: Status indicator position
ar: موضع مؤشر الحالة

en: The position relative of indicator icon to other items
ar: موضع الأيقونة الدالة بالنسبة للعناصر الأخرى

en: General
ar: عام

en: Behavior
ar: سلوك

en: Enable for fullscreen apps
ar: فَعِّل لتطبيقات ملء الشاشة

en: Automatically enable when an app enters fullscreen mode
ar: التفعيل تلقائيًا حينما يدخل التطبيق وضع ملء الشاشة

en: Remember state
ar: تذكر الحالة

en: Remember the last state across sessions and reboots
ar: يتذكر آخر حالة أثناء الجلسات وإعادة الإقلاع

en: For apps on list
ar: للتطبيقات على القائمة

en: Pause and resume Night Light
ar: أوقف أو استئنف الضوء الليلي

en: Toggles the night light together with Caffeine's state
ar: يُشغل ضوء الليل مع حالة الكافيين

en: Allow screen blank
ar: السماح بإفراغ الشاشة

en: Allow turning off screen when Caffeine is enabled
ar: يسمح بإطفاء الشاشة أثناء تفعيل الكافيين

en: Shortcut
ar: اخْتِصَار

en: Toggle shortcut
ar: شغل اخْتِصَارًا

en: Use Backspace to clear
ar: استخدم مفتاح فراغ للخلف ← للحذف

en: New accelerator…
ar: مسرِّع جديد…

en: Timer
ar: المؤقت

en: Preset durations
ar: المدد المحددة مسبقًا

en: Durations
ar: مدَد المؤقت

en: Custom durations
ar: مدد مخصصة

en: Short timer
ar: مؤقت قصير

en: Medium timer
ar: مؤقت متوسط

en: Long timer
ar: مؤقت طويل

en: Enable custom values
ar: تمكين القيم المخصصة

en: Select custom value for each duration
ar: اختر قيمة مخصصة لكل مدة

en: Set to
ar: عيّن إلى

en: Application list
ar: قائمة التطبيقات

en: A list of strings, each containing an application id (desktop file name)
ar: قائمة سلاسل، كل واحدة منها تتضمن معرّف التطبيق (اسم ملف سطح المكتب)

en: Store caffeine toggle state
ar: خزّن حالة تشغيل الكافيين

en: Store caffeine user state
ar: خزّن حالة مستخدم الكافيين

en: Specify index of duration range for the timer
ar: حدد فترات الزمن المختارة للمؤقت

en: Restore caffeine state
ar: استعد حالة الكافيين

en: Show indicator
ar: أظهر المؤشر

en: Show the indicator on the top panel
ar: أظهر المؤشر في اللوحة العليا

en: Show notifications
ar: أظهر الإشعارات

en: Show notifications when enabled/disabled
ar: اعرض الإشعارات عند التفعيل/التعطيل

en: Show timer
ar: اعرض المؤقت

en: Show timer when enabled/disabled
ar: اعرض المؤقت عند التفعيل/التعطيل

en: Enable when a fullscreen application is running
ar: فَعِّل أثناء تشغيل برنامج في وضع ملء الشاشة

en: Night Light control mode
ar: وضع التحكم بالضوء الليلي

en: Set the way Caffeine interacts with the Night light setting.
ar: حدد الطريقة التي يتفاعل بها «كافيين» مع إعداد الضوء الليلي.

en: Allow turning off screen when Caffeine is enabled.
ar: السماح بإطفاء الشاشة أثناء تفعيل «كافيين».

en: Trigger App control mode
ar: وضع التحكم بتشغيل التطبيق

en: Set the trigger method for apps.
ar: اختر وسيلة التشغيل للتطبيقات.

en: Shortcut to toggle Caffeine.
ar: اختصار لتشغيل «كافيين».

en: Default width for the preferences window
ar: العَرْض الإفتراضي لنافذة التفضيلات

en: Default height for the preferences window
ar: الارتفاع الإفتراضي لنافذة التفضيلات

en: Visible position offset of status icon in indicator menu
ar: موقع الإزاحة المرئي لأيقونة الحالة في قائمة المؤشر

en: Real position offset of status icon in indicator menu that include invisible one
ar: موقع الإزاحة المرئي الحقيقي لأيقونة الحالة في قائمة المؤشر التي تتضمن واحدة خفية

en: Last item index in indicator menu
ar: فهرس آخر الأغراض في قائمة المؤشر
