Dash to Dock - en to el translation catalogue (95 entries)

en: Primary monitor
el: Κύρια οθόνη

en: Secondary monitor
el: Δευτερεύουσα οθόνη

en: Right
el: Δεξιά

en: Left
el: Αριστερά

en: Intelligent autohide customization
el: Προσαρμογή έξυπνης απόκρυψης

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά στις προεπιλογές

en: Show dock and application numbers
el: Προβολή της μπάρας και της αρίθμησης εφαρμογών

en: Customize middle-click behavior
el: Προσαρμογή συμπεριφοράς μεσαίου κλικ

en: Customize running indicators
el: Προσαρμογή δεικτών τρεχόντων εφαρμογών

en: All Windows
el: Όλα τα παράθυρα

en: Customize indicator style
el: Προσαρμογή του στυλ του δείκτη

en: Color
el: Χρώμα

en: Border color
el: Χρώμα περιγράμματος

en: Border width
el: Πλάτος περιγράμματος

en: Number overlay
el: Επίστρωση αριθμού

en: Temporarily show the application numbers over the icons, corresponding to the shortcut.
el: Προσωρινή εμφάνιση αριθμών εφαρμογής πάνω από τα εικονίδια, που αντιστοιχούν στη συντόμευση πληκτρολογίου.

en: Show the dock if it is hidden
el: Προβολή της μπάρας αν είναι κρυμμένη

en: If using autohide, the dock will appear for a short time when triggering the shortcut.
el: Αν χρησιμοποιείται η αυτόματη απόκρυψη, η μπάρα θα εμφανίζεται για λίγο χρόνο όταν πατιέται η συντόμευση.

en: Shortcut for the options above
el: Συντόμευση για τις παραπάνω επιλογές

en: Syntax: <Shift>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>
el: Σύνταξη: <Shift>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>

en: Hide timeout (s)
el: Καθυστέρηση απόκρυψης

en: When set to minimize, double clicking minimizes all the windows of the application.
el: Όταν είναι ρυθμισμένο στην ελαχιστοποίηση, το διπλό κλικ ελαχιστοποιεί όλα τα παράθυρα της εφαρμογής.

en: Shift+Click action
el: Λειτουργία του Shift+Click

en: Raise window
el: Ανύψωση παραθύρου

en: Minimize window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου

en: Launch new instance
el: Εκκίνηση νέου παραθύρου

en: Cycle through windows
el: Περιήγηση στα ανοικτά παράθυρα

en: Quit
el: Έξοδος

en: Behavior for Middle-Click.
el: Συμπεριφορά μεσαίου κλικ.

en: Middle-Click action
el: Λειτουργία του μεσαίου κλικ

en: Behavior for Shift+Middle-Click.
el: Συμπεριφορά Shift+Μεσαίο κλικ.

en: Shift+Middle-Click action
el: Λειτουργία του Shift+Μεσαίο κλικ

en: Show the dock on
el: Εμφάνιση της μπάρας στην

en: Show on all monitors
el: Εμφάνιση σε όλες τις οθόνες

en: Position on screen
el: Θέση στην οθόνη

en: Bottom
el: Κάτω

en: Top
el: Πάνω

en: Hide the dock when it obstructs a window of the the current application. More refined settings are available.
el: Απόκρυψη της μπάρας όταν εμποδίζει ένα παράθυρο της τρέχουσας εφαρμογής. Πιο εξειδικευμένες επιλογές είναι επίσης διαθέσιμες.

en: Intelligent autohide
el: Έξυπνη απόκρυψη

en: Dock size limit
el: Περιορισμός μεγέθους μπάρας

en: Panel mode: extend to the screen edge
el: Λειτουργιά πάνελ: επέκταση της μπάρας ως τις άκρες της οθόνης

en: Icon size limit
el: Περιορισμός μεγέθους εικονιδίων

en: Fixed icon size: scroll to reveal other icons
el: Σταθερό μέγεθος εικονιδίων: κύλιση για την εμφάνιση περαιτέρω εικονιδίων

en: Position and size
el: Θέση και μέγεθος

en: Show favorite applications
el: Εμφάνιση αγαπημένων εφαρμογών

en: Show running applications
el: Εμφάνιση εκτελούμενων εφαρμογών

en: Isolate workspaces
el: Απομόνωση χώρων εργασίας

en: Show open windows previews
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης ανοικτών παραθύρων

en: If disabled, these settings are accessible from gnome-tweak-tool or the extension website.
el: Αν είναι απενεργοποιημένο, αυτές οι ρυθμίσεις είναι προσβάσιμες από το εργαλείο μικρορυθμίσεων του GNOME ή τον ιστοτόπο επεκτάσεων.

en: Show <i>Applications</i> icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου <i>Εφαρμογές</i>

en: Move the applications button at the beginning of the dock
el: Μετακίνηση του πλήκτρου εφαρμογών στην αρχή της μπάρας

en: Animate <i>Show Applications</i>
el: Ενεργοποίηση γραφικών κατά την <i>Εμφάνιση Εφαρμογών</i>

en: Launchers
el: Εκκινητές

en: Enable Super+(0-9) as shortcuts to activate apps. It can also be used together with Shift and Ctrl.
el: Ενεργοποίηση του Super+(0-9) ως συντομεύσεις για την ενεργοποίηση εφαρμογών. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί με το Shift και το Ctrl.

en: Use keyboard shortcuts to activate apps
el: Χρήση συντομεύσεων πληκτρολογίου για την ενεργοποίηση εφαρμογών

en: Behaviour when clicking on the icon of a running application.
el: Συμπεριφορά κατά το κλικ σε εικονίδιο τρέχουσας εφαρμογής.

en: Click action
el: Συμπεριφορά κλικ

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Minimize or overview
el: Ελαχιστοποίηση ή επισκόπηση

en: Behaviour when scrolling on the icon of an application.
el: Συμπεριφορά κατά την κύλιση σε εικονίδιο τρέχουσας εφαρμογής.

en: Scroll action
el: Συμπεριφορά κύλισης

en: Do nothing
el: Καμία δράση

en: Switch workspace
el: Αλλαγή χώρου εργασίας

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Few customizations meant to integrate the dock with the default GNOME theme. Alternatively, specific options can be enabled below.
el: Μερικές προσαρμογές στοχεύουν στο να ενοποιήσουν την μπάρα με το προκαθορισμένο θέμα του GNOME. Εναλλακτικά, ειδικές επιλογές μπορούν να ενεργοποιηθούν παρακάτω.

en: Use built-in theme
el: Χρήση ενσωματωμένου θέματος

en: Save space reducing padding and border radius.
el: Εξοικονόμηση χώρου μειώνοντας τα κενά και τα περιθώρια.

en: Shrink the dash
el: Σμίκρυνση της μπάρας

en: Show a dot for each windows of the application.
el: Εμφανίζει μία τελεία για κάθε παράθυρο της εφαρμογής.

en: Show windows counter indicators
el: Εμφάνιση μετρητή παραθύρων

en: Set the background color for the dash.
el: Ορισμός χρώματος φόντου της μπάρας.

en: Customize the dash color
el: Προσαρμογή του χρώματος της μπάρας

en: Tune the dash background opacity.
el: Αλλαγή της αδιαφάνειας του φόντου της μπάρας.

en: Customize opacity
el: Προσαρμογή αδιαφάνειας

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Force straight corner
el: Εξαναγκασμός ευθείας γωνίας

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: version:
el: έκδοση:

en: Moves the dash out of the overview transforming it in a dock
el: Μετακινεί το ταμπλό και εκτός της προεπισκόπησης μετατρέποντάς το σε μπάρα εφαρμογών

en: Created by
el: Δημιουργήθηκε από

en: Webpage
el: Ιστοσελίδα

en: <span size="small">This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    See the <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">GNU General Public License, version 2 or later</a> for details.</span>
el: <span size="small">Αυτό πρόγραμμα παρέχεται χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.
    Για λεπτομέρειες δείτε την <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">Γενική δημόσια άδεια GNU, έκδοση 2 ή νεότερη.</a> </span>

en: About
el: Περί

en: Show the dock by mouse hover on the screen edge.
el: Εμφάνιση της μπάρας όταν το ποντίκι πηγαίνει στην άκρη της οθόνης.

en: Autohide
el: Αυτόματη απόκρυψη

en: Push to show: require pressure to show the dock
el: Πίεση για εμφάνιση: απαιτείται πίεση για την εμφάνιση της μπάρας

en: Enable in fullscreen mode
el: Ενεργοποίηση σε κατάσταση πλήρους οθόνης

en: Show the dock when it doesn't obstruct application windows.
el: Εμφάνιση της μπάρας όταν δεν εμποδίζει τα παράθυρά των εφαρμογών.

en: Dodge windows
el: Αποφυγή παραθύρων

en: All windows
el: Όλα τα παράθυρα

en: Only focused application's windows
el: Μόνο τα παράθυρα της εστιασμένης εφαρμογής

en: Only maximized windows
el: Μόνο μεγιστοποιημένα παράθυρα

en: Animation duration (s)
el: Διάρκεια κίνησης γραφικών (s)

en: Show timeout (s)
el: Χρονικό όριο εμφάνισης

en: Pressure threshold
el: Ελάχιστη πίεση
