Dash to Dock - en to ar translation catalogue (164 entries)

note: Translators: This will be followed by Display Name - Connector.
en: Primary monitor:
ar: الشاشة الأساسية:

note: Translators: Followed by monitor index, Display Name - Connector.
en: Secondary monitor
ar: شاشة ثانوية

en: Right
ar: يمين

en: Left
ar: يسار

en: Intelligent autohide customization
ar: تخصيص الإخفاء التلقائي الذكي

en: Reset to defaults
ar: صفِّر إلى الإعدادات المبدئية

en: Managed by GNOME Multitasking's Application Switching setting.
ar: يُدار هذا عبر إعداد «تبديل التطبيقات» في «المهام المتعددة» ضمن إعدادات جنوم.

en: Show dock and application numbers
ar: إظهار الشريط وأرقام التطبيقات

en: Customize middle-click behavior
ar: تخصيص سلوك النقرة الوسطى

en: Customize running indicators
ar: تخصيص مؤشرات التشغيل

en: Customize opacity
ar: تخصيص العتامة

en: Dash
ar: الشريط

en: Unpin
ar: ألغِ التثبيت

en: Pin to Dock
ar: ثبِّت في الشريط

en: %s is updating, try again later
ar: يحدَّث %s حاليًا. أعِد المحاولة لاحقًا

en: %s is being updated…
ar: يُحدَّث %s…

en: All Windows
ar: جميع النوافذ

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
ar: النوافذ المفتوحة

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: Launch using Integrated Graphics Card
ar: شغِّل باستخدام بطاقة الرسوميات المدمجة

en: Launch using Discrete Graphics Card
ar: شغِّل باستخدام بطاقة الرسوميات المنفصلة

en: App Details
ar: تفاصيل التطبيق

en: Quit
ar: غادِر

en: Quit %d Window | Quit %d Windows
ar[0]: لا تغادر أي نوافذ
ar[1]: غادر نافذة
ar[2]: غادر نافذتين
ar[3]: غادر %d نوافذ
ar[4]: غادر %d نافذة
ar[5]: غادر %d نافذة

en: Dash to Dock
ar: الشريط إلى المرسى

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Mount
ar: ضُم

en: Unmount
ar: افصل

en: Eject
ar: أخرِج

en: Failed to mount “%s”
ar: تعذَّر ضم «%s»

en: Failed to unmount “%s”
ar: تعذَّر فصل «%s»

en: Failed to eject “%s”
ar: تعذَّر إخراج «%s»

en: Mount operation already in progress
ar: عملية الضم تنفَّذ بالفعل

en: Unmount operation already in progress
ar: عملية الفصل تنفَّذ بالفعل

en: Eject operation already in progress
ar: عملية الإخراج تنفَّذ بالفعل

en: Trash
ar: المهملات

en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

en: Failed to launch “%s”
ar: تعذَّر تشغيل «%s»

en: When set to minimize, double clicking minimizes all the windows of the application.
ar: عندما ضبط الخيار على التصغير، فإن النقر المزدوج يصغِّر كل نوافذ التطبيق.

en: Shift+Click action
ar: إجراء Shift+نقرة

en: Raise window
ar: ارفع النافذة

en: Minimize window
ar: صغِّر النافذة

en: Launch new instance
ar: شغِّل مثيلًا جديدًا

en: Cycle through windows
ar: بدِّل بين النوافذ

en: Minimize or overview
ar: صغِّر أو اذهب للمنظور العام

en: Show window previews
ar: أظهر معاينات النوافذ

en: Minimize or show previews
ar: صغِّر أو أظهر المعاينات

en: Focus or show previews
ar: ركِّز أو أظهر المعاينات

en: Focus or app spread
ar: ركِّز أو استعرض نوافذ التطبيق

en: Focus, minimize or show previews
ar: ركِّز أو صغِّر أو أظهر المعاينات

en: Focus, minimize or app spread
ar: ركِّز أو صغِّر أو استعرض نوافذ التطبيق

en: Behavior for Middle-Click.
ar: يحدد سلوك النقر بالزر الأوسط.

en: Middle-Click action
ar: إجراء النقرة الوسطى

en: Behavior for Shift+Middle-Click.
ar: يحدد سلوك Shift+نقرة وسطى.

en: Shift+Middle-Click action
ar: إجراء Shift+نقرة وسطى

en: Enable Unity7 like glossy backlit items
ar: تفعيل العناصر اللامعة ذات الإضاءة الخلفية كما في يونتي 7

en: Apply glossy effect.
ar: طبِّق التأثير اللامع.

en: Use dominant color
ar: استخدام اللون السائد

en: Customize indicator style
ar: تخصيص نمط المؤشر

en: Color
ar: اللون

en: Border color
ar: لون الحدود

en: Border width
ar: عرض الحدود

en: Show the dock on
ar: أظهر الشريط على

en: Show on all monitors
ar: أظهر على كل الشاشات

en: Position on screen
ar: الموضع على الشاشة

en: Bottom
ar: أسفل

en: Top
ar: أعلى

en: Hide the dock when it obstructs a window of the current application. More refined settings are available.
ar: يخفِ الشريط عندما يعيق نافذة للتطبيق الحالي. تتوفر إعدادات أكثر دقة.

en: Intelligent autohide
ar: الإخفاء التلقائي ذكي

en: Dock size limit
ar: حد حجم الشريط

en: Panel mode: extend to the screen edge
ar: وضع اللوحة: مدِّد إلى حافة الشاشة

en: Place icons to the center
ar: ضع الأيقونات في المنتصف

en: Icon size limit
ar: حد حجم الأيقونات

en: Fixed icon size: scroll to reveal other icons
ar: حجم أيقونات ثابت: مرِّر لإظهار الأيقونات الأخرى

en: Preview size scale
ar: مقياس حجم المعاينة

en: Position and size
ar: الموضع والحجم

en: Show pinned applications
ar: إظهار التطبيقات المثبتة

en: Show running applications
ar: إظهار التطبيقات المشغَّلة

en: Isolate workspaces
ar: اعزل مساحات العمل

en: Show urgent windows despite current workspace
ar: أظهر النوافذ العاجلة بغض النظر عن مساحة العمل الحالية

en: Isolate monitors
ar: اعزل الشاشات

en: Show open windows' previews
ar: أظهر معاينات النوافذ المفتوحة

en: Keep the focused application always visible in the dash
ar: إبقاء التطبيق المركَّز عليه ظاهرًا دائمًا في الشريط

en: If disabled, these settings are accessible from gnome-tweak-tool or the extension website.
ar: إن عُطِّل هذا الخيار، فيمكن الوصول لهذه الإعدادات من أداة «تطويعات» جنوم أو موقع الامتدادات.

en: Show <i>Applications</i> icon
ar: إظهار أيقونة <i>التطبيقات</i>

en: Move at beginning of the dock
ar: انقل إلى بداية الشريط

en: Animate <i>Show Applications</i>
ar: حرِّك زر <i>أظهر التطبيقات</i>

en: Put <i>Show Applications</i> in a dock edge when using Panel mode
ar: ضع زر <i>أظهر التطبيقات</i> في حافة الشريط عند استخدام وضع اللوحة

en: Show trash can
ar: أظهر المهملات

en: Show volumes and devices
ar: أظهر وسائط التخزين والأجهزة

en: Only if mounted
ar: إن كانت موصولة حصرًا

en: Include network volumes
ar: أدرج مجلدات الشبكة

en: Isolate volumes, devices and trash windows from file manager
ar: عزل نوافذ وسائط التخزين والأجهزة والمهملات عن مدير الملفات

en: Wiggle urgent applications
ar: هز التطبيقات العاجلة

en: Hide application tooltip
ar: إخفاء تلميحة التطبيق

en: Show icons emblems
ar: إظهار شارات الأيقونات

en: When enabled application icons will show notification counters and progress-bars (if Unity API is used).
ar: عند تفعيل هذا، فستُظهر أيقونات التطبيقات عدادات التنبيهات وأشرطة التقدم (إذا استُخدمت واجهة يونتي البرمجية).

en: Show the number of unread notifications
ar: أظهر عدد التنبيهات غير المقروءة

en: Application-provided counter overrides the notifications counter
ar: اجعل العداد الذي يوفره التطبيق يتجاوز عداد التنبيهات

en: Launchers
ar: المشغِّلات

en: Enable Super+(0-9) as shortcuts to activate apps. It can also be used together with Shift and Ctrl.
ar: يفعِّل المفتاح الخارق (Super)+(0-9) كاختصارات لتنشيط التطبيقات. يمكن استخدامها أيضًا مع مفتاحي Shift و Ctrl.

en: Use keyboard shortcuts to activate apps
ar: استخدام اختصارات لوحة المفاتيح لتنشيط التطبيقات

en: Behaviour when clicking on the icon of a running application.
ar: يحدد السلوك عند النقر على أيقونة تطبيق قيد التشغيل.

en: Click action
ar: إجراء النقرة

en: Minimize
ar: صغِّر

en: Behaviour when scrolling on the icon of an application.
ar: يحدد السلوك عند التمرير على أيقونة تطبيق.

en: Scroll action
ar: إجراء التمرير

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئًا

en: Switch workspace
ar: بدِّل مساحة العمل

en: Behavior
ar: السلوك

en: Save space reducing padding and border radius.
ar: يوفِّر مساحة بتقليل الحاشية ونصف قطر الحدود.

en: Shrink the dash
ar: تقليص الشريط

en: Force straight corner
ar: فرض زاوية مستقيمة

en: Show overview on startup
ar: إظهار المنظور العام عند الإقلاع

en: Few customizations meant to integrate the dock with the default GNOME theme. Alternatively, specific options can be enabled below.
ar: بضع تخصيصات تهدف إلى دمج الشريط مع سمة جنوم المبدئية. بدلًا من ذلك، يمكنك تمكين خيارات محددة أدناه.

en: Use built-in theme
ar: استخدام السمة المدمجة

en: Customize windows counter indicators
ar: خصِّص مؤشرات عداد النوافذ

en: Default
ar: المبدئي

en: Dots
ar: نِقاط

en: Squares
ar: مربعات

en: Dashes
ar: شُرَط

en: Segmented
ar: مُجزَّأ

en: Solid
ar: مُصمَت

en: Ciliora
ar: سليورا

en: Metro
ar: مترو

en: Binary
ar: ثنائي

en: Dot
ar: نُقط

en: Set the background color for the dash.
ar: يعيِّن لون خلفية الشريط.

en: Customize the dash color
ar: تخصيص لون الشريط

en: Tune the dash background opacity.
ar: يضبط عتامة خلفية الشريط.

en: Fixed
ar: ثابتة

en: Dynamic
ar: متحركة

en: Opacity
ar: العتامة

en: Appearance
ar: المظهر

en: version:
ar: الإصدار:

en: Moves the dash out of the overview transforming it in a dock
ar: ينقل الشريط خارج المنظور العام ليحوِّله إلى مرسى.

en: Created by
ar: أنشئه

en: Webpage
ar: صفحة الوِب

en: <span size="small">This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    See the <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">GNU General Public License, version 2 or later</a> for details.</span>
ar: <span size="small">يأتي هذا البرنامج دون أي ضمانات على الإطلاق.
    راجع <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">رخصة جنو العمومية، الإصدار 2 أو أحدث</a> لمزيد من التفاصيل.</span>

en: About
ar: عن

en: Customize minimum and maximum opacity values
ar: تخصيص قيم العتامة الدنيا والقصوى

en: Minimum opacity
ar: العتامة الدنيا

en: Maximum opacity
ar: العتامة القصوى

en: Number overlay
ar: عرض الأرقام

en: Temporarily show the application numbers over the icons, corresponding to the shortcut.
ar: يظهر أرقام التطبيقات مؤقتًا فوق الأيقونات بما يوافق الاختصار.

en: Show the dock if it is hidden
ar: إظهار الشريط إن كان مخفيًا

en: If using autohide, the dock will appear for a short time when triggering the shortcut.
ar: عند استخدام الإخفاء التلقائي، قسيظهر الشريط لوقت قصير عند تفعيل الاختصار.

en: Shortcut for the options above
ar: اختصار الخيارات أعلاه

en: Syntax: <Shift>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>
ar: الصيغة: <Shift>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>

en: Hide timeout (s)
ar: مهلة الإخفاء (ث)

en: Show the dock by mouse hover on the screen edge.
ar: يظهر الشريط بتمرير الفأرة على حافة الشاشة.

en: Autohide
ar: الإخفاء التلقائي

en: Push to show: require pressure to show the dock
ar: ادفع للإظهار: تطلَّب ضغطًا لإظهار الشريط

en: Enable in fullscreen mode
ar: فعِّل في وضع ملء الشاشة

en: Show dock for urgent notifications
ar: أظهر الشريط للتنبيهات العاجلة

en: Show the dock when it doesn't obstruct application windows.
ar: يظهر الشريط عندما لا يعيق نوافذ التطبيقات.

en: Dodge windows
ar: تفادي النوافذ

en: All windows
ar: كل النوافذ

en: Only focused application's windows
ar: نوافذ التطبيق المركَّز عليه فقط

en: Only maximized windows
ar: النوافذ المكبرة فقط

en: Always on top
ar: دائمًا في الأعلى

en: Animation duration (s)
ar: مدة التحريك (ث)

en: Show timeout (s)
ar: مهلة الإظهار (ث)

en: Pressure threshold
ar: عتبة الضغط
