Dash to Dock - en to ar_DZ translation catalogue (78 entries)

en: Primary monitor
ar_DZ: الشاشة الرئيسية

en: Secondary monitor
ar_DZ: الشاشة الثانوية

en: Right
ar_DZ: يمين

en: Left
ar_DZ: يسار

en: Intelligent autohide customization
ar_DZ: تخصيص الإخفاء التلقائي

en: Reset to defaults
ar_DZ: العودة للافتراضي

en: All Windows
ar_DZ: جميع النوافذ

en: Color
ar_DZ: اللون

en: Border color
ar_DZ: لون الحواف

en: Border width
ar_DZ: عرض الحواف

en: Number overlay
ar_DZ: عدد التراكب

en: Temporarily show the application numbers over the icons, corresponding to the shortcut.
ar_DZ: عرض أرقام التطبيق مؤقتا على الرموز، المقابلةللاختصار.

en: If using autohide, the dock will appear for a short time when triggering the shortcut.
ar_DZ: إذا اُستخدم الإخفاء التلقائي الشريط سيظهر لوقت قصير عند الضغطعلى الإختصار.

en: Shortcut for the options above
ar_DZ: الإختصار للخيارات في الأعلى

en: Syntax: <Shift>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>
ar_DZ: البنية: <Shift>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>

en: Hide timeout (s)
ar_DZ: زمن الاختفاء (ثا)

en: When set to minimize, double clicking minimizes all the windows of the application.
ar_DZ: عند التصغير النقر المزدوج سيصغر جميع نوافذالتطبيق.

en: Shift+Click action
ar_DZ: حدث Shift+Click

en: Minimize window
ar_DZ: صغّر النافذة

en: Launch new instance
ar_DZ: شغّل نسخة جديدة

en: Cycle through windows
ar_DZ: التبديل بين النوافذ

en: Quit
ar_DZ: خروج

en: Behavior for Middle-Click.
ar_DZ: سلوك الزر المتوسط.

en: Behavior for Shift+Middle-Click.
ar_DZ: سلوك Shift+Middle-Click.

en: Show the dock on
ar_DZ: أظهر المرساة فوق

en: Position on screen
ar_DZ: الموضع على الشاشة

en: Bottom
ar_DZ: أسفل

en: Top
ar_DZ: أعلى

en: Hide the dock when it obstructs a window of the current application. More refined settings are available.
ar_DZ: إخفاء المرساة عندما تحجب نافذة التطبيق الحالي. تخصيصات أكثر متوفرة.

en: Intelligent autohide
ar_DZ: إخفاء تلقائي ذكي

en: Dock size limit
ar_DZ: حدّ حجم المرساة

en: Panel mode: extend to the screen edge
ar_DZ: نمط الشريط: تمديد إلى حواف الشاشة

en: Icon size limit
ar_DZ: حدّ حجم الأيقونة

en: Fixed icon size: scroll to reveal other icons
ar_DZ: حجم أيقونات ثابت: استعمل التمرير لكشف أيقونات أخرى

en: Position and size
ar_DZ: الموضع والحجم

en: Show favorite applications
ar_DZ: أظهر التطبيقات المفضّلة

en: Show running applications
ar_DZ: أظهر التطبيقات قيد التشغيل

en: Isolate workspaces
ar_DZ: عزل مساحات العمل

en: Show open windows previews
ar_DZ: عرض معاينات النوافذ المفتوحة

en: If disabled, these settings are accessible from gnome-tweak-tool or the extension website.
ar_DZ: إذا تم تعطيله هذه الإعدادت يمكن الوصول إليها من gnome-tweak-tool أو موقع الإضافات.

en: Move the applications button at the beginning of the dock
ar_DZ: تحريك زر التطبيقات في بداية الشريط

en: Launchers
ar_DZ: المشغلات

en: Enable Super+(0-9) as shortcuts to activate apps. It can also be used together with Shift and Ctrl.
ar_DZ: تفعيل Super+(0-9) كاختصار لتمكين التطبيقات. يمكن أيضاً استخدامها معاً مع Shift و Ctrl

en: Use keyboard shortcuts to activate apps
ar_DZ: استخدام إختصارات لوحة المفاتيح لتفعيل التطبيقات

en: Click action
ar_DZ: حدث النقر

en: Minimize
ar_DZ: صغّر

en: Do nothing
ar_DZ: لا تفعل شيئا

en: Behavior
ar_DZ: السلوك

en: Few customizations meant to integrate the dock with the default GNOME theme. Alternatively, specific options can be enabled below.
ar_DZ: القليل من التخصيصات يعني إضافة الشريط مع سِمَة غنوم. بدلاً من هذا, خيارات محددة يُمكن اختيارها من الأسفل.

en: Use built-in theme
ar_DZ: استعمل السمة المضمّنة

en: Save space reducing padding and border radius.
ar_DZ: حفظ المساحة يقلل من الحشو ونصف قطر الحافة.

en: Shrink the dash
ar_DZ: تقليص المرساة

en: Show a dot for each windows of the application.
ar_DZ: أظهر نقطة لكل نوافذة من التطبيق.

en: Show windows counter indicators
ar_DZ: أظهر مؤشرات عدد النوافذ

en: Set the background color for the dash.
ar_DZ: تعيين لون الخلفية لشَرِطة

en: Customize the dash color
ar_DZ: تخصيص لون الشَرِطة

en: Tune the dash background opacity.
ar_DZ: ضبط إعتام خلفية المرساة.

en: Customize opacity
ar_DZ: خصّص الإعتام

en: Opacity
ar_DZ: العتمة

en: Force straight corner
ar_DZ: الزاوي المستقيمة

en: Appearance
ar_DZ: المظهر

en: version:
ar_DZ: الإصدار:

en: Moves the dash out of the overview transforming it in a dock
ar_DZ: تحريك الشريط خارج النظرة العامة في الشَرِطة

en: Created by
ar_DZ: أنشئ من طرف

en: Webpage
ar_DZ: صفحة الويب

en: <span size="small">This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    See the <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">GNU General Public License, version 2 or later</a> for details.</span>
ar_DZ: <span size="small">هذا البرنامج يأتي بدون أي ضمانات.
    لمزيد من المعلومات أنظر <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">رخصة غنو العمومية، الإصدارة 2 فما فوق.</span>

en: About
ar_DZ: حول

en: Show the dock by mouse hover on the screen edge.
ar_DZ: أظهر المرساة بتمرير الفأرة على حافة النافذة

en: Autohide
ar_DZ: إخفاء تلقائي

en: Push to show: require pressure to show the dock
ar_DZ: اضغط للإظهار: يتطلب ضغطا لإظهار المرساة

en: Enable in fullscreen mode
ar_DZ: تمكين في وضع ملئ الشاشة

en: Show the dock when it doesn't obstruct application windows.
ar_DZ: إظهار المرساة عندما لا تحجب نوافذ التطبيق.

en: Dodge windows
ar_DZ: حيلة النوافذ

en: All windows
ar_DZ: جميع النوافذ

en: Only focused application's windows
ar_DZ: نوافذ التطبيق المركزة فقط

en: Animation duration (s)
ar_DZ: مدة التحريك (ثا)

en: Show timeout (s)
ar_DZ: زمن الظهور (ثا)

en: Pressure threshold
ar_DZ: عتبة الضغط
