Dash to Dock - en to fr translation catalogue (142 entries)

en: Show favorite applications
fr: Afficher les applications favorites

note: Translators: This will be followed by Display Name - Connector.
en: Primary monitor:
fr: Moniteur primaire :

note: Translators: Followed by monitor index, Display Name - Connector.
en: Secondary monitor
fr: Moniteur secondaire

en: Right
fr: Droite

en: Left
fr: Gauche

en: Intelligent autohide customization
fr: Personnalisation du masquage automatique

en: Reset to defaults
fr: Restaurer la configuration par défaut

en: Managed by GNOME Multitasking's Application Switching setting.
fr: Géré par le paramètre de changement d’application de GNOME Multitâche.

en: Show dock and application numbers
fr: Afficher le dock et le numéro d’application

en: Customize middle-click behavior
fr: Personnaliser le comportement du clic milieu

en: Customize running indicators
fr: Régler les indicateurs de fenêtres

en: Customize opacity
fr: Régler l’opacité du dock

en: All Windows
fr: Toutes les fenêtres

en: Quit %d Windows
fr: Quitter %d fenêtres

en: Mount
fr: Monter

en: Unmount
fr: Démonter

en: Eject
fr: Éjecter

en: Failed to mount “%s”
fr: Échec du montage de « %s »

en: Failed to umount “%s”
fr: Échec du démontage de « %s »

en: Failed to eject “%s”
fr: Échec de l’éjection de « %s »

en: Mount operation already in progress
fr: Opération de montage déjà en cours

en: Umount operation already in progress
fr: Opération de démontage déjà en cours

en: Eject operation already in progress
fr: Opération d’éjection déjà en cours

en: Trash
fr: Corbeille

en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

en: When set to minimize, double clicking minimizes all the windows of the application.
fr: Quand réglé sur Minimiser, double-cliquer minimise toutes les fenêtres de l’application.

en: Shift+Click action
fr: Action Maj+Clic

en: Raise window
fr: Faire apparaître la fenêtre

en: Minimize window
fr: Minimiser la fenêtre

en: Launch new instance
fr: Lancer une nouvelle fenêtre

en: Cycle through windows
fr: Cycler sur les fenêtres

en: Minimize or overview
fr: Minimiser ou lancer l’exposé

en: Show window previews
fr: Afficher des aperçus de fenêtres

en: Minimize or show previews
fr: Minimiser ou afficher l’aperçu des fenêtres

en: Focus or show previews
fr: Activer ou afficher l’aperçu des fenêtres

en: Focus or app spread
fr: Focalisation ou diffusion de l’application

en: Focus, minimize or show previews
fr: Focaliser, minimiser ou afficher les aperçus

en: Focus, minimize or app spread
fr: Focalisation, minimisation ou diffusion de l’application

en: Quit
fr: Quitter

en: Behavior for Middle-Click.
fr: Comportement pour le clic milieu.

en: Middle-Click action
fr: Action du clic milieu

en: Behavior for Shift+Middle-Click.
fr: Comportement pour Maj+Clic milieu.

en: Shift+Middle-Click action
fr: Action de Maj+Clic milieu

en: Enable Unity7 like glossy backlit items
fr: Activer un fond brillant à la Unity 7

en: Apply glossy effect.
fr: Appliquer l’effet brillant

en: Use dominant color
fr: Utiliser la couleur dominante

en: Customize indicator style
fr: Régler le style des indicateurs

en: Color
fr: Couleur

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Border width
fr: Épaisseur de la bordure

en: Show the dock on
fr: Afficher le dock sur le

en: Show on all monitors
fr: Afficher sur tous les écrans

en: Position on screen
fr: Position sur l’écran

en: Bottom
fr: Bas

en: Top
fr: Haut

en: Hide the dock when it obstructs a window of the current application. More refined settings are available.
fr: Cache le dock quand il gêne l’application principale. D’autres paramètres plus spécifiques sont disponibles.

en: Intelligent autohide
fr: Masquage intelligent

en: Dock size limit
fr: Taille maximum du dock

en: Panel mode: extend to the screen edge
fr: Mode barre : étendre aux bords de l’écran

en: Icon size limit
fr: Taille maximum des icônes

en: Fixed icon size: scroll to reveal other icons
fr: Taille des icônes fixe : faire défiler pour voir les autres icônes

en: Preview size scale
fr: Prévisualiser l’échelle de taille

en: Position and size
fr: Position et taille

en: Show pinned applications
fr: Afficher les applications épinglées

en: Show running applications
fr: Afficher les applications en cours

en: Isolate workspaces
fr: Isoler les espaces de travail

en: Show urgent windows despite current workspace
fr: Afficher les fenêtres urgentes nonobstant l’espace de travail actuel

en: Isolate monitors
fr: Isoler les moniteurs

en: Show open windows previews
fr: Afficher des aperçus de fenêtres

en: Keep the focused application always visible in the dash
fr: Garder l’application focalisée toujours visible dans le dash

en: If disabled, these settings are accessible from gnome-tweak-tool or the extension website.
fr: Si désactivés, ces paramètres sont accessibles via gnome-tweak-tool ou le site d’extension GNOME.

en: Show <i>Applications</i> icon
fr: Afficher le raccourci <i>Afficher les Applications</i>

en: Move the applications button at the beginning of the dock
fr: Placer le bouton des applications en première position

en: Animate <i>Show Applications</i>
fr: Animer le raccourci <i>Afficher les Applications</i>

en: Show trash can
fr: Afficher la corbeille

en: Show volumes and devices
fr: Afficher les appareils et volumes

en: Only if mounted
fr: Seulement quand montés

en: Include network volumes
fr: Inclure les volumes réseau

en: Isolate volumes, devices and trash windows from file manager
fr: Isoler les volumes, appareils et les fenêtres de la corbeille du gestionnaire de fichiers

en: Launchers
fr: Lanceurs

en: Enable Super+(0-9) as shortcuts to activate apps. It can also be used together with Shift and Ctrl.
fr: Activer Super+(0-9) comme raccourcis pour activer les applications. On peut l’utiliser aussi avec Maj et Ctrl.

en: Use keyboard shortcuts to activate apps
fr: Utiliser des raccourcis clavier pour activer les applications

en: Behaviour when clicking on the icon of a running application.
fr: Comportement du clic sur l’icône d’une application ouverte.

en: Click action
fr: Action du clic

en: Minimize
fr: Minimiser la fenêtre

en: Behaviour when scrolling on the icon of an application.
fr: Comportement lors du défilement sur l’icône d’une application.

en: Scroll action
fr: Action du défilement

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Switch workspace
fr: Changer d’espace de travail

en: Behavior
fr: Comportement

en: Few customizations meant to integrate the dock with the default GNOME theme. Alternatively, specific options can be enabled below.
fr: Assortir le dock avec le thème par défaut. Sinon, vous pouvez personnaliser quelques paramètres ci-dessous.

en: Use built-in theme
fr: Utiliser le thème par défaut

en: Save space reducing padding and border radius.
fr: Réduire la taille des marges pour gagner de la place.

en: Shrink the dash
fr: Réduire les marges

en: Customize windows counter indicators
fr: Personnaliser l’indicateur du compteur de fenêtres

en: Default
fr: Défaut

en: Dots
fr: Points

en: Squares
fr: Carrés

en: Dashes
fr: Tirets

en: Segmented
fr: Segments

en: Solid
fr: Solides

en: Metro
fr: Métro

en: Binary
fr: Binaire

en: Set the background color for the dash.
fr: Choisir la couleur de fond du dock.

en: Customize the dash color
fr: Changer la couleur du dock

en: Tune the dash background opacity.
fr: Régler l’opacité en fond du dock.

en: Fixed
fr: Fixe

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: Opacity
fr: Opacité

en: Force straight corner
fr: Forcer les coins droits

en: Show overview on startup
fr: Afficher la vue d’ensemble au démarrage

en: Appearance
fr: Apparence

en: version:
fr: Version :

en: Moves the dash out of the overview transforming it in a dock
fr: Place le dash hors de l’aperçu des fenêtres, le transformant en dock

en: Created by
fr: Conçu par

en: Webpage
fr: Site web

en: <span size="small">This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    See the <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">GNU General Public License, version 2 or later</a> for details.</span>
fr: <span size="small">Ce programme est distribué SANS AUCUNE GARANTIE.
    Consultez la <a href="https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html">Licence Générale Publique GNU version 2 ou plus récente</a> pour plus d’informations.</span>

en: About
fr: À propos

en: Customize minimum and maximum opacity values
fr: Personnaliser les valeurs minimum et maximum de l’opacité

en: Minimum opacity
fr: Opacité minimum

en: Maximum opacity
fr: Opacité maximum

en: Number overlay
fr: Numéro d’application

en: Temporarily show the application numbers over the icons, corresponding to the shortcut.
fr: Afficher temporairement les numéros d’application sur les icônes, correspondant au raccourci clavier.

en: Show the dock if it is hidden
fr: Afficher le dock s’il est caché

en: If using autohide, the dock will appear for a short time when triggering the shortcut.
fr: Si le masquage automatique est actif, le dock apparaîtra temporairement lors de l’utilisation du raccourci.

en: Shortcut for the options above
fr: Raccourci pour les options dessus

en: Syntax: <Shift>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>
fr: Syntaxe : <Maj>, <Ctrl>, <Alt>, <Super>

en: Hide timeout (s)
fr: Délai de masquage (s)

en: Show the dock by mouse hover on the screen edge.
fr: Afficher le dock en survolant le bord de l’écran.

en: Autohide
fr: Masquage automatique

en: Push to show: require pressure to show the dock
fr: Pousser pour Afficher : requiert une pression pour afficher le dock

en: Enable in fullscreen mode
fr: Activer en mode plein-écran

en: Show dock for urgent notifications
fr: Afficher le dock pour les notifications urgentes

en: Show the dock when it doesn't obstruct application windows.
fr: Afficher le dock quand il ne gêne pas les fenêtres.

en: Dodge windows
fr: Masquage automatique intelligent

en: All windows
fr: Toutes les fenêtres

en: Only focused application's windows
fr: Seulement la fenêtre de l’application active

en: Only maximized windows
fr: Seulement les fenêtres maximisées

en: Always on top
fr: Toujours par dessus

en: Animation duration (s)
fr: Durée de l’animation (s)

en: Show timeout (s)
fr: Délai d’apparition (s)

en: Pressure threshold
fr: Seuil de pression
