desktop-icons master - en to it translation catalogue (117 entries)

en: Cancel
it: Annulla

en: OK
it: Ok

en: Create
it: Crea

en: Folder name
it: Nome della cartella

en: File name
it: Nome del file

en: Rename
it: Rinomina

en: Command not found
it: Comando non trovato

en: Nautilus File Manager not found
it: File Manager Nautilus non trovato

en: The Nautilus File Manager is mandatory to work with Desktop Icons NG.
it: Il File Manager Nautilus è necessario per funzionare con Desktop Icons NG.

en: Clear Current Selection before New Search
it: Cancella la selezione corrente prima di una nuova ricerca

en: Find Files on Desktop
it: Trova i file sul desktop

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Document
it: Nuovo documento

en: Paste
it: Incolla

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Show Desktop in Files
it: Mostra la scrivania in File

en: Open in Terminal
it: Apri in Terminale

en: Change Background…
it: Cambia lo sfondo…

en: Desktop Icons Settings
it: Impostazioni di Desktop Icons

en: Display Settings
it: Impostazioni dello schermo

en: Arrange Icons
it: Disponi icone

en: Arrange By...
it: Disponi per...

en: Keep Arranged...
it: Disposizione automatica...

en: Keep Stacked by type...
it: Mantieni inpilato per tipo...

en: Sort Home/Drives/Trash...
it: Ordina Home/Drives/Cestino...

en: Sort by Name
it: Ordina per Nome

en: Sort by Name Descending
it: Ordina per Nome discendente

en: Sort by Modified Time
it: Ordina per ora di modifica

en: Sort by Type
it: Dordina per tipo

en: Sort by Size
it: Ordina per dimensione

en: Open All...
it: Apri tutto...

en: Open
it: Apri

en: Stack This Type
it: Impila questo tipo

en: Unstack This Type
it: Disimpila questo tipo

en: Scripts
it: Script

en: Open All With Other Application...
it: Apri tutto con un'altra applicazione

en: Open With Other Application
it: Apri con un'altra applicazione

en: Launch using Dedicated Graphics Card
it: Esegui con la scheda grafica dedicata

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Rename…
it: Rinomina…

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Don't Allow Launching
it: Non permettere l'esecuzione

en: Allow Launching
it: Permetti l'esecuzione

en: Empty Trash
it: Svuota il cestino

en: Eject
it: Espelli

en: Unmount
it: Smonta

en: Extract Here
it: Estrai qui

en: Extract To...
it: Estrai in...

en: Send to...
it: Invia a...

en: Compress {0} file | Compress {0} files
it[0]: Comprimi {0} file
it[1]: Comprimi {0} files

en: New Folder with {0} item | New Folder with {0} items
it[0]: Nuova cartella con {0} elemento
it[1]: Nuova cartella con {0} elementi

en: Common Properties
it: Proprietà generali

en: Properties
it: Proprietà

en: Show All in Files
it: Mostra tutto in File

en: Show in Files
it: Mostra in File

en: Select Extract Destination
it: Seleziona la destinazione per l'estrazione

en: Select
it: Seleziona

en: Can not email a Directory
it: Non è possibile spedire per email una cartella

en: Selection includes a Directory, compress the directory to a file first.
it: La selezione include una cartella, comprimere prima la cartella in un file.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Size for the desktop icons
it: Dimensione delle icone della scrivania

en: Tiny
it: Minuscola

en: Small
it: Piccola

en: Standard
it: Normale

en: Large
it: Grande

en: Show the personal folder in the desktop
it: Mostra la cartella personale sulla scrivania

en: Show the trash icon in the desktop
it: Mostra il cestino sulla scrivania

en: Show external drives in the desktop
it: Mostra le periferiche esterne sulla scrivania

en: Show network drives in the desktop
it: Mostra le periferiche di rete sulla scrivania.

en: New icons alignment
it: Allineamento delle nuove icone

en: Top-left corner
it: Angolo in alto a sinistra

en: Top-right corner
it: Angolo in alto a destra

en: Bottom-left corner
it: Angolo in basso a sinistra

en: Bottom-right corner
it: Angolo in basso a destra

en: Add new drives to the opposite side of the screen
it: Aggiungi le nuove periferiche sul lato opposto dello schermo

en: Highlight the drop place during Drag'n'Drop
it: Evidenzia il punto di rilascio durante il trascinamento

note: Nautilus options
en: Settings shared with Nautilus
it: Impostazioni condivise con Nautilus

en: Click type for open files
it: Tipo di click per aprire i file

en: Single click
it: Click singolo

en: Double click
it: Doppio click

en: Show hidden files
it: Mostra i file nascosti

en: Show a context menu item to delete permanently
it: Mostra un elemento del menù contestuale per eliminare definitivamente

en: Action to do when launching a program from the desktop
it: Azione da eseguire avviando un programma dalla scrivania

en: Display the content of the file
it: Mostra il contenuto del file

en: Launch the file
it: Esegui il file

en: Ask what to do
it: Chiedi cosa fare

en: Show image thumbnails
it: Mostra le anteprime delle immagini

en: Never
it: Mai

en: Local files only
it: Solo i file locali

en: Always
it: Sempre

en: Close
it: Chiudi

en: Icon size
it: Dimensione dell'icona

en: Set the size for the desktop icons.
it: Imposta la dimensione delle icone della scrivania.

en: Show personal folder
it: Mostra la cartella personale

en: Show the personal folder in the desktop.
it: Mostra la cartella personale sulla scrivania.

en: Show trash icon
it: Mostra il cestino

en: Show the trash icon in the desktop.
it: Mostra il cestino sulla scrivania.

en: New icons start corner
it: Angolo iniziale delle nuove icone

en: Set the corner from where the icons will start to be placed.
it: Imposta l'angolo da cui le icone inizieranno ad essere posizionate

en: Show the disk drives connected to the computer.
it: Mostra le periferiche connesse al computer

en: Show mounted network volumes in the desktop.
it: Mostra i volumi di rete montati nella scrivania

en: When adding drives and volumes to the desktop, add them to the opposite side of the screen.
it: Aggiungendo periferiche e volumi alla scrivania, aggiungili sul lato opposto dello schermo.

en: Shows a rectangle in the destination place during DnD
it: Mostra un rettangolo nel punto di destinazione durante il trascinamento

en: When doing a Drag'n'Drop operation, marks the place in the grid where the icon will be put with a semitransparent rectangle.
it: Durante un'operazione di trascinamento, segna il posto nella griglia dove l'icona verrà ubicata con un rettangolo semitrasparente.

en: Sort Special Folders - Home/Trash Drives.
it: Ordina cartelle speciali - Home/Cestino.

en: When arranging Icons on desktop, to sort and change the position of the Home, Trash and mounted Network or External Drives
it: Quando si sistemano le icone sul desktop, ordina e cambia la posizione delle cartelle Home, cestino e unità esterne o di rete montate

en: Keep Icons Arranged
it: Mantieni le icone disposte

en: Always keep Icons Arranged by the last arranged order
it: Mantieni sempre le icone disposte secondo l'ultimo ordine

en: Arrange Order
it: Disponi ordinamento

en: Icons Arranged by this property
it: Icone ordinate per questa proprietà

en: Always keep Icons Stacked, Similar types are grouped
it: Mantieni sempre le icone impilate, i tipi simili sono raggruppati

en: Type of Files to not Stack
it: Tipo di file da non impilare

en: An Array of strings types, Don't Stack these types of files
it: Un array di tipi di stringhe, non impilare questi tipi di file
