desktop-icons master - en to ro translation catalogue (112 entries)

en: Folder name
ro: Nume dosar

en: File name
ro: Nume fișier

en: OK
ro: Ok

en: Rename
ro: Redenumește

en: Cancel
ro: Anulează

en: Create
ro: Creează

en: Command not found
ro: Comanda nu a fost găsită

en: Nautilus File Manager not found
ro: Managerul de fișiere Nautilus nu a fost

en: The Nautilus File Manager is mandatory to work with Desktop Icons NG.
ro: Managerul de fișiere Nautilus este obligatoriu pentru a utiliza Desktop Icons NG.

en: Clear Current Selection before New Search
ro: Șterge selecția curentă înainte de o Căutare Nouă

en: Find Files on Desktop
ro: Caută fișiere pe Desktop

en: New Folder
ro: Director nou

en: New Document
ro: Document nou

en: Paste
ro: Lipește

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Refă

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Show Desktop in Files
ro: Arată Desktop în Fișiere

en: Open in Terminal
ro: Deschide în terminal

en: Change Background…
ro: Schimbă fundalul...

en: Desktop Icons Settings
ro: Setări Pictograme Desktop

en: Display Settings
ro: Setări afișaj

en: Arrange Icons
ro: Aranjează pictogramele

en: Arrange By...
ro: Aranjează după...

en: Keep Arranged...
ro: Aranjează automat...

en: Sort Home/Drives/Trash...
ro: Sortează Acasă/Unități/Coș de gunoi...

en: Sort by Name
ro: Sortează după nume

en: Sort by Name Descending
ro: Sortează după nume Descendent

en: Sort by Modified Time
ro: Sortează dupa data modificării

en: Sort by Type
ro: Sortează după tip

en: Sort by Size
ro: Sortează după dimensiune

note: TRANSLATORS: "Home" is the text that will be shown in the user's personal folder
en: Home
ro: Acasă

en: Open All...
ro: Deschide tot...

en: Open
ro: Deschide

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Open All With Other Application...
ro: Deschide tot cu altă aplicație...

en: Open With Other Application
ro: Deschide cu altă aplicație

en: Launch using Dedicated Graphics Card
ro: Lanseaza folosind Placă Video Dedicată

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Rename…
ro: Redenumește…

en: Move to Trash
ro: Mută la coșul de gunoi

en: Delete permanently
ro: Șterge definitiv

en: Don't Allow Launching
ro: Nu permite lansarea

en: Allow Launching
ro: Permite lansarea

en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: Eject
ro: Scoate

en: Unmount
ro: Demontează

en: Extract Here
ro: Extrage aici

en: Extract To...
ro: Extrage în...

en: Send to...
ro: Trimite la...

en: Compress {0} file | Compress {0} files
ro[0]: Comprimă {0} fișier
ro[1]: Comprimă {0} fișiere

en: New Folder with {0} item | New Folder with {0} items
ro[0]: Dosar nou cu {0} element
ro[1]: Dosar nou cu {0} elemente

en: Common Properties
ro: Proprietăți generale

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Show All in Files
ro: Arată toate fișierele

en: Show in Files
ro: Arată în fișiere

en: Select Extract Destination
ro: Selectează destinația pentru extragere

en: Select
ro: Selectează

en: Can not email a Directory
ro: Nu se poate trimite un dosar prin email

en: Selection includes a Directory, compress the directory to a file first.
ro: Selecția include un dosar, mai întâi arhiveză-l într-un fișier

en: Close
ro: Închide

en: Settings
ro: Setări

en: Size for the desktop icons
ro: Dimensiune pictograme desktop

en: Tiny
ro: Minuscule

en: Small
ro: Mici

en: Standard
ro: Normale

en: Large
ro: Mari

en: Show the personal folder in the desktop
ro: Afișează dosarul personal pe desktop

en: Show the trash icon in the desktop
ro: Arată coșul de gunoi pe desktop

en: Show external drives in the desktop
ro: Arată unitățile externe pe desktop

en: Show network drives in the desktop
ro: Arată unitățile de rețea pe desktop

en: New icons alignment
ro: Aliniere pictograme noi

en: Top-left corner
ro: Colțul stânga-sus

en: Top-right corner
ro: Colțul dreapta-sus

en: Bottom-left corner
ro: Colțul stânga-jos

en: Bottom-right corner
ro: Colțul dreapta-jos

en: Add new drives to the opposite side of the screen
ro: Adaugă unitățile noi în colțul opus al ecranului

en: Highlight the drop place during Drag'n'Drop
ro: Evidențiază punctul de plasare în timpul operațiunii de trage si plasează

en: Settings shared with Nautilus
ro: Setări comune cu Nautilus

en: Click type for open files
ro: Tipul de click pentru deschidere fișiere

en: Single click
ro: Click unic

en: Double click
ro: Dublu click

en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Show a context menu item to delete permanently
ro: Arată un meniu de context pentru ștergere definitivă

en: Action to do when launching a program from the desktop
ro: Acțiuni de făcut la deschiderea unui program de pe desktop

en: Display the content of the file
ro: Afișează conținutul fișierului

en: Launch the file
ro: Lansează fișierul

en: Ask what to do
ro: Întreabă ce e de făcut

en: Show image thumbnails
ro: Arată miniaturi imagini

en: Never
ro: Niciodată

en: Local files only
ro: Doar fișierele locale

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Icon size
ro: Dimensiune pictograme

en: Set the size for the desktop icons.
ro: Seteză dimensiunea pictogramelor de pe desktop.

en: Show personal folder
ro: Arată directorul personal

en: Show the personal folder in the desktop.
ro: Arată directorul personal pe desktop.

en: Show trash icon
ro: Arată coșul de gunoi

en: Show the trash icon in the desktop.
ro: Arată coșul de gunoi pe desktop.

en: New icons start corner
ro: Colțul de început pentru pictograme noi

en: Set the corner from where the icons will start to be placed.
ro: Setează colțul de unde pictogramele noi vor începe să fie poziționate

en: Show the disk drives connected to the computer.
ro: Arată unitățile de disc conecate la calculator

en: Show mounted network volumes in the desktop.
ro: Arata unitățile de rețea montate pe desktop.

en: When adding drives and volumes to the desktop, add them to the opposite side of the screen.
ro: Când se adaugă unități și volume pe desktop, adaugă-le începând din partea opusă a ecranului.

en: Shows a rectangle in the destination place during DnD
ro: Arată un triunghi în punctul de destinație în timpul Trage și Plasează

en: When doing a Drag'n'Drop operation, marks the place in the grid where the icon will be put with a semitransparent rectangle.
ro: În timpul operațiunii de Trage și Plaseză, marchează locul în grila unde pictograma va fi pusă cu un triungi semitransparent.

en: Sort Special Folders - Home/Trash Drives.
ro: Sortare specială - Acasă/Coș de gunoi/ Unități.

en: When arranging Icons on desktop, to sort and change the position of the Home, Trash and mounted Network or External Drives
ro: Când se poziționează Pictogramele pe desktop, pentru a sorta și a schimba poziția Acasă, coș de gunoi și unități externe sau de rețea montate

en: Keep Icons Arranged
ro: Ține Pictogramele aranjate

en: Always keep Icons Arranged by the last arranged order
ro: Ține întotdeauna Pictogramele aranjate după ultima ordine de sortare

en: Arrange Order
ro: Ordinea de aranjare

en: Icons Arranged by this property
ro: Pictograme aranjate după această proprietate
