desktop-icons master - en to fi translation catalogue (137 entries)

en: Folder name
fi: Kansion nimi

en: File name
fi: Tiedoston nimi

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Cancel
fi: Peru

en: "${programName}" is needed for Desktop Icons
fi: "${programName}" tarvitaan työpöytäkuvakkeisiin

en: For this functionality to work in Desktop Icons, you must install "${programName}" in your system.
fi: Tämä työpöytäkuvakkeiden toiminnallisuus vaatii ohjelman"${programName}" asentamisen järjestelmään.

en: Command not found
fi: Komentoa ei löydy

en: Nautilus File Manager not found
fi: Nautilus-tiedostonhallintaa ei löydy

en: The Nautilus File Manager is mandatory to work with Desktop Icons NG.
fi: Nautilus-tiedostonhallinta vaaditaan tämän laajennuksen käyttämiseen.

en: Clear Current Selection before New Search
fi: Tyhjennä nykyinen valinta ennen uutta hakua

en: Find Files on Desktop
fi: Etsi tiedostoja työpöydällä

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: New Document
fi: Uusi asiakirja

en: Paste
fi: Liitä

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Show Desktop in Files
fi: Näytä työpöytä tiedostonhallinnassa

en: Open in Terminal
fi: Avaa päätteessä

en: Change Background…
fi: Vaihda taustakuvaa…

en: Desktop Icons Settings
fi: Työpöytäkuvakkeiden asetukset

en: Display Settings
fi: Näytön asetukset

en: Arrange Icons
fi: Järjestä kuvakkeet

en: Arrange By...
fi: Järjestä...

en: Keep Arranged...
fi: Pidä järjestettynä...

en: Keep Stacked by type...
fi: Pidä pinottuna tyypin mukaan...

en: Sort Home/Drives/Trash...
fi: Järjestä koti/asemat/roskakori...

en: Sort by Name
fi: Järjestä nimen mukaan

en: Sort by Name Descending
fi: Järjestä nimen mukaan laskevasti

en: Sort by Modified Time
fi: Järjestä muokkausajan mukaan

en: Sort by Type
fi: Järjestä tyypin mukaan

en: Sort by Size
fi: Järjestä koon mukaan

note: TRANSLATORS: "Home" is the text that will be shown in the user's personal folder
en: Home
fi: Koti

en: Broken Link
fi: Rikkinäinen linkki

en: Can not open this File because it is a Broken Symlink
fi: Tiedostoa ei voitu avata, sillä se on rikkinäinen linkki

en: Broken Desktop File
fi: Rikkinäinen työpöytätiedosto

en: This .desktop file has errors or points to a program without permissions. It can not be executed.
    
    	<b>Edit the file to set the correct executable Program.</b>
fi: Tässä .desktop-tiedostossa on virheitä, tai se osoittaa ohjelmaan, jolla on puutteelliset oikeudet. Sitä ei voi suorittaa.
    
    	<b>Muokkaa tiedostoa asettaaksesi oikea suoritettava ohjelma.<b>

en: Invalid Permissions on Desktop File
fi: Vialliset oikeudet työpöytätiedostossa

en: This .desktop File has incorrect Permissions. Right Click to edit Properties, then:
fi: Tällä .desktop-tiedostolla on väärät oikeudet. Naksauta oikealla hiiren napilla ja valitse Ominaisuudet, sitten:

en: 
    <b>Set Permissions, in "Others Access", "Read Only" or "None"</b>
fi: 
    <b>Aseta oikeudet kohdassa "Muut oikeudet", joko "Vain luku" tai "Ei mikään"</b>

en: 
    <b>Enable option, "Allow Executing File as a Program"</b>
fi: 
    <b>Kytke päälle valinta "Salli tiedoston suoritus ohjelmana"</b>

en: This .desktop file is not trusted, it can not be launched. To enable launching, right-click, then:
    
    <b>Enable "Allow Launching"</b>
fi: Tämä .desktop-tiedosto ei ole luotettu, ja sitä ei voi käynnistää. Salliakseksi käynnistämisen naksauta hiiren oikealla napilla, sitten:
    
    <b>Valitse "Salli käynnistäminen"</b>

en: Open All...
fi: Avaa kaikki...

en: Open
fi: Avaa

en: Stack This Type
fi: Pinoa tämäntyyppiset

en: Unstack This Type
fi: Älä pinoa tämäntyyppisiä

en: Scripts
fi: Komentosarjat

en: Open All With Other Application...
fi: Avaa kaikki toisella sovelluksella...

en: Open With Other Application
fi: Avaa toisella sovelluksella

en: Launch using Dedicated Graphics Card
fi: Käynnistä erillisnäytönohjainta käyttäen

en: Run as a program
fi: Suorita ohjelmana

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Rename…
fi: Nimeä uudelleen…

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Delete permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Don't Allow Launching
fi: Älä salli käynnistämistä

en: Allow Launching
fi: Salli käynnistäminen

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Eject
fi: Irrota

en: Unmount
fi: Irrota osio

en: Extract Here
fi: Pura tänne

en: Extract To...
fi: Pura…

en: Send to...
fi: Lähetä…

en: Compress {0} file | Compress {0} files
fi[0]: Pakkaa {0} tiedosto
fi[1]: Pakkaa {0} tiedostoa

en: New Folder with {0} item | New Folder with {0} items
fi[0]: Uusi kansio jossa {0} kohde
fi[1]: Uusi kansio jossa {0} kohdetta

en: Common Properties
fi: Yhteiset ominaisuudet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Show All in Files
fi: Näytä kaikki Tiedostot-sovelluksessa

en: Show in Files
fi: Näytä tiedostonhallinnassa

en: Select Extract Destination
fi: Valitse purkamiskohde

en: Select
fi: Valitse

en: Can not email a Directory
fi: Kansiota ei voi lähettää sähköpostitse

en: Selection includes a Directory, compress the directory to a file first.
fi: Valinta sisältää kansion, pakkaa kansio tiedostoksi ensin.

en: Close
fi: Sulje

en: Settings
fi: Asetukset

en: Size for the desktop icons
fi: Työpöytäkuvakkeiden koko

en: Tiny
fi: Erittäin pieni

en: Small
fi: Pieni

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Large
fi: Suuri

en: Show the personal folder in the desktop
fi: Näytä kotikansio työpöydällä

en: Show the trash icon in the desktop
fi: Näytä roskakorin kuvake työpöydällä

en: Show external drives in the desktop
fi: Näytä erilliset tallennusvälineet työpöydällä

en: Show network drives in the desktop
fi: Näytä verkkoasemat työpöydällä

en: New icons alignment
fi: Uusien kuvakkeiden asettelu

en: Top-left corner
fi: Vasen yläkulma

en: Top-right corner
fi: Oikea yläkulma

en: Bottom-left corner
fi: Vasen alakulma

en: Bottom-right corner
fi: Oikea alakulma

en: Add new drives to the opposite side of the screen
fi: Lisää uudet tallennusvälineet näytön toiselle puolelle

en: Highlight the drop place during Drag'n'Drop
fi: Korosta pudotuspaikka vedettäessä ja pudotettaessa

en: Use Nemo to open folders
fi: Käytä Nemoa kansioiden avaamiseen

en: Add an emblem to soft links
fi: Merkitse linkit tiedostoihin symbolilla

en: Use dark text in icon labels
fi: Käytä tummaa tekstiä kuvakkeiden selitteissä

en: Settings shared with Nautilus
fi: Jaa asetukset Nautilus-tiedostonhallinnan kanssa

en: Click type for open files
fi: Napsautustapa tiedostojen avaamiselle

en: Single click
fi: Yksi napsautus

en: Double click
fi: Kaksoisnapsautus

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show a context menu item to delete permanently
fi: Näytä valikkokohde pysyvästi poistamiselle

en: Action to do when launching a program from the desktop
fi: Toiminta käynnistettäessä ohjelmaa työpöydältä

en: Display the content of the file
fi: Näytä tiedoston sisältö

en: Launch the file
fi: Käynnistä tiedosto

en: Ask what to do
fi: Kysy mitä tehdään

en: Show image thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Local files only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: Always
fi: Aina

en: Icon size
fi: Kuvakekoko

en: Set the size for the desktop icons.
fi: Aseta työpöytäkuvakkeiden koko.

en: Show personal folder
fi: Näytä kotikansio

en: Show the personal folder in the desktop.
fi: Näytä kotikansio työpöydällä.

en: Show trash icon
fi: Näytä roskakorin kuvake

en: Show the trash icon in the desktop.
fi: Näytä roskakorin kuvake työpöydällä.

en: New icons start corner
fi: Uusien kuvakkeiden aloituskulma

en: Set the corner from where the icons will start to be placed.
fi: Aseta kulma jonne kuvakkeet sijoitetaan.

en: Show the disk drives connected to the computer.
fi: Näytä tietokoneeseen liitetyt tallennusvälineet.

en: Show mounted network volumes in the desktop.
fi: Näytä liitetyt verkkoasemat työpöydällä.

en: When adding drives and volumes to the desktop, add them to the opposite side of the screen.
fi: Näytä lisätyt tallennusvälineet ja asemat työpöydän vastakkaisella puolella.

en: Shows a rectangle in the destination place during DnD
fi: Näyttää suorakulmio kohteen kohdalla vetämisen ja pudottamisen aikana

en: When doing a Drag'n'Drop operation, marks the place in the grid where the icon will be put with a semitransparent rectangle.
fi: Merkitsee kuvakkeen tulevan paikan ruudukossa osittain läpinäkyvällä suorakulmiolla vetämisen ja pudottamisen aikana.

en: Sort Special Folders - Home/Trash Drives.
fi: Järjestä erikoishakemistot - Koti/Roskakori/Asemat.

en: When arranging Icons on desktop, to sort and change the position of the Home, Trash and mounted Network or External Drives
fi: Kodin, Roskakorin ja liitettyjen verkko- ja ulkoisten asemien sijainnin muuttamiseksi järjestäessä kuvakkeita työpöydällä

en: Keep Icons Arranged
fi: Pidä kuvakkeet järjestettynä

en: Always keep Icons Arranged by the last arranged order
fi: Pidä kuvakkeet aina viimeksi valitun järjestyksen mukaisesti

en: Arrange Order
fi: Kuvakkeiden järjestys

en: Icons Arranged by this property
fi: Kuvakkeet järjestetään tämän ominaisuuden mukaan

en: Keep Icons Stacked
fi: Pidä kuvakkeet pinottuina

en: Always keep Icons Stacked, Similar types are grouped
fi: Pidä aina kuvakkeet pinottuina, samantyyppiset ryhmissään

en: Type of Files to not Stack
fi: Tiedostotyypit, joita ei pinota

en: An Array of strings types, Don't Stack these types of files
fi: Taulukko merkkijonoja tiedostotyypeistä, joita ei pinota

en: Use Nemo instead of Nautilus to open folders.
fi: Käytä Nemoa Nautiluksen sijaan kansioiden avaamiseen.

en: Add an emblem to links
fi: Merkitse tiedostolinkit symbolilla

en: Add an emblem to allow to identify soft links.
fi: Lisää symboli tiedostolinkkien tunnistamisen helpottamiseksi.

en: Use black for label text
fi: Käytä mustaa seliteteksteissä

en: Paint the label text in black instead of white. Useful when using light backgrounds.
fi: Piirrä seliteteksti mustalla valkoisen sijaan. Hyödyllinen vaaleita taustakuvia käyttäessä.
